ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان کم حرفی | ضرورت درمان کم حرفی و راهکارهای حل آن

کم حرفی بدین معنا است که افراد در موقعیت‌هایی که لازم است صحبت کنند حرفی نمی‌زنند و ساکت هستند در نتیجه ضرورت درمان کم حرفی امری مهم تلقی می‌شود. معمولا یکی از ویژگی‌های افراد درونگرا کم‌ حرف بودن است که برخی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجود تلاش‌های خود برای حرف زدن، نمی‌توانند آنطور که دوست دارند صحبت کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا در بسیاری از موقعیت‌ها نتوانند از حق خود دفاع کنند یا بسیاری از فرصت‌ها را از دست می‌دهند. البته این مسئله نگران کننده نیست و شما می‌توانید با رعایت نکاتی بیشتر صحبت کنید و مانند گذشته کم‌ حرف نباشید. در ادامه مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.


گیف درمان کم حرفی

علل کم‌ حرفی

کم‌ حرفی دلایل مختلفی دارد و گاهی اوقات این موضوع بین زوجین مشکل ساز شده‌ است. وجود اختلافات بین زوجین ناخودآگاه موجب می‌شود تا هردو یا یکی از زوجین تمایلی به صحبت کردن نداشته باشند و کم‌ حرف شوند. یکی دیگر از دلایل کم‌ حرفی مشکلات مربوط به شغل می‌باشد. مشکلاتی مانند بیکاری، شرایط سخت شغلی، نداشتن امنیت شغلی و ... از جمله مسائلی هستند که باعث انزوا و کم‌ حرف شدن افراد می‌شود.

درونگرایی و خجالت کشیدن، نداشتن مهارت فن بیان و اعتماد به نفس پایین از دلایل دیگر کم‌ حرفی است. همچنین مشکلاتی مانند بیماری‌های جسمانی و روانی موجب کم‌ حرف شدن و انزوای افراد می‌شود. معمولا افرادی که افسردگی و دیگر اختلالات روانی دارند کم‌ حرف هستند و برای اینکه بتوانند بیشتر صحبت کنند توصیه می‌شود با روان‌شناس در ارتباط باشند تا علاوه بر درمان بیماری خود، کم‌ حرفی را نیز درمان کنند و سعی کنند در جمع بیشتر صحبت کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه کم حرفی و علل کم حرفی مردان کلیک کنید.

راهکارهای درمان کم حرفی

برای این‌که بتوانید در جمع دوستان یا خانواده و اطرافیان خود بیشتر صحبت کنید توصیه می‌شود از راهکارهایی که در ادامه گفته می‌شود استفاده کنید تا بتوانید کم‌ حرفی خود را درمان کنید. یکی از دلایل اصلی کم‌ حرفی، خجالت و ترس از مسخره شدن و پیامدهای صحبت کردن در جمع است.

این نکته را در نظر داشته باشید حتی اگر تمام فنون سخنرانی را یادگرفته باشید، تا زمانی که کمرو باشید نمی‌توانید به خوبی صحبت کنید. بنابراین سعی کنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و با شرکت در فعالیت‌های اجتماعی کمرویی خود را درمان کنید. همچنین می‌توانید با روان شناس متخصص در ارتباط باشید و از راهکارهایی که می‌دهد در جهت رفع خجالتی بودن خود استفاده کنید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

 

آماده کردن سوالات و جملاتی برای صحبت کردن از قبل از راهکارهای درمان کم حرفی

زمانی که قصد دارید با افراد مختلفی صحبت کنید بهتر است در ابتدا مواردی را که قرار است در ارتباط با آن صحبت کنید در ذهن خود آماده کنید. زمانی که می‌خواهید صحبت کنید بهتر است در ابتدا از وی تعریف کنید زیرا معمولا افراد دوست دارند مورد تمجید قرار گرفته شوند.

سپس می‌توانید سوالی در رابطه با موضوعی که قصد صحبت در رابطه با آن را دارید بپرسید. مثلا می‌توانید بگویید مدل لباس زیبایی داری، از کجا خریدی؟ طرح این سوال باعث می‌شود زمینه‌ای برای صحبت کردن با مخاطبتان فراهم شود.

 

در ابتدا مخاطب خودتان باشید و تمرین کنید تا به درمان کم حرفی خود کمک کنید

لزومی ندارد از همان ابتدا در جمع‌های رسمی و غریبه صحبت کنید، اما می‌توانید تصور کنید که در جمعی هستید و صحبت می‌کنید. برای اینکه بتوانید در صحبت کردن پیشرفت کنید توصیه می‌شود تمرین را فراموش نکنید. می‌توانید روبه‌روی آینه بایستید و با خودتان صحبت کنید، سپس بحث را به سمت موضوع اصلی سوق دهید.

