ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راهکارهایی که احساس رضایت از زندگی را در شما افزایش می دهد

رضایت از زندگی چگونه حاصل می شود؟ فرصت هایی که در زندگی هر فرد وجود دارد با نتایجی که او به دست می آورد متفاوت است. هنگامی که در آرزوی چیزی هستیم و رویای آن را در سر می پرورانیم، به محض رسیدن به آن به شدت شادمان می شویم. اما دیری نمی گذرد که شادی جای خود را به نارضایتی می دهد. در ادامه با دلایل نداشتن رضایت از زندگی و راهکارهای دست یابی به حس لذت از زندگی آشنا می شویم. پیشنهاد می کنیم مقاله خسته شدن از زندگی را نیز مطالعه کنید.  
 

تماس با مشاور

کیفیت زندگی

کیفیت زندگی نوعی از آگاهی است و آن را می توان به این شکل تعریف کرد: آگاهی و درک فرد از جایگاه و نقش خودش در زندگی، در محیط اجتماعی و فرهنگی خودش و همچنین در ارتباط با اهداف و یا انتظارات مربوط به خودش. کیفیت زندگی می تواند تحت تاثیر عوامل متنوعی قرار بگیرد. سلامت روانی و جسمی، اعتقادات و ارزش های شخصی و غیر شخصی، میزان استقلال فرد، امید به زندگی و...، از جمله این عوامل هستند. 
کیفیت زندگی به دو صورت دورنی و بیرونی بروز می کند. جنبه بیرونی کیفیت زندگی شیوه رفتار های قابل مشاهده او در جنبه هایی گوناگون از زندگی است و با مشاهده آن تا حدی می توان او را شناخت. ولی جنبه دیگر کیفیت زندگی، تصور ذهنی و دورنی خود فرد از زندگی است. این جنبه درونی از کیفیت زندگی، رضایت از زندگی شخص را می سازد که ابعاد گوناگونی از زندگی را شامل می شود و دارای پایداری نسبی است.

 

اینفوگرافیک راهکارهایی که احساس رضایت از زندگی را در شما افزایش می دهد

اینفوگرافیک راهکارهایی که احساس رضایت از زندگی را در شما افزایش می دهد

رضایت از زندگی

رضایت از زندگی از نظر لغوی به معنی چگونگی زندگی بوده و در اصطلاح مفهومی چند وجهی و نسبی است.

رضایت از زندگی چیست؟

یکی از شاخص های بهداشت روانی، میزان رضایت از زندگی است. رضایت از زندگی را می توان احساس خرسندی کلی فرد از زندگی دانست ولی تعریف تخصصی تر آن به این صورت است که این اصطلاح، نشان دهنده میزان تفاوت بین وضعیت فعلی او تا ایده آل های شخصی او است. در حقیقت احساس رضایت از زندگی، فاصله میان واقعیت زندگی هر کس یا ایده آل های اوست. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بهداشت روان کلیک کنید.
رضایت از زندگی یک مفهوم درونی است. هر چه میزان رضایت از زندگی در افراد بالا تر باشد، درک احساس خوشبختی نیز بالاتر می رود. رضایت از زندگی می تواند در هر فردی متفاوت باشد. از آنجا که ویژگی ها و ایده آل های ذهنی، در هر فردی تفاوت دارد، اهداف و خواسته های هر فرد نیز متفاوت خواهد بود. در نتیجه به طور کلی میزان رضایت از زندگی در هر فردی متغیر خواهد بود. 
هر شخصی در زندگی خصوصی خود، زمانی رضایت از زندگی را حس خواهد نمود که بتواند احساس درونی مثبت و پایداری را در جنبه های مختلف زندگی خود تجربه کند. این تجربه در جنبه های مختلف زندگی هر شخصی باید باشد.

