ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

غلظت اسپرم چقدر باید باشد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با غلظت اسپرم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


غلظت اسپرم چقدر باید باشد؟ اگر قصد بارداری دارید باید بدانید که تعداد اسپرم بسیار مهم است. تعداد غیرطبیعی اسپرم علاوه بر مشکل در باروری ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای نیز باشد. تعداد اسپرم طبیعی از ۱۵ میلیون اسپرم تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در میلی لیتر (میلی لیتر) منی است. میزان کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یا ۳۹ میلیون اسپرم در هر انزال، کم در نظر گرفته می شود. تعداد اسپرم زیاد یا بالاتر از حد متوسط ​​بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در میلی متر است. شما می توانید تعداد اسپرم خود را از طریق تجزیه و تحلیل اسپرم تعیین کنید. می توانید تجزیه و تحلیل را در مطب پزشک، کلینیک باروری یا آزمایش خانگی انجام دهید. در ادامه به بررسی کامل میزان اسپرم می پردازیم. برای آگاهی بیش تر می توانید از طریق  مشاوره جنسی اطلاعات تکمیلی در این زمینه را دریافت نمایید.

گیف غلظت اسپرم چقدر باید باشد

اسپرم با کیفیت چیست؟

حتی اگر تعداد اسپرم طبیعی داشته باشید، آن ها هنوز باید آنقدر سالم باشند که بتوانند از واژن همسرتان به دهانه رحم و از رحم به لوله های رحمی برسند. اگر آن ها نباشند ، شما برای بارور کردن تخمک ها مشکل خواهید داشت. وقتی اسپرم کافی نداشته باشید، احتمال رسیدن ان ها در مرحله تخمک گذاری به تخمک کمتر است که می تواند منجر به مشکلات باروری شود.

سه روش وجود دارد که پزشک می تواند سالم یا با کیفیت بودن اسپرم را تشخیص دهد. ما به طور مختصر به بررسی هریک می پردازیم. برای اطلاع از علائم تخمک گذاری کلیک کنید.

روش های بررسی کیفیت اسپرم

بررسی تعداد : این میزان اسپرم شما در هنگام ارضا شدن مردان را اندازه گیری می کند. به یاد داشته باشید که برای داشتن تعداد اسپرم طبیعی به حداقل ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی نیاز دارید.

بررسی میزان جنبش : پزشکان این را تحرک می نامند. این سرعت حرکت اسپرم به سمت مقصد نهایی خود را اندازه گیری می کند. لازم است که حداقل ۵۰٪ از اسپرم در حال حرکت باشد.

بررسی ساختار : اسپرم های طبیعی سرهای تخم مرغی شکل و دم های طولانی دارند. اسپرم از این دم ها برای شنا کردن به سمت تخمک استفاده می کند. هرچه نطفه طبیعی تر داشته باشید، راحت تر می توانند به تخمک شریک زندگی شما برسند و مراحل لقاح و شکل گیری جنین آغاز شود.

یک روش خانگی برای بررسی کیفیت اسپرم

کیت های آزمایش تعداد اسپرم خانگی که بسته های آزمایش خانگی برای باروری مردان است که می توانید آن ها را از داروخانه ها تهیه نمایید. این آزمایشات نشان می دهد که تعداد اسپرم شما کم است یا خیر. اگر ترجیح می دهید فعلا با پزشک مشورت نکنید، امتحان کردن یکی از تست ها برای پی بردن به وضعیت سلامت اسپرم و درمــان ناباروری گزینه خوبی خواهد بود. اما باید توجه داشته باشید که اگرچه تحقیقات تولیدکنندگان نشان می دهد که این آزمایشات می تواند نشانه ای دقیق از تعداد اسپرم باشد، اما به هر حال آن ها به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند و جایگزینی برای معاینه پزشک نیستند.

شیوه بررسی کیت های آزمایشی خانگی

برخی از کیت های آزمایش خانگی تعداد اسپرم را کمتر از ۲0 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی طبقه بندی می کنند. در جدیدترین دستورالعمل های بین المللی آمده است که هر تعدادی بالاتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع طبیعی است. برخی از کیت ها فقط تعداد اسپرم را بررسی می کنند نه موارد دیگری که می توانند بر باروری تأثیر بگذارند؛ از جمله توانایی حرکت اسپرم (تحرک). همچنین ممکن است به دلیل مصرف دارو مانند تاثیر قرص سیلدنافیل بر اسپرم نتایج این کیت ها قابل استناد نباشد. پس بهتر است از کیتی استفاده کنید که هر دو مورد را اندازه گیری کند.

