ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت مهارت گوش دادن | با چند تکنیک ساده

تقویت مهارت گوش دادن از چه راه هایی امکان پذیر است؟ مهارت گوش دادن، از آن دست مهارت هایی است که با تمرین و تکرار می توانیم آن را در خودمان تقویت کنیم. این مهارت، در تقویت روابط اجتماعی، موفقیت شغلی و کیفیت ارتباط ما با دیگران موثر است و می تواند نقش پررنگی در بهبود آن ها داشته باشد. علاوه بر این ها، تقویت مهارت گوش دادن در دانش آموزان و یا حتی کودکان می تواند درجه علمی و اجتماعی آن ها را بالا ببرد و آن ها را به مسیر متفاوتی در بزرگسالی هدایت کند. برای آنکه از روش های تقویت مهارت گوش دادن بیشتر بدانید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. هم چنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روابط اجتماعی کلیک کنید. 

تماس با مشاورمهارت گوش دادن چیست؟

مهارت های گوش دادن بر هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارد. با یادگیری نحوه بهتر گوش دادن، زندگی کاری و شخصی خود را بهبود ببخشید. مهارت های شنیداری از جمله مهارت های تاثیرگذار در روابط بین فردی می باشد. اگر بتوانید هنر گوش دادن را به خوبی توسعه دهید، هر بخش دیگری از زندگی خود را - اعم از حرفه ای، تحصیلی، اجتماعی یا شخصی - بهبود بخشیده اید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چرا مهارت های شنیداری بسیار مهم هستند. چرا پرورش آن ها دشوار است چگونه آن ها را بهبود بخشیم و چگونه آگاهانه گوش کنیم.

ارتباط برای همه مهم است. چه دوستان، خانواده، همکاران یا حتی غریبه هایی که در طول روز با آن ها مراوده می کنید. با این حال، افراد مختلف به روش های مختلف ارتباط برقرار می کنند و درک این تفاوت ها مهم است. در فرهنگ پیشرفته امروزی، ارتباطات بسیار مهم‌تر از همیشه به نظر می رسند، اما مردم زمان کمتری را صرف گوش دادن واقعی به یکدیگر می‌کنند. گوش دادن واقعی به طور ملموسی حتی اگر برای توسعه روابط، رسیدگی به مشکلات، حصول اطمینان از درک کردن، حل و فصل اختلافات، و افزایش دقت به آن نیاز داشته باشید نادرتر می شود. وقتی در محل کار خوب گوش می دهید، کمتر اشتباه می کنید و زمان کمتری را نیز تلف می کنید. گوش دادن درست باعث رشد کارمندان مدبر و خودکفا می شود که می توانند مشکلات زندگی شخصی خود را نیز حل کنند. توانایی گوش دادن همه جنبه های زندگی فرد را غنی می کند.

فرق گوش دادن با شنیدن

گوش دادن مهارتی است که بسیاری از ما آن را بدیهی می دانیم. مردم اغلب آنچه گفته می شود می شنوند، اما شنیدن با گوش دادن یکسان نیست. برای گوش دادن، ما باید تلاش آگاهانه ای داشته باشیم تا نه تنها بشنویم، بلکه آنچه را که دیگران می گویند، جذب، هضم و درک کنیم. البته، کسانی که دچار کم شنوایی یا اختلال هستند ممکن است با جنبه های خاصی از ارتباط دست و پنجه نرم کنند. بنابراین وقتی در مورد مهارت های گوش دادن صحبت می کنیم، مهم است که به یاد داشته باشیم که این یک فرآیند دو طرفه است. مهارت های ارتباطی خوب یعنی در نظر گرفتن موقعیت و نیازهای طرف مقابل. گوش دادن نه تنها ظرفیت درک و برقراری ارتباط شما را بهبود می بخشد، بلکه می تواند تجربه افراد دیگر از مکالمه با شما را نیز لذت بخش تر کند.

گوش دادن یعنی این که فرد بتواند در حین ارتباط با فرد دیگر، پیام هایش را درست و خوب بفهمد و آن ها را درک کند. در واقع مهارت گوش دادن چیزی فراتر از شنیدن صرف است و نیازمند درگیر شدن بیشتر در فرایند ارتباطی است. اگر فردی این مهارت را نداشته باشد و یا تلاشی برای تقویت آن نکند، ممکن است دچار سوء تفاهم بشود و یا پیام های اطرافیانش را خوب نفهمد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت گوش دادن کلیک کنید.

همان طور که گفته شد گوش دادن و شنیدن دو فرایند متفاوت هستند. گوش دادن یک فرایند اختیاری است که با توجه، دقت و تمرکز همراه است. هدف در گوش دادن این است که متوجه پیام و انتقال مطلب شویم و آن را درک کنیم. اما شنیدن به این معنی نیست. شنیدن یک امر غیر ارادی و فیزیولوژیک است. دقت، توجه و تمرکز فرد را به دنبال ندارد و هدفمند نیست. مثل شنید صدای پرندگان، موسیقی در حال پخس در یک رستوران و صدای ماشین ها. در یک ارتباط موثر افراد به یکدیگر گوش می دهند نه اینکه تنها حرف های هم را بشنوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موفقیت در زندگی کلیک کنید. 