اهمیت رضایت از زندگی

یکی از نیاز های اساسی زندگی، حس خوشبختی و رضایت است که نمی توان به هیچ عنوان آن را انکار کرد. کیفیت زندگی، احساس رضایتمندی و خشنودی از آن است که به سلامت ذهنی و کیفیت آگاهی یعنی میزان مثبت بودن تجربه درونی انسان ها اشاره مستقیم می کند. عواطف و هیجانات مثبت شامل احساس امنیت، آرامش، امید، خوش بینی، احساس غرور و افتخار نسبت به دستاورد ها، عشق و رهایی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه راهکارهایی برای رسیدن به ارامش کلیک کنید. 
تجربه شادمانی و رضایت از زندگی، هدف برتر در زندگی بشر به شمار می رود. لذا افراد در طول زندگی خود در تلاش برای دستیابی به آن هستند. رسیدن به رضایت از زندگی، انسان را تبدیل به یک موجود شاد و خوشبخت خواهد کرد و البته جالب است که این رابطه به صورت برعکس نیز صدق می کند. مفهوم رضایت از زندگی، هرچند که به مفاهیم دیگری نظیر خوش بینی و شادکامی نزدیک است، اما تعریف خاص خود را نیز دارد. در حقیقت، رضایت از زندگی به معنی احساس فرد در مورد عملکرد و شرایط زندگی خود و یا به عبارت دیگر ارزیابی سلامت و بهزیستی شخصی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خوش بینی کلیک کنید.

ابعاد رضایت از زندگی

برای آن که بتوان به ارزیابی درستی نسبت به میزان رضایت از زندگی برسیم، آن را از 4 بعد بررسی می کنند. آن ابعاد عبارتند از:

  • فرصت در زندگی
  • ویژگی های درونی
  • ویژگی های بیرونی
  • نتایج حاصل در زندگی

منبع احساس رضایت از زندگی

باید در نظر داشت که رضایت از زندگی یک احساس درونی است که می تواند تحت تاثیر واقعیت های بیرونی باشد اما وابسته به آن نیست. به طوری که می توان در بدترین شرایط، همچنان از زندگی احساس رضایت داشت. ممکن است که این سوال در ذهن هر یک از ما شکل بگیرد که با این وجود، سرچشمه احساسات انسان کجاست و یا اینکه چه چیز هایی در شکل گیری احساسات ما نقش دارند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه احساسات کلیک کنید. 
پاسخ این است که احساس، ناشی از تفکر است و احساسات ما نتیجه مستقیم افکار ما هستند. در واقع بدون داشتن افکار خشمگینانه نمی توان احساس خشم کرد، بدون داشتن افکاری ناراحت نمی توان احساس افسردگی نمود، بدون داشتن افکاری همدلانه نمی توان احساس همدلی کرد و... بنابراین احساس رضایتمندی یا نارضایتی از زندگی ریشه در چگونگی تفکر ما دارد و برای رسیدن به رضایت از زندگی باید در تفکرات خودمان تجدید نظر کنیم نه اینکه فقط به تهیه و تامین امکاناتی فراوان و تنها مادی بیندیشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه احساس خشم کلیک کنید.  
احساس-رضایت-از-زندگی

روانشناسی انسان گرا

هدف علم روانشناسی در ابتدا تنها به درمان اختلالات روانی و روانکاوی معطف می شد. اما پس از وقوع دو جنگ جهانی و جنگ سرد در اروپا، مشخص شد که حتی با وجود برتری های مادی احساس خوشخبتی و رضایت پایدار نیست و حتی افراد ثروتمند و مشهوری بسیاری دست به خودکشی زدند. در ادامه با مکاتبی که مسیر روانشناسی را تغییر دادند، آشنا می شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانکاوی کلیک کنید.

