ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت سیستم ایمنی بدن | چگونه سیستم ایمنی بدن خود را بالا ببریم؟

تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری ها لازم است. سیستم ایمنی بخشی از بدن است که سلول‌های تمام بدن را از ورود عوامل بیگانه مثل میکروب ها و ویروس ها را شناسایی می‌کند و آن‌ها را از بین برده یا خنثی می کند. افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها تقویت شده و قدرتمند است به هنگام مقابله با شرایط بیماری بسیار کمتر از سایر افراد دچار بیماری های شدید و مکرر می شوند. این مقاله در پی معرفی روش های ساده ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تغذیه کلیک کنید.  

تماس با مشاور

آشنایی با سیستم ایمنی بدن

اصلی ترین بخش سیستم ایمنی بدن، گلبول های سفید خون هستند که در سرتا سر بدن حضور دارند و به محض آگاهی از ورود عامل بیگانه مانند میکروب یا ویروس شروع به دفاع از اجزای بدن و حفاظت از آن می کنند. تقویت سیستم ایمنی بدن بهترین و موثرترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به تمام انواع بیماری ها مخصوصا بیماری های ویروسی مانند ویروس کرونا است. خوشبختانه راهکارهای بسیار ساده ای وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید تا در شرایط بیماری، قدرت بیشتری برای دفاع و محافظت از خود داشته باشد.
کاهش سوخت و ساز و عملکرد بدن یا بروز نارسایی های مختلف در اعضای داخلی بدن به هنگام بیماری در این افراد کمتر دیده می شود و به طور کلی بدن ان ها به هنگام رویارویی با ویروس ها و میکروب ها استقامت بیشتری از خود نشان می دهد و حتی قادر است بدون دارو نیز در برابر عوامل خارجی از خود دفاع کرده و بهبود یابد. تقویت سیستم ایمنی بدن راهکاری بسیار آسان در عین حال موثر برای مقابله ی بهتر بدن با بیماری ها است.
سیستم ایمنی بدن کار قابل توجهی در دفاع از بدن ما در برابر میکروارگانیسم های بیماری‌زا انجام می دهد. اما گاهی اوقات ممکن است سیستم ایمنی در انجام وظیفه خود شکست خورده و حمله یک میکروب شما را بیمار کند. در واقع شما تنها زمانی بیمار می شوید که سیستم ایمنی بدنتان به خوبی نتوانسته باشد از پس دفاع و محافظت از بدنتان بربیاید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد غذایی مفید برای پیشگیری و مقابله با کرونا کلیک کنید.  

چگونه می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

سیستم ایمنی بدن شما برای عملکرد صحیح به مواد مغذی مختلف و خواب کافی نیاز دارد. انجام ورزش های هوازی نیز از جمله روش های موثری هستند که در تقویت ایمنی بدن به کار می روند. استرس و اضطراب از جمله مواردی است که روحیه شما را تضعیف کرده و با ترشح هورمون کورتیزل منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شما می شود بنابراین شما به راحتی بیمار می شوید.
کاهش سطح استرس و اضطراب از طریق به کارگیری هر راهکاری که به افزایش آرامش و بهبود وضعیت سلامت روان شما کمک کند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما خواهد شد در نتیجه زمانی که شما آرامش بالا و روحیه ی مثبتی داشته باشید احتمال این که تحت شرایطی بیمار شوید به صفر می رسد.
راهکارهایی وجود دارد که به کارگیری و رعایت هر کدام از آن ها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و  باعث می شود کمتر بیمار شوید یا به هنگام بیمار شدن نیز سریع تر بتوانید بر بیماری خود غلبه کرده و فعالیت های روزمره ی خود را از سر بگیرید. تمامی این راهکارها بسیار ساده هستند اما انجام دادن روزمره ی آن ها باعث می شود به نوعی عادت خود مراقبتی در شما تبدیل شوند و در نهایت تاثیرات شگرفی بر ایمنی بدن شما ظاهر شود. برخی از این راهکارهای موثر به شرح زیر می باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش های خود مراقبتی کلیک کنید.
تقویت سیستم ایمنی بدن

1-کاهش استرس برای تقویت سیستم ایمنی بدن

شاید برایتان عجیب باشد اما اگر دقت کنید متوجه می شوید که شما اکثرا زمانی بیمار می شوید که درگیر استرس و نگرانی های زیادی هستید. زیاد بودن سطح اضطراب و استرس باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد می شود. بنابراین در صورتی که بتوانید آرامش را به روان خود برگردانید سیستم ایمنی بدن شما مقاوم تر می شود و به راحتی می تواند بیماری ها را از خود دور کند. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
به یاد بیاورید زمانی که بیمار بودید فردی خوش رو و شاد به ملاقاتتان آمد یا فیلم خنده داری دیدید و برای مدت کوتاهی درد و ناراحتی خود را فراموش کردید. دقیقا همین قدر سریع، آرامش و احساس خوب تاثیر مستقیم خوذ را بر وضعیت جسمی افراد می گذارد.

