ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از مسائلی که امروزه مشکلات بسیاری را برای زوجین به وجود آورده، تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی است. در واقع استفاده نادرست از فضای مجازی باعث آسیب به روابط زناشویی می‌شود و به مرور به طلاق عاطفی می‌انجامد. در کنار این مسئله بهداشت جسمی و روانی افراد کاهش یافته و تاثیرات خود را بر روابط جنسی زوجین نیز می‌گذارد. توجه داشته باشید که آسیب‌های فضای مجازی بر روابط زوجین حتی می‌تواند به خیانت و طلاق نیز منجر گردد. چراکه تماشای مدل‌ها و سلبریتی‌ها توقعات را از همسر بالا برده و تاثیرات مخرب خود را خواهد گذاشت. با این حال بدانید که هرچه قدر سریع‌تر به کاهش تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر زندگی خود بپردازید بهتر نتیجه خواهید گرفت. بهره بردن از مشاوره خانواده و مشاوره جنسی نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

تاثیر تکنولوژی و شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی چیست؟

فناوری، یعنی استفاده عملی از دانش و مهارت برای ساخت وسایلی که زندگی انسان‌ها را ساده کرده و بهبود بخشد. در واقع فناوری، طیف گسترده‌ای از وسایل مثل تلویزیون‌های هوشمند، موبایل، کامپیوتر، ماشین لباس شویی و هر وسیله‌ای که هوشمند است را شامل می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا تعاملات چهره به چهره به کمترین میزان خود برسد و این به معنای مرگ یک رابـطه زناشویی می‌باشد. غرق شدن در تکنولوژی، می‌تواند باعث کاهش حس ایمنی و رضایت زناشویی و افزایش احساس کنترل شود. در کنار این مسئله بهداشت روانی و جسمی افراد را نیز تحت تاثیر قرار داده و این مسئله می‌تواند بر روابط زوجین نیز تاثیرات مخرب خود را بگذارد.  

اینفوگرافیک تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

اینفوگرافیک تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

منفی ترین تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

فناوری، در قدم اول می‌تواند انسان‌ها را شبیه به خود بار بیاورد. افرادی فلزی، بی روحیه و سرد که ارتباطات آن‌ها فقط از راه استیکرها و آلارم‌ها برقرار می‌شود. شبکه‌های اجتماعی، یکی از پررنگ‌ترین جنبه‌های فناوری در زندگی امروزه افراد هستند که به مرور زمان، انسان‌ها را به اکانت‌های مجازی تبدیل می‌کند. سپس به مرور زمان صمیمیت بین زوجین خدشه دار شده و تبدیل به دو انسان غریبه با روحیات یکدیگر می شوند.

در زندگی زناشویی، اسیر شدن در تکنولوژی‌ها بخصوص موبایل و کامپیوتر، به مرور زمان بلایی بر سر رابطه می‌آورد که ممکن است دیگر آن زندگی به حالت اول باز نگردد. برخی از پیامدهای استفاده نادرست از تکنولوژی بر زندگی زناشویی شامل موارد زیر هستند.

1-بالا رفتن توقعات از همسر

غرق شدن در فضاهای مجازی و تماشای لحظه به لحظه سوپر مدل‌ها و سلبریتی‌ها و حضور پررنگ و نزدیک آن‌ها با مخاطبانشان، باعث می‌شود که زن و شوهر به مرور و ناخودآگاه جذب این اندام‌ها و لباس‌های زیبا شوند و همسرشان را فراموش کنند. توقعات از همسرشان، به اندازه یک مدل می‌شود و شاید دیگر زیباترین لباس‌ها را نیز بر تن همسرشان نبینند. این مسئله به قدری در ذهنیت افراد نفوذ قوی دارد که حتی ممکن است فرد نسبت به خود نیز حس ناخوشایندی داشته باشد. این نوع نگرش به مرور زمان اختلال بدریخت انگاری بدنی را برای فرد به وجود خواهد آورد. فرد با دیدن مدل هایی که با جراحی های فراوان بسیار جذاب شده اند، حس خوبی نسبت به خود نخواهد داشت.

