ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک توقف فکر | چگونه می‌تو


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تکنیک توقف فکر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تکنیک توقف فکر چیست و چگونه انجام می‌شود؟ امروزه به دلیل شرایط جامعه چالش‌های زیادی در زندگی افراد ایجاد شده است که در نتیجه موجب نگرانی و نشخوار فکری بیشتر افراد می‌شود. گاهی این افکار به قدری زیاد می‌باشند که باعث بروز اختلال در جنبه‌های دیگری از زندگی نیز می‌شوند. اما جای نگرانی نیست زیرا تکنیک توقف فکر، تکنیکی جالب و ساده است که با انجام آن می‌توانید افکار منفی، نگرانی‌ها و تردیدهای روزانه‌ خود را کاهش دهید. از طریق این تکنیک تا حد زیادی می‌توانید جلوی این افکار را بگیرید و آ‌ن‌ها را متوقف کنید. در ادامه مقاله به بررسی این تکنیک و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. 

گیف تکنیک توقف فکرتکنیک توقف فکر چیست؟

این تکنیک روشی سریع برای رهایی از افکار منفی می‌باشد و به آن تکنیک توقف فکر گفته می‌شود. نحوه‌ اجرای این تکنیک به این صورت است که شما زمانی که افکار منفی و مزاحمی که برایتان به صورت عادت درآمده و غیر ضروری می‌باشد را تجربه می‌کنید، با استفاده از این تکنیک می‌توانید آن افکار را متوقف کنید. بعد از متوقف کردن افکار منفی می‌توانید به تدریج افکار مثبت را جایگزین آن کنید. 

برای شناخت بیشتر در زمینه افکار منفی کلیک کنید.

تکنیک سنتی توقف فکر

در این تکنیک از فرمان ایست برای جلوگیری از افکار منفی استفاده می‌شود. این تکنیک به این صورت است که لیستی از افکار استرس آمیز، افکار غیرمنطقی و بی‌فایده که برای شما تبدیل به عادت شده‌ است و نمی‌توانید این افکار را متوقف کنید، تهیه می‌کنید. سپس در رابطه با هریک از افکاری که روی کاغذ نوشته شده است، به سوالات زیر پاسخ دهید.

آیا این افکار غیرواقعی هستند؟
آیا این افکار مانع پیشرفت و موفقیت من هستند؟
آیا این افکار موجب بروز ناامیدی در من شده‌ است؟
آیا این افکار غیرقابل کنترل هستند؟
آیا این افکار موجب تداخل در تمرکز و آنچه که خواهان انجام آن هستم می‌شود؟
آیا این افکار موجب ناراحتی در من شده است؟
آیا من بدون این افکار می‌توانم شاد و آسوده خاطر باشم؟

در صورتی که تمام پاسخ‌های شما به سوالات بالا بله باشد، نشان دهنده‌ این است که تکنیک توقف فکر در شما تاثیر گذار است. تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید این افکار استرس آمیز را در طول هفته تغییر دهید، که در صورت موافقت به ادامه‌ این تکنیک لازم است تا تنها روی یک فکر استرس آمیز تمرکز کنید و برای متوقف کردن آن تلاش کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید. 

چگونه می‌توان از تکنیک توقف فکر استفاده کرد؟

برای آنکه بتوانید تکنیک توقف فکر را به صورت عملی انجام دهید، لازم است تا در ابتدا روی فکر استرس‌آمیز تمرکز کنید، سپس برای متوقف کردن آن، با صدای بلند به آن (نه) بگویید. بنابراین بعد از اینکه پراسترس ترین افکار خود را فهرست کردید، به ترتیب افکاری را که بیشترین استرس را دارند تا افکاری را که کمترین استرس را دارند مرتب کنید و تمرین توقف فکر را با افکاری که کمترین استرس را دارند شروع کنید.

