ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت هوش مالی کودکان چگونه میسر می شود؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تقویت هوش مالی کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تقویت هوش مالی کودکان از جمله نیازهای ضروری است که برای پیشرفت در آینده شان ضروری می باشد. از جمله درس هایی که در مدرسه جای خالی آنها به شدت احساس می شود آموزش سواد مالی است. حتی بزرگسالان هم نی‌دانند که هوش مالی چیست و چگونه می تواند پول را به یک اهرم تبدیل کنند. تفاوت اینکه بعضی از افراد راحت پولدار می‌شوند و بعضی از آنها به سختی پول در می‌آورند به هوش مالی آن ها برمی‌گردد. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


آیا پول شما را ثروتمند می کند؟

پول به تنهایی شما را ثروتمند کند. همه شما کسانی را می شناسید که هر روز سر کار می روند برای پول کار می‌کنند پول بیشتری کسب می کند اما نمی تواند ثروتمند تر شود و چه بسا بسیاری از آنها باهر یک دلاری که در می آورند هر چه بیشتر در باتلاق قرض فرو می روند.
شما داستانهایی از برندگان لاتاری را شنیده اید میلیونرهای آنی که در عرض مدت کوتاهی به دامن فقر بازگشته اند. همچنین داستان‌هایی شنیده اید از املاکی که به خاطر عدم پرداخت اقساط از مالکین آنها باز ستانده شده است و به این ترتیب مالک این خانه‌ها به جای اینکه ثروتمند تر شود و امنیت مالی بیشتری داشته باشد از خانه‌های خود بیرون رانده شده و بار دیگر از خانه فقر سر در آوردند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آیا پول خوشبختی می آورد کلیک کنید.
دلیل این که اغلب مردم ثروتمند نمی شوند این است که قدرت بخش ناخداگاه مغزشان بیش از سایر بخش‌ها است. به عنوان مثال شاید مردم سرمایه گذاری در املاک را مورد بررسی قرار دهند و به کمک نیمکره چپ و راست مغزشان به دقت بدانند که چه باید بکنند اما بخش ناخودآگاه قدرتمند مغزشان می تواند کنترل آنها را در دست بگیرد و بگوید وای این کاریست که ریسک بالایی دارد اگر پولت را از دست بدهی چه می شود؟ اگر اشتباه بکنی چه میشود؟

ذهن ناخودآگاه علیه نیمکره چپ و راست

در این مثال احساس ترس طرف موجب می‌شود تا ذهن ناخودآگاه علیه خواسته های نیمکره چپ و راست مغز قد علم کند. به عبارت ساده‌تر برای ارتقای حقوق مالی خود مهم است که ابتدا بدانید چگونه بین عملکرد سه بخش  مغز هماهنگی ایجاد کنید و اجازه ندهید با یکدیگر تقابل کنند. برخی افراد بر این باور هستند که برای پول درآوردن به پول نیاز دارند. این باور حقیقت ندارد. همیشه باید به خاطر داشته باشید که اگر شما می توانید پول خود را طی سرمایه گذاری در طلا از دست بدهید پس می توانید پول خود را در هر چیزی از دست بدهید.
در نهایت این طلا، سهام، ملک، سخت‌کوشی یا پول نیستند که شما را ثروتمند می کند بلکه این دانش شما درباره طلا سهام املاک سخت‌کوشی و خود است که شما را ثروتمند می کند. در نهایت این هوش مالی یا ضریب هوشی مالی شماست که شما را ثروتمند می کند. بنابراین اگر می خواهید در آینده فرزندانتان ثروتمند شوند و زندگی راحتی داشته باشند از همین الان هم باید خودتان دانش درباره هوش مالی پیدا کنید هم با راهکارهایی که در مقاله ارائه می‌کنیم آن را به کودکانتان آموزش دهید.  