زندگی و روانشناسی

جهت گیری تحقیقات روانشناسی در گذشته، پیرامون ویژگی های شخصیتی و ذهنی انسان بود و تنها به سمت عوامل منفی و بیماری ذهنی گرایش داشت. به طوری که دغدغه های عمده علم روانشناسی شامل مواردی چون درد، عصبانیت، خشونت، بیماری های ذهنی روانی، خودکشی، ترس، نگرانی، افسردگی و مواردی از این دست بوده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید. 
از اواسط قرن 20، غفلت روانشناسی از اهداف و رسالت های دیگر خود، مورد مخالفت روانشناسانی بزرگ به ویژه انسان گرا ها قرار گرفته بود. در پی این موضوع رویکرد های جدیدی به روانشناسی اضافه شد تا بیشتر از آنکه بر اختلال و ضعف افراد تمرکز کند، بر نقاط قوت و سلامت آنان تاکید داشته باشد. سردمدار این رویکرد ها و مکاتب جدید، روانشناسی مثبت گرا بود. 
روانشناسی مثبت گرا در اواخر دهه 1990 توسط مارتین سلیگمن برپا شد و تمرکز آن بیشتر بر قدرت ها و توانایی های فرد است تا جستجو در ضعف ها و نقص های او. سلیگمن، روان شناسی سنت شکن است که بعد از طرح نظریه معروف خود به نام «درماندگی آموخته شده»، جنبش روان شناسی مثبت گرا را پایه ریزی کرد و طرح این نظریه از سوی او مورد استقبال جامعه روانشناسی در سراسر جهان قرار گرفته است.

روانشناسی مثبت گرا

یکی از مفاهیمی که در روانشناسی مثبت گرا بسیار مهم است، رضایت از زندگی است. در حقیقت روانشناسی مثبت گرا دیدی رو به جلو دارد و می خواهد فرد را به آینده و رضایتی که باید برساند. به همین دلیل این گرایش تنها در حد نظری ارائه نگردیده است بلکه، دارای بخش های عملی و راهکار هایی مناسب است.
به بررسی علمی این نکته که چه چیزی زندگی را ارزشمند می سازد، روانشناسی مثبت گرا می گویند. در حقیقت، این رویکرد را می توان اینگونه توصیف کرد که: روانشناسی مثبت گرا همان رویکرد علمی برای مطالعه افکار، عواطف و رفتار انسان با تمرکز روی نقاط قوت به جای نقاط ضعف، ایجاد زندگی خوب به جای تعمیر زندگی بد و رساندن زندگی افراد متوسط به زندگی عالی به جای تمرکز صرف روی زندگی کسانی که پیوسته در تلاشند به حد عادی برسند، است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی مثبت گرا کلیک کنید.

سیلگمن و انقلاب او

برای سالیان سال که از شناخت علم روانشناسی می گذشت، و همچنین سابقه دو جنگ جهانی، فضای تاریک و ناامیدی در کل جهان به ویژه در اروپا سایه افکنده بود. به همین دلیل هم اغلب مکاتب روانشناسی که از اروپا شروع شده بودند، تنها دیدگاهی آسیب شناسانه و درمانی داشتند. تا اینکه بالاخره در آغاز قرن کنونی، مارتین سیلگمن نتوانست این روند تک جانبه و ناکافی را تحمل بکند. در واقع او معتقد بود هدف اصلی علم روانشناسی باید دیدی به آینده و ادامه زندگی در بهترین و رضایت بخش ترین حالت خود باشد. نه تنها درمان بیماری های روانی و تجسس در گذشته بیماران.
او بعد از ارائه نظریه انقلابی درماندگی آموخته شده، توجه و تمرکز خود را بر دو مقوله خوش بینی و بد بینی قرار داد. مجموعه پژوهش ها و نظریات سیلگمن، او را پایه گذار مکتب و رویکردی کرد  که افراد دیگری نظیر راجرز بر آن تاکید داشتند. حتی معنا درمانی فرانکل نیز با توجه به این مکتب بسیار محبوبیت پیدا کرده است و در کل مکتب مثبت گرایی سیلگمن توانست جایگاه خوبی را در نزد عموم پیدا کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درحوزه اختلالات روانی کلیک کنید.  

