ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی نظمی و شلختگی همسر | راهکارهای کاهش این رفتار چیست؟

برای موفقیت در زندگی مشترک، لازم است زوجین یکدیگر را بشناسند و رضایت و نیازهای فرد مقابل را، به اندازه رضایت خود مهم بدانند. بی نظمی و شلختگی همسر باعث برهم خوردن تعادل زندگی و بروز مشکل میان زن و شوهر می‌شود. برای مقابله با شلختگی در قدم اول لازم است فرد متوجه اشتباهات خود شود و برای اصلاح آن اقدام کند. همچنین با انجام راهکارهایی می‌توان شلختگی همسر را تا حدودی کاهش داد. مشورت با مشاوره روانشناس حوزه خانواده می تواند در ارائه راهکارهای تخصصی و موثر برای رفع این مشکل بسیار مفید باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

بی نظمی و شلختگی همسر و تاثیر آن بر روابط زوجین

شلختگی و عدم توجه به نظافت شخصی، تاثیر منفی بسیاری بر رابطه زوجین گذاشته و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. نامرتب بودن محیط خانه باعث برهم خوردن تعادل زندگی می‌شود. همچنین ممکن است فرد شلخته در آراستگی و نظم شخصی نیز با مشکل مواجه باشد، به همین دلیل فرد به تدریج نسبت به همسر خود سرد می‌شود و علاقه خود را برای رابــطه جنسی با او را از دست می‌دهد. رابطه جنسی نقش بسیار مهمی در رضایت زوجین از زندگی زناشویی دارد و با کاهش مــیل جنسی، به تدریج زوجین از یکدیگر دور می‌شوند و حتی ممکن است این جدایی به طلاق عاطفی یا طلاق قانونی منجر شود. 

همچنین برخی از زوجین با گذشت زمان، به زیبایی و تمیز بودن ظاهر خود اهمیت چندان نمی‌دهند و این گونه خود را توجیه می‌کنند که بعد از چند سال زندگی مشترک نیاز به این کارها نیست. اما این نگرش کاملا مردود است. نباید زوجین به بهانه صمیمیت، کیفیت رابطه خود را فدا کنند. همواره باید این مسئله برای آن‌ها مهم باشد که همیشه جذابیت ظاهری خود را برای همسرانشان حفظ کنند.

 

اینفوگرافیک بی نظمی و شلختگی همسر

 اینفوگرافیک بی نظمی و شلختگی همسر

شلختگی موضوعی ذاتی یا اکتسابی؟

تحقیقات نشان داده است ژنتیک تا حدودی می‌تواند در شلختگی افراد تاثیرگذار باشد. شلختگی در بین افراد که سابقه خانوادگی شلختگی دارند، بیشتر مشاهده شده است. اما هنوز ژن مربوط به آن مشخص نیست. از طرف دیگر این نظریه وجود دارد که قواعد مربوط به شلختگی و نظم در دوران یک و نیم تا سه سالگی در کودک شکل می‌گیرد. به این صورت می‌توان گفت که اساس رعایت نظم و ترتیب در دوران کودکی شکل می‌گیرد و تربیت والدین و معلمان در آموزش مهارت های زندگی به کودکان نیز تاثیر گذار است.

 

مقابله با بی نظمی و شلختگی همسر

به طور معمول، افراد شلخته قبول ندارند که مشکل از آن‌ها می‌باشد. آن ها معتقد هستند مدل زندگی و عاداتشان کاملا درست است. اما در زمان مواجه شدن با مشکل، متوجه رفتار اشتباه خود می‌شوند و برای تغییر رفتــار خود اقدام می‌کنند. در واقع اولین قدم برای مقابله با شلختگی، پذیرفتن رفتار اشتباه توسط خود فرد می‌باشد. عادات‌ اشتباه به سرعت تغییر نمی‌کند و برای اصلاح آن باید شکیبا بود. همچنین زمانی که فرد برای ترک عادات خود تلاش می‌کند، لازم است همسرش  او را در ترک بی نظمی و عــادت های بد تشویق کند. مثلا جملاتی همچون "امروز خیلی آراسته شدی" و "خانه امروز خیلی تمیز است" از جمله تشویق‌های کلامی موثر می‌باشد. با این جملات فرد نشان می‌دهد متوجه تغییرات همسر خود شده است و او را برای ادامه تغییرات مثبت مصمم‌تر می‌کند.


