ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت اراده برای ترک اعتیاد راه نجات از وابستگی به مواد

تقویت اراده برای ترک اعتیاد را بیاموزید. اکثر مردم این نکته را می دانند که قدرت اراده یعنی قدرتی که شما بتوانید هرگونه تغییری که لازم باشد در شیوه و سبک زندگیتان اعمال کنید تا به موفقیت برسید. فرقی نمی کند موفقیت را در چه چیزی ببینید در صرفه جویی در مصرف پول، کاهش وزن، ترک سیگار و الکل و مواد مخدر و … اراده برای کمک بر غلبه بر میل به سمت چیزی رفتن و انتخاب بهتر و سالم تر در زمانی که وسوسه ها از راه می رسند لازم است.برای اشنایی بیشتر دراین زمینه میتوانید با مشاوره ترک اعتیاد تماس حاصل فرمایید.  
 

تماس با مشاور

                                            

لزوم اراده برای ترک اعتیاد

این درست است که اراده به تنهایی برای غلبه بر اعتیاد کافی نیست اما مطمئنا یکی از شرایط لازم و قطعی برای شروع این پروسه است چرا که اگر کسی را به زور و به جبر هم به کمپ ترک اعتیاد ببرید ممکن است که حقیقتا ترک هم کند اما سوال اینجاست که آیا ترک او دائمی است؟ امروزه اطلاعات مردم بالا رفته است و همگان این حقیقت تلخ را می دانند که اعتیاد با یک درد بزرگ در زندگی خیلی از افراد گره خورده است. زمانی که یک فرد معتاد به خاطر مشکلات به سمت اعتیاد رفته است احتمال این که پس از ترک اعتیاد مجددا با ظهور یک مشکل بزرگ به سمت اعتیاد کشیده شود بسیار بالا است. اما این احتمال را می شود با « قدرت اراده » تاحد زیادی کاهش داد. 
اگر افرادی که اعتیاد دارند خودشان بخواهند ترک کنند و اراده شان به سائق درونی خودشان به کار بیفتد این ترک اعتیاد تاحد زیادی امیدوارکننده خواهد بود. اراده می تواند روند بهبودی فرد بیمار به اعتیاد را آسان تر کند. اغلب مردم تصور می کنند که اراده یک ویژگی است که درون هرکسی نیست اما این باور غلط را همین جا خط بزنید، اراده درواقع مجموعه ای از مهارت های زندگی است که می توان آن را آموخت، تمرین و تقویت کرد.  

اراده چیست و از کجا نشأت می گیرد؟

از بسیاری جهات قدرت اراده را می توان به عنوان تضاد بین میل به آنچه فرد در حال حاضر می خواهد و آنچه در آینده می خواهد در نظر گرفت. زمانی که اعتیاد در بدن رخ می دهد در قسمت مراکز پاداش مغز اتفاقی می افتد که ترجیح می دهند دوباره آن مواد مخدر استفاده شده تا پاداش های فوری یعنی آن حال خوبی که پس از مصرف مواد برای فرد ایجاد می شود را به دست آورند. درحالی که مراکز پاداش های مغز به طور نرمال به دنبال پاداش های طولانی مدت هستند.
اما اعتیاد و مصرف مواد باعث می شود این مراکز تمایل به دریافت پاداش های فوری باشند که منجر به هوس و میل شدید فرد به آن مواد مخدر یا الکل یا  گرایش به سیگار و … شود. با قوی تر شدن این هوس ها برای جلوگیری از تسلیم شدن به اراده بیشتر نیاز است که این یک مشکل است زیرا اعتیاد بر مناطقی از مغز که تصور می شود باعث ایجاد اراده می شود نیز تأثیر می گذارد.

مجموعه مهارت هایی که اراده نامیده می شوند

اراده تنها یک مهارت نیست بلکه مجموعه ای از مهارت ها است که بیشتر آن ها به قشر پیش پیشانی نسبت داده می شود. قشر پیش پیشانی بخشی از مغز منحصر به انسان است که مسئول بیشتر مهارت های تفکر سطح بالا ما است. این مهارت ها غالباً عملکردهای اجرایی نامیده می شوند و به مجموعه ای از مهارت های تفکر انتقادی اشاره دارند که به ما در برنامه ریزی از پیش، حل مشکلات و تصمیم گیری های خوب که به ما در رسیدن به اهداف بلند مدت کمک می کند اشاره می کند. چندین عملکرد اجرایی با هم کار می کنند تا “اراده” را در انسان تشکیل دهند. این مهارت ها شامل توانایی:

