ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف همزمان الکل و ماری جوانا

مصرف همزمان الکل و ماری جوانا خطرات آن را افزایش می دهد. الکل و علف دو ماده ای هستند که بیشترین سوء مصرف را در سراسر جهان دارند. آن ها همچنین معمولاً با هم استفاده می شوند. اگر همزمان علف می‌کشید و مشروب می‌نوشید، خطراتی وجود دارد که شاید از آن ها بی‌خبر باشید. درک این نکته ضروری است که اثرات ترکیب الکل و ماری جوانا بسته به عوامل فردی مانند تحمل، وزن بدن، متابولیسم و ​​سلامت کلی می تواند بسیار متفاوت باشد. ترکیب این مواد به دلیل احتمال افزایش آسیب و سایر پیامدهای منفی توصیه نمی شود. این مقاله به عوارض مصرف همزمان الکل و ماری جوانا می پردازد و خطرات مرتبط با آن شرح داده می شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد تلفنی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دلیل افزایش خطر حین مصرف همزمان الکل و ماری جوانا

هم علف و هم الکل داروهای ضد افسردگی هستند. اثرات آن ها سرکوب، اختلال و مهار توانایی مغز برای عملکرد آن طور که باید باشد است. هنگامی که الکل و علف با هم مخلوط می شوند، تأثیرات هر ماده به طور جداگانه اغراق آمیز می شود. این می تواند منجر به از دست دادن کنترل اعمال خود و حتی مصرف بیش از حد شود. هنگامی که شخصی که اصطلاحا چت مست می کند یا به عبارتی از الکل و ماری جوانا با هم استفاده می کند، ممکن است متوجه شود که اثرات یکی(یا هر دو) را خیلی سریع تر و بیشتر از مواقع دیگر احساس می کند.

اولویت متابولیسم الکل

مخلوط کردن الکل با هر دارویی باعث می شود آن دارو بیش از حد معمول در سیستم فرد باقی بماند. این به این دلیل است که الکل ابتدا توسط کبد متابولیزه می شود. با وجود مصرف همزمان هر ماده دیگری، کبد اولویت را به متابولیسم الکل می دهد. به عنوان یک قانون کلی، کبد می تواند حدود یک اونس الکل خالص را در هر ساعت متابولیزه کند. این بدان معنی است که تا زمانی که سطح الکل در سیستم متابولیزه نشده باشد، سایر مواد نسبتاً بدون تغییر باقی می مانند. THC در سیستم یک فرد در سیستم آنها باقی می ماند و اثرات آن تا زمانی که به درستی متابولیزه شود ادامه خواهد داشت. حتی شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد این اتفاق می افتد.در این رابطه مطالعه مقاله ماری جوانا چیست پیشنهاد می شود.

به خوبی درک شده است که اعتیاد به الکل همراه با هر ماده مخدری، عوارض جانبی آن دارو را تشدید می کند. عوارض جانبی شاهدانه می تواند متعدد باشد از جمله اضطراب، توهم و سایر مسائل ذکر شده در بالا. ترکیب الکل با محصولات شاهدانه می تواند منجر به افزایش پتانسیل اثرات مضر مرتبط با شاهدانه شود از جمله افزایش احتمالی واکنش های آلرژیک.

خطرات مصرف همزمان الکل و ماری جوانا

تحقیقات محدودی در مورد اثرات درازمدت مصرف الکل در کنار علف های هرز وجود دارد که مردم آن را ماری جوانا یا شاهدانه نیز می نامند.افرادی که از ترکیب الکل و ماری جوانا استفاده می کنند ممکن است مستی را گزارش کنند همچنین علائم حین از بین رفتن اثرات الکل نیز می تواند تقویت شود. به عنوان مثال، علائم اختلال در قضاوت آشکارتر است. اما به جز این ها خطرات بسیار زیادی وجود دارد. با شروع قانونی کردن استفاده از ماده مخدر گل در برخی از کشورها، مجموعه تحقیقات موجود احتمالاً رشد و تکامل خواهد یافت. در حال حاضر، نتایج بالقوه شناخته شده از مخلوط کردن علف  و الکل شامل موارد زیر است:

1-تاثیر مصرف همزمان الکل و ماری جوانا بر سیستم عصبی

ماری جوانا و الکل هر دو بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. ماری جوانا بر نواحی از مغز که مسئول حافظه، تفکر، لذت و درک زمان و حواس هستند، تأثیر می‌گذارد. الکل یک ماده افسردگی زا است که بر کل سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و به شدت بر مهارت های حرکتی، قضاوت، شناخت و حافظه تأثیر گذار است. یکی از مواد اصلی فعال در ماری جوانا تتراهیدروکانابینول(THC) است. THC و الکل هر دو روانگردان هستند. THC روی گیرنده‌های کانابینوئیدی در مغز اثر می‌کند که می‌تواند منجر به اختلالات عصبی شناختی شود. مخلوط کردن حشیش و الکل به طور مکرر در یک دوره زمانی طولانی می تواند منجر به آسیب به مغز و بدن شود که با قطع یک یا هر دو ماده قابل جبران نیست. دیگر اثرات روانی اعتیاد به مصرف همزمان الکل و ماری جوانا عبارتند از:

 • افزایش احتمال توهم(شنیداری یا بصری)
 • افزایش احتمال پارانویا
 • افزایش احتمال مصرف بیش از حد و افسردگی تنفسی
 • درک تحریف شده از زمان
 • از بین رفتن مهارت تصمیم گیری درست
 • اختلال در توانایی شناختی
 • اختلال در حرکت از جمله مهارت های حرکتی ظریف
 • قضاوت ضعیف
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت و اختلال حافظه
 • افزایش احتمال تجربه بد(اضطراب، توهم، حالت تهوع، استفراغ و پارانویا)
 • اثرات افزایش یافته

2-مصرف همزمان الکل و ماری جوانا بر عملکرد مغز

علف و الکل هر دو می توانند نحوه دیدن، شنیدن، بو کردن، لمس کردن و چشیدن را تحریف کنند. هر چه الکل و حشیش بیشتر مصرف شود، حواس ما بیشتر مخدوش می شود. قشر پیش پیشانی مغز که مسئول پردازش اطلاعات دریافتی از حواس ما است نیز به شدت تحت تاثیر اثرات شاهدانه و الکل است. می تواند منجر به تولید افکار بر اساس اطلاعات تحریف شده از محیط اطراف شود. این وضعیت خوبی نیست. نوشیدن الکل قبل از کشیدن علف می تواند اثرات ماده فعال حشیش THC را افزایش دهد. ماده فعال الکل، اتانول و ماده فعال شاهدانه THC هر دو بر روی همان قسمت های مغز کار می کنند که بر روی ما تأثیر می گذارد:

 • خود کنترلی و تصمیم گیری
 • داوری
 • رفلکس ها
 • جنبش
 • درک زمان
 • احساسات
 • بازداری ها
 • حواس
 • میل جنسی و عملکرد جنسی
 • THC

3-تغییرات در قضاوت و تصمیم گیری

هم الکل و هم علف می توانند بر قضاوت فرد تأثیر بگذارند. هنگامی که افراد این دو دارو را ترکیب می کنند، این اثر ممکن است تشدید شود. استفاده ترکیبی از آن ها می تواند باعث خاموشی و از دست دادن حافظه و افزایش احتمال درگیر شدن در رفتارهای پرخطر شود. منبع معتبر تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که الکل و حشیش را مخلوط می‌کنند، نسبت به افرادی که فقط الکل می‌نوشند، بیشتر درگیر رفتارهای هیجان‌خواه هستند.

هم الکل و هم ماری جوانا می توانند توانایی های تصمیم گیری را مختل کنند و ترکیب آن ها می تواند بیشتر مانع قضاوت شود. این می تواند منجر به رفتارهای پرخطر یا تصمیم گیری ضعیف، مانند اختلال در رانندگی یا درگیر شدن در فعالیت های ناایمن شود.

4-کم آبی بدن

الکل یک ادرارآور است. به این معنی که باعث می شود افراد ادرار بیشتری دفع کنند. در طی چند ساعت، این می‌تواند منجر به کم‌آبی بدن آن ها شود زیرا مایعات بیشتری نسبت به دریافتی خود از دست می‌دهند. استفاده از الکل و حشیش با هم می‌تواند این اثر را تشدید کند. در موارد نادر، مصرف مزمن ماری جوانا می تواند منجر به سندرم کانابینوئید هایپر شود که باعث تهوع شدید، استفراغ و کم آبی بدن می شود. برای آشنایی بیشتر با عوارض گل کلیک کنید.

از آنجایی که هر دو ماده می توانند باعث کم آبی بدن شوند، مهم است که هنگام مصرف آن ها هیدراته بمانید. علاوه بر این، مصرف بیش از حد الکل می تواند خطر مسمومیت با الکل را افزایش دهد، در حالی که کشیدن ماری جوانا می تواند به سلامت ریه آسیب برساند.

