ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تحریک شدن در دوران قاعدگی | رو

تحریک شدن در دوران قاعدگی را چطور می توان مدیریت کرد؟ رابطه جنسی یکی از مسائل مهم در زندگی زناشویی می باشد. قاعدگی در این دوران می تواند منجر به توقف رابطه جنسی شود. برخی از زنان خواستار رابطه در این دوران هستند و برخی ها به شدت از آن دوری می کنند. میل جنسی زنان تغییرات زیادی را در دوران قاعدگی تجربه می کند. با توجه به مسئله مهم رابطه جنسی در دوران قاعدگی در مقاله امروز به موضوع تحریک در دوران قاعدگی می پردازیم.برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره جنسی تلفنی راهنمایی بخواهید. 

تماس با مشاور


قاعدگی چیست

سیکل عادت ماهیانه رشد و تخریب دوره های بافت مخاطی رحم است که به طور معمول هر ۲۸ روز یکبار تکرار و منجر به ایجاد تغییراتی در سطح هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون می‌گردد. هر سیکل عادت ماهیانه از مرحله فولیکولی با غلظت هورمون های جنسی بالا، مرحله تخمک گذاری با افزایش ناگهانی در هورمون استروژن و مرحله لوتئینی با سطح هورمون های جنسی پایین تشکیل شده است.

1-چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی تغییرات فیزیولوژیکی می باشد که زنان بارور جهت تولید مثل جنسی اتفاق می‌افتد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده تشکیل جنین می‌گردد. در این مدت به تدریج بافت رحم هم آماده نگهداری جنین می شود. اگر لقاح صورت نپذیرد تخمک دفع شده و بافت پوششی رحم شروع به ریزش می کند که به آن قاعدگی می گویند. این فرآیند به طور طبیعی در دوران بارداری جنسیت گونه های پستانداران ماده هم اتفاق می‌افتد. برای آشنایی بیشتر با چرخه قاعدگی کلیک کنید. قاعدگی زنان در دوران بارداری و شیردهی متوقف می شود و به همین ترتیب در این زمان است که تست های حاملگی توانایی تشخیص احتمال بارداری را می دهند. چرخه قاعدگی از سن بلوغ نوجوان شروع می شود. مدت خونریزی قاعدگی می تواند بین ۲ تا ۸ روز هم متغیر باشد. چرخه قاعدگی جهت حفظ باروری در زنان و تحت کنترل سیستم اندوکرین است.

2-مراحل قاعدگی

این سیکل شامل سه مرحله است، مرحله فولیکولر، مرحله تخمک گذاری و مرحله لوتئال. تقسیم بندی دیگر شامل مرحله قاعدگی یا خونریزی، مرحله تکثیری و مرحله ترشحی می‌شود.

 • به علت رشد سریع فولیکول های تخمدان این مرحله را به نام فولیکول نامگذاری کردند. روزی که خونریزی شروع می شود یک حرفه در نظر گرفته می شود که معمولاً بین ۱ تا ۵ روز را شامل می‌شود. مرحله فولیکولی یا فاز تکثیر از یک تا روز تخمک گذاری ادامه دارد و در آن فولیکول های داخل تخمدان بالغ می‌گردد. هورمون های خاصی تخمدان ها را برای رها کردن فولیکول ها آماده می‌کند. یکی از این فولیکول‌ها به سرعت رشد می کند و تبدیل به تخمک می شوند. فولیکول با ترشح به استروژن به ساخت لایه داخلی رحم کمک می کند.
 • در این مرحله با شروع علائم تخمک گذاری تخمک به داخل لوله فالوپ رها می شود. از زمان رها شدن آن تخمک و حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان دارد تا با اسپرم لقاح یابد. اگر تخمک لقاح نیابد لایه داخلی آن آغاز به از بین رفتن می کند و مرحله بعد شروع می شود.
 • مرحله لوتئال با تشکیل جسم زرد شروع می‌شود و به بارداری ختم می شود. در این مرحله بدن هنوز آماده باروری و هورمون‌های مرتبط را رها می‌کند و منتظر وقوع لقاح می باشد. هورمون اصلی در این مرحله پروژسترون است که مقدار آن به شدت زیاد است. زمانی که لقاح اتفاق نیفتد بدن شروع به تخریب لایه داخلی رحم می‌کند که برای بارداری استفاده نشده و این اتفاق می‌افتد تا خونریزی رخ دهد.