2-خواب کافی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بدن شما روزانه حداقل 8 ساعت نیاز به خواب کافی دارد. افرادی که دچار اختلالات خواب هستند و یا به هر دلیلی خواب آرام و راحتی ندارند خیلی بیشتر از سایر افراد بیمار می شوند و ایمنی بدن ان ها مقاومت کمتری از خود در برابر بیماری های مختلف مخصوصا بیماری های ویروسی نشان می دهد. کمبود خواب و نداشتن خواب راحت و کافی یکی از دلایل ضعیف شدن سیستم اعصاب و هم چنین سیستم ایمنی بدن افراد است.
اگر قصد دارید سیستم ایمنی بدنتان را برای مقابله با شرایط بیماری ها تقویت کنید خواب ارام و کافی را فراموش نکنید. هم چنین برای این که خواب راحتی داشته باشید باید ساعت خوابتان را نیز درست تنظیم کنید. تا دیر وقت و بعد از ساعت دوازده شب بیدار نمانید. سعی کنید شب ها زود بخوابید تا بدنتان فرصت بیشتری برای به بروز رسانی خود برای روز بعد داشته باشد.
تقویت سیستم ایمنی بدن

3-انجام ورزش های هوازی

ورزش بهترین روش تقویت ایمنی بدن انسان است. همچنین، ورزش می تواند به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک کند. به علاوه ورزش از ابتلا به پوکی استخوان، بیماری های قلبی و انواع سرطان جلوگیری می کند. فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده‌ روی، ایروبیک، یوگا و شنا بسیار مفید هستند. اگر حوصله ی رفتن به باشگاه را ندارید می توانید در خانه نیز ورزش کنید. ورزش روزانه به مدت نیم ساعت علاوه بر این که سیستم تنفسی شما را بهبود می بخشد به تناسب اندام کمک کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتان نیز می شود.

4-تغذیه مناسب

تغذیه ی مناسب می تواند اصلی ترین و مهم ترین راهکار برای تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. مصرف روزانه ی لبنیات، مرکبات، سبزیجات، انواع دانه های مغذی مانند گردو و بادام، غذاهای دریایی و... به دلیل دارا بودن انواع ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن باعث تقویت ایمنی بدن شما می شوند و به هنگام رویارویی با شرایط بیماری بسیار کمک کننده هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

5-استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش ها

مصرف برخی گیاهان دارویی که در طبیعت وجود دارند می توانند برای تقویت ایمنی بدن بسیار موثر بوده و معجزه آفرین باشند! این گیاهان را می توانید به صورت دمنوش یا عرقیات مصرف کنید. مصرف گیاهان دارویی مانند بابونه، پونه، بومادران، زنجبیل و ... برای تقویت ایمنی بدن بسیار مفید هستند. می توانید در صورت نیاز ابتدا با یک فرد متخصص طب سنتی در این باره صحبت کنید و از او داروی گیاهی مناسب طبع بدن خود را بگیرید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
مصرف گیاهان دارویی و دمنوش ها تاثیر فوق العاده ای بر تقویت ایمنی بدن شما می گذارند اما باید در نظر داشته باشید که برخی گیاهان دارویی در صورتی که در مصرف آن ها زیاده روی کنید می تواند برای شما مشکل ساز شود بنابراین از زیاده روی در مصرف آن ها پرهیز کرده و در مورد روال مصرف حتما با یک فرد متخصص مشورت نمایید.

6-دوری از الکل

مصرف الکل و دخانیات، سیگار یا اعتیاد به مواد مخدر مواردی هستند ک هبه شدت بر سیستم مغز و اعصاب  انسان اثرات مخربی بر جای می گذارند. اگر خواهان سلامتی جسم و روان خود هستید و از بروز بیماری های مختلف در جسم خود به تنگ آمده اید حتما لازم است مصرف دخانیات و الکل را متوقف کنید. چرا که این مواد مانند سمی هستند که شما بر روان و جسم خود می ریزید و انتظار دارید حس و حال خوبی داشته باشید.
مصرف دخانیات و الکل آسیب ها و ضربات شدید و مهلکی بر پیکره ی جسم و روان افراد وارد می سازد. سیستم بدنی ان ها را ضعیف کرده و باعث می شود بدن شما در شرایط بیماری یا ورود میکروب ها و ویروس ها توان دفاع از خود را نداشته و به اسانی بیمار شود. بنابراین زمانی که دخانیات مصرف می کنید نباید انتظار داشته باشید که از یک طرف به بدن خود اسیب بزنید و از طرف دیگر سیستم ایمنی قوی و نیرومندی داشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*