ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آمادگی روحی برای ازدواج دارید؟ (۶ نکته مهم)‌

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آمادگی روحی برای ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آمادگی روحی برای ازدواج یکی از شروط اساسی برای آغاز یک زندگی مشترک موفق است. این آمادگی شامل مهارت ها، توانمندی ها و کنترل هیجانات و احساسات است. ازدواج یکی از سرنوشت سازترین تصمیم‌های زندگی افراد در زندگی محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانید در این تصمیم موفق شوید و زندگی مشترک رضایت‌مندانه ای را تجربه کنید، باید بتوانید قبل از تصمیم گیری مقدمات آن را فراهم نمایید. وضعیت روحی و روانی مناسب یکی از مقدمات اصلی برای انتخاب درست محسوب می‌شود. با آگاهی از نکات اساسی در ازدواج و کمک گرفتن از روانشناس و مشاوره خانواده می‌توانید این آمادگی را در خود ایجاد کرده و ازدواج موفق خود را شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

                                            

آمادگی روحی برای ازدواج | نکات بسیار مهم

بهتر است قبل از هر اقدامی معیارهای انتخاب همسر مناسب خود را بدانید. آگاهی از این نکته در نشان دادن مسیر آینده به شما کمک خواهد کرد. شما با در نظر گرفتن این موضوع مهم می‌توانید آمادگی لازم جهت ازدواج را در خود ایجاد کنید و در انتخاب همسر آینده‌تان بهتر عمل نمایید. برای اینکه یک  ازدواج موفق داشته باشید باید مسیر پیش روی خود را به درستی ترسیم کنید تا بتوانید به خوبی با شرایط جدید سازگار شوید.

در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد:

 

اینفوگرافیک آمادگی روحی برای ازدواج دارید؟

 اینفوگرافیک آمادگی روحی برای ازدواج دارید؟

۱- آمادگی روحی برای ازدواج | برنامه‌ریزی آینده

برنامه ریزی یکی از راهکارهای بسیار موثری است که به شما کمک می‌کند برای رویدادهای آینده خود همیشه آماده باشید. هنگام تصمیم برای ازدواج با همسر آینده خود در مورد چشم انداز ۵ تا ۱۰ سال آینده زندگیتان بحث و برنامه ریزی نمایید. این کار به شما کمک می‌کند علاوه بر آمادگی برای ازدواج از آینده پیش روی خود آگاهی بیشتری کسب کنید و تصمیم بهتری برای زندگی خود بگیرید.

۲- به تفاوت ها احترام بگذارید

یکی از موضوعات بسیار مهمی که توجه نکردن به آن در آینده به اختلافات و تعارضات زناشویی زیادی منجر خواهد شد، پذیرش و احترام گذاشتن به تفاوت‌هاست. تلاش برای تغییر همسر بعد از ازدواج کار بیهوده ای است. زیرا شخصیت فردی که در طول سالیان پیش از ازدواج شکل گرفته است در مدت کوتاهی بعد از ازدواج تغییر نخواهد کرد. بنابراین این آمادگی را در خود به وجود آورید که همه افراد منحصر به فرد و متفاوت هستند. شما با وجود همه تفاهم‌هایی که با همسر آینده خود دارید، در عین حال در جنبه‌های مختلفی از  نگرش‌ها، عقاید، عادات، سبک زندگی و شخصیت خود با یکدیگر تفاوت‌هایی را تجربه خواهید کرد. در نتیجه پذیرش این مساله را در خود ایجاد کنید و برای مواجهه مناسب با آن آماده باشید.

۳-آمادگی روحی برای ازدواج | پذیرش تغییرات

اگر شما نسبت به بروز تغییر زندگی خود از انعطاف کافی برخوردار نباشید، قدرت سازگاری کمی در شرایط جدید خواهید داشت و وقتی در زندگی مشترک قرار بگیرید، نمی‌توانید به راحتی با سختی‌های زندگی مشترک و چالش‌های آن کنار بیاید. انعطاف پذیری نسبت به تغییراتی که در زندگی تجربه خواهید کرد فرصت رشد بیشتری دراختیار شما خوهد گذاشت.
اگر فکر می‌کنید که در زمینه سازگاری با تغییرات و شرایط جدید زندگی همیشه با مشکل مواجه می‌شوید، مراجعه به یک روانشناس به افزایش قدرت سازگاری و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر شما کمک زیادی خواهد کرد.

۴- مسئولیت های خود را بشناسید

پس از ازدواج، نقش و مسئولیت‌های شما در زندگی به میزان زیادی تغییر خواهد کرد. به همین خاطر پیش از ازدواج در مورد مسئولیت‌ها و وظایفی که قرار است در زندگی مشترک به عهده بگیرید با همسر آینده خود گفت و گو کنید. شناخت مسئولیت‌ها خود به تنهایی در افزایش آمادگی برای ازدواج نقش بسزایی خواهد داشت. عرفا وظایف زن در زندگی مشترک مشخص شده است. همچنین نظام عرفی جامعه در حالت کلی و عمومی وظایف مرد در زندگی مشترک را مشخص کرده است. اما لازم است که زوجین به شکل اختصاصی برنامه ریزی و تقسیم وظایف را طبق شرایط زندگی خود انجام دهند.

۵- تمرین صبر کردن

با قرار گرفتن در زندگی مشترک طبیعتا مسئولیت‌ها و مشکلات بیشتری را در زندگی تجربه خواهید کرد. برای حل مشکلات و پیشگیری از اختلافات زناشویی نیاز به صبوری بیشتری دارید. صبور بودن یکی از ویژگی‌های رفتاری است که یک شبه حاصل نمی‌شود. به همین خاطر لازم است قبل از شروع زندگی مشترک در موقعیت‌های مختلف زندگی خود آن را تمرین کنید. باید در نظر داشت که صبور بودن به معنای پذیرش بی چون و چرای وضعیت نابسامان زندگی مشترک نیست. بهترین حالت صبر و استقامت در کنار تلاش برای بهبود وضعیت موجود است.

۶- از مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرید

مشاوره پیش از ازدواج کمک بسیار زیادی در جهت ایجاد آمادگی روحی روانی برای کسانی که قصد ازدواج دارند فراهم می‌کند. مشاوره پیش از ازدواج به شما می‌آموزد تا با فرد مورد نظر خود گفت و گوی سالمی در مورد انتظاراتتان از یکدیگر داشته باشید. بتوانید با ترس‌های خود در مورد آینده مبارزه کنید و آینده پیش روی خود را با دید بازتری در کنار هم ترسیم نمایید. مهارت گفــتگو موثر زوجین یکی ازمهارت های لازم و ضروری است که زوجین باید برای دستیابی به آن تلاش کنند.

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد با کمک گرفتن از روانشناس می‌توانید آمادگی روحی و روانی برای ازدواج را در خود ایجاد کنید. اما امروزه به دلیل مشغله‌های کاری و مالی، امکان شرکت در جلسات مشاوره حضوری برای بسیاری از افراد وجود ندارد. در این شرایط مشاوره تلفنی بهترین گزینه پیش روست. شما می‌توانید در هر کجا که هستید، با مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید و با روانشناسان و متخصصان این مرکز صحبت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*