ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت انگیزه یادگیری | چگونه انگیزه را در دانش آموزان افزایش دهیم؟

راه های تقویت انگیزه یادگیری چیستند؟ انگیزه، اعم از درونی و بیرونی، عاملی کلیدی در موفقیت دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی است و معلمان می توانند نقشی محوری در ایجاد و تقویت آن انگیزه در دانش آموزان خود داشته باشند. البته، گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است. زیرا همه دانش‌آموزان انگیزه‌های متفاوتی دارند و یادگیری برای ایجاد کلاسی پر از بچه‌هایی که مشتاق یادگیری، سخت‌کوشی و تلاش برای برتری هستند، زمان و تلاش زیادی می‌طلبد. حتی خوش‌نیت‌ترین و تحصیلکرده ‌ترین معلمان نیز گاهی فاقد مهارت‌هایی هستند که بچه‌ها را در مسیر درست نگه دارند.  

تماس با مشاور

انگیزه چیست؟

انگیزه شرایطی است که باعث فعال شدن و تداوم رفتار در جهت رسیدن به هدف می شود. برای یادگیری و موفقیت در طول زندگی در محیط‌ های غیررسمی و محیط‌ های یادگیری رسمی، داشتن انگیزه بسیار مهم است. به عنوان مثال، کودکانی که انگیزه بالایی دارند، تمایل بیشتری برای درگیری در مسیر یادگیری دارند و مدت بیشتری تلاش را ادامه می دهند، نتایج یادگیری بهتر و در آزمون های استاندارد پیشرفت نسبت به سایر کودکان بهتر عمل می کنند. انگیزه از عملکرد شناختی عمومی قابل تشخیص است و به توضیح دستاوردهای موفقیت مستقل از نمرات آزمون های هوش کمک می کند.
همچنین از حالت‌های مرتبط با آن، مانند مشارکت در فعالیت ها، نشان دادن علاقه به فعالیت ها، جهت‌گیری هدف دار، به خرج دادن جدیت و سرسختی که همگی دارای پیشایندهای مختلف و پیامدهای متفاوتی برای یادگیری و موفقیت هستند، قابل تشخیص است. برخی انگیزه های درونی قوی تری برای هدایت رفتارها دارند و برخی دیگر نیاز به تقویت و تلاش برای بهبود آن.  

یافته های کلیدی تحقیقات در مورد انگیزه برای یادگیری

تحقیقات در مورد اثرات انگیزه توسط نظریه هایی که همپوشانی دارند و حاوی مفاهیم مشابه هستند تایید شده است. چند نکته کلیدی با شرح بیشتر در ادامه بررسی شده است. نظریه های یادگیری مبتنی بر رفتار که انگیزه را بر حسب عادات، اهداف و برنامه های تقویتی مفهوم سازی می کردند، تا اواسط قرن بیستم رایج بودند.
در این رویکردها، فراگیران در فرآیند یادگیری منفعل فرض می‌شدند و تحقیقات عمدتاً بر تفاوت‌های فردی بین افراد (به عنوان مثال، توانایی‌های شناختی، انگیزه برای پیشرفت و تیپ شخصیتی) متمرکز بود. فرض بر این بود که این تفاوت‌ها ثابت می‌شوند و پاسخ‌های یادگیرندگان را به ویژگی‌های محیط یادگیری (روش آموزش، مشوق‌ها و غیره) و انگیزه و عملکرد آن ها مرتبط می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تیپ های شخصیتی کلیک کنید.
محققین کنونی بسیاری از این عوامل را مهم می‌دانند، اما به فراگیران به‌عنوان شرکت‌کنندگان فعال در یادگیری نیز توجه می‌کنند و توجه بیشتری به نحوه درک و تعامل فراگیران با محیط‌های یادگیری خود دارند. برای مثال، تئوری های شناختی بر چگونگی تعیین اهداف یادگیرندگان برای یادگیری و پیشرفت و چگونگی حفظ و نظارت بر پیشرفت خود به سمت آن اهداف متمرکز شده اند. آن ها همچنین در نظر می گیرند که چگونه جنبه های فیزیکی محیط یادگیری، مانند ساختارهای کلاس درس و تعاملات اجتماعی، از طریق تأثیرات خود بر اهداف، باورها، تأثیرات و اعمال دانش آموزان بر یادگیری تأثیر می گذارد.

