ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف همزمان مشروب و تریاک | چند ساعت بعد از مصرف تریاک میتوان مشروب خورد؟

مصرف همزمان مشروب و تریاک عوارض بیشتری به همراه دارد. وقتی مواد افیونی مانند تریاک را با الکل مشروب مخلوط می کنید چه اتفاقی می افتد؟ وقتی الکل در مقادیر زیاد مصرف شود می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. هنگامی که در ترکیب با سایر داروها از جمله مواد افیونی مانند تریاک استفاده می شود حتی مقادیر کمی از آن می تواند عواقب مرگبارتری نیز به دنبال داشته باشد که گاهی به ایست تنفسی و غش کردن منجر به آسیب مغز منتهی می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

مواد افیونی

مواد افیونی به گروهی از انواع مواد مخدر اطلاق می شود. در حالی که مواد افیونی به طور سنتی برای کمک به کاهش درد ناشی از جراحات یا روش‌های جراحی استفاده می‌شوند ماهیت اعتیادآور آن‌ها، این دسته از مواد را تبدیل به گستره وسیعی از استفاده های مرض گونه و سومصرف کرده است. حتی توسط افرادی که نسخه دارند و از آن ها به عنوان داروی پزشکی استفاده می کنند نیز مورد سومصرف قرار می گیرند. در ادامه به علائم و عوارض مصرف مواد افیونی که می شود به آن ها اشاره کرد آورده شده است. علائم مسمومیت با مواد افیونی:

 • گیجی یا هذیان
 • خواب آلودگی یا ناتوانی در بیدار ماندن
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تنفس افسرده یا کند شده

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

الکل

الکل به عنوان متداول ترین ماده مسکر در بیشتر کشورهای جهان به احتمال زیاد با هر تعداد مواد مخدر قانونی و غیرقانونی مخلوط شده و همزمان مصرف می شود. از آنجایی که الکل یک ماده بسیار واکنش پذیر است که بر بسیاری از سیستم های مختلف بدن تأثیر می گذارد، با هر ماده دیگری در بدن مواجه شود با آن ها واکنش نشان می دهد. در برخی موارد مانند بسیاری از مواد افیونی الکل اثرات داروی دیگر را تشدید و تقویت می کند و اغلب به یک سطح خطرناک می رساند. در موارد دیگر از جمله موارد متعددی از داروهای تجویزی، الکل تا حدی یا به طور کامل تأثیر داروی دیگر را خنثی می کند. خنثی سازی اثرات داروها به همان اندازه عواقب شدیدی ایجاد می کند. گاهی اوقات الکل با یک داروی دیگر (نمونه معروف کوکائین) واکنش نشان می دهد و اثراتی ایجاد می کند که کاملاً با هر یک از مواد اصلی متفاوت است. برای آشنایی با عوارض اعتیاد به الکل کلیک کنید.

علائم مسمومیت با الکل

الکل یک ماده بسیار رایج است که در صورت مصرف زیاد باعث مسمومیت خواهد شد. در ایالات متحده تنها بزرگسالان بالای ۲۱ سال می توانند به طور قانونی الکل مصرف کنند. یک نوشیدنی حاوی ۱۲ اونس آبجو، ۵ اونس شراب یا ۱.۵ اونس مشروب مانند رام یا اسکاچ است. نوشیدن بیش از یک وعده مشروب در ساعت از توانایی کبد برای پردازش این ماده فراتر می رود و می تواند موجبات مسمومیت را فراهم آورد. نوشیدن بیش از ۴ تا ۵ نوشابه در یک بازه زمانی دو ساعته پرنوشی محسوب می شود که منجر به مسمومیت با الکل و مرگ خواهد شد. عوارض اولیه آن شامل موارد زیر می شود.