 • فکر کردن به عواقب کوتاه مدت و بلند مدت یک اقدام
 • افکار، احساسات و خواسته های ناخواسته را نادیده گرفتن
 • سرسخت بودن و فکرکردن به مسائل دشوار حتی وقت ناراحت باشید
 • دور کردن افکار و احساسات بیهوده
 • توجه کردن به اهداف، ارزش ها و افکار مفید درازمدت
 • دنبال کردن اهداف با یک اقدام یا عکس العمل به موقع و مفید

اراده عموماً به عنوان یک مهارت قابل یادگیری، تمرین و تقویت در نظر گرفته می شود اما برخی از افراد ممکن است مزیت یا معایب طبیعی خود را در مورد قدرت اراده داشته باشند. عوامل متعددی ممکن است برخی از این مزایا و معایب را تعیین کنند. شامل استعدادهای ژنتیکی، اختلالات روانی مانند یک بیماری زمینه ای روانشناختی و حتی عوامل شخصیتی مانند کمابیش تکانشی هستند. با این حال به نظر می رسد حتی کسانی که به طور طبیعی سطح بالاتری از خود تنظیمی دارند از قدرت اراده نامحدود برخوردار نیستند.  

تقویت اراده برای ترک اعتیاد
عوامل افزایش اراده

عوامل متعددی ممکن است برخی از این مزایا و معایب را تعیین کنند شامل:

 • استعدادهای ژنتیکی
 • عوامل روانی مانند یک بیماری زمینه ای روانشناختی
 • عوامل شخصیتی مانند کسانی که تقریبا کم و بیش شخصیت های تکانشی دارند

به نظر می رسد حتی کسانی که به طور طبیعی سطح بالاتری از خودکنترلی دارند از قدرت اراده نامحدود برخوردار نیستند. اکنون بیشتر محققان قدرت اراده را به عنوان یک منبع محدود یا چیزی که می تواند به طور موقت تمام شود در نظر می گیرند. مطالعات تحقیقی نشان داده است که وقتی افراد در حوزه ای از زندگی اراده می کنند (مانند خوردن دسر) احتمال اینکه بعداً وسوسه شوند (مانند نوشیدن زیاد) بیشتر است.
این یافته نشان می دهد که به نظر می رسد همه افراد دارای قدرت اراده هستند اما استفاده از آن میزان آن را کاهش می دهد. در عین حال نیروی اراده نیز به عنوان یک منبع تجدیدپذیر در نظر گرفته می شود که با گذشت زمان خود را دوباره پر می کند. این بدان معناست که اگر فردی که اعتیاد دارد مقابل یک وسوسه لحظه ای ایستادگی کند قدرت اراده ش دوباره تقویت می شود. 
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر وسوسه بعد از ترک کلیک کنید.
یک نکته ی دیگر نیز اینجا حائز اهمیت است و آن این است که از موادمخدر دوری کردن منجربه تقویت اراده در طولانی مدت خواهد شد به نظر می رسد هر روز کمی بیشتر از روزهای اولیه قوی می شوید تصور کنید فردی رژیم سختی دارد اما فقط غذاو تغذیه سالم در خانه خود دارد، یعنی غذاهای مضر مانند سوسیس کالباس، چیبس و پفک و شکلات و … ندارد در این صورت احتمالاً مجبور خواهد شد از اراده کمتری برای مقابله با حس وسوسه ی خوردن آن غذاهای مضر صرف کند پس این بدان معنا است که با این کار می توانید در مصرف اراده ی خود صرفه جویی کنید.  

روش های تقویت اراده برای ترک اعتیاد

برخی از افراد به طور طبیعی ممکن است قدرت اراده بیشتری داشته باشند و برخی دیگر کمتر اما نکته مهم این است که هر کس حداقل دارای مقداری از آن است. از آنجا که وقتی از اراده استفاده می شود از بین می رود  باید سعی کنید هر اندازه اراده دارید همان را تقویت و حفظ کنید. استراتژی های مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها برای كمتر استفاده كردن از نیروی اراده استفاده كنید و اطمینان حاصل كنید كه در مواقعی كه بیشترین نیاز را دارید از آن ها استفاده كنید. برای آشنایی با راه های تقویت اراده کلیک کنید.