تقویت انگیزه یادگیری |کنجکاوی برای بررسی فرایند یادگیری

دلایل زیادی برای کنجکاوی در مورد نحوه یادگیری افراد وجود دارد و در چندین دهه گذشته سیستم اموزشی شاهد انفجاری از تحقیقات بوده است که پیامدهای مهمی برای یادگیری فردی، تحصیل، آموزش نیروی کار و سیاست گذاری داشته است. این گزارش ها بینش هایی را در مورد ماهیت یادگیری در کودکان مدرسه ای و اصولی را برای طراحی محیط های یادگیری موثر شرح داده اند و مثال هایی از نحوه اجرای آن در کلاس ارائه کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اختلالات یادگیری کلیک کنید.
از آن زمان، محققان به بررسی ماهیت یادگیری ادامه دادند و یافته‌های جدیدی در رابطه با فرآیندهای عصبی درگیر در یادگیری، تنوع فردی و فرهنگی مرتبط با یادگیری و فناوری‌های آموزشی ایجاد کردند. علاوه بر گسترش درک علمی از مکانیسم های یادگیری و چگونگی سازگاری مغز در طول عمر، اکتشافات مهمی در مورد تأثیرات بر یادگیری، به ویژه عوامل اجتماعی-فرهنگی و ساختار محیط های یادگیری وجود دارد.  
تقویت انگیزه یادگیری

تقویت انگیزه یادگیری

افراد برای توسعه شایستگی و حل مشکلات با پاداش و تنبیه انگیزه پیدا می کنند، اما اغلب دلایل ذاتی نیز برای یادگیری وجود دارد که معمولا می تواند قوی تر باشد. زمانی که یادگیرندگان با چالشی قابل مدیریت(نه خیلی آسان و نه خیلی خسته کننده) روبرو می شوند و وقتی ارزش و فایده چیزی را که یاد می گیرند می بینند، تمایل دارند در یادگیری پافشاری کرده و بیشتر به آن رغبت پیدا می کنند. کودکان و بزرگسالانی که عمدتاً بر عملکرد خود تمرکز می کنند(مانند به رسمیت شناختن یا اجتناب از قضاوت های منفی) بازدهی بیشتری خواهند داشت.
حقیقت شگفت انگیز در مورد آنچه که به افراد انگیزه می دهد این است که انگیزه های بیرونی مانند نمرات، آزمون های استاندارد شده و پاداش های مالی صرفا انگیزه های موقت هستند که نمی تواند یک چارچوب پایدار برای یادگیری و حرفه های کیفیت را فراهم کند. روابط مثبت بین معلمان و دانش‌آموزان از جمله متداول‌ترین متغیرهای مرتبط با آموزش مؤثر است. اگر رابطه قوی باشد، به نظر می رسد استراتژی های آموزشی مؤثرتر عمل می کنند. در ادامه به چند روش برای تقویت انگیزه برای یادگیری اشاره می شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

1-مدیریت اضطراب دانش آموز

برخی از دانش‌آموزان با این احتمال که فعالیت ها را به خوبی انجام نمی‌دهند، آنقدر دچار اضطراب می‌شوند که به یک پیش‌گویی در ضدیت با خودشکوفایی تبدیل می‌شود. برای این دسته از دانش‌آموزان، معلمان بهتر است که بیشترین انگیزه را با یادگیری این موضوع که چالش با موضوعی پایان دنیا نیست، ایجاد کنند. بدون توجه به نتیجه نهایی، حمایت خود را ارائه دهید و اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان آنقدر تحت تأثیر انتظارات قرار نگیرند که ناچار به تسلیم شدن باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

2-دادن احساس کنترل به دانش آموزان

در حالی که راهنمایی معلم برای انجام وظیفه و انگیزه بچه‌ها مهم است، اجازه دادن به دانش‌آموزان برای انتخاب و کنترل روی اتفاقات کلاس در واقع یکی از بهترین راه‌ها برای درگیر نگه داشتن آن هاست. برای مثال، اجازه دادن به دانش‌آموزان برای انتخاب نوع تکلیف یا مشکلاتی که باید روی آن‌ها کار کنند، می‌تواند به آن ها حس کنترل بدهد که آن ها را برای انجام کارهای بیشتر تشویق می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تشویق به درس خواندن کلیک کنید.

3-شفاف بودن درمورد اهداف یادگیری

انجام دادن یک تکلیف یا حتی رفتار در کلاس در صورت عدم وجود اهداف به وضوح برای دانش آموزان می تواند بسیار خسته کننده باشد. دانش آموزان می خواهند و باید بدانند که از آن ها چه انتظاری می رود تا انگیزه خود را برای کار حفظ کنند. در ابتدای سال، اهداف، قوانین و انتظارات از دانش آموزان را مشخص کنید تا سردرگمی وجود نداشته باشد و دانش آموزان اهدافی را برای رسیدن به آن تعیین کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید.

