ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آداب معاشرت در زندگی | اصول و قوانین معاشرت در جامعه

دانستن آداب معاشرت در زندگی چه اهمیتی دارد و به ما چه کمکی می‌کند؟ آداب معاشرت در واقع نوعی قوانین رفتاری هستند که کمک می‌کنند در برخورد با دیگران محترمانه‌تر رفتار کنیم و احتمال موفقیت ما را در برقراری و حفظ ارتباطات اجتماعی بالا می‌برند. جالب است بدانید آداب معاشرت قوانین ثابتی نیستند و می‌توانند از هر فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت باشد. هم‌چنین آن‌ها در طی زمان تغییر می‌کنند. به همین خاطر برای رعایت آن‌ها لازم است که اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنیم. برای آنکه از آداب معاشرت بیشتر بدانید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای آگاهی از نحوه برقراری ارتباط موفق کلیک کنید. 


گیف آداب معاشرت در زندگی

آداب معاشرت در حوزه‌های مختلف زندگی 

آداب معاشرت به حوزه‌های رفتاری گوناونی مرتبط می‌شود و شامل موضوعات گسترده‌ای است. رعایت نکات مرتبط با آداب معاشرت می‌تواند بر مهارت‌های ارتباطی شما نیز تأثیر بگذارد و تا حد زیادی روابطتان را بهبود ببخشد. در ادامه به نکات مهم آداب معاشرت در حوزه‌های مختلف زندگی اشاره‌ کرده‌ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت های ارتباطی و مهارت های زندگی کلیک کنید.

ارتباطات اجتماعی

نحوه برخورد و رفتار در اجتماعات می‌تواند معرف شخصیت شما باشد. اگر در این برخوردها آداب مهم را رعایت نکنید به میزان زیادی شانس خود را برای برقراری ارتباط با افراد از دست می‌دهید. رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید برخوردی اصولی و حرفه‌ای را در پیش بگیرید و جذابیت بیشتری برای دیگران داشته باشید:

- در مکان‌های عمومی با صدای بلند صحبت نکنید. 

- هنگامی که در مکان‌هایی نظیر وسایل حمل و نقل عمومی و یا در نوبت درمانگاه قرار دارید به دیگران زل نزنید. 

- از انداختن آب دهان در محافل عمومی خودداری کنید. 

- در مورد قوانین اجتماعی و شهروندی بیشتر مطالعه کرده و حقوق دیگران را پایمال نکنید. زیر پا گذاشتن حق دیگران هرگز شما را زرنگ جلوه نمی‌دهد. 

- در برخورد با دیگران و انجام رفتارهایتان آرامش و طمأنینه خود را حفظ کنید. رعایت نکردن این نکته شما را عجول یا مضطرب نشان می‌دهد و ممکن است باعث نگرانی دیگران نیز شود. 

- برای اینکه سر بحث را با دیگران باز کنید از آن‌ها سؤال‌های شخصی نپرسید. 

- اگر بر سر قراری می‌روید، به موقع در آنجا حاضر شوید. نه تنها دیر رسیدن بلکه زود رفتن یه سر قرار نیز در ارتباطات اجتماعی پسندیده نیست. 

توصیه می‌کنیم برای داشتن روابط اجتماعی بهتر به مقاله ما با عنوان راه‌های بهبود و تقویت روابط اجتماعی مراجعه کنید. 

آداب معاشرت در فضای مجازی

یکی از عوامل بسیار مهمی که امروزه بسیار اهمیت پیدا کرده، آگاهی از آداب معاشرت در فضای مجازی است. بسیاری از افراد برای فضای مجازی به اندازه دنیای حقیقی ارزش قائل نیستند و به رفتارهای خود در این فضا اهمیت چندانی نمی‌دهند. شاید علت، این باشد که در فضای مجازی افراد کم‌تر شناخته می‌شوند و گمنامی بیشتری دارند. این گمنامی به آن‌ها اجازه می‌دهد که هر نوع برخوردی را با دیگران داشته باشند. در حالیکه استفاده از هر ابزاری پیش از هر چیز نیازمند آگاهی از فرهنگ مرتبط با آن است. در فضای مجازی شما در حال برقراری ارتباط به شکل متفاوتی هستید برای اینکه بتوانید موفقیت بیشتری در این زمینه داشته باشید و احترام بیشتری نیز کسب کنید، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

- در برخورد و مکالمه اول با دیگران آن‌ها را "تو" خطاب نکنید. 

