ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواب نوزاد | زمان و میزان نیاز به خواب در نوزادان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خواب نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نوزادان در ابتدای تولد بیشترین میزان خواب را دارند و این میزان به تدریج در طول رشد کاهش می‌یابد. خواب نوزاد علاوه بر اینکه انرژی او را ذخیره می‌کند، از جهت تأثیر بر رشد مغز نیز بسیار اهمیت دارد. والدین باید بتوانند از همان بدو تولد خواب نوزاد خود را تنظیم نمایند و با حفظ نکات ایمنی و ایجاد شرایط مطلوب در محیط اطراف به خوب خوابیدن کودک کمک کنند.
با این حال خیلی از والدینی که تجربه فرزند اول خود را دارند در ابتدا در مورد اینکه خواب نوزاد چگونه و به چه میزان باید باشد، دچار چالش می‌شوند. برای اینکه در این باره اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید با مشاوره کودک آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کنید. برای اطلاع از روند مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاوره روانشناسی


میانگین زمان خواب نوزاد

به طور متوسط نوزادان چیزی در حدود 14 تا 18 ساعت در شبانه روز می‌خوابند. نوزادان غالباً دارای چهار دوره خواب در هر 24 ساعت هستند و در طول روز به حداقل 2 بار خواب میان‌روزی نیاز دارند. با این حال اکثر نوزادان به طور پیوسته نمی‌خوابند و برای شیر خوردن در طول شبانه روز هر 3 تا 4 ساعت یکبار از خواب بیدار می‌شوند. در صورتی که کودک بعد از 5 ساعت از خواب بیدار نشد نیز لازم است که مادر کودک را از خواب بیدار کند و به او شیر دهد.

اینفوگرافیک خواب نوزاد

اینفوگرافیک خواب نوزاد

انواع خواب در نوزادان

1. خواب نوزاد در مرحله REM یا حرکت سریع چشم‌ها: مرحله رم برای کودکان سبک است و معمولا به خواب خرگوشی نیز معروف است. کودک خواب عمیق را تجربه نمی‌کند و در طول شبانه روز در صورتی که 16 ساعت بخوابد 8 ساعت آن را در این مرحله سپری خواهد کرد. در صورتی که متوجه بیدار شدن های مکرر و یا از خــواب پریدن نوزاد خود شده‌اید شرایط را بررسی کرده و علت را بیابید.

2. خواب نوزاد در مرحله NREAM: این مرحله خود شامل 4 دوره خواب است. ابتدا کودک چرت می‌زند و چشمانش مدام باز و بسته می‌شود. سپس ممکن است کودک با کوچک ترین صدای محیط اطراف دست و پاهایش را تکان دهد. اکنون نوزاد وارد مرحله‌ای می‌شود که خواب سنگین را تجربه می‌کند. در آخرین مرحله نیز خواب کودک به قدری سنگین می‌شود که با سر و صدای زیاد نیز از خواب بیدار نمی‌شود.

لازم به ذکر است که کودک در طول شبانه روز بعد از آنکه خواب سنگین را تجربه کرد به مرور وارد خواب سبک و سپس خواب REM می‌شود و این چرخه ممکن است چندین بار در طول شبانه روز تکرار گردد. ممکن است هر نوزادی با توجه به شرایط جسمانی و یا خصوصیات ژنتیکی خاص خود کمی متفاوت تر باشد. بنابراین والدین برای خــواباندن نوزاد خود باید شرایط خواب راحت را برای فرزند خود فراهم نمایند.

میزان خواب نوزاد در دوره‌های مختلف رشد 

میزان خواب نوزاد در ماه‌های مختلف تغییرات زیادی می‌کند. به خصوص در ماه‌های اول به دلیل سرعت بیشتر رشد نوزاد، سرعت تغییر الگوهای خواب نیز بیشتر است. در واقع مـیزان خواب کودکان در سنین مختلف متغیر است و این چرخه خواب در میزان رشد آن ها بسیار تاثیر گذار است.

تولد تا سه ماهگی

تولد تا سه ماهگی

نوزاد از تولد تا سه ماهگی به حدود 16 تا 18 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد که الگوی آن به تدریج تغییر می‌کند.