کیت ها تا چه حد قابل اعتماد هستند ؟

در حالی که این آزمایشات ممکن است گاهی اوقات وسیله مفیدی برای بررسی از تعداد اسپرم شما باشد، در عین حال ممکن است به شما اطمینان کاذب بدهد یا ممکن است تعداد اسپرم شما را کم نشان دهد در حالی که کاملاً طبیعی است. اگر نگران وضعیت باروری خود هستید، بهتر است برای تجزیه و تحلیل مایع منی در یک آزمایشگاه معتبر به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

اینفوگرافیک غلظت اسپرم چقدر باید باشد؟
اینفوگرافیک غلظت اسپرم چقدر باید باشد؟

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | تعداد کم اسپرم

اگر تلاش کرده اید که بچه دار شوید و این اتفاق نمی افتد، ممکن است تعداد اسپرم کمی داشته باشید. اما نگران نباشید چراکه این یکی از رایج ترین دلایل ناباروری مردان است. تعداد اسپرم کم که اولیگواسپرمیا نیز نامیده می شود، مساله ای است که طی آن یک مرد کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی داشته باشد. داشتن تعداد کم اسپرم می تواند بارداری طبیعی را دشوارتر کند. اگرچه بارداری های موفق هنوز هم ممکن است اتفاق بیفتد. مشکلات مربوط به اسپرم از جمله تعداد اسپرم کم و مشکلات کیفیت اسپرم مانند ژلــه ای شدن اسپرم، کاملاً رایج است. آن ها عاملی برای حدود ۱ از ۳ عدد زوج هستند که برای باردار شدن تلاش می کنند.

مسائل متعددی می تواند منجر به کم شدن تعداد اسپرم شود. از جمله مشکلات پزشکی قبلی، سن و محیط اطراف شما. فاکتورهای سبک زندگی شما نیز در این امر بسیار تاثیر دارد. بنابراین اگر سیگار می کشید یا از داروهای تفریحی استفاده می کنید، آگاهی داشته باشید که می توانند بر قدرت باروری شما تأثیر بگذارند. برای مطالعه مقاله مردان تا چند سالگی بچه دار می شوند کلیک کنید.

چرا تعداد اسپرم مهم است؟

اگر می خواهید به طور طبیعی باردار شوید، تعداد اسپرم سالم اغلب جزو ضروریات لازم است. حتی اگر فقط با یک اسپرم و یک تخمک طول بکشد تا باردار شوید، اسپرم سالم تر هر ماه احــتمال حاملگی شما را افزایش می دهد. حتی اگر سعی در باردار شدن ندارید، تعداد اسپرم شما می تواند معیار مهمی برای سلامت کلی باشد.

یک مطالعه نشان داد که در مردان با تعداد اسپرم پایین احتمال بیش تری وجود دارد که درصد بیش تری از چربی بدن (دور کمر بزرگتر و شاخص توده ی بدنی بالاتر) و فشار خون آن ها بالاتر از مردان با تعداد اسپرم بالاتر باشد. آن ها همچنین احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت یا قند خون، بیماری قلبی و سکته مغزی را تجربه کردند. به همین دلایل اگر تعداد اسپرم شما کم است، ممکن است پزشک برای مراقبت های اولیه بخواهد سطح تستوسترون، سبک زندگی و سلامت کلی شما را ارزیابی کند.

غلظت اسپرم باید چقدر باشد

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | تجزیه و تحلیل مایع منی چیست؟

اگر یک سال تلاش برای بارداری موفقیت آمیز نبوده است، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. برای شما و همسرتان توصیه خوبی است که مشاوره بگیرید. زیرا مشکلات باروری می تواند شرایط روحی و روابط زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. قبل از تصمیم گیری در مورد مراحل بعدی، مهم است که بفهمید مسئله دقیقا چیست. یکی از روش های نوین کمک باروری که پزشک عمومی می تواند ترتیب دهد، تجزیه و تحلیل مایع منی است. کاری که انجام می گیرد این است که نمونه ای از منی برای بررسی کیفیت و کمیت اسپرم مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. نتایج معمولاً طی یک هفته در دسترس هستند.

در صورت طبیعی نبودن نتایج، آزمایش باید تکرار شود تا از صحت آن اطمینان حاصل شود. این به طور معمول پس از ۳ ماه انجام می شود. پزشک عمومی می تواند در صورت مشاهده هر مشکلی شما را به یک متخصص در زمینه ناباروری مردان در بیمارستان محلی یا کلینیک باروری ارجاع دهد.

درک تجزیه و تحلیل مایع منی

تست های تجزیه و تحلیل مایع منی برای موارد زیر استفاده می شوند: تعداد اسپرم (حجم) شکل اسپرم حرکت اسپرم یا تحرک اسپرم تعداد، شکل و تحرک اسپرم برای آزمایش ناباروری مرد فاکتور مهمی است. پزشک شما ممکن است آزمایش سه نمونه از اسپرم ها را در ویزیت های مختلف برای گرفتن تجزیه و تحلیل دقیق توصیه کند. آزمایشات در خانه فقط تعداد اسپرم را آزمایش می کند. اگر علاقه مند به تجزیه و تحلیل کامل هستید با پزشک خود صحبت کنید. پشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمــان مورفولوژی اسپرم را مطالعه فرمایید.