سعی کنید در زمان صحبت کردن خودتان باشید و فنون لازم را در حین صحبت کردن رعایت کنید. این نکته را در نظر داشته باشد که تمریناتی که انجام می‌دهید متناسب با موقعیتی باشد که قصد دارید صحبت کنید. مثلا اگر می‌خواهید در رابطه با کنفرانس دانشگاه صحبت کنید، در زمان تمرین به موضوعات کنفرانس اشاره کنید.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که زمانی که مخاطب شما افراد واقعی قرار می‌گیرند نباید مضطرب شوید و دست و پای خود را گم کنید، سعی کنید نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. ممکن است این کار در ابتدا کمی دشوار باشد اما با تلاش شما امکان پذیر است.

 

فعالانه از ذهن خود استفاده کنید

اگر مدت زیادی از ذهن خود استفاده نکنید و روی موضوعات مختلف علمی و ادبی تمرکز نکنید، نمی‌توانید صحبت‌های خوبی داشته باشید و از واژگان مناسبی استفاده کنید. بنابراین سعی کنید در طول روز از کتاب‌های مختلف و فیلم‌های مفید استفاده کنید تا دایره‌ واژگان‌تان افزایش پیدا کند. همچنین شرکت در سخنرانی‌ها و کارگاه‌های مرتبط نیز تاثیر زیادی در بهبود عملکردتان دارد.

تقویت مهارت‌های فن‌بیان از جمله راهکارهای درمان کم حرفی

یکی از دلایل کم‌ حرفی نداشتن فن‌بیان مناسب می‌باشد. اگر احساس می‌کنید در مهارت‌های ارتباطی ضعیف هستید می‌توانید در دوره‌های فن‌بیان شرکت کنید. این دوره‌ها تاثیر زیادی در مهارت‌های ارتباطی دارند و بسیار مفید هستند زیرا با شرکت در دوره‌های فن بیان متوجه می‌شوید که در چه زمانی تن صدای خود را تغییر دهید، چگونه با مخاطبانتان ارتباط چشمی برقرار کنید، از چه واژگانی استفاده کنید و بسیاری از موضوعات دیگر در این دوره‌ها بررسی می‌شود. همچنین با انجام تمرین‌هایی خجالت و کم‌رویی شما کم می‌شود و اعتماد به نفستان افزایش پیدا می‌کند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

 

سعی کنید در جمع‌های گروهی کمی صحبت کنید

صحبت کردن در جمعی که آن‌ها یکدیگر را می‌شناسند اما شما در میان آن‌ها غریبه هستید، کمی دشوار است. در این موقعیت‌ها می‌توانید برای صحبت کردن از عبارت‌های کوتاهی مثل من هم با نظر شما موافقم یا خوشحال می‌شوم که در گروه شما باشم و اینگونه عبارت‌ها استفاده کنید. به تدریج از عبارت‌های طولانی تری استفاده کرده و بیشتر صحبت کنید.

بنابراین توصیه می‌ِشود سکوت نکنید و با جمع آن‌ها همراه باشید. اگر زودتر وارد بحث شوید راحت‌تر می‌توانید صحبت کنید و نظر بدهید. لزومی ندارد از همان ابتدا صحبت رسمی داشته باشید، می‌توانید با پرسیدن سوال یا موافقت با نظرات، خودتان را وارد جمع آن‌ها کنید.

 

کاهش اضطراب و استرس از راهکارهای درمان کم حرفی

داشتن استرس و اضطراب باعث می‌شود تا افراد تمایلی به حرف زدن و حضور در جمع‌های دوستانه مشارکتی نداشته‌ باشند. بنابراین با درمان استرس و اضطراب، تا حد زیادی کم‌ حرفی آن‌ها نیز درمان می‌شود. برای اینکه بتوانید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید، توصیه می‌ِشود با روان‌شناس متخصص در این زمینه صحبت کنید و برای درمان اقدام کنید تا علاوه بر اینکه استرس و اضطراب خود تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند،‌ مهارت‌ها ارتباطی‌تان افزایش می‌یابد و برای صحبت کردن در جمع آمادگی بیشتری پیدا می‌کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه نحوه برخورد در اولین ملاقات کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان کم حرفی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*