ماه اول: حدوداً 8 ساعت در روز و 8-9 ساعت در شب می‌خوابد. هیچ الگوی خاصی برای خواب خود ندارد و تنها چند دقیقه بعد از چندین ساعت خواب برای خوردن شیر و .. بیدار می‌ماند. در واقع خــواب زیاد نوزاد در ماه اول کاملا طبیعی است.

ماه دوم: حدود 6-7 ساعت در روز و 8-9 ساعت در شب می‌خوابد. تا حدودی بین شب و روز بیشتر تمایز قائل شده و اکثراً شب را با چشمان بسته می‌گذراند.

ماه سوم: در این دوره هشیاری‌اش نسب به محیط بیشتر شده است. حدود 2 تا 4 بار یا بیشتر در روز می‌خوابد. احتمالاً یکی دو بار در شب برای شیر خوردن بیدار می‌شود.

سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی به حدود 14 تا 16 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند (حدود 4-5 ساعت در روز و 10-11 ساعت در شب). معمولاً یک یا دو بار بین آن بیدار می‌شوند. اکثر نوزادان در این سن شب‌ها می‌توانند 6 تا 8 ساعت متوالی بخوابند. این میزان در چهار ماهگی در کنار خواب‌های میان روزی به 9 تا 12 ساعت می‌رسد. چنانچه میزان خواب نوزاد کمتر باشد به گونه ای که در روند رشد کودک مشکلی ایجاد کند باید در خصوص علــت بی خوابی نوزاد با پزشک مشورت نمایید و علت آن را برطرف کنید.

شش ماهگی

شش ماهگی

در شش ماهگی نوزاد حدود 14 ساعت در شبانه روز به خواب احتیاج دارد. کودکان به طور معمول حدود 9 تا 11 ساعت در شب می‌خوابند. چرت زدن آن‌ها در طول روز تبدیل به یکی در صبح و دیگری در بعد از ظهر می‌شود، هرچند هنوز برخی از کودکان 3 یا 4 بار در روز چرت می‌زنند. در این سن، می‌توانید واکنش خود را نسبت به گــریه کودک زمانی که در طول شب بیدار شده را تغییر دهید.

می‌توانید به نوزادان این سن 5 دقیقه وقت بدهید که خودش آرام شود و دوباره به خواب برود. اگر این کار را نکرد، می‌توانید بدون بلند کردن او از روی گهواره، پس از آرام کــردن نوزاد (با خواندن لالایی با صدای آرام و مالیدن پشتش) او را ترک کنید، مگر این که به نظر برسد که نوزاد مریض است. ممکن است نشانه‌هایی از اختلال اضطراب جدایی در کودکان را در این دوره مشاهده کنید برای برطرف کردن آن می‌توانید از مشاوره کودک استفاده نمایید.

نه ماهگی

در 9 ماهگی نوزاد حدود 13 تا 14 ساعت از کل شبانه روز را به خواب احتیاج دارد. تقریباً سه چهارم نوزادان بین نیمه شب تا ساعت 5 صبح را می‌خوابند، برخی دیگر تمام شب را به طور متوالی حدود 10 الی 11 ساعت را می‌خوابند. احتمالاً کودک دو بار در روز چرت می‌زند. همچنین ممکن است مشکل در به خواب رفتن و یا پریدن از خواب به علت تــرسیدن نوزاد در این زمان دیده شود.

دوازده ماهگی

دوازده ماهگی

در 12 ماهگی نیاز کودک به خواب حدود 13/5 ساعت خواب در شبانه روز است. خواب او در هنگام شب هم چنان 10 تا 11 ساعت است و دو وعده چرت در روز، البته با مدت زمانی کوتاه‌تر دارد. معمولا در این سنین نوزادان کمتر برای شیر خوردن در طول شب از خواب بیدار می‌شوند چراکه روزانه از غذاهای مختلفی بهره می‌برند.

راهکارهایی برای تنظیم ساعات خواب نوزاد

برای تنظیم ساعات خواب نوزاد می‌توانید از راهکارهای ارائه شده در زیر استفاده نمایید.