 • لکنت زبان، تاری یا دوبینی
 • از دست دادن هماهنگی فیزیکی و گیجی
 • خواب آلودگی و سرگیجه
 • اختلالات خلقی و اختلال در قضاوت
 • تنفس افسرده و ضربان قلب نامنظم

مصرف همزمان مشروب و تریاک

مواد افیونی و الکل

مخلوط کردن الکل با مواد افیونی مانند هروئین، ویکودین، فنتانیل، تریاک و غیره بسیار خطرناک است. الکل و مواد افیونی اثرات افسردگی یکدیگر را تشدید کرده و منجر به اثرات آرام بخشی بالقوه کشنده و نارسایی تنفسی می شود. خطرناک ترین عارضه جانبی ترکیب الکل با مواد افیونی من جمله تریاک تنفس بسیار بی رمق که تنفس افسرده نامیده می شود می باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد به الکل کلیک کنید.

بدون اکسیژن کافی مغز اقدام به از کار انداختن سیستم‌های اندامی می‌کند و فرد در نهایت به دلیل کمبود اکسیژن دچار آسیب مغزی یا مرگ می شود. این دو نوع دارو همچنین در صورت مخلوط شدن با الکل آسیب های جدی به کبد وارد می کنند. ترکیب الکل با مواد افیونی می تواند منجر به عوارض جانبی دیگری نیز بشود که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

عوارض مصرف همزمان مواد افیونی و الکل به طور کلی

مصرف همزمان الکل و تریاک یا هر ترکیبی از الکل و مواد افیونی می تواند بسیار خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی باشد.

 • افزایش کندی و حالات افسردگی: هر دو الکل و مواد افیونی مضعف کننده سیستم عصبی مرکزی هستند. هنگامی که با هم مصرف شوند، اثرات آن ها می تواند افزایشی باشد که منجر به افزایش قابل توجهی در آرام بخشی، افسردگی تنفسی و سرکوب سیستم عصبی مرکزی می شود. این می تواند منجر به خواب آلودگی شدید، گیجی، اختلال در هماهنگی و تنفس آهسته یا کم عمق شود.
 • افزایش خطر مصرف بیش از حد: ترکیب الکل و مواد افیونی به طور قابل توجهی خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد. هر دو ماده می توانند سیستم تنفسی را کاهش دهند و اگر با هم مصرف شوند می توانند باعث نارسایی تنفسی، کما یا حتی مرگ شوند. این ترکیب می تواند تحمل بدن به مواد افیونی را کاهش دهد و حتی دوزهای پایین تر از مواد افیونی را به طور بالقوه کشنده تبدیل کند.
 • اختلال در قضاوت و تصمیم گیری: الکل و مواد افیونی می توانند قضاوت، تصمیم گیری و عملکرد شناختی را مختل کنند. استفاده ترکیبی می تواند این اثرات را تشدید کند که می تواند منجر به رفتارهای خطرناک، تصادفات یا موقعیت های خطرناک شود.
 • مشکلات گوارشی: هم الکل و هم مواد افیونی می توانند عوارض جانبی دستگاه گوارش مانند تهوع، استفراغ و یبوست ایجاد کنند. این ترکیب می تواند این مسائل را تشدید کند و منجر به ناراحتی شدید و عوارض بالقوه شود.
 • اختلال در مهارت‌های حرکتی و هماهنگی: الکل و مواد افیونی می‌توانند مهارت‌های حرکتی، هماهنگی و زمان واکنش را مختل کنند. ترکیب آن ها مانع از این توانایی ها شده و رانندگی یا کار با ماشین آلات را خطرناک می کند.
 • افزایش آرام‌بخشی و سرگیجه: ترکیب الکل و مواد افیونی می‌تواند آرام‌بخشی و سرگیجه را تشدید کند و منجر به افزایش خطر سقوط، تصادف یا صدمات شود.

مصرف همزمان الکل و داروهای تجویزی

ترکیب داروها چه تجویز شده یا بدون تجویز با الکل، عواقب غیر قابل پیش بینی و ناخواسته ای ایجاد می کند. با درک خطرات و انجام اقداماتی برای جلوگیری از آسیب به خود، دوستان و جامعه کمک می شود. ترکیب الکل و هر داروی تجویزی قوی خطرناک است. الکل به خودی خود می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و می تواند عوارض جانبی سایر داروها مانند داروهای تجویزی را به روش های غیرقابل پیش بینی و خطرناک افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر بر روی مقاله ترک تریاک کلیک کنید.