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | جدول نتایج تجزیه و تحلیل اسپرم

نتایج تجزیه و تحلیل مایع منی سالم یا طبیعی که توسط سازمان بهداشت جهانی تعیین شده است اینجا اورده شده است. از آنجا که نتایج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، نتایج به صورت محدوده و تقریبی ارائه می شوند.

تعداد کل اسپرم در انزال 39-928 میلیون، حجم انزال 1.5 – 7.6 میلی لیتر، غلظت اسپرم 15-259 میلیون در میلی لیتر، تحرک کلی (پیشرونده و غیر مترقی) 40–81 درصد، تحرک پیشرونده 32-75 درصد، ریخت شناسی اسپرم 4-48 درصد

غلظت اسپرم

تعداد اسپرم چگونه بر باروری تأثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. زیرا احتمال باردار شدن شریک زندگی با کاهش تعداد اسپرم کاهش می یابد. مشکلات مربوط به کیفیت اسپرم نیز می تواند بر احتمال بارداری شما در یک زن تأثیر بگذارد. فاکتور ناباروری مردان، اغلب به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، دلیل رایجی است که بسیاری از زوجین در فرایند بارداری با آن روبرو می شوند. اما زوجین ممکن است سایر موارد بهداشتی را نیز تجربه کنند که می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. در برخی موارد، دلایــل ناباروری ممکن است به دلیل عوامل زنانه باشد. مانند: ذخیره تخمدان کم، یک لوله فالوپ مسدود شده و آندومتریوز و یا حتی بیماری های مقاربتی.

برخی مشکلات ممکن است نتیجه عدم تلاش برای بارداری در مدت طولانی باشد. در بسیاری از موارد ممکن است بعد از شش ماه تا یک سال بارداری رخ ندهد در حالی که هیچ نگرانی از نظر مسائل مرتبط با باروری وجود ندارد.

چه عوامل بیرونی روی کاهش تعداد اسپرم اثرگذار است؟

ناباروری یا تعداد کم اسپرم ممکن است توسط تعدادی از عوامل ایجاد شود از جمله:
_ژنتیک
_جراحی های گذشته
_سلامت عمومی
_بیماری های منتقله از راه جنسی
پزشک می تواند تعداد اسپرم شما را ارزیابی کند و درمان را توصیه کند. برای مطالعه در زمینه درمان قطعی اسپرم صفر یا آزواسپرمی کلیک کنید.

کیفیت اسپرم

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | دلایل تعداد کم اسپرم

در بسیاری از موارد مشخص نیست که چه چیزی باعث کم شدن تعداد اسپرم می شود. بعضی اوقات مشکلات مربوط به تعداد و کیفیت اسپرم با موارد زیر مرتبط است:

_عدم تعادل هورمونی، مانند هیپوگنادیسم (کاهش تولید هورمون)

_یک مشکل ژنتیکی مانند سندرم کلایــن فلتر که از کودکی بیضه رشد نکرده است.

_یک مشکل ساختاری؛ به عنوان مثال لوله هایی که ناقل اسپرم هستند توسط بیماری یا جراحت آسیب دیده و مسدود می شوند یا از بدو تولد وجود ندارند.

_عفونت دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا، بیماری ســوزاک یا پروستاتیت (عفونت غده پروستات)

_واریکوسل (بزرگ شدن رگ های بیضه)

از علل دیگر کم شدن تعداد اسپرم

_جراحی قبلی در بیضه یا ترمیم فتق
_بیضه ها بیش از حد گرم می شوند
_داروهای خاص از جمله درمان جایگزینی تستوسترون، استفاده طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک، داروهای سرطان (شیمی درمانی)، برخی از آنتی بیوتیک ها و برخی از داروهای ضد افسردگی
_اضافه وزن یا چاقی
_مصرف بیش از حد الکل سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر مانند ماری جوانا یا کوکائی. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تــاثیر سیگار و الکل بر اسپرم را مطالعه فرمایید.

گزینه های احتمالی درمان

برای درمان تعداد کم اسپرم ها روش هایی وجود دارد که با از میان برداشتن علل بوجود امدن مشکل می تواند کمک شایانی به بهبود باروری در مردان باشد. از جمله این روش ها به عناوین زیر اشاره می کنیم.

عمل جراحی : اگر مبتلا به واریکوسل یا انسداد عروق هستید، اصلاح یا ترمیم جراحی ممکن است توصیه شود.

آنتی بیوتیک ها : اگر عفونت باکتریایی روی تعداد اسپرم یا باروری شما تأثیر بگذارد، پزشک ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.

