ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رنگ زرد اسپرم نشانه چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رنگ زرد اسپرم نشانه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


رنگ زرد اسپرم نشانه چیست؟ چرا باید به تغییر رنگ اسپرم دقت کنیم؟ این پرسشی است که ذهن بسیاری از مردان را مشغول می کند. اسپرم سلول جنسی است که همراه مایع منی از آلت جنسی مردان خارج می شود. گاهی ممکن است که مردان شاهد تغییر رنگ اسپرم ویا همان مایع منی شوند و این موضوع باعث نگرانی آن ها شود. تغییر رنگ اسپرم عارضه ای است که معمولا برای مردان در مقاطع مختلف به وجود می آید و ممکن است بسیاری آن را تجربه کرده باشند. معمولا اگر تغییر رنگ اسپرم موقتی بوده و با علائم دیگری همراه نباشد، جای نگرانی نیست. در مواقعی ممکن است این مسئله موجب اختلالات جنسی شده و روابط جنس فرد را تحت تاثیر قرارد دهد. در چنین شرایطی مشاوره جنسی می تواند بهترین راهکارهای درمانی را ارائه نماید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره جنسی کلیک کنید.

گیف رنگ زرد اسپرم

نشانه های سالم بودن اسپرم چیست؟

مایع منی بافتی ژله مانند دارد و در حالت طبیعی شیری و خاکستری رنگ است. در مواقعی که مردان دچار برانگیختگی جنسی می شوند مایع منی از چندین غده ترشح شده و از آلت خارج می شود. برای شناسایی سلامت اسپرم به چند فاکتور باید توجه کرد:

اینفوگرافیک رنگ زرد اسپرم نشانه چیست؟

اینفوگرافیک رنگ زرد اسپرم نشانه چیست؟

1. نشانه های سالم بودن اسپرم | تعداد اسپرم

مایع منی همیشه شامل تعدادی اسپرم است. منظور از تعداد اسپرم، میزان و تعداد اسپرم هایی است که در یک نمونه مایع منی وجود داشته باشد. این تعداد از نظر پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد و چنان چه تعداد اسپرم ها به میزان استاندارد پزشکی و علمی آن باشد، این فاکتور سلامتی را برای اسپرم لحاظ می کنند. البته این بررسی ها به وسیله آزمایشات تخصصی و زیر نظر پزشکان متخصص انجام می شود.

2. غلظت و ساختار اسپرم

مورد دوم که برای یک اسپرم سالم در نظر گرفته می شود، غلظت و ساختار آن است. به این معنی که اسپرم سالم دارای یک بافت و ساختار ژله مانند است و در صورتی که این ساختار را نداشته باشد، در سلامت آن شک و شبه ایجاد می شود. برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله غلظت اسپرم چقدر باید باشد را مطالعه فرمایید.

3. نشانه های سالم بودن اسپرم | رنگ اسپرم

شاید اولین موردی که توجه آقایان را در مورد سلامت اسپرم به خود جذب کند، رنگ اسپرم باشد. به دلیل اینکه در نگاه اول متوجه تغییر در آن خواهند شد. رنگ اسپرم طبیعی و سالم که به هنگام رابطه جنسی از اندام تناسلی خارج می شود،به رنگ های سفید، خاکستری و شیری دیده می شود و شفاف است. رنگ های غیر طبیعی که ممکن است در اسپرم دیده شود، رنگ های زرد، سبز، قهوه ای و خونی است. یعنی در مواقعی ممکن است که در اسپرم خون دیده شود. در چنین مواقعی دلایل مختلف و بسیاری می توانند دخیل باشند. با مراجعه به پزشک می توان دلیل آن را بررسی کرد و برای درمان اقدام نمود.