همین امر در مورد داروهای مخدر مانند هیدروکودون، اکسی کدون و مورفین نیز صادق است. این مسکن‌های تجویزی قوی از مواد پیش‌ساز آلکالوئیدی مواد افیونی مختلف که از خشخاش مشتق شده اند سنتز می‌شوند. این داروها به درد پس از جراحی یا پس از آسیب جسمی یا افرادی که از درد مزمن رنج می برند کمک زیادی می کنند. با این حال هنگامی که آن ها مورد سوء استفاده قرار می گیرند یا در ترکیب با داروهای دیگر مانند الکل مصرف می شوند به راحتی سلامت فرد را تهدید می کنند. برای اطلاع بیشتر در مورد تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

عوارض مصرف همزمان تریاک و مشروب

الکل و تمام مشتقات آن به تنهایی در صورت زیاده روی باعث ایجاد مسمومیت الکلی می شود. در صورت مخلوط شدن با مواد افیونی مانند تریاک می تواند اثرات آرام بخش مخدر را افزایش داده و منجر به افزایش خواب آلودگی و در نهایت از دست دادن هوشیاری شود. به طور مثال مخلوط کردن الکل و هیدروکودون، اکسی کدون یا مورفین و تریاک می تواند خطر از دست دادن تعادل و سقوط شدید افراد را افزایش دهد. این امر به ویژه در افراد مسن صادق است چه آن ها فقط یک مسکن مخدر مصرف کنند، فقط الکل بنوشند یا این دو ماده را ترکیب کنند اثرات به همان اندازه خطرناک خواهد بود. این داروها همچنین می توانند به صورت جداگانه یا با هم منجر به از دست دادن جدی حافظه یا افزایش اثرات زوال عقل یا دمانس شوند.

مخلوط کردن مواد افیونی مانند تریاک و مشروب حتی زمانی که فقط مقادیر کمی از هر دو ماده را مصرف کنید می تواند عواقب مرگباری داشته باشد. از جمله عوارض مخلوط کردن مواد افیونی و الکل عبارتند از:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • گیجی و منگی، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی
 • ضربان قلب نامنظم و رفتار غیر طبیعی
 • غش کردن و تنفس سخت و همراه با تنگی نفس

علائم حیاتی در مصرف همزمان مشروب و تریاک

مواد افیونی و الکل گاهی اوقات توسط افرادی که داروهای تجویز شده را مسئولانه مصرف می کنند به ناچار با هم مصرف می شود. در موارد دیگر هر دوی این مواد عمدا همزمان مصرف می شوند تا اثرات سرخوشی فرد را افزایش دهند. استفاده همزمان مواد افیونی و الکل با هم می تواند عواقب مرگباری داشته باشد زیرا بر مغز و بدن تأثیر سو می گذارد. هم مواد افیونی و هم الکل فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش داده و تنفس و ضربان قلب را کند می کنند. برای آشنایی با نحوه از یبن بردن تاثیر تریاک در بدن کلیک کنید.

وقتی با هم مصرف شوند اثرات این مواد هریک به تنهایی افزایش می یابد. تنفس و ضربان قلب به طور خطرناکی کاهش یافته و بخش های حیاتی بدن از اکسیژن محروم می شوند. بدون مقدار کافی اکسیژن، سیستم های اندام حیاتی خاموش می شوند و به طور بالقوه باعث آسیب مغزی یا مرگ می شود. مصرف همزمان مواد افیونی و الکل همچنین با از دست دادن تعادل و هماهنگی خطر سقوط شدید را افزایش داده و فعالیت های عادی مانند رانندگی را خطرناک می کنند.

