ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف همزمان الکل و ناپروکسن و بیماری های گوارشی ناشی از آن

مصرف همزمان الکل و ناپروکسن می تواند تداخلاتی ایجاد نماید. ناپروکسن یکی از انواع داروهای ضد التهابی است. مصرف این دارو برای کاهش دردهای خفیف تا متوسط عضلانی و مفصلی است. در صورت مصرف همزمان الکل و ناپروکسن مشکلات گوارشی نظیر زخم معده، مشکلات کبدی و حتی خونریزی دستگاه گوارش ممکن است. این مقاله خطرات ناشی از نوشیدن الکل هنگام مصرف ناپروکسن را توضیح می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.  

تماس با مشاور

ناپروکسن چیست؟

قرص ناپروکسن متعلق به گروه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است که معمولاً به عنوان NSAID شناخته می شود. این یکی از داروهای تسکین دهنده درد  است که عمدتاً برای درمان درد و التهاب عضلات و مفاصل استفاده می شود.اما معمولاً برای درمان آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس تجویز می‌شود. به آن شرایط محدود نمی شود و معمولاً برای درمان دردهای پریود، کمردرد و دردهای روزمره نیز استفاده می شود. دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد: قرص ناپروکسن معمولی و ناپروکسن سدیم. ناپروکسن معمولی به صورت یک قرص خوراکی با رهش فوری، یک قرص خوراکی تاخیری و یک سوسپانسیون خوراکی عرضه می شود. ناپروکسن سدیم به عنوان یک قرص خوراکی با رهش فوری و یک قرص خوراکی با رهش طولانی عرضه می شود. ناپروکسن در اشکال بدون نسخه نیز موجود است. در این رابطه مطالعه مقاله ناپروکسن برای چیست پیشنهاد می شود.

1-عوارض جانبی رایج

قرص های خوراکی ناپروکسن ممکن است باعث خواب آلودگی شود. شما نباید رانندگی کنید، از ماشین استفاده کنید، یا فعالیت های دیگری را که نیاز به هوشیاری دارند انجام دهید تا زمانی که بدانید می توانید به طور عادی کار کنید. این دارو همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.شایع ترین عوارض جانبی که با قرص خوراکی ناپروکسن رخ می دهد عبارتند از دل درد، یبوست، اسهال،گاز معده و سوزش سردل،تهوع و استفراغ، سرگیجه. عوارض جانبی خفیف ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

2-عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با اورژانس تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • درد قفسه سینه و تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • ضعف در یک قسمت یا طرف بدن شما
 • مشکل در صحبت کردن
 • تورم صورت یا گلو
 • فشار خون بالا
 • خونریزی و زخم در معده و روده با علائمی مانند دل درد ، استفراغ خونی،خون در مدفوع شما، مدفوع سیاه و چسبناک
 • حملات آسم در افرادی که آسم دارند
 • تعداد کم گلبول های قرمز خون که می تواند باعث خستگی مزمن، بی حالی و ضعف شود
 • زرد شدن پوست یا سفیدی چشم
 • افزایش وزن غیرعادی یا تورم بازوها، دست ها و پاهای شما
 • بثورات پوستی یا تاول همراه با تب

3-نحوه عملکرد ناپروکسن

ناپروکسن با کاهش میزان پروستاگلاندین تولید شده در بدن عمل می کند. این هورمون مسئول التهاب است و کاهش آن به دارو اجازه می دهد تا درد و تورم را کاهش دهد.متأسفانه، پروستاگلاندین همچنین از پوشش معده محافظت و ضخیم می کند. هنگامی که ناپروکسن را به مقدار زیاد مصرف می کنید، کاهش پروستاگلاندین می تواند منجر به خونریزی، زخم معده، ورم معده و ناراحتی معده شود.در افراد دچار اعتیاد به الکل این اثرات بیشتر می شود.  

