ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قصه گویی برای کودکان | مزیت‌ها و روش صحیح قصه گفتن برای کودک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قصه گویی برای کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


قصه گویی برای کودکان نقش مهمی در پرورش شخصیت و خلقیات آن‌ها دارد و به والدین برای برقراری رابطه عاطفی عمیق‌تر با فرزندان کمک می‌کند. در بعضی موارد یک قصه چنان تأثیری بر زندگی و آینده کودک می‌گذارد که گمان می‌رود با آموزش از راه‌های دیگر نمی‌توانید به اهداف تربیتی خود برسید. کودک در قصه درمانی با تعمیم دادن ماجرای قصه‌ها به زندگی واقعی، درباره رفتار مناسب چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد. به دلیل تأثیر زیاد قصه‌ها بر روان کودک، باید به محتوای قصه‌ها حساسیت بیشتری نشان دهید. بعضی از قصه‌ها از نظر روانی تأثیر خوبی برای کودک ندارد. با اطلاع از نحوه تأثیر قصه‌ها و روش‌های صحیح قصه گویی می‌توانید سلامت روان کودک خود را افزایش دهید. همچنین مشاوره کودک به شما کمک می‌کند تا خودتان محتواهای مناسب برای کودکان را در سنین مختلف شناسایی کنید.

تماس با مشاور

مزیت‌های قصه گویی برای کودکان

مزیتهای داستان گفتن برای کودک

قصه گویی برای کودکان چنان مزیت‌هایی را دارد که به عنوان والدین نمی‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید. هر والدی به دنبال بهترین ها برای فرزندانش است، با خواندن مقاله آموزش پدر و مادر به تمامی آنچه که فرزندانتان احتیاج دارند، پی ببرید. در ادامه به مزیت های قصه گویی برای کودکان پرداخته ایم:

اینفوگرافیک قصه گویی برای کودکان

اینفوگرافیک قصه گویی برای کودکان

1- پرورش عادت کتابخوانی در کودک

از مزیت‌های قصه گفتن و کتاب خواندن برای کودک تشویق و ترغیب او برای کتاب‌خوانی است. همچنین کودکان با الگوبرداری از والدین کتاب‌خوان خود، این عادت را پرورش می‌دهند. بنابراین توصیه می‌کنیم والدین نیز جهت افزایش آگاهی‌های خود و آموزش کتاب‌خوانی به کودک به صورت غیر مستقیم، زمان‌هایی را در حضور فرزند خود به مطالعه کتاب‌های مفید اختصاص دهند. در این زمینه مقاله کتاب روانشناسی کودک اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

2- گوش دادن و تمرکز کودک تقویت می‌شود

برای بیشتر کودکان تمرکز روی یک چیز در طولانی مدت سخت است و آن‌ها بیشتر علاقه دارند صحبت کنند. قصه گویی برای کودکان باعث می‌شود توجه آن‌ها به یک موضوع بیشتر شود و مــهارت گوش دادن فعال در آن‌ها تقویت می‌شود.

3- افزایش مهارت‌های کلامی از مزایای قصه گویی برای کودکان

خواندن داستان به کودک کمک می‌کند تا با کلمات جدید آشنا شود. در رواشناسی کودک قصه گویی بسیار توصیه شده و روانشناسان آن را یک روش مناسب برای آموزش کلمات جدید و تلفظ درست آن‌ها می‌دانند. بدین ترتیب مهارت ارتبــاط کلامی کودکان تقویت شده و برقراری ارتباط را برای آن ها آسانتر می کند.

4- ابزاری عالی برای تقویت حافظه

چند روز بعد از خواندن داستان برای کودک از او بخواهید که دوباره داستان را برای شما بگوید یا از او بخواهید تا جایی که تاکنون اتفاق افتاده تعریف کند. این یک راه بسیار خوب برای تقویت حافظه و افــزایش تمرکز در کودکان است.

5- خلاقیت و قدرت تخیل را ارتقا می‌دهد

گوش دادن به یک داستان باعث می‌شود تا کودک همه شخصیت‌ها، مکان‌ها، اشکال و... را در یک محیط بصری واقعی تصور کند. تداوم این کار باعث افزایش تخیلات کودکان می‌شود، خــلاقیت کودکان را بالا می‌برد و به ذهن آن ها کمک می‌کند که آزادانه ایده‌های خود را پرورش دهند.

6- گسترش افق شناخت از مزایای قصه گویی برای کودکان

کودک ممکن است هرگز فرصت سفر به کشورهای مختلف جهان و دیدن فرهنگ‌های مختلف را پیدا نکنند. با قصه گویی کودک فرصت می‌یابد تا با کشورها و فرهنگ‌های مختلف آشنا شود و اطلاعات خود را درباره‌‌ی آن‌ها بالا ببرد.