سایر عوارض مصرف همزمان مشروب و تریاک

 • تهوع و استفراغ، کم آبی بدن
 • تغییرات در فشار خون و ضربان قلب و ریتم نامنظم
 • بی ثباتی قلبی عروقی، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی
 • عدم مهار مشخص و رفتار غیر طبیعی
 • از دست دادن هوشیاری و ایست تنفسی

مصرف همزمان مشروب و تریاک

تشخیص مصرف همزمان مشروب و تریاک

اگر شما یا شخصی که می شناسید از مصرف همزمان مواد افیونی و الکل بیش از حد آگاهی دارد فوراً با اورژانس تماس بگیرید. اگر مشکل شما کمتر جدی است اولین قدم مناسب برای بهبودی جستجوی یک مرکز درمانی قابل اعتماد است که بتواند یک طرح توانبخشی مبتنی بر شواهد و تشخیص دوگانه را در اختیار شما قرار دهد. بدون درمان اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به الکل می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما تأثیر بگذارد. وابستگی به این مواد حتی می تواند اختلالات سلامت روانی که از قبل وجود داشته است از جمله اضطراب، افسردگی را بدتر کند. تشخیص شدت گرفتن هر کدام از این حالت ها و یا بروز آن ها به تازگی نیاز به مداخله حرفه ای درمانی خواهد داشت.

مصرف همزمان مشروب و تریاک | درمان اعتیاد

در بسیاری از موارد مصرف، فرد به طور همزمان به الکل و سایر مواد معتاد می شود. این امر چالش های اضافی در طول درمان ایجاد می کند زیرا بیمار نیازهای تخصصی تری خواهد داشت. به طور خاص، سم زدایی برای ترک اعتیاد می تواند به ویژه چالش برانگیز و خطرناک باشد. با تحمل همزمان علائم همه مواد شرایط به شکلی اغراق آمیز تنش زا می شود. بسیار مهم است بیمارانی که به الکل و سایر مواد معتاد هستند تحت نظارت یک متخصص سم زدایی کنند. زیرا اثرات جدی و بالقوه کشنده زیادی ممکن است رخ بدهد. حتی پس از اتمام سم زدایی اولیه، متخصصان درمان باید با تمام اعتیادها به طور همزمان مقابله کنند که می تواند کار دشواری باشد. پس از ترک درمان به بیمار توصیه می شود در گروه های حمایتی برای همه مواد شرکت کند. گروه هایی مانند الکلی های گمنام و معتادان گمنام. برای آشنایی با نحوه ترک اعتیاد به تریاک در خانه کلیک کنید.

مقابله با مصرف بیش از حد مواد افیونی و الکل به ویژه برای متخصصان پزشکی دشوار است زیرا باید اقدامات جداگانه ای برای برگرداندن اثر این مواد از بدن انجام شود. سم زدایی هریک باید به دقت و جداگانه انجام شود. نالوکسان برای متوقف کردن علائم مصرف بیش از حد مواد افیونی استفاده می شود اما الکل معمولاً به روش های دیگری برای برگشت نیاز دارد. روش های دیگری نیز باید برای خلاصی از الکل بدن استفاده شود از جمله پمپاژ معده.

کاهش عوارض مصرف همزمان الکل و تریاک

از آنجایی که بسیاری از تداخلات بین مواد مخدر از جمله تریاک و الکل خطرناک است بسیار مهم است که هرگز الکل را با هیچ داروی مخدری بدون مشورت با پزشک مخلوط نکنید. اگر نسخه پزشکی می‌گیرید اما متوجه شدید که نمی‌توانید نوشیدنی را برای مصرف آن قطع کنید حتما به کمک نیاز دارید. یک مرکز توانبخشی پیدا کنید که بتواند در مقابله با اختلال مصرف الکل به شما کمک کند.‌ اگر شخصی داروهای مسکن تجویزی تریاک را همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف کند، نباید علائم مسموم کننده زیادی را تجربه کند. به طور کلی مواد افیونی باعث خواب‌آلودگی، خستگی مزمن یا یبوست می شود اما نباید عوارض جانبی زیادی داشته باشد مگر اینکه دارو به مقدار بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف شود یا اگر نسخه تجویزی زیاد باشد و نیاز به تنظیم دقیق مصرف داشته باشد و نوشیدن مشروب نیز به آن اضافه شود.

