ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نشانه های افراد باهوش | تشخیص میزان IQ از روی رفتارهای اشخاص

دانستن نشانه های افراد باهوش برای شناخت آن ها می تواند کاربرد داشته باشد. اگرچه ضریب هوشی را با معیارهای علمی مانند تست ها می سنجند اما افراد باهوش در رفتار نیز با دیگران تفاوت هایی دارند. قدرت یادگیری سریع، علاقه به آموزش مهارت های جدید، ارتباطات موثر با دیگران و ... از نمونه رفتارهای افراد باهوش است. این مقاله نشانه های افراد باهوش را به طور مختصر بیان می کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

نشانه های افراد باهوش

افراد بسیار باهوش زیادی وجود دارند، اما آنها  این واقعیت را که باهوش هستند تبلیغ نمی کنند. برای آنها طبیعی است و سعی می کنند آزادانه و بدون جلب توجه آگاهانه به زندگی خود زندگی کنند. می توانید آن را فروتنی یا رفتارهای ساده قدیمی بنامید، اما این افراد تمایل دارند کاملاً متوسط به نظر برسند تا زمانی که شما را با گوهری از خرد شگفت زده کنند. در اینجا برخی از نشانه هایی  که نشان می دهد که افراد با هوش تر از دیگران هستد در ادامه بیان می شود. برای سنجش میزان هوش خود از تست هوش ریون استفاده کنید.

1-بیداری تا دیر وقت

همانطور که تحقیقات اخیر نشان می دهد، کسانی که ترجیح می دهند تا دیروقت بیدار بمانند و بهترین کار خود را در شب انجام دهند، میانگین نمرات IQ بالاتری در تست هوش و خلاقیت نسبت به افراد سحر خیز دارند. همانطور که گفته شد، تا دیر وقت بیدار ماندن مغز شما را به طرزی جادویی هک نمی کند تا باهوش تر شوید - افراد باهوش تر احتمالاً در طول شب مشغول یادگیری و دانش افزایی درمورد مسائلی که برای آن ها جذابیت دارد هستند.

در حالی که همه دوستان شما به خواب عمیقی می روند، شما در حال مرور وب برای این کار هستید. اطلاعات، خواندن، یادگیری نواختن گیتار و به پایان رساندن پروژه های مختلف - از آنجایی که این اتفاق در پشت صحنه رخ می دهد، دانش و مهارت های شما اغلب برای مردم شگفت انگیز خواهد بود.

2-نشانه های افراد باهوش | کم حرفی

تصورات غلط زیادی در مورد افراد ساکت وجود دارد. مثلا افراد درونگرا، از نظر اجتماعی بی دست و پا و غیره برچسب زده شدند. این لزوماً درست نیست. در حالی که همه افراد ساکت لزوماً باهوش نیستند، افراد بسیار باهوش اغلب در صورت دسترسی به موقعیتی از صحبت کردن خودداری می کنند. به هر حال درونگرایی می تواند نشان دهنده هوش زیاد باشد. مدتی طول می کشد تا در مورد آنچه گفته شده فکر کنند و پاسخ مناسبی را آماده کنند و سکوت را بهتر از صحبت های کوچک بیهوده می دانند.

3-روبرویی با مشکلات

ممکن است با یک سری مشکلات دشوار روبرو شوید، اما یک فرد باهوش اجازه نمی دهد که آنها را پایین بیاورد. یک فرد بسیار باهوش می داند که چگونه مشکلات را در صورت بروز آنها اولویت بندی کند و با آنها کنار بیاید، قبل از اینکه همه چیز فرصتی پیدا کند که از کنترل خارج شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که با مشکلات روبرو هستید و از چالش ها استقبال می کنید و همیشه در هر موقعیتی از توانایی ها و مهارت حل مسئله خود استفاده می کنید، به احتمال زیاد شما نسبتاً باهوش هستید.

4-نشانه های افراد باهوش | همدلی

مهارت همدلی که معمولاً به عنوان توانایی تجربه چیزها از دیدگاه دیگران توصیف می شود، جزء کلیدی هوش هیجانی است.هوش هیجانی به توانایی شما در درک احساسات و بیان آنها به روش های سالم و سازنده اشاره دارد.تصدیق احساسات خود اولین قدم مهم است. با این حال، افراد با هوش هیجانی بالا عموماً آگاهی نسبتاً خوبی از آنچه دیگران فکر و احساس می کنند نیز دارند.