هوش مالی چیست؟

هوش مالی بخشی از هوش شما است که می‌تواند موضوعات مربوط به مشکلات مالی تان را تشخیص دهد و آنها را حل کند. نمونه های ساده از این مشکلات که این هوش قادر به رفع آن ها می باشد شامل نداشتن درآمد کافی و پیدا کردن راهکارهایی برای درآمد زایی بیشتر، بدهی های زیاد، نداشتن پول و ناآگاهی برای استفاده مفید از آن است. هوش مالی تان را تقویت کنید و سعی کنید راه های درآمدزایی را یاد بگیرید.
شما نمی توانید این حقیقت را انکار کنید که برای رفع نیازهای اولیه زندگی تان به پول احتیاج دارید و به همین دلیل نسبت دادن به امور مالی و مسائل مربوط به پول داشتن دانش و آگاهی مربوط به آن برای همه افراد جامعه الزامی است. البته نمی‌توان این ادعا را داشت که با پول میتوان خوشبخت شد ولی اگر صادقانه به این موضوع فکر کردید آیا بی پولی برایتان آرامش به همراه دارد. فکر کردن مداوم به بی پولی چیزی جز اضطراب و نگرانی و مبتلا شدن به انواع و اقسام بیماری های جسمانی و روانی را به همراه نمی آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.
پس باید با توجه به اهمیت مسئله مالی به هوش مالی خود که یکی از برترین روش‌ها در زمینه اقتصادی بیشتر توجه کنید و سعی کنید کودکان خود را در هر سنی که هستند اقتصادی بار بیاورید. البته این به این معنا نیست که کودکان مادی نگری داشته باشید که فقط تمام فکر و ذکرشان پول باشد بلکه شما قرار است آنها را در آینده افرادی کاربلد از لحاظ اقتصادی تربیت کنید.

تقویت هوش مالی کودکان | معایب هوش مالی پایین

متاسفانه اگر فردی هوش مالی پایینی داشته باشد مشکلات مالی زیادی هم برای او حل نشده باقی می ماند و هرگز از بین نمی رود. اگر احساس می کنید هوش مالی شما هنوز جای کار دارد بهتر است معلومات مالی خود را بالا ببرید. با این افزایش می توانید مشکلات مالی را برطرف کنید و قوی تر از قبل شوید. افراد زیادی در جامعه وجود دارند که علی رغم داشتن تحصیلات بالا، سخت‌کوشی و صداقت و بسیاری از صفات پسندیده همیشه مشکل مالی زیادی دارند و هرگز در زندگی خود از نظر مالی احساس رضایت ندارند.
آنها به استعداد های مالی خود پی نبردند و فقط از دوران کودکی یاد گرفته اند  که طبق عادت مثل پدرانشان صبح از خواب بیدار شوند و سر ساعت در سر کار خود حاضر شوند پس از بازگشت به منزل غذای مختصری خورده و به خواب بروند. در واقع این افراد کارفرمایان خود را که شاید تحصیلات آنچنان بالایی هم نداشته باشد پولدار تر می کند در حالی که خود همیشه در جا می‌زنند. اگر آنان کمی به خود سختی دهند و از دستاورد های مالی و تحصیلات خود استفاده نمایند می توانند برای خودشان کار کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خصوصیات ثروتمندان کلیک کنید.
از مسائلی که در تعیین هوش مالی اهمیت دارد میزان هوش هیجانی می باشد. اگر افراد نتوانند در زمینه‌های عواطف احساسات و عادت‌های بد خود را کنترل کند قطعاً در کنترل و حفظ خودشان هم با مشکلات زیادی روبرو می شوند. مثلاً کسانی که همیشه عادت دارد بیش از درآمد خود خرج کنند بزرگترین قرض دهنده ها خواهند شد و حتماً لازم است راه حل مناسبی برای این مشکل خود بیابند.  
تقویت هوش مالی کودکان

راه های تقویت هوش مالی کودکان

راه های مختلفی برای تقویت هوش مالی کودکتان وجود دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