4-تقویت انگیزه یادگیری |ایجاد محیطی عاری از تهدید

در حالی که دانش آموزان باید درک کنند که اقدامات آن ها عواقبی دارد، انگیزه بسیار بیشتر برای دانش آموزان، نسبت به تهدیدات، تقویت کننده مثبت است. زمانی که معلمان محیط امن و حمایتی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کنند و به جای بیان عواقب انجام ندادن کارها، اعتقاد خود را به توانایی‌های دانش‌آموز تأیید می‌کنند، دانش‌آموزان به احتمال زیاد انگیزه بیشتری برای انجام کار خود پیدا می‌کنند و در همان سطح از انگیزه باقی می‌مانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.

5-ایجاد فضای متنوع برای تدریس

کلاس درس مکانی عالی برای یادگیری است، اما نشستن روزانه پشت میز می تواند باعث شود مدرسه برای برخی از دانش آموزان کمی کسل کننده به نظر برسد. برای تجدید علاقه به موضوع یا به طور کلی فقط به یادگیری، به دانش آموزان خود فرصت دهید تا از کلاس درس خارج شوند. سفرهای میدانی داشته باشید، سخنران بیاورید یا حتی برای تحقیق به کتابخانه بروید. مغز، عاشق تازگی و نواوری است. یک محیط جدید می تواند همان چیزی باشد که برخی از دانش آموزان برای حفظ انگیزه برای یادگیری به آن نیاز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های حفظ انگیزه کلیک کنید.

6-تقویت انگیزه یادگیری |ارائه تجربیات متنوع

همه دانش آموزان به درس ها به یک شکل پاسخ نمی دهند. برای برخی، تجربیات عملی ممکن است بهترین باشد. دیگران ممکن است دوست داشته باشند بی سر و صدا کتاب بخوانند یا به صورت گروهی کار کنند. برای اینکه همه دانش‌آموزان را با انگیزه نگه دارید، درس‌های خود را با هم ترکیب کنید تا دانش‌آموزان با اولویت‌های متفاوت، هرکدام روی چیزهایی که بیشتر دوست دارند تمرکز کنند. انجام این کار به دانش آموزان کمک می کند تا درگیر توجه باقی بمانند.

7-ایجاد رقابت مثبت

وجود رقابت در کلاس همیشه هم چیز بدی نیست و در برخی موارد می تواند دانش آموزان را به تلاش بیشتر و تلاش برای برتری انگیزه دهد. برای تقویت روحیه رقابت طلبانه دوستانه در کلاس درس خود، کار کنید، شاید از طریق بازی های گروهی مرتبط با مطالب یا فرصت های دیگر دانش آموزان برای «نشان دادن» دانش یا مهارت های خود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب و استرس رقابتی کلیک کنید.

8-تقویت انگیزه یادگیری |دادن جایزه و پاداش

همه دوست دارند جوایزی دریافت کنند و ارائه فرصتی برای به دست آوردن آن ها به دانش آموزان منبعی عالی از انگیزه خواهد بود. چیزهایی مانند مهمانی‌های دوستانه، تماشای فیلم، یا حتی چیزی به سادگی یک برچسب روی کاغذ می‌تواند باعث شود دانش‌آموزان سخت ‌تر کار کنند و واقعاً برای رسیدن به هدف تلاش کنند. برای تعیین پاداش مناسب برای کلاس خود، شخصیت ها و نیازهای دانش آموزان خود را نیز در نظر بگیرید.

9-واگذاری مسئولیت به دانش آموزان

واگذاری مشاغل کلاسی به دانش آموزان یک راه عالی برای ایجاد یک جامعه بشاش و ایجاد انگیزه یادگیری در دانش آموزان است. بیشتر دانش‌آموزان مشاغل کلاسی را به‌جای بار سنگین، یک امتیاز می‌دانند و سخت تلاش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که آن ها و سایر دانش‌آموزان، انتظارات را برآورده می‌کنند. همچنین مفید خواهد بود اگر به دانش‌آموزان اجازه دهید به نوبت فعالیت‌ها را رهبری کنند تا هر یک به نوبت، احساس اهمیت و ارزشمند بودن را تجربه کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان کلیک کنید.