1- تقویت اراده برای ترک اعتیاد | برنامه ریزی کنید

برای اکثر افرادی که در حال بهبود هستند زمان هایی که بیشترین نیاز را به نیروی اراده دارند در مراحل اولیه است و زمانی که با محرک ها یا وسوسه های غیر منتظره روبرو می شوند. به همین دلیل روش های حفاظتی باید از اوایل شروع شود حتی قبل از قطع مصرف مواد مخدر یا الکل. در فرآیند برنامه ریزی  مهم است که در مورد موقعیت هایی فکر کنید که به احتمال زیاد با وسوسه ها روبرو می شوید یا انگیزه های شدید دارید. ممکن است شامل موارد زیر باشد: مکان های خاصی مانند بارها، باشگاه ها یا محله های خاصی که در آن مواد مخدر خریداری کرده اید، افراد خاصی که با آن ها از الکل یا مواد مصرف می کردید یا افرادی که می شناسید که آن ها به الکل یا مواد مخدر علاقه دارند.
شرایطی که دارو یا الکل به احتمال زیاد در اختیار شما قرار می گیرد یا به شما پیشنهاد می شود. شرایطی که می توانید بدون “گرفتن مچ شما” نوشیدنی یا استفاده کنید. شرایط استرس زایی که به احتمال زیاد میل شدید به نوشیدن یا استفاده از آن را دارید. به خاطر داشته باشید که همیشه انتخاب های زودتر از مواقع، آسان تر از لحظاتی است که وسوسه می شوید یا تمایل دارید.

2-تقویت اراده برای ترک اعتیاد | غلبه بر وسوسه

حالا با خود فکر کنید در شرایطی که مثال زده شد دوست دارید از اراده ی خود استفاده کنید تا یک موقعیت را با موفقیت پشت سر گذاشته و سیستم پاداش های مغزی را فعال کرده و باعث شوید اراده شما بیشتر شود یا این که تسلیم میل خود شوید و به جایگاهی چندبرابر بدتر از جایگاهی که برای ترک اعتیاد شروع کرده اید برگردید؟ راهکارهای برنامه ریزی برای این که بتوانید جلوی وسوسه هایتان را بگیرید چند نمونه کار می توان کرد:

 • کیف پول یا پول نقد خود را در خانه بگذارید تا از وسوسه شدن برای توقف برنامه ریزی نشده برای خرید مشروب یا مواد مخدر جلوگیری کنید.
 • به دوستان یا همکاران خود بگویید که دیگر مشروب نمی خورید یا از مواد مخدر استفاده نمی کنید.
 • حذف مخاطبینی که قبلا با آن ها مشروب خورده اید یا با هم مواد مصرف کرده اید به عبارتی هم پیاله بوده اید یا فروشندگانی که از آن ها خرید کرده اید.
 • برای جلوگیری از وسوسه شدن برای استفاده مواد ومشروب در مرحله سم زدایی برای ترک اعتیاد به یک دوره توانبخشی سرپایی مراجعه کنید.
 • ثبت نام برای توانبخشی سرپایی که غربالگری دارویی تصادفی دارد.
 • از پزشک خود بخواهید که دارویی را برای جلوگیری از اثرات دارو یا سهولت در خروج از مرحله ی سم زدایی برایتان تجویز کند.

3-تقویت اراده برای ترک اعتیاد | سرگرم بودن

استراتژی دیگری که بسیاری از افراد در دوران نقاهت اولیه مفید می دانند این است که برنامه خود را با فعالیت هایی پر کنند تا آن ها را مشغول نگه دارند. مشغول ماندن در جلسات 12 مرحله ای (مانند 90 جلسه در 90 روز)، داوطلب شدن، تعیین تاریخ ناهار با دوستان یا ثبت نام در یک ورزش یا فعالیت باشید. اجتناب از گذراندن زمان بیکار زیاد به تقویت اراده از راه های مختلف کمک می کند، از جمله:

 • ذهن خود را از افکار و تمایلات منحرف کنید
 • محدود کردن فرصت های مصرف مواد مخدر یا الکل
 • افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی (افرادی که به شما تکیه می کنند و از شما انتظار حضور دارند)
 • یافتن راه های جدید و سالمتر و مهارت های کنترل استرس و احساسات دشوار که در گذشته میل به مواد مخدر ایجاد کرده و به آن کمک کرده است.
 • ایجاد عادات و روال های جدید که به تقویت مجدد مغز شما کمک می کند و عادت های قدیمی مصرف مواد مخدر و اعتیاد به الکل را از بین می برد.