موارد مصرف ناپروکسن

قرص های خوراکی ناپروکسن برای درمان درد و التهاب در شرایط مختلف استفاده می شود. این قرص معمولا برای درمان خفیف تا متوسط مانند درمان درد پریود خانگی، درد دندان و آرتروئید مصرف می شود. موارد مصرف تایید شده برای این دارو عبارتند از

1-درد خفیف تا متوسط

برای تب و درد خفیف تا متوسط، بزرگسالان بین 12 تا 65 سال می توانند هر 12 ساعت یک قرص 220 میلی گرمی ناپروکسن مصرف کنند. کودکان زیر 12 سال نباید ناپروکسن مصرف کنند مگر اینکه پزشک آن را توصیه کند.

2-آرتریت روماتوئید

افراد می توانند علائم آرتروز را که معمولاً به عنوان آرتریت، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان شناخته می شود، با دوز 220 میلی گرم تا 550 میلی گرم منبع معتبر ناپروکسن هر 12 ساعت مدیریت کنند. ناپروکسن این شرایط را درمان نمی کند، اما باعث تسکین درد و التهاب می شود. دیگر موارد مصرف ناپروکسن عبارتند از
 • حملات حاد نقرس:افراد مبتلا به حملات حاد نقرس ممکن است 825 میلی گرم برای یک دوز مصرف کنند و به دنبال آن 275 میلی گرم هر 8 ساعت یک بار مصرف کنند.
 • آرتریت روماتوئید نوجوانان:پزشکان می توانند ناپروکسن را برای مدیریت درد و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید نوجوانان تجویز کنند. افراد می توانند سوسپانسیون مایع ناپروکسن را برای کودکان 2 سال و بالاتر تجویز کنند.
 • سردرد:استفاده از ناپروکسن برای تسکین درد ناشی از سردرد و سردردهای میگرنی بحث برانگیز است.
 مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

مانند سایر داروها، ناپروکسن نیز می تواند عوارض جانبی خاصی ایجاد کند، خطر ابتلا به این عوارض جانبی هنگام نوشیدن الکل افزایش می یابد. نوشیدن الکل نه تنها می تواند خطر تجربه چندین عارضه جانبی را افزایش دهد، بلکه می تواند شدت آن عوارض جانبی را نیز افزایش دهد، به خصوص اگر ناپروکسن و الکل در بازه زمانی طولانی تری مصرف شوند. مصرف ناپروکسن همراه با الکل می تواند اثرات تهدید کننده سلامتی مانند خونریزی دستگاه گوارش فوقانی داشته باشد.نوشیدن زیاد می تواند بر دستگاه گوارش و کبد فشار وارد کند و منجر به آسیب اندام شود.هنگامی که با ناپروکسن  ترکیب شود، خطر ایجاد زخم معده یا ورم معده (التهاب پوشش معده) که منجر به خونریزی دستگاه گوارش فوقانی می شود، افزایش می یابد. افراد مسن بیشتر در معرض خطر خونریزی و زخم هستند.اگر هنگام مصرف ناپروکسن در قطع مصرف الکل مشکل دارید، ممکن است نشان دهنده وابستگی اساسی به الکل باشد. اگر در مورد مصرف الکل و ناپروکسن نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

1-مصرف همزمان الکل و ناپروکسن  | تفاوت زمانی استاندارد

چه مدت پس از مصرف ناپروکسن می توانم الکل مصرف کنم؟ این سوالی است که مصرف کنندگان همزمان ناپروکسن و الکل می پرسند. در حالی که نوشیدن الکل در حد اعتدال با ناپروکسن به عنوان یک اقدام احتیاطی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. کاربران باید 12 تا 17 ساعت پس از مصرف ناپروکسن قبل از نوشیدن الکل صبر کنند.این به این دلیل است که نیمه عمر ناپروکسن بین 12 تا 17 ساعت است. نیمه عمر به معنای مدت زمانی است که بدن طول می کشد تا نیمی از ماده فعال یک دارو را از بدن شما خارج کند، به این معنی که الکل را می توان به طور معمول پس از این مدت مصرف کرد.همچنین شایان ذکر است که جدول زمانی نیمه عمر ممکن است بر اساس دوز ناپروکسنی که برای شما تجویز شده است تغییر کند. برای درک بهتر مقاله تاثیر الکل بر خون پیشنهاد می شود.  