1-آموزش شمارش و ویژگی های ظاهری به کودکان خردسال

در این سن میتوان بعضی از مفاهیم ابتدایی را به کودکان سنین ۱ تا ۲ ساله یاد داد. برای آموزش این نوع مفاهیم استفاده از سکه های مختلف برای آموزش شمارش به کودکان یک روش آشنا کردن آنان با ابزارهای مالی می باشد. برای اینکار بهتر است طی چند مرحله با تکرار و تمرین این مبحث ها را به کودک خود آموزش دهید. البته بدانید که در این راه باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید تا کودکان شما بتوانند شمردن را یاد بگیرند. برای آموزش شمارش بهترین راه استفاده کردن از تصاویر عینی است.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رشد کودک یک ساله کلیک کنید.
یکی از بهترین راه آموزش به کودکان که معمولا در مدارس هم در دوران دبستان استفاده می‌شود و آشنایی آنان با مفاهیم بصری است. از این راه می توان برای آموزش هوش مالی هم به کودکان استفاده کرد. برای آموزش کودکان می توانید رنگ ها و اندازه ها را از طریق اسکناس و سکه با ویژگی های ظاهری یاد بدهید. همچنین می توانید قدم به قدم ارزش هر سکه یا اسکناس را برای او کاملا توضیح دهید مثلا می توانید به کودک خود بیاموزید که با این پنج هزار تومن چه چیزهایی را می تواند تهیه کند.

2-تقویت هوش مالی کودکان | آموختن پس انداز کردن به کودک

هر کودکی بهتر از قلکی داشته باشد تا پس انداز کردن را یاد بگیرد. کسانی که به دوران کودکی و خردسالی اقدام به ذخیره پول های خود می کند قطعاً در بزرگسالی هم هوش مالی بهتری خواهند داشت. این کار یک تمرین بسیار مهم برای ارزش پول به کودکان می باشد. شما می توانید از انواع قلک های شیشه‌ای سفالی و یا سایر قلک هایی استفاده کنید که امکان چند باز شدن را داشته باشد یا می توانید از قلک کلیدی استفاده کنید و زمان های مشخصی را برای بازکردن آن تعیین کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش پس انداز کردن به کودکان کلیک کنید.
مثلاً هر چهار ماه یک بار. ای از این روش میتوانید مفهوم پس انداز را برای فرزندتان مشخص کنید. بعد از چند بار باز و بسته کردن قلک و مشاهده مبلغ ذخیره شده حتماً او را تشویق کنید. تشویق شما می‌تواند خریدن یک هدیه برای فرزندتان یا حتی کلامی باشد.

3-تقویت هوش مالی کودکان | دادن پول توجیبی

از راه‌های مهم در آموزش هوش مالی کودکان اختصاص دادن مبلغ مشخصی در یک بازه زمانی برای او می باشد. برای کودک پنج سال به بالا هم می توانید از این کار استفاده کنید. مثلا به فرزندتان بگویید که ماهانه ۳۰ هزار تومن پول توجیبی دارد که می‌تواند آن را برای خودش خرج کند. این مبلغ می‌تواند با توجه به وضعیت اقتصادی خودتان یا سه و نیازهای فرزندتان تعیین کنید. فراموش نکنید که حتماً چهارچوب معینی برای پوشیدی کودکتان تعیین کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پول توجیبی کودکان کلیک کنید.
اگر این مبلغ را زودتر خرج کرد تا پایان زمان مشخص شده هرگز نباید دوباره به او پول بدهید زیرا او دیگر مفهوم پس انداز را یاد نمی گیرد. مبلغ را به شکلی تعیین کنید که علاوه بر تأمین نیازهایش بتواند آن را ذخیره کند. پول تو جیبی منظم می‌تواند پس انداز کردن مناسب و خرج کردن های منظم را به همراه داشته باشد و این اعتماد به نفس کودکتان را بالا خواهد برد. روشن کنید که پول توجیبی باید چه مواردی را پوشش دهد.