3-علائم و نشانگان پیش از قاعدگی

 • افسردگی، احساس ناامیدی ملامت و سرزنش خود
 • اضطراب تنش و احساس دلواپسی
 • احساس ناگهانی اندوه همراه با گریستن و حساسیت زیاد به طرد شدن
 • احساس خشم وافزایش تعارضات بین فردی
 • کاهش علاقه به فعالیت های معمول روزمره
 • کاهش سطح انرژی یا زود خسته شدن
 • دشواری در تمرکز
 • احساس خستگی از پا در آمدن یا مسلط نبودن به خود

نشانگان پیش از قاعدگی بیماری های روحی و جسمی دیگر را تشریح می‌کند. بیماری های متعددی وجود دارد که نشانگان پیش از قاعدگی باعث بدتر شدن آن ها می شود. مثل میگرن، دیابت یا قند خون، آسم، نشانگان روده تحریک‌پذیر، صرع، اختلالات اضطرابی، سوء مصرف مواد و بسیاری موارد دیگر. اگر زنی به هر یک از این بیماری مبتلا باشد باید در مورد نحوه کنترل عدم نشانگان پیش از قاعدگی خود حتماً با پزشک مشورت نماید.

4-خلق و خو در دوران قاعدگی

علائم پیش از قاعدگی، به این دلیل رخ می‌دهد که بدن به تغییرات هورمونی حساس می شود. ده روز قبل از شروع قاعدگی سطح هورمون هایی مثل پروژسترون و استروژن به سرعت تغییر می‌کند و این تغییر منجر به بروز علائمی مانند نفخ، تغییرات خلق و خو ، سردرد، حساسیت پستان ها و خستگی می شود. در مورد دلایل بروز آن نظرات مختلفی بیان شده که عمده ترین آن ها عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی بدن که از شایع ترین علائم در زنان می باشد.
 • تغییرات شیمیایی در مغز که از جمله می توان به نوسانات سروتونین مغز اشاره کرد که در تغییر احساسات انسان و مخصوصا افسردگی تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • کمبود ویتامین
 • مصرف نمک و کافئین نیز باعث تشدید علائم بیماری می گردد. علائمی که برای این سندرم می توان ذکر کرد عبارت اند از:
 • علائم عصبی: این نشانه ها شامل افسردگی، احساس غم و اندوه و عصبانیت، تحریک پذیری بیشتر، کاهش تمرکز و خواب آلودگی می باشند.
 • علائم گوارشی: از جمله علایم گوارشی که ممکن است بروز کند می‌توان به تهوع، استفراغ، اسهال، نفخ و افزایش وزن ناشی از جذب مایعات اشاره نمود.
 • البته احساس درد عضلات سردرد چربی پوست خشکی یا چربی بیش از حد موها نیز ممکن است بروز کند. همه این عمل با هم بروز نمی‌کند و اکثر را فقط تعداد محدودی از آن ها را تجربه می کنند.

نزدیکی و تحریک شدن در دوران قاعدگی

نزدیکی در دوران قاعدگی یکی از سوالاتی است که برای بسیاری از زوجین مطرح می شود. از آن جایی که خانم ها ماهی یک بار عادت ماهیانه می شوند ممکن است برخی از آنان تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشند و برخی دیگر تمایل بیشتری داشته باشند. به هر روی گاهی مردان در این دوران خواستار رابطه جنسی هستند. تحقیقات با توجه به تنوع موجود بین خواست های افراد، نشان داده است که میل جنسی برخی خانم‌ها در این دوران کاهش  و میل برخی افزایش می یابد و در نتیجه آن ها یا دوست ندارند هیچ نوع رابطه جنسی برقرار کنند و یا میل بیشتری پیدا می کنند.

