ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مراحل طلاق توافقی | برای طی مراحل طلاق چه باید کرد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مراحل طلاق توافقی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مراحل طلاق توافقی به چه صورت است؟ تصمیم گیری برای جدایی و طلاق، یکی از حساس‌ترین موقعیت‌هایی است که زوجین با آن روبرو می‌شوند. فرآیند طلاق پروسه‌ای طولانی است که به دلیل تنش‌های بین زوجین و عدم سازش نهایی زن و مرد، جرقه‌های اولیه آن زده می‌شود و طی مراحل طلاق عاطفی، دادخواست طلاق، حضور مرتب در دادگاه و جدایی کامل صورت می‌گیرد. طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که طی آن زوجین باید برای آخرین بار در تمام مراحل طلاق توافقی و رسیدگی به پرونده با یکدیگر به تفاهم برسند و در دادگاه حضور داشته باشند. همچنین بر سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و... به توافق رسیده باشند. بهتر است برای آگاهی بیشتر از شرایط و مراحل طلاق توافقی از مشاوره طلاق بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.
تماس با مشاور

;

طلاق توافقی زن و مرد

طلاق توافقی در فضایی منطقی بین زوجین انجام می شود که طی آن جدا شدن بدون ناراحتی همراه با احترام صورت می‌گیرد. در طلاق توافقی تلاش بر این است که حقوق مادی و معنوی زن و مرد حفظ گردد. در عمل سعی می‌شود با آسان كردن شرايط، آسیب های طلاق برای هر دو طرف كاسته شود. در صورتی كه طرفين طلاق، تمايل به بازنگری مفاد قرارداد ضمن عقد را داشته باشند، امكان توافق مجدد وجود دارد. توافق بر سر حداقل حقوق اساسی و تغيير مفاد قراداد ضمن عقد در اين مرحله از اهميت بالايی برخوردار است. در صورت قبول طرفين موافقت‌نامه همراه با درخواست طلاق از سوی مرد يا زن كه دارای حق طلاق باشد به دادگاه ارائه مي‌شود. برای مطالعه و کسب آگاهی بیشتر در خصوص طــلاق توافقی کلیک کنید.

اینفوگرافیک مراحل طلاق توافقی

اینفوگرافیک مراحل طلاق توافقی

مزایای طلاق توافقی چیست؟ 


1- اجتناب از صرف هزينه و وقت زياد در فرايندهای حقوقی و قانونی
2- حفظ عزت نفس و احترام و كرامت زن و مرد 
3- كاهش يافتن صدمات روحی و اجتماعی و افسردگی بعد از طلاق
4- امكان تحقق درصد مناسبی از مطالبات زن و مرد در زمانی كوتاه
5- داشتن بار مثبت همراه با يادگيری مهارت احترام و انتخاب عاقلانه در زوجين

مشکلات و محدودیت های طلاق توافقی 

وقتی مسئله طلاق توافقی مطرح می‌شود، لزوم و اجبار برای حضور در دادگاه از طرفین سلب می‌گردد. به این معنی که شما برای حاضر شدن در جلسه دادگاه نیز باید با یکدیگر توافق کنید. در این شرایط مثلا ممکن است شوهر از آمدن به دادگاه سر باز بزند و به این ترتیب مراحل طلاق توافقی به وضعیتی طولانی مدت و مشکل ساز تبدیل شود و مشکلات زوجین را دوچندان کند. البته برای این مسئله نیز راه حل وجود دارد. شما می‌توانید در زمان ثبت دادخواست طلاق خود الزام حضور به دادگاه را در تعهدات دو طرف ذکر کنید تا در ادامه با مشکلی مواجه نشوید.

مراحل طلاق توافقی به چه صورت است؟

فرآیند طلاق توافقی به صورت مراحلی است که در ادامه بررسی می‌کنیم:

1. توافق زوجین بر سر موضوعات مشترک اساسی

زمانی که زوجین می‌خواهند به صورت طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند، در واقع می‌پذیرند که در مورد کلیه موضوعات مادی و غیر مادی مهم زندگی خود مانند نفقه، مهریه، تــربیت کودک و حضانت فرزندان، قرار ملاقات با فرزند و... به توافق برسند. 

2. مراحل طلاق توافقی | دادخواست طلاق توافقی

پس از اینکه با همسر خود سر موضوعات اساسی به توافق رسیدید، باید این توافق به صورت رسمی در محضر یا دادگاه به صورت رسمی ثبت شود. همچنین می‌توانید مشروح توافقات خود را به وکیل‌تان منتقل کنید تا خود او، دیگر مراحل قانونی را طی کند. مدارک لازم برای این مرحله شامل اصل عقد نامه یا رونوشت آن، شناسنامه و کپی کارت ملی است.

3. معرفی داورانی به دادگاه

در این مرحله دادگاه از زوجین می‌خواهد تا داورانی را از طرف خانواده و آشنایان که مورد اعتمادشان هستند، به دادگاه معرفی کنند. در صورتی که امکان معرفی داور از سوی زوجین وجود نداشته باشد، دادگاه خود داورانی انتخاب می‌کند. شرایط انتخاب داوران به این ترتیب است که آن‌ها افرادی مسلمان، متاهل، دارای حداقل 40 سال سن و معتمد بوده و تا حدودی در جریان زندگی و مشکلات و دعوای بین زوجین قرار داشته باشند.

4. مراحل طلاق توافقی | حضور در واحد مشاوره دادگاه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*