7- تربیت علمی آسان‌تر

قصه گویی برای کودکان زمینه یادگیری علمی دارد. داستان گویی کودک را برای یادگیری موضوعات مختلف مشتاق‌تر می‌کند. همچنین در آمــوزش مهارت های زندگی به کودکان نیز بسیار موثر است. کودک زمانی که در دنیای واقعی با موضوعات مشابه قصه رو به رو می‌شود، کنجکاوی بیشتری نشان می‌دهد.

8- ارتباط و تعامل بهتر از مزایای قصه گویی برای کودکان

بعضی وقت‌ها کودک با اینکه پر از حس کنجکاوی‌ست از سوال کردن دوری می‌کند. داستان گویی به کودک کمک می‌کند برای یادگیری مسائل جدید بپرسد و موجب افــزایش اعتماد به نفس کودکان می شود و به این ترتیب می آموزند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند.

9- کمک به مواجهه آسان با موقعیت‌های دشوار

وقتی کودک در شرایط پیچیده قرار می‌گیرد باعث سردرگمی‌اش می‌شود. داستان‌هایی که شخصیت‌های آن در شرایط دشوار قرار می‌گیرند به کودک کمک می‌کند که بهتر شرایط پیچیده را درک کند. حتی ممکن است از روش‌های حل مسئله که در داستان‌ها و توسط شخصیت‌ها بیان می‌شود، استفاده می‌کند. برای آشنایی بیشتر با مهارت حــل مسئله کلیک کنید.

10. قصه فرصت مناسبی برای پرورش

بچه‌ها گوش دادن به قصه را دوست دارند. آن‌ها معمولا به تقلید از شخصیت‌های مورد علاقه داستانی خود می‌پردازند. با گفتن قصه‌های معنی دار، می‌توان از سنین کم بعضی از ویژگی‌ها مانند شجاعت، صداقت، صبوری و... را به روان کودک تزریق کرد. تــقلید کودکان و نوزادان مرحله مهمی از رشد شناختی آن ها است و این موضوع در تقلید از شخصیت های دوست داشتنی کودک نمود بیشتری دارد.

روش‌های صحیح قصه گویی برای کودکان

روش های داستان گویی درست

قصه اگر کوتاه باشد قادر به دادن پیام مناسب نیست و اگر طولانی باشد کسل کننده می‌شود و باعث بی میلی کودک می‌شود؛ پس قصه نباید کوتاه و یا خیلی بلند باشد. برای آن که قصه تأثیرگذارتر شود، شرایط زیر را در نظر بگیرید. علاوه بر آن پیشنهاد می‌کنیم مقاله کتابخوانی برای کودکان را نیز مطالعه کنید.

1- برای خواندن قصه یک مکان راحت انتخاب کنید.

2- در قصه گفتن حرکات دست و صورت و صداهای مختلف بکار ببرید و از کودک بخواهید این کارها را انجام دهد که قصه جذاب‌تر شود.

3- اگر از خودتان داستان می‌گویید به کودک بگویید داستان را چه کسی برایتان گفته است یا کجا شنیده‌اید. به کودک بگویید چرا این داستان را برای گفتن انتخاب کرده‌اید و سعی کنید داستان‌ها را جوری انتخاب کنید که علاقه‌ای خاص در آن‌ها به وجود بیاید.

5- با صدای بلند و سرعت پایین قصه بگویید. صدای شما باید بیان کننده احــساسات در قصه باشد. مکث در جاهای مناسب بکار ببرید.

6- فرزندانتان را درگیر قصه کنید و بازی دهید؛ با سوالاتی مانند «می دونی» کودک را درگیر قصه کنید و از او بخواهید قصه را پیگیری کند.

7- با توجه به دوره مراحل رشــد روانی و عاطفی کودک قصه‌هایی متناسب با درک و فهم او انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی رشد و مراحل رشدی کلیک کنید.

سخن پایانی
قصه گویی یکی از روش های کمک به رشد شناختی بهتر و ایجاد صمیمیت با کودک است. به همین دلیل والدین باید به این نکته مهم توجه داشته باشند. اما ممکن است کودکی تمایل چندانی به شنیدن قصه نداشته باشد و یا هیچ ارتباطی با داستان برقرار نکند. در چنین شرایطی مداخله روانشناسی ضروری است. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در ریشه یابی این مسئله و جلوگیری از مشکلات رفتاری کودکان اقدامات موثری انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*