همدلی بالا معمولاً به این معنی است که می توانید متوجه شوید که افراد در حال مبارزه هستند، اغلب از طریق نشانه های ظریف در زبان بدن یا رفتار آنها. همدلی همچنین می تواند به عنوان سطح عمیق تری از توجه و پذیرش تجربیات متنوع دیگران نشان داده شود. هر مهارت دیگری، همدلی زمانی ایجاد می‌شود که آن را منعطف کنید – بنابراین یادگیری بیشتر در مورد دیگران و ابراز نگرانی برای آنها می‌تواند هوش هیجانی قوی‌تری را تقویت کند. برای آشنایی با نشانه های هوش هیجانی پایین کلیک کنید.

5-تمایل به تنهایی

به زمان زیادی برای استراحت و شارژ مجدد نیاز دارید؟ ممکن است قبلاً درونگرایی خود را تشخیص داده باشید، اما نمی دانید که عدم تمایل زیاد به روابط اجتماعی نیز می تواند نشانه هوش زیاد باشد.  بر اساس مطالعه‌ای در سال 2016 که به بررسی تأثیر بالقوه دوستی، تراکم جمعیت و هوش بر شادی می‌پردازد، افراد با هوش بیشتر وقتی زمان بیشتری را برای معاشرت با دوستان می‌گذرانند، احساس رضایت کمتری از زندگی می‌کنند.

برخی ممکن است این را به این معنا بدانند که افراد باهوش به طور کلی از افراد دیگر خوششان نمی‌آید یا دوستان کمی دارند، اما در اینجا یک برداشت دیگر وجود دارد: هم درون‌گرایی و هم هوش معمولاً شامل گذراندن وقت در ذهن شما هستند، جایی که ممکن است در مورد مشکلات فکر کنید، ایده‌های جدید را فوران کنید و فکر کنید.

هر چه زمان بیشتری را صرف معاشرت کنید، زمان کمتری برای تفکر درون‌گرا و پیگیری علایق و پروژه‌های خود خواهید داشت. بنابراین، شما به راحتی می توانید چندین رابطه صمیمانه داشته باشید و زمانی را که با عزیزان خود می گذرانید گرامی بدارید - تا وقتی که زمان کافی برای خود داشته باشید. برای آشنایی با ویژگی های افراد باهوش کلیک کنید.
نشانه افراد باهوش

6-نشانه های افراد باهوش | خودآگاهی

دانستن آنچه از تعاملات خود نیاز دارید، تنها بخشی از خودآگاهی است.احساس شخصی شما از هویت نیز با درک شما از موارد زیر مرتبط است:

 • ویژگی ها و توانایی ها
 • ارزش های زندگی
 • خواسته های کلیدی زندگی
 • سایر ویژگی های تعیین کننده

یک حس خوب توسعه یافته از خود نشان دهنده سطح بالایی از هوش است، زیرا یک هویت شخصی قوی معمولاً به این معنی است که از آنچه هستید احساس امنیت کنید.بدانید که مهارت های شما در کجا نهفته است.اعتماد به نفس داشته باشید تا انتخاب هایی داشته باشید که منعکس کننده اعتقادات شما باشد. کشف این چیزها در مورد خودتان ممکن است زمان ببرد. حتی زمانی که هویت خود را برای خود مشخص کردید، باز هم می‌توانید تلاش کنید تا:

 • از بیان آزادانه خود احساس راحتی کنید
 • مرزهای خود را تعیین کنید و احترام بگذارید.
 • مسیری را انتخاب کنید که با مقادیر یا کد شخصی شما همسو باشد

7-عطش یادگیری

شاید توضیحات ساده هرگز شما را راضی نکند. از خواندن، هنر و کاوش در زبان ها و فرهنگ های دیگر لذت می برید.شما سؤالات متفکرانه ای می پرسید که به قلب یک موضوع می پردازد، ساعت ها در معادن اینترنت برای کشف یک علاقه جدید صرف می کنید، یا چیزها را از هم جدا می کنید تا ببینید چگونه کار می کنند.

کنجکاوی شما ممکن است به عنوان علاقه به زندگی و تجربیات دیگران نیز نشان داده شود. این ویژگی‌ها، همراه با نگرش باز و تمایل به زیر سوال بردن باورهای خود، زیر چتر گشودگی به تجربه، یک ویژگی شخصیتی پنج بزرگ قرار می‌گیرند.کنجکاوی، در همه اشکالش، به نظر می رسد که ارتباط نزدیکی با هوش دارد. برای آشنایی با عوارض هوش زیاد کلیک کنید.