4-تقویت هوش مالی کودکان | استفاده از بازی های مرتبط

بازی فروشگاه برای کودکان بسیار جذابیت دارد. این را بدانید که آموزش بسیاری از مفاهیم برای کودکان در بستر بازی اتفاق می‌افتد و این مفاهیم می تواند مفاهیم اخلاقی باشد یا حتی هوش‌مالی. تعدادی وسیله را در قسمتی که مثلاً قفسه فروشگاه تان قرار دهید و چند پول کاغذی درست کنید. سسپس از فرزندتان بخواهید در ازای خرید هر یک از اشیا مقدار پول معینی را به شما بدهد. آموزش هوش مالی به کودکان باید به اندازه کافی ساده و جالب باشد تا آنها را به یادگیری تشویق کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.
مثال ساده دیگر این است که مقادیر پول با تصاویر نقدینگی به آنها داده شود و در ادامه چند محصول مانند عروسک میوه و یا موارد دیگر را بچه ها بخرند. مثلاً در مورد خرید اسباب بازی های گران قیمت یا بی کیفیت در همین بازی ها به کودکان خود توضیح بدهید تا متوجه هدر دادن پولشان شوند. شما با وسایل ساده می‌توانید بازی سرگرم کننده و آموزنده ای در مورد هوش مالی برای کودکان خود ایجاد کنید. از این طریق فرزند شما با ارزش اسکناس آشنا خواهند شد.

5-نشان دادن فرآیندهای مالی و استفاده از کتاب ها

برای کودکان خود حساب بانکی باز کنید و گاهی اوقات او را با خود به بانک ببرید. فرآیندهای بانکی را به زبان ساده و قابل فهم برای او توضیح دهید و اجازه دهید پول های پس انداز شده‌اش را در حساب بانکی اش قرار دهد. علاوه بر این می توانید به عنوان تشویق مبلغی را هم به حساب بانکی او اضافه کنید و موجودی جدید حسابش را به او اطلاع دهید.
از دو سالگی معمولاً کودکان به داستان ها و کتاب ها علاقه نشان می‌دهد. برای آنها کتابها و داستان‌هایی بخوانید که دارای مسائل مالی می باشد. از کودک خود بخواهید راه حل خود را برای مشکلات مختلف توضیح دهد و اگر سوالی داشت با صبر و حوصله پاسخش را بدهید. در سنین دبستان می توانید برای او مسائل ریاضی که دارای مباحث مالی مناسب سنش هستند را مطرح کنید.
کتاب های آموزش هوش مالی را برایش بخرید و فرزندشان را تشویق به خواندن نمایید. برای این کار می توانید هر شب از او بخواهید آنچه از کتابش آموخته را برای شما بیان کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قصه گویی برای کودکان کلیک کنید.

6-بردن کودک به فروشگاه و در نظر گرفتن مبلغ مشخص برای خرید

یکی از راههای آشنا کردن کودکان با هزینه ها بردن آنها به مراکز خرید و فروشگاه ها می باشد. در فروشگاه اگر مایل به خرید چیزی بود قیمتش را به او بگویید. به کودکتان یاد بدهید که برای خرید هر چیزی که چقدر باید بدهد. مثلا اگر این بستنی و شکلات را می خواهید باید سه تا از این اسکناس های هزار تومانی را بردارید. قیمت اجناس گوناگون را با هم مقایسه کنید مثلاً بگویید این بستنی ۲۰۰۰ تومانی گران تر از دیگری است. یکی دیگر از راههای آموزش پوش مالی به کودکان این است که از او بخواهید مبلغ کالاهای خریداری شده را پرداخت کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
فرض کنید که شما قصد دارید برای خرید کتاب یا هر لوازم دیگری به همراه فرزندتان به کتابفروشی بروید. مشخص کنید تا چه مبلغی می تواند خرید کند. از این طریق کودکتان به فکر می افتد که بین کتاب های با ارزش مالی یکسان کدام یک را بهتر است انتخاب کند. همچنین او یاد می گیرد که تنها تعداد محدودی از کتاب‌ها را می‌تواند خرید کند نه هر آنچه را که اراده کند برایش فراهم شود. این تمرین بسیار مهمی در قدرت تحلیل و تصمیم گیری کودک شما خواهد بود.
تقویت هوش مالی کودکان

