ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهارت ارتباط موثر با دیگران

مهارت ارتباط مؤثر با دیگران یکی از مهارت‌های ضروری در زندگی محسوب می‌شود. بسیاری از افراد هنگام مراجعه به روانشناس از ناتوانی در برقراری یا حفظ ارتباطات خود شکایت دارند. این ناتوانی تا حد زیادی بر بهداشت روان افراد تأثیر منفی می‌گذارد. چرا که گوشه گیری و انزوا را به همراه می‌آورد و در بسیاری از موارد منجر به بروز مشکلات روحی نظیر افسردگی می‌شود. خوشبختانه مهارت برقراری ارتباط مؤثر با دیگران یک مقوله ذاتی نیست و اگر در این زمینه با مشکل مواجه هستید می‌توانید با دریافت آموزش‌های مناسب و انجام تمرین‌های مناسب کیفیت ارتباطات خود را بهبود ببخشید. ما در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در این باره پرداخته‌ایم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

تماس با مشاور

فواید مهارت ارتباط مؤثر با دیگران 

داشتن مهارت ارتباط موثر با دیکران و برقراری ارتباط خوب می تواند به شما در حفظ روابط خوب، جلوگیری از درگیری و حتی افزایش احتمال دستیابی به آنچه می خواهید کمک کند. بهتر است بیاموزید که چگونه گوش دادن فعال، ارتباط قاطعانه و زبان بدن همگی مهارت های ارتباطی فوق العاده ای را ایجاد می کنند. مهارت ارتباط مؤثر با دیگران یکی از مهارت‌های اصلی زندگی است. افرادی که در مهارت‌های ارتباطی توانایی کافی کسب کرده‌اند، به راحتی و با گشاده رویی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، همچنین پیام‌های خود را به وضوح به دیگران منتقل می‌کنند و دیگران پس از برخورد با آن‌ها احساس مثبتی دارند. این افراد نه تنها کلام مناسب و مؤثری دارند، بلکه زبان بدنشان نیز با این کلام هماهنگ است و می‌تواند در ساختن روابط مثبت به آن‌ها کمک کند. داشتن مهارت ارتباط مؤثر در هر موقعیتی به پیشرفت و موفقیت شما کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین این موقعیت‌ها می‌توان به محل کار و ارتباط با همسر اشاره کرد. برای اطلاع از رازهای موفقیت در زندگی و کار کلیک کنید.

مهارت ارتباط موثر با دیکران داشتن و مهارت در ارتباطات بین فردی حتی بر زندگی زناشویی نیز تاثیر می گذارد. زنان و مردانی که به راحتی می‌توانند افکار و مقاصد خود را به همسرشان انتقال دهند، آرامش و تعاملات کارآمدتری در رابطه زناشویی‌شان تجربه می کنند. برای اطلاع از نحوه ارتباط صحیح با همسر کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت‌های زندگی و مهارت‌های ارتباطی کلیک کنید. 

 

راهکارهایی برای بهبود ارتباط مؤثر با دیگران 

برای آنکه بتوانید مهارت ارتباط مؤثر را در خود پرورش دهید راهکارهای علمی گوناگونی وجود دارد. در ادامه به چند راهکار اصلی از منظر روانشناسی پرداخته‌ایم:

مهارت ارتباط مؤثر با دیگران | گوش کردن را بیاموزید

یکی از مهم‌ترین عناصر در بهبود ارتباطات "درست گوش دادن" است. نحوه گوش دادن صحیح به دیگران یکی از چیزهایی است که معمولاً نادیده گرفته می‌شود. در حالی که برقراری ارتباط شامل دو فرایند است: دریافت پیام از طریق شنیدن و انتقال پیام از طریق زبان.

در صورتی که فرایند اول یعنی دریافت اطلاعات به درستی صورت نگیرد کلیت ارتباط با مشکل مواجه خواهد شد. درست گوش دادن خود مهارتی است که نیاز به آموزش دارد. در واقع گوش دادن تنها شنیدن صرف و سکوت کردن در برابر صحبت‌های دیگران نیست. شما در این فرایند باید شنونده‌ای فعال باشید و با برقراری ارتباط چشمی مناسب به دیگری این پیام را برسانید که برای صحبت‌های او ارزش قائل هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت گوش دادن کلیک کنید. 