10-اجازه به دانش آموزان برای همکاری

در حالی که همه دانش‌آموزان از فرصت کار در گروه‌ها بهره نمی‌برند، بسیاری از آن ها تلاش برای حل مشکلات، انجام آزمایش‌ها و کار روی پروژه‌ها با دانش‌آموزان دیگر را سرگرم‌کننده می‌دانند.  تعامل و روابط اجتماعی می تواند آن ها را در مورد مسائل مرتبط با کلاس هیجان زده کند و دانش آموزان می توانند یکدیگر را برای رسیدن به هدف تشویق کنند. با این حال، معلمان باید اطمینان حاصل کنند که گروه ها متعادل و منصف هستند، به طوری که برخی از دانش آموزان بیشتر از دیگران کار نکنند و بقیه فقط مصرف کننده باشند.

11-تقویت انگیزه یادگیری |تشویق کردن

ممکن است هیچ شکل دیگری از انگیزه وجود نداشته باشد که به خوبی تشویق عمل کند. حتی به عنوان بزرگسال، افراد علاقه به رسمیت شناخته شدن و تمجید شنیدن دارند و دانش آموزان در هر سنی از این قاعده مستثنی نیستند. معلمان می توانند با پاداش دادن به موفقیت و ارائه مشوق های مختلف به طور عمومی، تمجید از کار خوب انجام شده و به اشتراک گذاشتن کار مثال زدنی هر یک از دانش آموزان، انگیزه زیادی به کل کلاس بدهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش های مناسب برای تشویق کودکان کلیک کنید.

12-ترغیب خوداندیشی

بیشتر بچه‌ها می‌خواهند موفق شوند، فقط به کمک نیاز دارند تا بفهمند برای رسیدن به آن چه باید بکنند. یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان این است که آن ها را وادار کنید تا نگاه دقیقی به خود بیندازند و نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کنند و به خودشناسی برسند. دانش آموزان اغلب با پرداختن به این نوع نقدها از خود، انگیزه بیشتری پیدا می کنند تا اینکه معلمی این کار را برای آن ها انجام دهد. زیرا باعث می شود دانش اموزان احساس کنند مسئول اتنخاب و پیش برد اهداف خود هستند.

13-تقویت انگیزه یادگیری |تعریف الگو برای یادگیری

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان این است که اشتیاق خود به تدریس یا یادگیری زمینه های دیگر را به نمایش بگذارید. هنگامی که شما در مورد تدریس به دانش آموزان به عنوان یک الگو، هیجان زده هستید، دانش اموزان نیز در مورد یادگیری بسیار هیجان زده خواهند شد. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

14-شناسایی دانش آموزان و علایق آن ها

شناخت دانش آموزان فراتر از حفظ کردن نام آن هاست. دانش آموزان باید بدانند که معلم به شاگردان خود علاقه واقعی دارد و به موفقیت آن ها اهمیت می دهد. وقتی دانش‌آموزان احساس می‌کنند که مورد قدردانی قرار گرفته‌اند، یک محیط یادگیری امن ایجاد می‌کند و آن ها را تشویق می‌کند تا سخت‌تر کار کنند، زیرا می‌خواهند از کسی که آن ها را به عنوان یک فرد مستقل و با هویت قابل احترام می‌شناسد و برای او احترام قائل است، تحسین و بازخورد خوب دریافت کنند.
شناخت دانش‌آموزان فواید دیگری نیز دارد. به شما امکان می‌دهد مطالب کلاس را با چیزهایی که دانش‌آموزان به آن علاقه‌مند هستند یا تجربه کرده‌اند مرتبط کنید. معلمان می توانند از این علایق استفاده کنند تا مسائل را برای دانش آموزان جالب تر و با معنا تر کنند و انگیزه دانش آموزان را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.

15-کمک به دانش آموزان برای پیدا کردن انگیزه درونی

کمک به انگیزه دادن به دانش آموزان می تواند عالی باشد، اما در پایان روز، آن ها باید بتوانند انگیزه خود را به تنهایی تقویت کنند. کمک به دانش‌آموزان برای یافتن دلایل شخصی برای انجام کار کلاسی و سخت‌کوشی، چه به این دلیل که مطالب جالبی پیدا می‌کنند، می‌خواهند به دانشگاه بروند یا فقط دوست دارند چیزی یاد بگیرند، یکی از قدرتمندترین هدایایی است که می‌توانید برای بهبود انگیزه دانش‌آموز به آن ها بدهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.