7-آموزش کسب درآمد و پس انداز

برای کودکان خود کاملا واضح روشن کنید که افراد برای گذراندن زندگی و کسب درآمد مشاغل مختلفی دارد و باید به سر کار بروند. همچنین می توانید برای او موقعیت‌هایی را فراهم کنید که به کسب درآمد بپردازد مثلاً اگر اتاقش را مرتب کرد و لوازم اش را در جای مخصوص گذاشت مبلغ مشخصی به او بدهید.
می توانید از قبل لیست مناسبی تهیه کنید و برای بعضی از کارها درآمد مشخص او را تعیین کنید. همچنین از این راه می توانید برای رفتارهایی که کودک تان نمی خواهد آنها را انجام بدهد یا آن را سخت و دشوار می داند مانند جمع کردن وسایل اسباب بازی اش، استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت فرزندان موفق کلیک کنید.
اگر فرزند شما بالای ۱۰ سال باشد می‌تواند به راحتی مفاهیم ترکیبی را متوجه شود. بنابراین در جهت آموزش تقویت هوش مالی کودکان بعد از اینکه با مفهوم پس انداز و ذخیره شدن آشنا شد میزان پس انداز در بلند مدت را هم برای او تعیین کنید و به او بگویید اگر هر ماه ۵۰ هزار تومان پس انداز کند در پایان سال ۶۰۰ هزار تومان خواهد داشت. یا اگر ۵۰۰ هزار تومان در بانک پس‌انداز کرده باشد و هر سال ۲۰ درصد سود به آن اضافه شود بعد از ۱۰ سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد داشت. این مفاهیم فرزند شما را ترغیب به پس انداز و مدیریت مالی مناسب می‌کند.

8-یادداشت کردن هزینه ها توسط کودک و الگو بودن

یکی دیگر از راه‌هایی که برای افزایش هوش مالی کودکان و بزرگسالان مناسب است یادداشت کردن میزان هزینه و درآمد ها می باشد. به کودکان خود یاد بدهید که یک دفترچه برای این کار تهیه کنند و هر روز مقدار پولی را که خرج می‌کنند یا می‌گیرند در آن بنویسند. در پایان هر دوره مثلاً هر ماه نگاهی به هزینه‌های خود بیندازند و موارد مهم را از غیر مهم جدا کنند. آنها با این کار می تواند متوجه شود که چه نیازهای غیر ضروری داشتند.
پدر و مادرها بیشترین تاثیر را قبل از هر کتاب و رسانه یا هر مورد دیگری بر کودکان دارند. بنابراین اگر پدر و مادر هر روز بر سر مسائل مالی جر و بحث کنند یا نگاه منفی به اقتصاد داشته باشند و دائم از بی‌پولی یا نداشتن درآمد کافی و موارد اینچنینی شکایت کنند قطعاً کودکان آنها متوجه نگاه والدین شان به دنیا می شود و در آینده این نوع طرز تفکر والدین را درونی میکنند و خود نیز رشد اقتصادی در بزرگسالی نخواهند داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه والدین سمی کلیک کنید.
قبل از هر چیز بهتر است خودتان با مدیریت مسائل مالی و آموزش هوش مالی به کودکان تان پس انداز مناسب داشته باشید و از خرج های بیهوده بپرهیزید و علاوه بر آن نگاه مثبتی به اقتصاد داشته باشید تا کودک شما این نوع جهان‌بینی را از شما بیاموزد. اگر شما خودتان هوش مالی پایینی داشته باشید و دنبال تقویت آن نباشید چگونه می توانید انتظار داشته باشید که فرزند شما در این زمینه قدمی بردارد. لذا همه چیز از خود والدین شروع می شود.  

سخن آخر درمورد تقویت هوش مالی کودکان

هوش مالی در دنیای اقتصاد امروز اهمیت زیادی دارد و خیلی از افرادی که در زندگیشون توانسته اند با این که از طبقات پایین اقتصادی بودند اما مشاغل پولساز داشته باشند به مدیریت مسائل اقتصادی برمی‌گردد. هرگز این تصور نداشته باشید که آموزش مسائل اقتصادی برای کودکان زود است و یا اینکه چون درآمد تان به اندازه کافی است خودتان نیازی به تقویت هوش مالی ندارید. تقویت هوش مالی می تواند برای آینده کودکان درخشان باشد و هم شما را در تصمیم گیری های بهتر در زندگیتان آماده کند.
در زمینه مسائل مالی و تقویت هوش اقتصادی که نیاز به هوش هیجانی هم دارد توصیه می‌شود از روانشناسان و مشاوران با تجربه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*