نزدیکی در زمان پریود صرفا منع مذهبی دارد. در دین اسلام تماس و رابطه با زنی که در دوران عادت ماهیانه به سر می‌برد کاملا منع شده است. از طرف دیگر در علوم پزشکی گفته می شود که داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی مشکل خاصی ایجاد نمی کند مگر اینکه از قبل مسایل بهداشتی و یا زمینه های بیماری وجود داشته باشد که در نتیجه مکان مناسبی برای ایجاد و رشد عوامل بیماری زا مانند بیماری های مقاربتی و باکتریایی به وجود بیاید. در این صورت نزدیکی در زمان پریود می‌تواند نوعی از روابط جنسی پرخطر نیز محسوب شود.

هرچند مشاوره های زیادی در این خصوص به افراد داده می‌شود اما در نهایت تصمیم گیری به عهده خود زوجین می باشد. توصیه می شود در روزهای آخر عادت ماهیانه خود نزدیکی نداشته باشید زیرا مسئله انتقال بیماری‌های عفونی از راه جنسی را بیشتر می کند. حتی اگر می‌خواهید رابطه برقرار کنید بهتر است از کاندوم استفاده کنید تا عوامل میکروبی نتوانند منتقل شوند. از مزیت‌های رابطه جنسی در دوران قاعدگی این است که احتمال بارداری را کم می کند و همین چنین به دلیل وجود خون در واژن لغزندگی واژن هم بیشتر از دوران دیگر است. با این حال توصیه می شود که از رابطه واژینال خودداری کرده و با استفاده از روش‌های دیگر ارگاسم را تجربه کنید.


تحریک در قاعدگی

امکان بارداری در دوران قاعدگی

واقعیت این است که در دوران عادت ماهیانه شانس بارداری بسیار کم است اما با این حال غیر ممکن نیست. بارداری در زمان پریود در موارد زیر امکان پذیر می باشد اول تخمک گذاری زودتر از موعد و دوم طول کشیدن قاعدگی برای مدت بیش از ۵ روز. کوتاه بودن زمان قاعدگی نشانه آن است که روند تخمک گذاری زودتر از موعد رخ داده است. با توجه به توانایی اسپرم برای ادامه حیات در واژن تا ۵ روز انجام رابطه واژینال در اواخر دوره قاعدگی ممکن است منجر به بارداری شود. پریود شدن نشانه عدم بارداری است اما گاهی برخی ها این موضوع را با لکه‌بینی اشتباه می گیرند. با آغاز روند بارداری هرمون بارداری ترشح می شود این فرمول از تخریب دیواره های رحم و بروز خونریزی جلوگیری کرده و به هیچ یک از جنین محافظت می نماید. خونریزی در بارداری نشانه پریود نیست و ممکن است با جفت در ارتباط باشد. برای آشنایی با خطرات بارداری کلیک کنید.  

علت تحریک شدن در دوران قاعدگی

تغییر سطح استروژن و پروژسترون تاثیر زیادی روی میل جنسی می‌گذارد. استروژن میل جنسی را بالا می‌برد و پروژسترون هورمونی تسهیل‌کننده می باشد که میل جنسی را کاهش می دهد. قبل از زمان شروع قاعدگی همه این هورمون ها افزایش پیدا می‌کنند ولی دو روز قبل از پریود کم می‌شوند. در طول هفته‌ای که عادت‌ ماهیانه آغاز می‌شود استروژن به سطح بالایی می رسد به همین طریق میل جنسی در زمان عادت ماهیانه به طرز باور نکردنی افزایش می یابد. در زمان عادت ماهیانه و بعد از آن پروژسترون که سبب کاهش میل جنسی است در پایین ترین سطح خود نسبت به استروژن عمل می کند. مطالعات در مورد فعالیت و میل جنسی زنان نتایج متفاوتی را گزارش می دهد. بعضی از مطالعات پیک فعالیت و میل جنسی زنان را زمان نزدیک به تخمک گذاری گزارش کردند و برخی مطالعات دیگر اظهار می دارند که پیک فعالیت و میل جنسی زنان قبل از قاعدگی است. تحقیقات نشان داده است که  ۲۴ درصد از زنان افزایش میل جنسی زنان را در روزهای وسط بین دو قاعدگی و ۲۷ درصد آنها در زمان قاعدگی و ۱۰ درصد آنان هم افزایش میل جنسی در زمان یک هفته قبل از قاعدگی داشته اند.