ارتباط نیاز و رضایت از زندگی

شاید برای همه ما سوال باشد که چطور در صورت داشتن امکانات مادی فراوان، بیشتر افراد احساس رضایت از زندگی و کامیابی ندارند. در ادامه با دلایل این امر آشنا می شویم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه نارضایتی از زندگی کلیک کنید.

هرم مازلو

هرم سلسله مراتب نیاز های مازلو، نظریه بزرگ آبراهام مازلو در مورد نیاز های اساسی انسان است. این نظریه از نظریه هایی است که در مورد انگیزش به شمار می آید و نقش انگیزش در کیفیت زندگی و بالطبع حس رضایت از زندگی انکار ناپذیر است. 
در نظریه مازلو مجموعه نیاز های هر فرد در یک سلسه مراتب جای می گیرد. این سلسله مراتب از نیاز های ابتدایی آغاز و به نیاز های عالی تری می رسد. زمانی که ارضای هر نیاز در هر طبقه و در همان زمان مخصوص خودش انجام شود، نیاز های طبقه بعدی فرد را تحریک می کند و تغییری که ایجاد می شود بدین صورت است که نیاز های قبلی دیگر خاصیت تحریک فرد را ندارند بلکه، نیاز هایی جدید تر و بالا تر به منبع انگیزشی فرد تبدیل شده ور او را تحریک می کند.

سلسله مراتب نیاز های هرم مازلو

در این نظریه، نیاز های آدمی در پنج طبقه و سطح قرار داده شده اند، که به ترتیب عبارتند از:

  • نیازهای زیستی و فیزیولوژیک: این نیاز ها همان نیاز های ابتدایی و حیاتی ما هستند که جنبه غریزی دارند و برای بقا ما انسان ها ضروری هستند. مثل نیاز به تولید مثل.
  • نیازهای امنیتی: در این سطح نیاز های قبلی ارضا شدند و فرد نیاز جدیدی به نام امنیت احساس می کند. امنیت خود دارای ابعاد چندگانه است، به طور مثال امنیت شغلی، امنیت اقتصادی، امنیت خانوادگی و...، در این طبق قرار می گیرند.
  • نیازهای اجتماعی: نیاز هایی نظیر عشق و تعلق در این طبقه قرار دارند. هنگامی که کسی به ثبات و ارضا نیاز ها در طبقات پایین تر می رسد، نیاز های این طبقه محرک فرد می شوند. در این طبقه هر فردی احساس نیاز به روابط عاطفی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.
  • نیاز به احترام: زمانی که نیاز های سه طبقه قبلی و اساسی ارضا شود، نیاز های این طبقه نقش پررنگ تری را دارند. نیاز به ارزشمند بودن در این طبقه اتفاق می افتد.
  • خودشکوفایی: قله و اوج هرم سلسله نیازها واژه ای کوچک ولی پر مفهوم به نام خودشکوفایی است. همه انسان ها این نیاز را مثل هر نیاز دیگری و فارق از جنسیت و ملیت احساس می کنند. خودشکوفایی در ساده ترین تعریف، یعنی تحقق رویاها. هر آن چه که انسان می خواست باشد و به آن تحقق ببخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد هرم نیازهای مازلو کلیک کنید.

 

تغییر در تفکر، تغییر در احساس

سیلگمن در جمله ای معروف می گوید: «شاید یکی از مهم ترین دستاورد های روانشناسی در بیست سال اخیر، این بوده است که، انسان ها می توانند شیوه فکر کردن خود را تغییر دهند.» 
وقتی به روند کوتاه ولی مهم و تاثیر گذار روانشناسی مثبت گرا از شروع آن تا به امروز نگاهی منصفانه بیندازیم، به این نکته مهم پی می بریم که کارکرد و استفاده از روانشناسی مثبت گرا، خود می تواند عاملی برای موفقیت باشد. در واقع همانطور که موفقیت ما را خوشحال می کند، خوشحال بودن و یا به بیانی دقیق تر خوشبین بودن نیز می تواند احتمال موفق شدن را افزایش دهد. البته منظور خوشبینی احمقانه نیست، بلکه دیدن نقاط قوت در کنار نقاط ضعف، تاکید بر آن ها و تقویت آن ها است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چگونه شاد زندگی کنیم؟ کلیک کنید.  
افزایش احساس رضایت از زندگی
 