خطرات مخلوط کردن الکل با ناپروکسن چیست؟

NSAID ها مانند ناپروکسن ممکن است باعث انواع عوارض گوارشی مانند زخم معده، خونریزی معده، رفلکس اسید و تحریک معده شوند. در موارد شدیدتر، ناپروکسن ممکن است باعث فرسایش غشای معده بدون هیچ علامت یا علامت هشدار دهنده ای شود، اگرچه. خطر این امر در افرادی که برای مدت طولانی تری از ناپروکسن استفاده کرده اند بیشتر است. برای آشنایی با بهترین روش ترک الکل کلیک کنید.

1-مصرف همزمان الکل و ناپروکسن | مشکلات کلیوی و فشار خون

پروستاگلاندین ها به حفظ فشار در کلیه ها کمک می کنند تا مایعات بدن را فیلتر کنند و فشار خون شما را حفظ کنند. تغییر بیش از حد یا طولانی مدت مقدار پروستاگلاندین ها ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد یا به کلیه های شما آسیب برساند. این می تواند باعث احتباس مایعات و تغییر در مقدار و دفعات ادرار شود. افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا افرادی که از داروهای فشار خون استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

2-بیماری گوارشی ناشی از مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

عوارض گوارشی ممکن است برای افرادی که در سنین بالا هستند، سلامت ضعیفی دارند، قبلاً دچار زخم معده بوده اند یا افرادی که بیش از 3 نوشیدنی الکلی در روز مصرف می کنند، بیشتر باشد. الکل همچنین معده را تحریک می کند و می تواند احتمال ابتلا به گاستریت و خونریزی معده را افزایش دهد. با نوشیدن الکل و مصرف ناپروکسن افزایش چشمگیری در ابتلا به گاستریت و مشکلات مربوط به معده وجود دارد، به خصوص اگر الکل بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف کنید و ناپروکسن را طبق تجویز پزشک مصرف نکنید. همچنین درباره گرفتگی عضلات پس ازمصرف الکل بخوانید.

3-کاهش اثر دارو با مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

الکل به عنوان محرک برخی از اشکال آرتریت مانند آرتریت پسوریاتیک شناخته شده است. اگر از ناپروکسن برای کمک به مدیریت علائم آرتریت استفاده می کنید، مصرف الکل ممکن است به طور کامل با اثربخشی ناپروکسن در کمک به درد و التهاب آرتریت شما مقابله کند.دوز ناپروکسنی که برای شما تجویز می شود نیز ممکن است در تجربه عوارض جانبی هنگام مصرف در کنار الکل نقش داشته باشد. به عنوان مثال، قرص های ناپروکسن 500 میلی گرمی در مقایسه با قرص های ناپروکسن 250 میلی گرمی، احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهند.

4-گاستریت ناشی از مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

یکی از شایع ترین عوارض جانبی، ورم معده است. گاستریت التهاب مخاط معده است. این می تواند هم توسط الکل و هم توسط NSAID ها مانند ناپروکسن ایجاد شود. بنابراین، اگر فردی از الکل و NSAID ها با هم استفاده کند، خطر ابتلا به گاستریت نسبت به استفاده جداگانه از آنها بیشتر است. معمولا، گاستریت ناراحت کننده است. ممکن است فرد احساس کند که دردی در معده دارد که از بین نمی رود. گاهی اوقات ممکن است فرد اصلاً علائمی نداشته باشد، اما این بدان معنا نیست که فرد می تواند نگران آسیب معده ناشی از الکل و ناپروکسن نباشد.