تحریک شدن در دوران قاعدگی | نوسان میل جنسی

هم چنین در بررسی عدم افزایش میل جنسی در دوران قاعدگی بیشتر از روز سوم قاعدگی و بعد از آن می‌باشد و بیشترین کاهش میل جنسی از یک تا پنج روز قبل از قاعدگی بوده است و در بیشتر افراد توجه به سیکل قاعدگی تغییر خاصی وجود ندارد. برخی دیگر در همین بازه زمانی افزایش میل جنسی را گزارش می کنند. ارتباط معنی داری بین تغییرات میل جنسی در هفته قبل از قاعدگی با سندروم پیش از قاعدگی وجود دارد. به طوری که این تغییرات میل جنسی در طی یک هفته قبل از قاعدگی با سندروم پیش از قاعدگی اختلاف معناداری هست به این صورت که در افراد مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی کاهش میل جنسی بیشتر از افرادی است که مبتلا به این سندرم نیستند. در زن هایی که سندرم قبل از قاعدگی دارند تغییرات میل جنسی به صورت افزایش یا کاهش میل جنسی نزدیک به دو برابر افرادی است که مبتلا نیستند.  

تحریک شدن در دوران قاعدگی | مدیریت میل جنسی

طبق دین اسلام نزدیکی در دوران عادت ماهیانه حرام است و زمانی که ۷ تا ۱۰ روز از اولین روز پریودی گذشته است می توان رابطه جنسی برقرار کرد. در مورد اینکه چند روز بعد از دوران عادت ماهیانه میتوان نزدیکی کرد بستگی به رضایت طرفین دارد. مهمترین مسئله این است که زن احساس راحتی داشته باشد. تفاوت های فردی در این بین نباید نادیده انگاشته شود چرا که برخی خانم‌ها به دلیل دردهای دوران قاعدگی و خونریزی و کمبود انرژی که احساس می کنند مخصوصاً در سه روز اول حتی اگر رابطه جنسی هم داشته باشند لذت بخش نخواهد بود و مطمئناً همسرش هم احساس رضایتی نخواهد داشت. اما برخی دیگر ممکن است لذت ببرند. برای آشنایی با اشتباهات دختران در دوران پریود کلیک کنید.

همسران در این دوران وظیفه دارند که به دلیل تغییرات هورمونی در بدن زنها و کمبود محبت و افسردگی در آن ها خود را کنترل کنند و حس همدلی به همسرشان نشان دهند. این کار باعث می‌شود که تنش و دعوا کمتر شود و رابطه زناشویی هم محکم تر شود. توصیه می شود که مردان نسبت به آناتومی همسرشان شناخت کافی داشته باشند تا  سختی های این دوران برای بانوان کمتر شود. همچنین مطالعه مقاله باورهای غلط درباره پریود پیشنهاد می شود.

تحریک شدن در دوران قاعدگی | عوارض رابطه جنسی

بنا بر برخی یافته ها رابطه جنسی در دوران قاعدگی منجر به کاهش مقدار و شدت خونریزی و شدت دردهای این دوره می گردد. به علت باز بودن دهانه رحم در این دوران در زمینه ابتلا به انواع عفونت ها در صورت عدم رعایت بهداشت، به راحتی فراهم می شود. پریودی ممکن است منجر به بیرون ریختن تب خال های تناسلی گردد. یکی از مهم ترین عارضه های رابطه جنسی در این دوران بروز عفونت واژن و رحم به خصوص اندومتریوز می باشد. علاوه بر این عفونت کلامیدیایی هم ممکن است بروز کند در کنار این ها برقراری نزدیکی در این دوران به دلیل پریود بودن زن باعث ایجاد بوی بد هم میشود و لذت رابطه را کم میکند و پوزیشن های جنسی هم برای زن و شوهر محدود است.


قاعدگی

تحریک شدن در دوران قاعدگی | سخن آخر

دوران قاعدگی دوران حساسی برای زنان محسوب می شود. رابطه جنسی در این دوران یکی از سوالات پرتکرار آنان است که آیا عوارضی دارد یا نه. برقراری نزدیکی در دوران عادت ماهیانه با توجه به خلق و خو و ویژگی های فردی هر زنی منحصر به فرد است. توصیه می شود برای این مسئله مهم از متخصصان و مشاوران در این زمینه کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره  روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*