- تیکه پرانی و گفتن شوخی‌های جنسی در فضای مجازی نیز مزاحمت محسوب می‌شود و برای هیچکس خوشایند نیست. پس از ایجاد مزاحمت برای دیگران خودداری کنید. 

- بدون اجازه افراد را به گروه‌های مختلف دعوت نکنید. 

- از فوروارد کردن مطالب زیاد در طول روز به دیگران بپرهیزید. 

- قبل از اینکه در صفحه خود از چیزی تبلیغ کنید راجع به آن تحقیقات لازم را انجام دهید. به این ترتیب اعتماد میان شما و مخاطبانتان تقویت خواهد شد. 

- مراقب شایعات باشید و قبل از انتشار هر مطلبی در مورد آن فکر کنید. گاهی اوقات انتشار نادرست مطالب می‌تواند به زندگی افراد آسیب‌های جدی وارد کنید.

آداب معاشرت در غذا خوردن 

غذا خوردن برای بسیاری از افراد  امری عادی و طبیعی به نظر می‌رسد و فکر نمی‌کنند که این مسئله می‌تواند در ارتباطات و میزان تأثیرگذاری بر دیگران اهمیت داشته باشد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکاتی که در غذا خوردن باید به آن‌ها توجه کنید اشاره کرده‌ایم:

- برای برش غذا از کارد و چنگال استفاده کنید و این کار را با دست انجام ندهید. 

- با دهان پر با دیگران صحبت نکنید. 

- آرام غذا بخورید و نوشیدنی‌های خود را هورت نکشید. 

- در میان جمع از خلال دندان استفاده نکنید و این کار را در تنهایی انجام دهید. 

- در مهمانی‌ها قبل از شروع غذا  بزرگ‌ترها و خانم‌ها را در نظر بگیرید و ابتدا به آن‌ها تعارف کنید.

نحوه پوشش 

نحوه پوشش هر فرد در موقعیت‌های گوناگون می‌تواند یکی از شاخص‌های مهم در معرفی کردن او باشد. شما با نوع لباس پوشیدن خود به میزان زیادی بر دیگران تأثیر می‌گذارید و به طور غیر کلامی پیام‌هایی را به آن ها منتقل می‌کنید. اهمیت داشتن پوشش در آداب معاشرت به معنی این نیست که باید حتماً از لباس‌های گران بها استفاده کنید بلکه با رعایت برخی نکات می‌توانید از همان چیزهایی که دارید بهترین استفاده را داشته باشید. نکات زیر می‌توانند کمک بیشتری در این زمینه به شما بکنند. 

- در هر مکان متناسب با موقعیت لباس بپوشید. برای مثال استفاده از لباس‌های اسپورت و ورزشی زمانی که به یک قرار کاری می‌روید اصلاً مناسب نیست. 

- متناسب با اندام و هیکل خود لباس بپوشید. از لباس‌هایی که بیش از حد شما را چاق یا لاغر نشان می‌دهند بپرهیزید. 

- اگر می‌خواهید بلندقدتر دیده شوید از لباس‌هایی با خطوط عمودی استفاده کنید. 

- لباس‌های تیره برای افراد چاق و لباس‌های روشن برای افراد لاغر مناسب‌تر هستند. 

- از عطرهای بسیار تند استفاده نکنید.

- بیشتر از آنکه به مد بودن یا نبودن لباس‌هایتان اهمیت بدهید ببینید که آن‌ها برای شما و موقعیت مناسب هستند یا خیر. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آداب معاشرت در زندگی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*