5-وابستگی

محققان دریافتند افرادی که از الکل و ماری جوانا با هم استفاده می‌کنند، معمولاً هر دو دارو را بیشتر مصرف می‌کنند. این مصرف بیشتر خطر وابستگی به الکل، علف یا هر دو را افزایش می دهد. مطالعات نشان می‌دهند کسانی که به طور همزمان از الکل و علف‌ استفاده می‌کنند، احتمالاً الکل بیشتری مصرف می‌کنند. برای آشنایی با روش های درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

6-گرینینگ

اگر در حال تحقیق در مورد ایمنی مخلوط کردن ماری جوانا و الکل هستید، ممکن است با اصطلاح "سبز کردن" روبرو شوید. این به شخصی اشاره دارد که پس از کشیدن ماری جوانا احساس بیماری می کند. این ممکن است با مصرف ماری جوانا به خودی خود اتفاق بیفتد اما با ترکیب الکل و ماری جوانا به دلیل سطوح بالاتر THC در هنگام نوشیدن، احتمال بیشتری برای آن وجود دارد. معمولاً به عنوان "محو شدن متقاطع" نیز شناخته می شود که نشان دهنده ترکیب دو ماده (معمولاً علف های هرز و الکل) است. برای آشنایی با بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

7-اوردوز

مانند مصرف هر داروی دیگری، احتمال مصرف بیش از حد در ترکیب این دو ماده وجود دارد. همانطور که تحقیقات نشان می دهد، افرادی که هر دو ماده الکل و ماری جوانا را با هم مصرف می کنند، تمایل بیشتری به مصرف هر دو دارند. میزان مصرف زیاد خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد. همچنین از دیگر تاثیرات مصرف همزمان الکل و ماری جوانا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحمل هم نسبت به شاهدانه و هم الکل - نیاز به افزایش مقادیر هر ماده
 • وابستگی به حشیش و الکل - در صورت عدم مصرف کافی، منجر به ترک حشیش و الکل می شود.
 • اعتیاد به حشیش و الکل - یک بیماری مغزی تهدید کننده زندگی که قابل درمان نیست.
 • آسیب به مغز و اندام های ناشی از مصرف زیاد الکل
 • بیماری های جدی سلامت روان از جمله اضطراب، افسردگی و سایکوز یا روان پریشی
 • آسیب به مغز از طریق قرار گرفتن بیش از حد در معرض THC و الکل
 • آسیب به اندام ها از جمله کبد ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض الکل
 • آسیب به ریه ها (در صورت کشیدن علف هرز با تنباکو)
 • خطر ابتلا به چندین نوع سرطان مرتبط با الکل
 • افزایش خطر مصرف بیش از حد
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت و بلند مدت
 • افکار و علائم خودکشی

مصرف همزمان الکل و ماری جوانا

 عوارض مصرف همزمان الکل و ماری جوانا بر سلامت روان

مصرف مزمن هر یک از این داروها به شدت با ابتلا به نوع دیگری از بیماری روانی مرتبط است. می توان انتظار داشت که سوء مصرف مزمن هر دو دارو همراه با افزایش پتانسیل برای تشخیص برخی دیگر از بیماری های روانی مانند افسردگی، اختلال خوردن یا اختلال اضطراب همراه باشد. هر دو الکل و ماری جوانا در صورت استفاده بیش از حد تأثیر منفی بر سلامت روان دارند. آنچه برای یک فرد ایمن است می تواند به طور بالقوه باعث ایجاد بیماری های روانی شایع مادام العمر در فرد دیگر شود. با ترکیب حشیش و الکل با هم به طور مکرر، احتمال ابتلا به یک بیماری جدی سلامت روان افزایش می یابد. برای افرادی که در حین کشیدن علف از سلامت روان رنج می برند و مشروبات الکلی می نوشند، معمولاً این مواد را به عنوان عامل ایجاد نمی کنند. آن ها احتمالاً حتی بیشتر از الکل و علف برای خوددرمانی استفاده می کنند. بدتر شدن ناخواسته علائم آن ها پیامد چنین انتخابی خواهد بود.