16-تعیین اهداف بلندمدت اما دست یافتنی

اگر دانش‌آموزان را مجبور نکنید تا بیشتر از حداقل‌ها را انجام دهند، آن ها به‌ دنبال این نخواهند بود که برای کسب بهترین نتیجه از نهایت توان خود استفاده کنند. دانش‌آموزان دوست دارند به چالش کشیده شوند و تا زمانی که معتقدند اهداف در دسترس آن هاست، برای دستیابی به انتظارات بالا تلاش می‌کنند، بنابراین از اینکه دانش‌آموزان را وادار کنید تا بیشتر از آن ها کار بکشید نترسید.

17-ارائه بازخورد یادگیری ارائه و فراهم کردن فرصت هایی برای بهبود

دانش‌آموزانی که با تکالیف کلاسی دست و پنجه نرم می‌کنند، گاهی اوقات ممکن است احساس ناامیدی کنند و به خود فشار بیاورند و در نهایت انگیزه‌ خود را از بین ببرند. در این مواقع، بسیار مهم است که معلمان بازخورد یادگیری مؤثری ارائه دهند. به دانش‌آموزان کمک کنند تا دقیقاً متوجه شوند کجا اشتباه کرده‌اند و چگونه می‌توانند دفعه بعد پیشرفت کنند. کشف روشی برای رسیدن به جایی که دانش‌آموزان می‌خواهند به آن دست پیدا کنند نیز می‌تواند به آن ها کمک کند تا انگیزه خود را برای کار سخت حفظ کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.
تقویت انگیزه یادگیری

18-تقویت انگیزه یادگیری |پیگیری سطح پیشرفت

برای دانش‌آموزان سخت است که ببینند چقدر پیشرفت کرده‌اند، مخصوصاً در مورد موضوعاتی که یادگیری برای آن ها دشوار بوده است. ردیابی و پیگیری معلم در کلاس درس می تواند مفید باشد، نه تنها برای خود معلم بلکه برای دانش آموزان. معلمان می توانند از این تکنیک به عنوان راهی برای بهبود انگیزه دانش آموزان استفاده کنند و به آن ها اجازه می دهد تا ببینند که چقدر در حال یادگیری و پیشرفت در طول سال هستند.

19-سرگرم کننده کردن همه چیز

لازم نیست همه کارهای کلاسی یک بازی یا یک زمان برای خوش گذراندن باشد، اما دانش‌آموزانی که مدرسه را مکانی می‌دانند که می‌توانند براحتی در آن تفریح ​​کنند، انگیزه بیشتری برای توجه و انجام کارهای مورد نیاز نسبت به کسانی که آن را یک کار طاقت فرسا می‌دانند، خواهند داشت. افزودن فعالیت‌های سرگرم‌کننده به  یک روز درسی در مدرسه می‌تواند به دانش‌آموزانی کمک کند که علاقمند یادگیری باشند و کلاس را به مکانی دوستانه‌تر برای همه دانش‌آموزان تبدیل می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرگرمی های جذاب کلیک کنید.

20-فراهم کردن فرصت های موفقیت

دانش‌آموزان، حتی بهترین‌ها، زمانی که احساس می‌کنند در حال رقابت هستند اما به رسمیت شناخته نمی‌شوند، ناامید و بی انگیزه می شوند. اطمینان حاصل کنید که همه دانش‌آموزان فرصتی برای بازی با نقاط قوت خود دارند و احساس می‌کنند که مورد توجه و ارزشمندی قرار گرفته‌اند. چنین رفتارهایی می تواند دنیای متفاوتی ایجاد کند و انگیزه دانش آموزان را بهبود بخشد.  

سخن آخر

یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین جنبه های آموزش، ایجاد انگیزه در کسانی است که تحت یادگیری و آموزش قرار می گیرند. افرادی که انگیزه کافی نداشته باشند به طور موثر یاد نمی گیرند. اطلاعات را حفظ نخواهند کرد، در بازخورد دادن مطالب یادگرفته شده شرکت نخواهند کرد و حتی ممکن است در یادگیری برخی از آن ها اختلال ایجاد شود. شاگردان ممکن است به دلایل مختلفی بی‌انگیزه باشند مانند اینکه هیچ علاقه‌ای به موضوع نداشته باشند یا روش‌های مدرس را جذاب نبینند. یا توسط نیروهای خارجی حواسشان پرت شود.
حتی ممکن است آشکار شود که دانش آموزی که بی انگیزه به نظر می رسد در واقع در یادگیری مشکل دارد و نیاز به توجه ویژه دارد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*