  • به او فرصت دهید، خواب‌های کوتاه مکرر داشته باشد.
  • به او یاد دهید بین شب و روز تمایز قائل شود. برای مثال می‌توانید در طول روز در تعامل با او فعال‌تر باشید، با او بیشتر بازی کرده و حرف بزنید. در طول شب در زمان بیداری می‌توانید با کم کردن صدای محیط و نور اطراف، با رفتارهایی مثل مــاساژ نوزاد، آرامش او را بیشتر کنید و بازی و فعالیت کمتری با نوزاد داشته باشید.
  • نشانه‌های خستگی کودک را شناسایی کنید. در هنگامی که آمادگی خواب دارد او را بخوابانید.
  • یک برنامه مشخص برای تنـظیم خواب کودک فراهم کنید.
  • وقتی نوزادتان بیدار است اما احساس خواب آلودگی دارد او را در تختش قرار دهید. چرا که اگر کودک برای مدت طولانی با وجود خواب آلودگی بیدار بماند می‌تواند در به خواب رفتن دچار مشکل شود.

درجه حرارت مناسب اتاق برای خوابیدن نوزاد

در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین 24 تا 25 درجه سانتی‌گراد باشد. هوای اتاق نباید خیلی سرد باشد. سرد بودن اتاق انرژی کودک را می‌گیرد. همچنین دمای خیلی زیاد باعث کم آبی بدن نوزاد و بروز مشکلات خواب نظیر بی‌خوابی در او می‌شود. به همین خاطر در مورد لبــاس پوشاندن نوزاد توجه کنید و متناسب با دمای اتاق لباس او را کم و زیاد کنید.نکات مهم در حفظ ایمنی خواب نوزاد

  • همیشه سعی کنید که نوزاد را به پشت بخوابانید و از خواباندن او به پهلو پرهیز نمایید. 
  • هنگام خواب کودک وسایل نرم را از داخل تخت کودک بردارید. پتوی سنگین، بالش نرم، عروسک و هر وسیله دیگری که می‌تواند برای کودک خطرناک باشد را از دسترس کودک دور نگه دارید.
  • کودک را در رخت خواب خود نخوابانید. با در نظر گرفتن ایـمنی نوزاد و کودک، او باید در محل مخصوصی قرار گیرد که از اطراف با محافظ پوشیده شده باشد تا احتمال افتادن کودک به صفر برسد.
  • زیر سر کودک باید سفت، صاف و بدون حرکت باشد. 
  • در بعضی موارد مادران از پستانک برای آرامش فرزند خود استفاده می کنند. با توجه به مضراتی که استفاده از پستانک برای نوزاد دارد بهتر است در صورت استفاده برای کوتاه مدت بوده و سعی کنید وابستگی زیادی از طرف نوزاد به پستانک ایجاد نشود.

کلام آخر 

توجه به میزان ساعت و کیفیت خواب نوزادان در سلامت آن‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. با این حال همه نوزادان شبیه به هم نیستند و بنا به خلق و خو و شرایط محیطی می‌توانند دچار عادات متفاوتی شوند. شب بیداری‌های زیاد و بی‌قراری‌های مفرط نوزادان معمولاً ریتم زندگی والدین را به هم می‌ریزد و آن‌ها را دچار کلافگی بسیاری می‌کند. اگر تمام اقدامات لازم را برای خواباندن درست کودک انجام می‌دهید اما او دائماً بی‌قرار است یا مرتباً از خواب بیدار می‌شود لازم است که وضعیت کودک خود را با یک متخصص نیز در میان بگذارید.
در صورتی که مشکل پزشکی خاصی وجود نداشته باشد، با استفاده از تکنیک‌های روانشناسی و به بهره بردن از روانشناسی کودک نیز می‌توانید در بهداشت خواب کودک و افزایش کیفیت آن به او کمک کنید. مشاوران حامی هنر زندگی یاریگر شما در این زمینه خواهند بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.سوالات متداول

چه علائمی نشان دهنده آمادگی نوزاد برای خوابیدن است؟

معمولا نوزادان هنگامی که چشم‌های خود را می‌مالند، خمیازه می‌کشند و در طولانی مدت بی قراری و بی حوصلگی از خود نشان می‌دهند آماده خوابیدن می‌باشند. در این شرایط سعی کنید کودک خود را در آغوش بگیرید و با شیر دادن و نوازش کردن او نوزادتان را بخوابانید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*