عوامل موثر در شدت اختلالات

عوامل ژنتیکی، محیطی، اجتماعی، تربیتی و بیولوژیکی همگی به شما دیکته می کنند که چگونه به عنوان یک فرد نسبت به یک ماده واکنش نشان دهید. کسانی که سابقه سلامت روان قبلی دارند، نوجوانان و آن هایی که سلامت روان یا اعتیاد در خانواده دارند، بیشتر مستعد تجربه جنبه تاریک هر دوی این داروها هستند. اکثر بیماری های روانی با قطع مصرف علف و الکل بهبود می یابند اما برای یک اقلیتی علائم سلامت روان تا پایان عمر تجربه می شود. هنگام درمان هر مشکل سوء مصرف مواد مهم است که مشکلات سلامت روانی باقیمانده به طور جامع و مناسب درمان شوند. اگر آن ها نباشند، خطر بازگشت فرد به سوء مصرف مواد بسیار بالاست.

درمان اعتیاد به ماری جوانا

درمان اعتیاد به علف و الکل

برای اینکه درمان اعتیاد به مخلوط الکل و علف موفقیت آمیز باشد، باید هر دو اعتیاد به طور همزمان و جامع درمان شوند. قطع مصرف الکل در مواردی که وابستگی وجود دارد نه تنها می تواند خطرناک باشد بلکه می تواند تهدید کننده زندگی نیز باشد. توقف مصرف حشیش یا علف در جایی که وابستگی وجود دارد تهدید کننده زندگی نیست مگر اینکه روان پریشی وجود داشته باشد. این بدان معنا نیست که چالش برانگیز نیست. علائم ترک حشیش می تواند بسیار ناخوشایند و تحمل آن دشوار باشد. در مواردی که بیش از یک اعتیاد وجود دارد، درمان خانگی اغلب بهترین اقدام است به ویژه در مواردی که وابستگی به یک یا چند ماده وجود دارد.

1-سم زدایی

اولین قدم در بهبودی از اعتیاد به حشیش و الکل این است که هر دو ماده را به طور ایمن متوقف کنید. سم زدایی پزشکی از نظر بالینی به عنوان ایمن ترین راه برای دستیابی به این امر توصیه می شود. به دنبال سم زدایی از الکل و علف، یک برنامه توانبخشی سفارشی قویاً توصیه می شود. این برنامه باید شامل درمان حرفه ای برای هر بیماری با تشخیص دوگانه، ترومای زمینه ای، مسائل فعلی، مسائل گذشته، مشکلات رفتاری باشد و همچنین به فرد نشان دهد که چگونه به طور سالم احساسات را مدیریت کند و از عود جلوگیری کند. حمایت مداوم و درمان پزشکی در صورت نیاز برای بهترین نتیجه طولانی مدت توصیه می شود.

2-جلوگیری از مصرف دوباره

افرادی که از هر نوع اختلال مصرف مواد بهبود یافته اند همیشه در معرض خطر بیشتری برای عود هستند. با این حال، پس از اینکه فرد به مدت 5 تا 7 سال پرهیز کرد و مشارکت فعال در فعالیت‌های مرتبط با درمان را حفظ کرد، خطر عود به شدت کاهش می‌یابد. با این وجود، شنیدن داستان های افرادی که بیش از یک دهه از الکل یا ماری جوانا پرهیز کرده اند و سپس دوباره عود کرده اند، رایج است. به این دلایل، مشارکت مادام‌العمر در برخی از فعالیت‌های مرتبط با درمان مانند گروه‌های حمایت از همتایان به شدت برای افرادی که در حال بهبودی از هر نوع اختلال مصرف مواد هستند، توصیه می‌شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

سخن آخر

مصرف همزمان مشروبات الکلی و ماری جوانا که گاهی اوقات به آن "تقاطع" می گویند، می تواند اثرات مختلفی بر روی یک فرد داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که ترکیب الکل و ماری جوانا روی هر فرد متفاوت است و اثرات آن می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. هر دو الکل و ماری جوانا مواد روانگردانی هستند که می توانند قضاوت، هماهنگی، زمان واکنش و عملکرد شناختی را مختل کنند. هنگامی که با هم مصرف شوند، اثرات آن ها می تواند افزایشی یا حتی هم افزایی باشد، به این معنی که اثرات مخرب می تواند بیشتر از زمانی باشد که هر یک از این مواد به تنهایی استفاده می شود. این می تواند خطر تصادفات، جراحات و سایر پیامدهای منفی را افزایش دهد.

اگر مصرف الکل یا ماری جوانا را انتخاب می کنید، مهم است که این کار را مسئولانه و در حد اعتدال انجام دهید و خطرات احتمالی مرتبط با مصرف همزمان آن ها را در نظر بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*