راهکار های افزایش رضایت در زندگی

حوزه جدید روان‌شناسی مثبت گرا، پر از یافته‌های جدیدی حاكی از آن است كه اعمال ما تاثیر چشمگیری بر احساس خوشبختی و رضایت ما از زندگی دارد. در ادامه با تعدادی از راهکار های افزایش احساس بهروزی آشنا می شویم.

1-از مقایسه بپرهیزید

ما تنها پوسته زندگی دیگران را می بنیم ولی آن را با هسته زندگی خود مقایسه می کنیم. مقایسه هیچ کمکی به پیشرفت و رضایت ما نمی کند. به یاد داشته باشید مسیر زندگی شما با دیگران متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقایسه خود با دیگران کلیک کنید.

2-اهداف معنادار داشته باشید

سعی کنید با توجه به علایق و استعداد های خود، اهدافی مشخص را برای خودتان تعیین کنید. توجه داشته باشید این اهداف تنها برای شما باید ارزشمند و با معنی باشد و نظر دیگران اهمیت کمتری باید داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رسیدن به اهداف کلیک کنید.

3-برای رسیدن به اهداف خود برنامه ‌ریزی کنید

بدون شک با داشتن برنامه ای دقیق و مستمر، بهتر می توانید به اهداف خود برسید. وقتی هدفی ارزشمند دارید، حیف است که به خاطر برنامه ای نامناسب از رسیدن به آن جا بمانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه برنامه ریزی برای سال جدید کلیک کنید.

4-بیش از اندازه به پول توجه نكنید

هیچ کس نمی تواند به شما بگوید پول بی ارزش است و یا مهم نیست. توجه داشته باشید پول همه چیز نیست و برای شما خوشبختی را به معنای کامل و واقعی به ارمغان نمی آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد روانشناسی پول خرج کردن کلیک کنید.

5-از خانه بیرون بروید و ورزش كنید

تغییر فضا و انجام فعالیت در محیط های باز به شما کمک می کند تا جسم خود را نوسازی کنید. همچنین در کنار آن، تاثیر هوای تازه و ورزش بر ذهن شما غیر قابل انکار است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ورزش ذهن کلیک کنید.

6-بخشش را فراموش نكنید

همه ما انسان ها دارای نقاط قوت و ضعف هستیم. بهتر است که در مقابل کسانی که از نقاط منفی خود برای مقابله با شما استفاده می کنند، شما از نقاط قوت خود، نظیر بخشش، استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های بخشیدن دیگران کلیک کنید.

7-روابط اجتماعی خود را گسترش دهید

هر چه سعی کنید روابط مناسبی در اجتماع برقرار کنید، با انسان های بیشتری ارتباط پیدا می کنید و در نتیجه تجربه های بیشتری را می آموزید که می توانند سبب پیشرفت شما و در نتیجه افزایش احسای رضایتمندی از زندگی بشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه روابط اجتماعی کلیک کنید.

8-سپاس گذاری و عذرخواهی از دیگران را فراموش نکنید

با انجام کار درست، هیچ کس تحقیر نمی شود. چرا که شخصیت بزرگ و قوی خود را نشان می دهد. کار درست، گاهی معذرت خواهی در قبال اشتباه و گاهی سپاس گذاری در قبال لطف است. 
زمانی که نارضایتی از زندگی تمام جنبه های روحی روانی فرد را در بر بگیرد و در تمام ابعاد زندگی گسترش یابد، می تواند زمینه را برای بروز بیماری هایی همچون افسردگی و اضطراب فراهم کند. به همین دلیل اهمیت دارد که افراد برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش احساس رضایت از زندگی علاوه بر راهکارهای گفته شده از راهنمایی های روانشناسان استفاده کنند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*