در یک مطالعه در سال 2016، محققانی که عوامل بالقوه ای را که ممکن است بر باز بودن تأثیر بگذارند بررسی کردند، به داده های مربوط به 5672 نفر از بدو تولد تا 50 سالگی نگاه کردند. آنها دریافتند کودکانی که در سن 11 سالگی دارای نمرات IQ بالاتری بودند، تمایل بیشتری به تجربه در 50 سالگی داشتند. زمانی که می خواهید به سوالات خود پاسخ دهید، به دنبال آنها می گردید. بنابراین، شما در طول زندگی به یادگیری ادامه می دهید - شاید حتی بیشتر از آنچه انتظار داشتید. در این رابطه آشنایی با عباراتی که افراد باهوش به کار نمی برند نیز مفید است.

8-حافظه خوب

اغلب به خاطر قدرت مشاهده شما تحسین می شود؟ شاید شما دقیقاً شرلوک هلمز نیستید، اما توجه به اتفاقاتی که در اطراف شما می افتد همچنان می تواند نشان دهنده هوش باشد.حافظه کاری توانایی شما برای ذخیره و کار با قطعات خاصی از اطلاعات است. طبق یک مطالعه در سال 2010، این یک رابطه قوی با هوش سیال دارد.در واقع، توانایی توجه و مشاهده می تواند به انواع مختلف هوش مرتبط باشد:

 • شاید مشاهدات شما در کار خلاقانه شما نمایان شود. اینها عناصر هوش فضایی بصری هستند.
 • حافظه عالی برای چیزهایی که می خوانید یا می شنوید؟ این هوش کلامی-زبانی شما در محل کار است.
 • به گفته گاردنر، درک عمیق از طبیعت حتی ممکن است نوعی هوش باشد. به عنوان مثال، هوش طبیعت گرا ممکن است به عنوان یک توانایی ذاتی برای تشخیص الگوها یا تغییرات در یک محیط طبیعی ظاهر شود.

9-مقابله با چالش ها

زندگی همیشه ساده نیست و برخی افراد با پیچ و خم های پیچیده آن راحت تر از دیگران روبرو می شوند.سازگاری جزء کلیدی هوش است. توانایی شما برای سازگاری با موقعیت های جدید یا رویدادهای در حال تغییر را توصیف می کند. این ویژگی همچنین می‌تواند به انعطاف‌پذیری، که توانایی شما برای بازیابی از ناملایمات است، مرتبط باشد.

شاید شما در مقابل عدم قطعیت بایستید و آماده باشید تا با هر چیزی که سر راهتان پیش می آید روبرو شوید. حتی زمانی که همه چیز آن طور که انتظار داشتید پیش نمی رود، شما به سرعت به عقب برمی گردید و آماده ادامه دادن به تلاش هستید.این ویژگی‌ها بر هوش شما تأکید می‌کند - به‌ویژه زمانی که با شوخ طبعی در برابر سختی‌ها قرار می‌گیرید. تحقیقات انجام شده در سال 2017 قدردانی از طنز تیره را به هوش بالاتر مرتبط می کند، در حالی که تحقیقات سال 2011 طنز را به خلاقیت و هوش مرتبط می داند. برای تست هوش کودک خود کلیک کنید.

10-نشانه های افراد باهوش | خونسردی

مهارت های قوی بین فردی نیز نشان دهنده هوش است.حل تعارض را در نظر بگیرید. شاید هدیه ای برای ایجاد صلح بین همکاران ناراضی یا دوستان نزاع داشته باشید. حتی وقتی کوچکتر بودید، آرام کردن جنگ خواهر و برادر یا شاد کردن والدین ناامید برایتان آسان بود.این مهارت های ارتباطی دارای چندین مؤلفه است که همه آنها به هوش مرتبط است:

 • زبان بدن دیگران را می خوانید که می تواند اولین سرنخ ها را برای درگیری ارائه دهد.
 • شما از این سیگنال ها برای پرسیدن سوال و گوش دادن همدلانه استفاده می کنید تا یک داستان کامل از هر دو طرف دریافت کنید.
 • شما افراد درگیر را تشویق می کنید که دیدگاه های دیگر را در نظر بگیرند.
 • شما به استراتژی راه حل های بالقوه برای مشکل کمک می کنید.
 • خوب بودن با دیگران ممکن است به طور خودکار به نبوغ دانشگاهی تبدیل نشود. با این حال، بیشتر موافق هستند که این یک شکل مفید از هوش است.