اهمیت سلامت اسپرم

رابطه سلامت اسپرم و باروری: اسپرم ها یا همان سلول های جنسی وظیفه باروری را بر عهده دارند. یعنی این سلول های جنسی باعث بارور شدن تخمک زن می شوند. اما برای رسیدن به این هدف، اسپرم باید سالم باشد. اسپرم های ضعیف و اسپرم هایی که معیوب هستند قدرت باروری نداشته و عملا از بین می روند. بنابراین تشخیص سلامت اسپرم در امر باروری و اختلالات جنسی که در باروری نقش مهمی دارند بسیار مهم است. در شرایطی که مشکلات اسپرم ناشی از اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ و انزال باشد دارو درمانی آغاز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تاثیر قرص سیلدنافیل بر اسپرم را مطالعه فرمایید.

رابطه سلامت اسپرم و سلامت عمومی بدن: باید توجه داشت که سلامت اسپرم تنها در امر باروری مورد نظر نیست. اسپرم مایعی است که طی فرایند جنسی از بدن مردان خارج می شود. اگر این مایع دارای کیفیت و ساختار طبیعی نباشد غیر از موضوع باروری می تواند گویای سلامت و یا عدم سلامت ارگان های داخلی بدن مردان باشد. از این رو مهم است که نسبت به سلامت اسپرم توجه شود.

آیا رنگ زرد اسپرم خطرناک است؟

همانطور که اشاره شد زرد شدن رنگ اسپرم دلایل مختلفی دارد. از پیش پا افتاده ترین دلایل مانند رژیم غذایی تا بروز بیماری هایی همچون زردی و غیره می توانند در رنگ زرد اسپرم نقش داشته باشند. این عارضه می تواند موقتی باشد و بدون درمان و مراجعه به پزشک برطرف شود. یا اینکه با مصرف داروهای لازم درمان شود. اما اگر این عارضه تداوم داشته باشد و همراه با بوی بد و نامطبوع و آبکی شدن اسپرم باشد، بهتر است زیر نظر پزشک بررسی شده و برای درمان کامل آن اقدام شود. بنابراین در بسیاری از موارد رنگ زرد اسپرم مشکل خاصی تلقی نمی شود و به راحتی قابل درمان است.

رنگ زرد اسپرم نشانه چیست

دلایل رنگ زرد اسپرم

همانطور که اشاره شد رنگ زرد اسپرم ممکن است بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود از جمله:

1. رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | رژیم غذایی

در طب سنتی غذا را نوعی دارو می دانند. این گونه که می گویند غذا قبل از آن که خوراک باشد، دارو است. به همین دلیل است که می بینیم در بسیاری از مواقع همان گونه که مصرف بعضی از داروها تاثیرات زیادی بر عملکرد سیستم بدن می گذارند، خوردن بعضی از غذاها نیز این اثربخشی را دارند. خوردن بعضی مواد غذایی که دارای رنگدانه های زرد هستند، ممکن است رنگ اسپرم را تغییر دهد.

افراط در خوردن بعضی از غذاهایی که حاوی گوگرد هستند مانند سیر و پیاز و بروکلی و حتی میوه موز هم می تواند دلیل دیگری باشد برای زرد شدن رنگ اسپرم. اما در این بین غذاهای دارای رنگ های مصنوعی را فراموش نکنید. بعضا دیده می شود که رنگ های مصنوعی که در انواع خوراکی ها استفاده می شوند، می توانند بر روی رنگ ادرار و یا منی تاثیر بگذارند. رژیم غذایی سالم علاوه بر تامین سلامت جنسی می تواند باعث افزایش اسپرم نیز شود. برای مطالعه در خصوص راه های افزایش اسپرم در مردان کلیک کنید.

2. فعالیت جنسی نامنظم

فعالیت جنسی نامنظم می تواند اختلالاتی را در مردان ایجاد کند. از جمله اختلال نعوظ و انزال و یا تغییر رنگ مایع منی در آن ها. مردانی که فعالیت جنسی منظمی ندارندف ممکن است در مواقعی به هنگام انزال شاهد زرد شدن رنگ اسپرم خود باشند.

3. رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | سن

یکی از عوامل مهمی که می تواند روی کیفیت و رنگ اسپرم تاثیر بگذارد، سن مردان است. معمولا با بالا رفتن سن علاوه بر این که کیفیت اسپرم ها کاهش پیدا می کند و قدرت باروری مردان کمتر می شود، ممکن است در مواقعی شاهد رنگ زرد اسپرم هم باشیم.

4. مشروبات الکلی و یا مصرف مواد مخدر

مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر عوامل بسیار موثری در تغییرات ناگهانی در سیستم ارگان های داخلی بدن هستند. برخی بیش تر و برخی کم تر. یکی از این تغییرات ممکن است در سیستم تناسلی و عملکرد جنسی به وجود بیاید. مثلا در بین مواد مخدر مصرف ماری جوانا بیش ترین تاثیر را در زرد شدن رنگ اسپرم دارد. برای مطالعه بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید.

5. وجود ادرار در مجرای ادرار

به دلیل اینکه ادرار و مایع منی مردان هر دو از یک مجرا عبور می کنند، در مواقعی ممکن است ترکیب ادرار و مایع منی، دلیل رنگ زرد اسپرم باشد.

6. رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | بیماری زردی (یرقان)

علت بیماری زردی، تجمع بیلی روبین در کبد است. بیلی روبین یک نوع رنگدانه زرد رنگ است. در مواقعی که آهن از خون خارج می شود، بیلی روبین در جریان خون باقی می ماند. زمانی که کبد توانایی از بین بردن آن را ندارد، این ماده در کبد جمع می شود و عمکلرد آن را دچار اشکال می کند. البته بیماری زردی علائم دیگری هم دارد اما یکی از علائمش در مردان می تواند به صورت رنگ زرد اسپرم نمایان شود.

7. وجود عفونت های مسری جنسی

بعضی بیماری های مقاربتی باعث زرد شدن رنگ اسپرم می شوند. در چنین شرایطی معمولا مایع منی بوی تند و نامطبوعی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های مقاربتی کلیک کنید.

8. التهاب در بدن

در مواقعی که بدن دچار التهاب شود، باعث ایجاد گلبول های سفید بیش تری در بدن می شود. وقتی این گلبول های سفید ازطریق مایع منی خارج می شوند، باعث تغییر رنگ اسپرم شده و آن ها را از رنگ سفید و خاکستری به رنگ زرد تبدیل می کنند. شناخته شده ترین نوع ایجاد التهاب در بدن لکوسیتوسپرمی است. عوامل بسیاری موثر در به وجود آمدن لکوسیتوسپرمی هستند از جمله عفونت، اختلالات سیستم ایمنی بدن (خود ایمنی)، تورم اندام تناسلی مردان، انزال زیاد و مکرر و …

9. رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | عفونت پروستات

در مواقعی که باکتری های موجود در ادرار وارد پروستات شده و به آن قسمت نشت کند، امکان عفونت پروستات وجود دارد. البته باید به خاطر داشت که هر گونه عفونت یا بیماری، علائم دیگری به غیر از زرد شدن رنگ اسپرم هم دارد. در صورت تداوم و بروز علائم بیش تر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و نسبت به درمان اقدام نمایید.

رنگ زرد اسپرم

درمان رنگ زرد اسپرم

با توجه به منشاء و دلیل رنگ زرد اسپرم، درمانی که برای آن در نظر گرفته می شود قطعا متفاوت خواهد بود. برخی از روش های درمانی به شرح زیر هستند:
تغییر رژیم غذایی و مصرف سبزجات و مایعات فراوان: در مواردی که رنگ زرد اسپرم ناشی از مواد غذایی باشد، با تغییر منو غذایی و نوشیدن آب فراوان، می توان این عارضه را برطرف کرد. البته بعضی از مواد غذایی نقش مهمی در سلامت و تقویت اسپرم دارند. خواص زعفران برای اسپرم مردان بسیار موثر بوده و مشکلات ناشی از اختلالات جنسی مردان را نیز درمان می کند.
قطع مصرف کافئین و الکل و مواد مخدر: یقینا مصرف نکردن این موارد به طور کلی، بر سلامت عمومی بدن نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.
مصرف دارو و آنتی بیوتیک و ضد ویروس ها: در مواقع عفونت و التهابات ناشی از آن، مصرف دارو این مشکل را رفع خواهد کرد.