 

راهکارهای مقابله با بی نظمی و شلختگی همسر

شما می‌توانید با انجام نکات بیان شده، عادت شلختگی همسر خود را تا حدودی کاهش دهید.

انتظارات خود را به همسرتان نشان دهید

زن و شوهر آیینه یکدیگر می‌باشند و در رفتار یکدیگر بسیار تاثیرگذار هستند. برای ایجاد تغییر در همسر خود، ابتدا لازم است به آراستگی خود اهمیت بدهید و نظر او را نیز در این زمینه بپرسید. با همسر خود صحبت کنید و به او نشان دهید که باید تغییرات را در خود به وجود آورد؛ چرا که یکی از راه های کسب محبوبیت رسیدگی به ظاهر و حفظ آراستگی است. مثلا همسر خود را تشویق به انجام کارهای خانه با یکدیگر کنید. به این صورت او متوجه می‌شود در امور خانه نیز نقشی دارد و باید توجه بیشتری به نظم داشته باشد.

از رفتارهای کلامی منفی استفاده نکنید تا به بهبود بی نظمی و شلختگی همسر کمک کنید

بدترین راه برای مقابله با شلختگی همسر، رفتارها و جملات منفی است. جملاتی همچون" از دستت خسته شده‌ام" ، "باز که خونه رو به هم ریخته‌ای" یا "باز که به خودت نرسیدی" بسیار منفی هستند و معمولا نتیجه کاملا برعکس دارند. همسر شما با شنیدن این عبارات، در مقابل شما گارد می‌گیرد و بیشتر از قبل به رفتارهای خود ادامه می‌دهد. سعی کنید با تقویت احساسات مثبت در وجود همسرتان، آمادگی روحی لازم برای میل به تغییر را در همسر خود ایجاد نمایید.

غیر مستقیم با همسرتان صحبت کنید

برخی مواقع نمی‌توان به صورت مستقیم شلختگی و بی نظمی همسر را با او درمیان گذاشت. مثلا در شرایطی که شما به تازگی ازدواج کرده‌اید و عمق رابطه تان به قدر کافی زیاد نیست، صحبت کردن منتقدانه باعث رنجیده خاطر شدن همسرتان می شود. مثلا می‌توانید به همسرتان بگویید که نظم و آراستگی برای شما اهمیت زیادی دارد و با هدیه کردن یک عطر، انتظارات خود را به صورت غیر مستقیم به او بگویید و سعی کنید با انتــقاد سازنده، او را متوجه اهمیت رعایت نظم و آراستگی نمایید. همچنین می‌توانید از او برای مرتب کردن خانه کمک بخواهید دراین مواقع او متوجه می‌شود در انجام این کار سهیم است.

سخن آخر
زندگی زناشویی یک اشتراک تمام عیار در تمام وجوه زندگی فردی و اجتماعی افراد است. زمانی که زن و مرد عنوان همسر را برای خود برمی گزینند، در واقع آینه سلیقه، نگرش، انتخاب و جهان بینی یکدیگر می شوند. بنابراین عدم توجه به ظاهر و جذابیت رفتاری خود، نوعی توهین و زیر سوال بردن طرف مقابل است. به همین دلیل لازم است زوجین برای حفظ احساس ارزشمندی شریک زندگی خود، توجه بیشتری به ظاهر و رفتارشان داشته باشند. همسرانی که در این مورد دچار اشکال هستند، می توانند به وسیله مشورت با متخصصان روانشناس، راهکارهای مناسبی برای این معضل پیدا کنند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*