2-مشکلات سلامت روان یک تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

درگیری مدام با اخبار تلخ، دعواها و حاشیه‌ها، کنش‌ها و واکنش‌ها، شایعات ریز و درست، اخبار اقتصادی و فرهنگی و تماشای کسانی که یک شبه و بدون هیچ هنری ره صد ساله را پیموده‌اند، می‌تواند باعث سرشار شدن احساسات بد در فرد شده و آن‌ها را به سمت افسردگی یا حتی اضطراب ببرد. در کنار این مسئله روابط زناشویی را سرد کرده و باعث بروز مشکلات عاطفی فراوان بشود. توجه داشته باشید که سپری کردن زمان بیش از اندازه در شبکه‌های اجتماعی به مرور تبدیل به نوعی اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی در شما می‌شود که ترک آن مانند ترک مواد مخدر نیاز به درمان و مداخله دارد. پس بهتر است با مدیریت کردن بیشتر این موضوع، از عواقب و مشکلات روحی و روانی آن بکاهید.

3-تاثیر بر سلامت جسمانی

سالهاست که درباره مضرات تکنولوژی و تاثیرات منفی آن روی بدن انسان صحبت می‌شود. البته که اکثر آن‌ها حقیقت دارد. شایع‌ترین مشکل، چاقی است. جذابیت‌های فناوری، فرصت شما را می‌گیرند و همین مسئله شما را به سمت غذاهای آماده و عدم تحرک خواهد کشاند. نشستن مداوم در یک حالت خاص، به مرور زمان ستون فقرات و مفاصل شما را آسیب دیده خواهد کرد.

4-طلاق عاطفی

شاید تلخ‌ترین ضرر استفاده نادرست از تکنولوژی طلاق عاطفی باشد. خیلی‌ها ممکن است متوجه نشوند که چه بر سر آن‌ها می‌آید. اما به مرور زمان می‌بینند حسی به همسر خود ندارند و با دوستان مجازی و فیلم‌ها و بازی‌های خود سرگرم‌اند. چندین ساعت سر کار، بعد خستگی و موبایل، بعد هم خواب و... نتیجه مشخص است. در جلسات مشاوره جنسی بسیاری از این عوامل و دیگر عوامل منفی بر رابطه زوجین بررسی و رفع می‌شود.
تاثیر فضای مجازی در روابط زوجین فقط به طلاق عاطفی ختم نمی شود. طبق آمار تقریبا یک پنجم پرونده های طلاق تشکیل شده در دادگاه ها به طور مشخص مربوط به مشکلات زناشویی ناشی از شبکه های اجتماعی است. تقریبا 56% از طلاق ها نیز به طور غیر مستقیم از تاثیرات شبکه های اجتماعی است.

5-کاهش رابطه جنسی یک تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی

توجه بیش از حد به شبکه‌های اجتماعی شما را از همسرتان دور خواهد کرد. در نتیجه نمی‌توانید نیازهای جنسی همسرتان را درک کرده و برای ارضای آن تلاش کنید. همچنین حضور شما در فضای مجازی و تماشای مدل‌های مختلف باعث می‌شود که دیگر جذابیت‌های همسرتان به چشم نیاید و به مرور دچار سرد مزاجی در روابط زناشویی شوید. از همین رو نیاز است تا با بهره بردن از مشاوره جنسی به بسیاری از این مشکلات خود پایان دهید. 

 

چگونه تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی را کاهش دهیم؟

فناوری یا تکنولوژی، از واجبات دنیای امروزی است که اگر کسی نحوه استفاده از آن‌ها را بلد نباشد، فرقی با یک فرد بی سواد ندارد. شاید بگویید این تکنولوژی است که صفا و صمیمیت گذشته‌ها را از بین برده و انسان‌ها را از هم دور کرده. بله، تاحدودی درست می‌باشد اما تکنولوژی شما را از هم دور نکرده، بلکه استفاده اشتباه شما از آن و اعتیاد به شبکه‌ های اجتماعی باعث بروز این مشکلات می‌شود.