راهبردهای عملی برای استفاده از این تکنیک

مثال‌هایی که در رابطه با ترتیب افکار استرس آمیز می‌توان زد شامل موارد زیر است.
نگرانی در رابطه با قبول شدن در دروس
نگرانی در رابطه با بیماری نزدیکان
نگرانی در رابطه با آینده‌ی شغلی
پس از مرتب سازی، مکانی را پیدا کنید که بتوانید در آن به راحتی و با صدای بلند (نه) بگویید و خجالت نکشید و روی آن شرایط متمرکز شوید. در مرحله‌ بعد از طریق ترساندن خودتان سعی کنید فکرتان را متوقف کنید، که برای این کار می‌توانید ساعت هشدار خود را برای ۳ دقیقه فعال کنید. سپس روی فکر خود تمرکز کنید، بعد از اینکه زنگ ساعت به صدا درآمد با صدای بلند (نه) را فریاد بزنید.

بعد از این کار ذهن خود را به مدت ۳۰ ثانیه خالی کنید و درصورتی که افکار استرس آمیز به سراغتان آمد، دوباره با صدای بلند (نه) را فریاد بزنید. همچنین می‌توانید به جای استفاده از آلارم ساعت، صدای فریاد (نه) خود را در فواصل زمانی ۳، ۲ و ۱ دقیقه‌ای ضبط کنید و بعد از تمرکز روی افکار استرس‌زا با شنیدن صدای خودتان فکر کردن به آن افکار را متوقف کنید. 

مراحلی که در بالا گفته شد را آنقدر تمرین کنید تا به محض شنیدن (نه) افکار مزاحم از ذهنتان بیرون برود. به تدریج به جای فریاد نه گفتن از تن صدای معمولی استفاده کنید و به صورت عادی نه بگویید تا مانع افکار مزاحم شوید. بعد از اینکه توانستید با تن صدای معمولی افکار خود را متوقف کنید، سعی کنید نه را به صورت زمزمه بگویید و در آخر با تجسم نه در ذهنتان افکار مزاحم خود را متوقف کنید. 

جانشین سازی افکار

آخرین مرحله در تکنیک توقف فکر، جانشینی افکار و تصورات مثبت به جای افکار منفی و استرس زا می‌باشد. مثلا اگر بابت شغلی نگران هستید و استرس دارید، بهتر است به این موضوع فکر کنید که در آینده شما پیشرفت زیادی خواهید کرد و به واسطه‌ این شغل، موفقیت‌های زیادی را بدست می‌آورید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش ذهن کلیک کنید.

سخن آخر

علاوه بر روش‌ گفته شده، روش‌های دیگری نیز برای توقف فکر وجود دارد. به طور مثال می‌توانید یک کش پلاستیکی را دور مچ خود قرار دهید و هر زمانی که افکار مزاحم به سراغ شما آمد همزمان با نه گفتن، کش را تکان دهید. سپس به تدریج تنها با تکان دادن کش افکار مزاحم را متوقف کنید.

بعد ازآنکه موفق شدید جلوی افکار ناخواسته را بگیرید، می‌توانید به موضوعات خوشایند فکر کنید. البته یادتان باشد که این تصورات خوشایند نباید با افکار مزاحم ارتباط داشته باشند. مثلا می‌توانید به قدم زدن در ساحل یا تفریح با دوستان فکر کنید.
در صورتی که با انجام تکنیک‌های بالا نتوانستید افکار مزاحم خود را متوقف کنید، توصیه می‌شود با یک مشاور در ارتباط باشید تا علاوه بر ریشه‌یابی این مسئله روش‌های دیگری برای متوقف کردن این افکار را به صورت تخصصی‌تر امتحان کنید و از افکار منفی رها شوید. در این زمینه حتی مشاوره تلفنی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

من در زمان خواندن یک موضوع فکرم به سوی دیگر موضوعات می رود، در چند دقیقه اول مشکلی ندارم اما این آشوب فکری بعد از ۵ دقیقه شروع می‌شود، من نیز با فشار تمام از این موضوع جلوگیری می‌کنم اما بعد از مدتی سر درد بدی می‌گیرم.

بهترین کار این هست که افکار منفی  خود را روی کاغذ پیاده کنید، یادتان باشد نیازی به جنگیدن با آن‌ها نیست چراکه در نبرد شکست می‌خورید اما با نوشتن این افکار می‌توانید به تدریج افکار منفی خود را کاهش دهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تکنیک توقف فکر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*