آیا رنگ زرد اسپرم ریشه روانی دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال به عوامل ایجاد کننده آن نگاهی اجمالی می اندازیم. در بین دلایل ایجاد این عارضه، به مصرف الکل و مواد مخدر و انزال مکرر می توان اشاره کرد.

مصرف الکل و مواد مخدر : آشکار است که مصرف الکل و استعمال مواد مخدر ناشی از اختلالات روانی است که فرد را به مصرف تحریک می کند.

انزال مکرر: یکی از دلایل انزال مکرر، خود ارضایی است. زمانی که سوء رفتار خود ارضایی توسط فرد به کرات انجام می شود، فرد دچار انزال مکرر و زود انزالی می شود. همین انزال مکرر یکی از عوامل ایجاد کننده بیماری لکوسیتوسپرمی است و باعث رنگ زرد اسپرم می شود. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که عارضه رنگ زرد اسپرم در بعضی موارد علت و ریشه روانی دارد.

رنگ اسپرم

مشاوره و روان درمانی

با کمی دقت در بسیاری از انواع بیماری های جسمی، می توان رد پای یک یا چند اختلال روانی را پیدا کرد. مانند دردهای عصبی معده و پانیک های عصبی که توسط افرادی که از اختلالات روانی رنج می برند، تجربه می شود .در واقع بیماری های روان تنی هم به طور مستقیم و هم به طور غیرمستقیم می تواند دلیل پیدایش بیماری های جسمی شود.

رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | بیماری های روان تنی مستقیم

در بعضی از مواقع اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب می توانند به صورت مستقیم روی جسم هم تاثیرات منفی داشته باشند. تپش قلب و حملات قلبی و یا بالا رفتن فشار خون نمونه های شناخته شده ای از انواع این بیماری ها است که به طور مستقیم از استرس و اضطراب نشات می گیرد.

بیماری های روان تنی غیر مستقیم

گاهی پیش می آید که افراد به دلیل اختلالات روانی دست به رفتارهای ناهنجاری می زنند و این رفتارها به مرور زمان تبدیل به عادت می شود. این عادات در طولانی مدت عوارض جبران ناپذیری ازخود برجای می گذارند. مانند تمایل افراد به استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی. عموما مصرف کنندگان این مواد و نوشیدنی ها علت تمایلشان به مصرف این مواد را تسکین خود و رسیدن به آرامش روانی بیان می کنند. آنان اعتراف می کنند که از درون دچار تنش های روانی و اختلال هستند. همین اختلالات و به تبع آن مصرف مواد مخدر و مشروبات الکل، زمینه ساز مشکلات جسمانی می شود. یعنی آن اختلالات روانی به طور غیر مستقیم بر سلامت جسم و تن افراد تاثیر می گذارد. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص تاثیر بیماری های روانی بر جسم کلیک کنید.

رنگ زرد اسپرم نشانه چیست

رنگ زرد اسپرم نشانه چیست | کلام آخر

مسلما سلامت روان یکی از مهم ترین عوامل تامین کننده سلامت جسم است. به همین دلیل لازم است افراد برای درمان مشکلات روانی و شخصیتی خود به متخصصین این امر مراجعه کنند. مرکز مشاوره روان درمانی حامی هنر زندگی با کادر مجرب و متخصص خود در حوزه سلامت روان، برای ارائه خدمات و مشاوره روان درمانی به صورت حضوری و تلفنی در کنار تمام کسانی است که به سلامت روان خود اهمیت می دهند. برای اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*