افراد باهوش

11- پیش بینی خطرات

نگرانی مساوی است با آماده کردن خود برای احتمال چیزی ناخوشایند. افرادی که با اضطراب زندگی می کنند، معمولاً زمان زیادی را صرف نگرانی می کنند، حتی در مورد چیزهایی که به نظرشان احتمال وقوع آنها بسیار کم است.جنبه مثبت این همه نگرانی؟ می تواند نشان دهنده هوش بیشتر باشد. تحقیقات سال 2015 از ارتباط بین هوش کلامی و تمایل به نگرانی یا نشخوار ذهنی حمایت می کند.

یک منبع مورد اعتماد کوچک در سال 2011 نیز اضطراب را به هوش مرتبط می کند. نویسندگان مطالعه توضیح می‌دهند که افراد با ضریب هوشی بالا ممکن است یا زیاد نگران باشند یا خیلی کم.این ممکن است تا حدودی متناقض به نظر برسد، اما این توضیحات احتمالی را در نظر بگیرید:

 • افراد بسیار باهوش ممکن است زمان زیادی را صرف استرس در مورد چیزهایی نکنند که می‌دانند بعید است اتفاق بیفتد. آنها همچنین ممکن است در توانایی خود برای مقابله با هر چالشی که پیش می آید احساس امنیت بیشتری کنند. در نتیجه این اطمینان، آنها کمتر نگران می شوند.
 • از سوی دیگر، افراد بسیار باهوش ممکن است زمان بیشتری را صرف نگرانی کنند زیرا دانش گسترده ای از تهدیدات بالقوه دارند و می خواهند برای هر احتمالی آماده شوند. این نگرانی ممکن است شامل طرح بارش فکری برای مدیریت موقعیت یا فکر کردن به راه هایی برای جلوگیری از مشکل باشد.
 • مردم تمایل دارند به اضطراب به عنوان یک ویژگی منفی نگاه کنند، اما این یافته بر عملکرد اساسی اضطراب تأکید دارد: شناخت و پاسخ به خطر.با این حال، اضطراب کنترل نشده کاملاً می تواند تأثیر منفی بر روابط و رفاه کلی داشته باشد، بنابراین بهتر است زمانی که مدیریت نشخوار فکری و نگرانی خود را به سختی انجام می دهید با یک درمانگر صحبت کنید. ( برای انجام تست هوش گاردنر کلیک کنید)

12-نشانه های افراد باهوش | مدیریت احساسات

هر کس هر از گاهی با احساسات دردناک یا ناخواسته سر و کار دارد. این یک بخش عادی از زندگی است. با این حال، روشی که شما با آن احساسات برخورد می کنید، می تواند چیزهای زیادی در مورد هوش هیجانی شما بگوید.به طور کلی، افراد با هوش هیجانی بالا می توانند:

 • تشخیص احساسات پیچیده
 • درک کنید که چگونه آن احساسات بر انتخاب ها و رفتار تأثیر می گذارد
 • به آن احساسات به طور سازنده پاسخ دهید
 • برای ابراز احساسات در زمان های مناسب، مهارت خویشتن داری را اعمال کنید
 • احساسات را به روش های ایمن و سالم بیان کنید
 • مانند دیگر جنبه‌های هوش هیجانی، مهارت‌ کنترل احساسات با تمرین رشد می‌کنند. برای تنظیم بهتر احساسات با این نکات شروع کنید.

13-فروتنی

اثر دانینگ-کروگر میگوید افرادی که سطح شایستگی پایینی دارند، تمایل دارند توانایی‌های خود را بیش از حد برآورد کنند، در حالی که افراد بسیار با کفایت تمایل دارند خود را کمتر نمایش دهند. این به این دلیل است که هرچه باهوش تر، آگاه تر و ماهرتر باشید، بیشتر متوجه می شوید که چقدر فضا برای پیشرفت بیشتر وجود دارد و از سطح دانش یا مهارت فعلی خود راضی نیستید.

هوش واقعی را نمی توان واقعاً پنهان کرد یا به طور مؤثری نقاب زد، همچنین این نکته افراد فوق العاده باهوش که به ظاهر عادی به نظر می رسند، نیست. آنها با افتخار از هوش خود استفاده می کنند، اما آن را به رخ نمی کشند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*