تقویت مهارت گوش دادن چه فایده ای دارد؟

تقویت مهارت گوش دادن در زندگی اجتماعی امروزی، قطعا فوایدی برای ما دارد. چند مورد از فواید خوب گوش دادن عبارتند از:

- تمرکز روی صحبت های دیگران و پیام های ارسالی آن ها

- درست فهمیدن، برداشت صحیح و درک خوب از پیام

- تشویق طرف مقابل به بیان صادقانه و آزادانه مطالب

- بهبود و تقویت روابط فرد با دیگران (برای آگاهی از مهارت های ارتباطی کلیک کنید)

- افزایش کیفیت روابط اجتماعی

- بیشتر شدن تفاهم های اجتماعی و کاهش تفاوت ها

- جلوگیری از سوءتفاهم ها

- بالا رفتن قدرت یادگیری

- افزایش خود آگاهی و وسعت بخشیدن به شناخت دیگران (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت خودآگاهی کلیک کنید)

راهکارهایی برای تقویت مهارت گوش دادن

برای این بتوانید یک شنونده خوب باشید نباید تمرین را فراموش کنید. این مهارت دقیقا مثل مهارت فن بیان، نیاز به تکرار و استمرار دارد. در زیر چند راهکار برای تقویت مهارت گوش دادن آورده ایم:

تقویت مهارت گوش دادن : صبور باشید

وقتی شخص دیگری در حال صحبت کردن است، با دقت گوش دهید تا دقیقا متوجه صجبتش شوید. وسط حرفش نپرید، جمله اش را ادامه ندهید و حرفش را قطع نکنید. این امر باعث می شود که فرد مقابل بیشتر احساس درک شدن و پذیرفته شدن را از جانب شما دریافت کند. 

تقویت مهارت گوش دادن : راحت باشید

سعی نکنید کار خارق العاده ای انجام بدهید. راحت باشید و اجازه بدهید گوینده در کنارتان احساس راحتی کند. نیازها، علایق و سلائق طرف مقابلتان را در نظر بگیرید. خیره نشوید اما تماس چشمی را هم فراموش نکنید. بهتر است از لبخند هم استفاده کنید و یا سرتان را جهت موافقت تکان دهید تا گوینده متوجه گوش دادن شما بشود.

تقویت مهارت گوش دادن : همدلی کنید

سعی کنید از زاویه دید گوینده به قضیه نگاه کنید و خودتان را جای او بگذارید. دیدگاه های خودتان را کنار بگذارید و از نگاه او، تمام جوانب را بسنجید. هیجانات فرد را مقابلتان را بشناسید و تلاش کنید تا آن ها را درک کنید. 

بهبود مهارت گوش دادن : به لحن گوینده توجه کنید

به حجم، لحن و نحوه صحبت کردن گوینده توجه داشته باشید. این ها مواردی هستند که می توانند تکمیل کننده حرف هایشان باشند و پیام ها را بهتر به شما متنقل کنند. از زیر و بم کردن صدا، بلند یا آرام حرف زدن و مواردی مثل این می توانید متوجه اهمیت موضوع ها شوید.

بهبود مهارت گوش دادن : سوال بپرسید

خودتان را مجبور کنید خوب گوش بدهید تا بتوانید سوال بپرسید. سوال پرسیدن می تواند به شما کمک کند تا مهارت گوش دادن را در خودتان تقویت کنید. به حرف هایش عکس العمل نشان بدهید و اگر جایی ابهام دارید بپرسید. ابهام می تواند حواستان را پرت کند و اجازه ندهد خوب گوش کنید. البته سوال پرسیدن هم باید به شیوه درستی انجام شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله آداب سوال پرسیدن مراجعه کنید. 

تقویت مهارت گوش دادن : یادداشت برداری کنید

نوشتن جزوه، نت برداری و یادداشت برداری می تواند تمرکز شما را در گوش دادن بالا ببرد و شما را مجبور کند خوب گوش دهید. هر جایی که احساس می کنید مهم است و نیاز به نوشتن دارد، بنویسید و رویش خوب فکر کنید تا به خوبی متوجه پیام های ارسالی گوینده شوید.

تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

کودکان می توانند گزینه خوبی برای تقویت مهارت گوش دادن باشند. می توانید با استفاده از فیلم، بازی یا تمرین های ساده، این مهارت را در آن ها تقویت کنید. تا بتوانند از همان سنین ابتدایی ارتباطات سالم و عمیقی را با دیگران شکل دهند. در ادامه به چند راهکار در این زمینه اشاره کرده ایم:

مهارت گوش دادن | گوش دادن به صدای داستان

داستان ها را به صورت صوت در بیاورید و برایشان پخش کنید. از آن ها بخواهید در پایان داستان، خلاصه ای از آن را برایتان بازگو کنند. هدف در اینجا این است که کودک به یک تمرکز نسبی برای گوش دادن برسد.

مهارت گوش دادن | پخش صداهای طبیعی

در این جا می توانید صدایی از خش خش برگ ها، ورق زدن کتاب، ترمز ماشین و ... ضبط کنید و برایشان پخش کنید. از آن ها بخواهید اسم هر یک را بگویند و بتوانند آن ها را از هم تشخیص بدهند.

مهارت گوش دادن | شعرخوانی و قصه گویی

برای کودکان کتاب بخوانید و داستان تعریف کنید. در انتها از آن ها بخواهید تا نقد کنند و درباره شخصیت ها صحبت کنند. با این کار می توانید روحیه نقد و گوش دادن انتقادی را نیز در آن ها تقویت کنید.
شما می توانید برای اطلاع از سایر مهارت ها مقاله مهارت های زندگی را مطالعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*