تاثیر نالوکسان در موارد اضطراری

فردی که از مصرف بیش از حد داروهای مخدر مانند هیدروکودون، اکسی کدون یا مورفین رنج می برند از دارویی به نام نالوکسان برای معکوس کردن دوز بیش از حد استفاده می کنند. نالوکسان به همان گیرنده‌هایی در مغز متصل می‌شود که داروهای ضددرد اوپیوئیدی میچسبد و می‌تواند مصرف بیش از حد را برای مدت کوتاهی متوقف کند. از آنجایی که نالوکسان سریع تر از داروهای مخدر متابولیزه می شود فردی که از مصرف بیش از حد مواد افیونی رنج می برد یا مراقب او نباید تصور کند که دوز نالوکسان برای متوقف کردن مصرف بیش از حد آن کافی است. بلکه فقط اثرات آن را برای مدت طولانی متوقف می کند تا درمان اورژانسی در بیمارستان به فرد ارائه شود.

در حالی که آمپول نالوکسان می تواند در نجات جان افراد در بحبوحه مصرف بیش از حد مواد افیونی تفاوت ایجاد کند هیچ تاثیری برای معکوس کردن اثرات مسمومیت با الکل ندارد. اگرچه برای فردی که از مسمومیت با الکل رنج می برد مهم است که در اسرع وقت به کمک های پزشکی اورژانسی مراجعه کند‌ اما هیچ دارویی وجود ندارد که مسمومیت را معکوس کند. روش های دیگری نیز وجود دارد که متخصصان پزشکی برای درمان مسمومیت با الکل از آن استفاده می کنند، مانند زغال چوب فعال، پمپاژ معده فرد و مراقبت های حمایتی. افرادی که الکل و داروهای شبه افیونی مانند هیدروکودون، اکسی کدون یا مورفین را ترکیب می کنند خود را در معرض خطر ابتلا به اوردوز سریع و غیرقابل درمان قرار می دهند که خطر مرگ را افزایش می دهد.

پیشگیری از مصرف همزمان مشروب و تریاک

کاهش خطرات مرتبط با مصرف الکل و مواد افیونی مستلزم انجام اقدامات احتیاطی و جستجوی حمایت مناسب است. اجتناب از مصرف همزمان یکی از آن ها و در واقع موثرترین راه برای کاهش خطراتمصرف همزمان الکل و مواد افیونی است. درک خطرات بالقوه ترکیب این مواد و تصمیم آگاهانه برای پرهیز از استفاده از آن ها بسیار مهم است.

استراتژی‌های کاهش آسیب نیز بسیار کمک کننده هستند. اگر نمی‌توانید به طور کامل از الکل یا مواد افیونی خودداری کنید استراتژی‌های کاهش آسیب می‌توانند در به حداقل رساندن خطرات کمک کنند. به عنوان مثال اگر مصرف الکل را انتخاب کردید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید و از نوشیدن بیش از حد خودداری کنید. به طور مشابه اگر از مواد افیونی استفاده می کنید، از دوزهای تجویز شده پیروی کنید و از ترکیب آن ها با الکل یا سایر آرام بخش ها خودداری کنید.

مصرف همزمان مشروب و تریاک | سخن آخر

اگر فردی سابقه وابستگی به الکل، اعتیاد یا سوءمصرف را داشته باشد و پزشک برای او مسکن های مخدر تجویز کند، مهم است که بیمار و پزشک در مورد خطرات احتمالی این نسخه صحبت کنند. همچنین برای پزشکان مهم است که بیماران خود را در مورد خطرات مخلوط کردن الکل و داروهای مخدر آگاه کنند. زیرا حتی یک نوشیدنی می‌تواند فرد را در معرض خطر عوارض جانبی جدی قرار دهد در حالی که نسخه خود را طبق دستور مصرف می‌کند. مراکز بهبودی به بیماران در تمام مراحل درمان و توانبخشی اعتیاد به مواد افیونی کمک می کنند. از سم‌ زدایی گرفته تا مراقبت‌های پس از آن تیم مجرب پزشکان، پرستاران و متخصصین مشاوره روانشناسی، مراقبت‌هایی را که برای داشتن یک زندگی بدون وابستگی به مواد نیاز دارید به شما ارائه می‌ کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*