مهارت ارتباط غیر کلامی خود را بهبود ببخشید

بیشتر آنچه که در یک ارتباط به دیگری منتقل می‌شود از طریق زبان بدن صورت می‌گیرد. در حقیقت مواردی نظیر نحوه برقراری ارتباط چشمی، لحن صدا و ژست‌های بدنی تا حد زیادی کیفیت ارتباط را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای اینکه در برقراری ارتباط مؤثر با دیگران موفق‌تر عمل کنید از این پس به زبان بدن افرادی که ارتباطات مناسبی دارند بیشتر دقت کنید و سعی کنید آن‌ها را تمرین کنید. شرکت در کارگاه‌های آموزشی و جلسات مشاوره روانشناسی نیز می‌تواند در این امر به شما یاری برساند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زبان بدن کلیک کنید. 

هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

هوش هیجانی صفتی است که به درک احساسات دیگران کمک می‌کند. این صفت از طریق آموزش و تمرین قابل تغییر و ارتقا است. داشتن هوش هیجانی بالا به شما کمک می‌کند که ارتباطات عمیق‌تری داشته باشید و بهتر با دیگران همدلی کنید. برای این امر تلاش کنید تا آگاهی خود را در مورد احساسات و هیجانات مختلف بالا ببرید و از زاویه دید دیگران به مسائل نگاه کنید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله هوش هیجانی مراجعه کنید. 

درست و به جا سؤال بپرسید.

سؤال پرسیدن یکی از ابزارهای اصلی در برقراری ارتباط محسوب می‌شود. در واقع سؤال پرسیدن به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید آیا پیام‌های فرد مقابل را به درستی دریافت کرده‌اید یا خیر. هم‌چنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید. اما سؤال پرسیدن نیز آداب خاص خود را دارد و باید به‌موقع و با ادبیات مناسبی صورت بگیرد.  برای اینکه از آداب و هنر سوال پرسیدن بیشتر بدانید کلیک کنید. 

بگذارید دیگران صحبت کنند.

اگر کسی در مورد چیزی سخت یا مهم با شما صحبت می کند، او را با داستانی درباره خودتان قطع نکنید، حتی اگر مرتبط باشد. بگذارید آنچه را که می خواهند بگویند تمام کنند و سپس به آن ها کمک کنید تا بفهمند که چه احساسی نسبت به آن دارند و برداشت و احساس خود را نیز به شکلی که رنگ و بوی اصلاح و نصیحت نگیرد بیان کنید.

دیگران را قضاوت نکنید.

اگر کسی با مشکلی به سراغ شما آمد، به او کمک کنید تا با هر چیزی که با آن سروکار دارد درست و از زاویه قابل حل شدن مواجه شود و به جای قضاوت کردن، گزینه هایی را پیشنهاد دهید. بپذیرید که ممکن است با شما مخالف باشند. اگر کسی برای کمک یا راهنمایی نزد شما آمد، انتظار نداشته باشید که دقیقاً همان کاری را که شما می‌گویید انجام دهد. در حالی که ممکن است از شما مشاوره خواسته باشند، طبیعی است با آن مخالفت کنند. بگذارید خودشان راهشان را انتخاب کنند.

سوالات باز بپرسید.

به جای پرسیدن سوالات «بله/نه»، از سؤالات باز پاسخ استفاده کنید که به گوینده اجازه می دهد بحث را به سمتی که می خواهد ببرد. به عنوان مثال: می‌توانی در مورد... به من چیز بیشتری بگویی؟ به آن ها نشان دهید که دارید گوش می دهید. درباره چیزهایی که به شما می گویند سؤال بپرسید و آنچه را که گفته اند با کلمات مختلف مرور کنید تا ببینید آیا درست متوجه شده اید یا خیر. اگر مردم بدانند که واقعاً به آن ها گوش می دهید، بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.

برای مهارت ارتباط موثر با دیگران ارتباط قاطع برقرار کنید.

سه راه اصلی برای برقراری ارتباط وجود دارد: ارتباط پرخاشگرانه شامل صحبت کردن به شیوه ای قاطع و خصمانه است که دیگران را از خود دور می کند. ارتباط منفعل با بیان نکردن افکار، احساسات یا خواسته های شما مشخص می شود. این شکل از ارتباط می تواند به شما این احساس را بدهد که دیگران در حال دستکاری عواطف در شما هستند. ارتباط قاطعانه شامل بیان واضح آنچه فکر می‌کنید، چه احساسی دارید و چه می‌خواهید است، بدون اینکه از شما خواسته شود و یا دستور داده شود که چیزهایی را که می‌خواهید داشته باشید. وقتی قاطع باشید، می توانید افکار، احساسات و نیازهای خود را بیان کنید. درخواست های منطقی از دیگران (در حالی که به حق آن ها برای "نه" گفتن احترام می گذارد) از حقوق خود دفاع کنید. بدون احساس گناه به درخواست های دیگران نه بگویید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*