تقویت اراده برای ترک اعتیاد
4-سرد کردن « افکار داغ »

برخی اوقات ناچارا افرادی که در حال بهبود هستند افکار و هوس های غیر مفید و ناخواسته را تجربه خواهند کرد، بنابراین مهم است که برای این قبیل افکار از قبل آماده باشید. بسیاری از کارشناسان این افکار را “افکار داغ” توصیف می کنند که بسیار شدیدتر از حالت نرمال بوده و باعث برانگیختگی احساسات و هیجانات شما می شوند. جالب است که برخی از تکنیک ها وجود دارد که ثابت کرده اند این افکار “داغ” را “سرد” می کند و به کاهش شدت آن ها کمک می کند. مطالعه ی مشهوری بر روی کودکان انجام شد که اگر صبر می کردند به جای یک کلوچه، دوکلوچه نصیب آن ها می شد.

5-تمرین برای صبر کردن

محققان دریافتند که کودکانی که صبورتر هستند درحقیقت بسیاری موفق تر عمل می کنند. محققان در این آزمایش حواس بچه ها را از کلوچه ها با این که به جای طعم کلوچه، تمرکزشان را روی رنگ یا شکل و اندازه کلوچه بگذارند حواس آن ها را پرت می کردند. راهکارهایی برای سرد کردن افکار داغ در ادامه آمده است:

 • تمرکز توجه خود را بر روی چیز دیگری در اتاق یا مشغول شدن در یک مکالمه یا فعالیت ذهنی قرار دهید.
 • از ذهن آگاهی برای فاصله گرفتن از افکار استفاده کنید و در عوض به یک “مشاهده گر کنجکاو” از احساسات، مشاهده و تجربه خود تبدیل شوید.
 • به دختریا پسرتان فکر کنید به روزی که دوباره به خانه بازمی گردید و این بار به عنوان یک تکیه گاه برایشان هستید.
 • به تراشه ای که روی آن عدد روزهایی که با شهامت و شجاعت برای ترک اعتیاد تلاش کرده اید نگاه کنید.
 • به خود بگویید “من مواد را نمی خواهم” یا “من به مشروب احتیاج ندارم” به جای “من نمی توانم”.
 • درمورد عواقب مصرف مواد بیشتر فکرکنید این که باعث شده است تا به امروز چه چیزهایی را در زندگی از دست بدهید مثلا شغلتان یا این که لب خط طلاق ایستاده اید و اگر ترک نکنید همسرتان ممکن است این بار کنارتان نماند. به این چیزها فکرکنید به جای فکرکردن به آن حس لذت آنی که با مصرف مواد به دست می آورید.

 

تقویت اراده برای ترک اعتیاد | سخن پایانی

مانند یک ماهیچه قدرت اراده زمانی ضعیف و خسته می شود که نیاز به انجام کارهای سنگین زیاد باشد، به خصوص اگر از فرم خود خارج شده باشد. به همین دلیل است که لازم است از قبل برنامه ریزی کنید، مشغول باشید و خونسردی خود را در مواقع ضروری بسیار مهم حفظ کنید، به ویژه در دوران نقاهت اولیه. این استراتژی ها به شما کمک می کند تا از منابع تخلیه شده اراده خود محافظت کنید که در مواقعی که بیشترین نیاز را دارید از آن استفاده کنید. اما با گذشت زمان، با ورزش منظم این “ماهیچه” در واقع آن را تقویت می کنید. 
هنگامی که قدرت اراده قوی تر می شود، مقاومت در برابر خواسته ها آسان تر می شود، شبیه اینکه چگونه وزن سنگین هنگام عادت کردن به بلند کردن وزن “سبک تر” می شود. این را در روزهایی که بسیار سخت هستند در نظر داشته باشید. هنگامی که از قدرت اراده احساس خستگی مزمن و ضعف می کنید، این را به عنوان اثبات قوی تر شدن خودتان و اراده تان و  ضعیف تر شدن اعتیادتان تفسیر کنید. درصورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد ترک اعتیاد هستید و یا نگرانی هایی در این زمینه دارید می‌توانید آن را با مشاوره روانشناسی در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*