5-اوردوز

مصرف ناپروکسن در حین نوشیدن الکل نیز می تواند احتمال مصرف بیش از حد را افزایش دهد. اگر به اندازه کافی الکل بنوشید، ممکن است قضاوت شما مختل شود و ممکن است ناپروکسن بیش از حد توصیه شده مصرف کنید. این می تواند منجر به مصرف بیش از حد ناخواسته شود و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد.

6-مشکلات قلبی ناشی از مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

داروهای NSAID مانند ناپروکسن نیز می توانند خطر حملات قلبی و سکته را افزایش دهند. در حالی که این دارو تشکیل پلاکت ها را در خون کاهش می دهد و از لخته شدن آن جلوگیری می کند، روی آنزیم دیگری نیز کار می کند که لخته شدن را تقویت می کند - این همان چیزی است که در نهایت می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته قلبی شود.

7-تشدید عوارض جانبی الکل و ناپروکسن

در حالی که مصرف ناپروکسن با الکل به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، مهم است که بدانید چه عوارض جانبی ممکن است تجربه کنید تا بتوانید فورا اقدام کنید.اگر ناپروکسن و الکل را مخلوط کنید، ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید:
 • سوزش سردل، رفلکس اسید
 • خونریزی معده
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سبکی سر
 • وجود خون در مدفوع یا مدفوع بسیار تیره رنگ
عوارض جانبی فوق در کنار سایر عوارض جانبی احتمالی است که ممکن است هنگام مصرف ناپروکسن تجربه کنید. می توانید اطلاعات بیشتری را در راهنمای ما در مورد عوارض جانبی ناپروکسن بیابید. برای شروع ترک اعتیاد به الکل کلیک کنید.  
به حداقل رساندن خطرات مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

به حداقل رساندن خطرات ناپروکسن و الکل

شما می توانید خطرات عوارض جانبی ناشی از مصرف ناپروکسن را با موارد زیر به حداقل برسانید:
 • ناپروکسن را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید - افزایش دوز یا مصرف ناپروکسن برای مدت طولانی‌تر از مقدار توصیه شده می‌تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی مرتبط با دستگاه گوارش را افزایش دهد. استفاده طولانی مدت از ناپروکسن می تواند به مخاط معده آسیب برساند.
 • پایبندی به مصرف کم الکل - مصرف بیش از مقدار توصیه شده روزانه الکل، خطر ابتلا به مشکلات مربوط به معده را افزایش می دهد. ناپروکسن و الکل هر دو به تنهایی می توانند عوارض جانبی معده و گوارشی ایجاد کنند، مصرف همزمان هر دو این خطر را افزایش می دهد.
 • از ناپروکسن با هیچ نوع NSAID دیگری مانند ایبوپروفن استفاده نکنید – استفاده از یک NSAID دیگر همراه با ناپروکسن می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. ترکیب دو نوع مختلف NSAID معادل مصرف بیش از حد ناپروکسن و مصرف بیش از دوز توصیه شده روزانه است.
 • مصرف PPI (مهارکننده پمپ پروتون) مانند امپرازول برای تولید پوشش داخلی معده - PPI ها معمولاً همراه با NSAID برای محافظت از پوشش داخلی معده تجویز می شوند.
 

سخن آخر

نوشیدن الکل در حین مصرف هر نوع دارویی می تواند عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کند. در این مورد، ناپروکسن و الکل هر دو می توانند باعث طیف گسترده ای از مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل، ریفلاکس اسید و در موارد شدیدتر آسیب به پوشش معده شوند. استفاده همزمان از هر دو اساساً خطر ایجاد عوارض جانبی مربوط به معده را افزایش می دهد. به شدت توصیه می شود که مصرف الکل روزانه توصیه شده را رعایت کنید و همچنین ناپروکسن را دقیقاً طبق دستور پزشک برای مدت زمان مورد نظر مصرف کنید.برای کاهش بیشتر عوارض جانبی الکل و ناپروکسن، می توان احتیاط بیشتری را با استفاده از داروهای مخصوص رفلاکس اسید مانند امپرازول برای محافظت از معده انجام داد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*