شما هنوز می‌توانید در خانه مادر بزرگ دور هم بنشینید و خاطره بگویید، هنوز هم می‌توانید به پارک بروید، بدوید و لذت‌های گذشته را تجربه کنید، اما خود شما هستید که با استفاده بیش از اندازه و همیشگی از تکنولوژی، زندگی خود را بی رنگ کرده‌اید. نیاز نیست تمام لذت‌ها و شادی‌های خصوصی زندگی خود را با همه شریک شوید یا برای سال‌های آینده ثبت کنید. می‌توانید بنشینید، لذت ببرید و در خاطرات خود نگه دارید. اگر احساس می‌کنید خانواده تان آن گرمای گذشته را ندارد، حتما از مشاوره خانواده برای بازسازی تعاملات میان اعضای خانواده خود استفاده کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از معتبرترین مراکز مشاوره درمانی برای رفع مشکلات زناشویی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

تاثیرات مثبت رسانه های اجتماعی بر روابط

رسانه های اجتماعی می توانند روابط را به روش های مثبت زیر تحت تاثیر قرار دهند.

1.بهبود رابطه لانگ دیستنس

بر اساس تحقیقات اخیر، استفاده از رسانه های اجتماعی در صورت استفاده فعالانه از رسانه های اجتماعی تأثیر مثبتی بر ارتباط اجتماعی دارد.اعضای خانواده و دوستان همیشه در یک شهر یا حتی یک ایالت یا کشور زندگی نمی کنند. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک، راه‌هایی سریع و راحت برای ارتباط با عزیزان راه دور هستند.
افراد می‌توانند به‌روزرسانی‌هایی درباره خود و دیگران در زندگی‌شان، مانند همسر و فرزندان، پست کنند و همچنین عکس‌های تعطیلات و سایر رویدادهای مهم خانوادگی را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، افراد می توانند سطح حریم خصوصی خود را تغییر دهند و اطلاعات شخصی یا تصاویر بیشتری را از طریق پیام های فردی یا گروهی به اشتراک بگذارند.
این و سایر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی راه‌هایی را برای افراد فراهم می‌کنند تا در زمان واقعی چت ویدیویی داشته باشند و به آن‌ها کمک می‌کنند بیشتر احساس ارتباط کنند.

2. بیان کامل احساسات

استفاده از ابزارهایی مانند واتس اپ و ارسال پیامک از طریق آن در برخی شرایط مانند قهر یا دوری ممکن است به برخی افراد کمک کند تا از طریق نوشتن ارتباط برقرار کنند. این به فرد امکان می دهد زمانی که مکالمه رو در رو مشکل است، کلمات مناسب را پیدا کند. تمام حرف خود را بیان کند بدون اینکه عصبانیت یا ناراحتی هنگام مکالمه رو در رو جلوی ابراز احساساتشان را بگیرد.

 

سوالات متداول

من و همسرم هردو در اکثر اوقات کنار یکدیگر هستیم اما به طور جداگانه در فضای مجازی به سر می‌بریم و با یکدیگر صحبتی نداریم چه کار کنم؟

ادامه روند این مسئله به مرور مشکلات را بیشتر می‌کند و در واقع هرچه قدر سریع‌تر به حل موضوع بپردازید بهتر نتیجه خواهید گرفت. سعی کنید فضای بیشتری را با یکدیگر بگذرانید و با اعمال محدودیت‌هایی زمان را مدیریت کنید. همچنین می‌توانید با یکدیگر در فضای مجازی سر کنید و به واسطه عکس‌ها و کلیپ‌هایی که تماشا می‌کنید؛ زمینه‌ای فراهم کنید تا با یکدیگر صحبت نمایید. همچنین بهره بردن از مشاوره زناشویی می‌تواند به حل این مسئله بسیار کمک کند. برای آنکه بدانید بهره بردن از روانشناس تا چه میزان اهمیت دارد؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله ضرورت مشاوره زناشویی را بخوانید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*