دارو یا مشاوره : این موارد ممکن است برای مشکلات مقاربت جنسی مانند زود انــزالی یا اختــلال نعوظ استفاده شود.

درمان های هورمونی: برای مواردی که سطح بالا یا پایین هورمون بر ناباروری تأثیر می گذارد، درمان های هورمونی ممکن است کمک کند.

برقراری رابطه جنسی: پزشک شما ممکن است در ابتدا پیشنهاد کند که سعی کنید تعداد دفعات رابــطه جنسی را برای مدت کمی بیشتر افزایش دهید. بسیاری از زوجین در طول سال دوم تلاش باردار می شوند.

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | چشم اندازهای درمانی

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند بر تعداد اسپرم تأثیر بگذارد. از جمله انتخاب سبک زندگی یا شرایط پزشکی زمینه ای. اگر تعداد اسپرم کم باشد، پزشک ممکن است گزینه هایی را برای افزایش تعداد اسپرم به فرد متقاضی پیشنهاد دهد یا در صورت لزوم وی را به یک متخصص اورولوژی یا متخصص باروری ارجاع می دهد. اگر تعداد اسپرم شما کم است و امیدوارید فرزند خود را باردار شوید، امروزه گزینه های زیادی برای باروری وجود دارد مانند لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) و آی وی اف با تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه لــقاح مصنوعی کلیک کنید.

بهبود تعداد اسپرم از طریق تغییر سبک زندگی

در حالی که بسیاری از دلایل کم شدن تعداد اسپرم نیاز به مداخله پزشکی دارد ، اما انتخاب سبک زندگی نیز می تواند در این امر موثر باشد. موارد زیر ممکن است تعداد اسپرم را بهبود بخشد:

_لاغر شدن زیاد، چاقی یا اضافه وزن می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود. سعی کنید از طریق تغــذیه سالم و ورزش وزن خود را در محدوده ایده آل نگه دارید.

_از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بررسی کمبود ویتامین از پزشک خود آزمایش خون بخواهید. آن ها ممکن است افزودن غذاهای جدید به رژیم غذایی یا مصرف مکمل هایی برای کمک به بازیابی سطح ویتامین و مواد معدنی را توصیه کنند.

_لباس زیرهای نخی و گشاد بپوشید.
_از سو مصرف مواد، از جمله نوشیدن زیاد و مصرف مواد مخدر یا دخانیات خودداری کنید. برای مطالعه در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید.

بعد از چه مدت باید برای بررسی مشکل باروری به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما بیش از 35 سال دارید و از شش ماه قبل در تلاش برای باردار شدن هستید، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص باروری ارجاع دهد. زیرا سن در قدرت باروری مردان تاثیر گذار است. اگر بیش از یک سال است که قصد بارداری دارید، شما و همسرتان زیر 35 سال نیستید، برای مراجعه به پزشک خود اقدام کنید. در مورد نگرانی های خود با پزشک مشورت کنید.

غلظت اسپرم چقدر باید باشد | راه های بالا بردن کیفیت اسپرم

خوشبختانه موارد زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا میزان اسپرم سالم و با کیفیت بدن شما افزایش یابد. این راهکارها به شرح زیر هستند:

_ورزش کنید. مسلم است ورزش متوسط ​​می تواند روحیه شما را تقویت کند و یکی از راه های افزایش اسپرم در مردان است. محققان دریافته اند مردانی که حداقل سه بار در هفته و به مدت ۱ ساعت ورزش می کنند، تعداد اسپرم در حال حرکت خود را نیز افزایش می دهند.

_استرس را کنار بگذارید. این سخت تر از آن است که به نظر می رسد اما باید این کار را انجام دهید. به خصوص اگر در تلاش برای بچه دار شدن هستید. در مطالعه ای که روی ۹۵۰ مرد انجام شد، محققان دریافتند در مردانی که بیش از دو واقعه استرس زا قبل از شروع درمان ناباروری داشته اند، احتمال کمبود اسپرم و تحرک آن ها زیاد است.

_اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید. مردانی که سیگار می کشند به احتمال زیاد تعداد اسپرم، تراکم و تحرک کم تری دارند. همچنین در مقایسه با مردانی که سیگار نمی کشند، منی کم تری تولید می کنند.

_تغذیه سالم و درست را در پیش بگیرید. انتخاب یک رژیم غذایی از میوه ها و سبزیجات تازه ممکن است کیفیت مایع منی شما را افزایش دهد. خوردن مواد غذایی برای بهبود کیفیت اسپرم می تواند کمک کننده باشد.
توصیه می شود در صورتی که مشکلات باروری شما ناشی از اختلالات روانی می باشد، با کمک متخصصان و مشاوران روانشناس در جهت رفع مشکلات خود اقدام نمایید. برای کسب آگاهی در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*