ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت صفات انسانی | انسانیت را تعریف کنید

تقویت صفات انسانی به تقویت صفاتی اشاره دارد که منجر به رشد و شکوفایی انسان می‌شوند. همچنین در بهزیستی افراد با یکدیگر در جامعه نقش بسزایی دارند. از جمله مهم‌ترین این صفات می‌توان به رشد اخلاق در انسان اشاره کرد. ما در این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد صفات انسانی و روش‌های تقویت آن‌ها پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد.

تماس با مشاور

راه‌های تقویت صفات انسانی و انواع آن

در این مقاله ما رشد اخلاق، انصاف، خودشکوفایی و فردیت را به عنوان صفات انسانی بسیار تأثیرگذار در زندگی اجتماعی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

اینفوگرافیک تقویت صفات انسانی

اینفوگرافیک تقویت صفات انسانی

1- تقویت اخلاق و انصاف 

اخلاقیات در هر جامعه‌ای متناسب با ارزش‌ها و عقاید آن جامعه تعیین می‌شود. با این حال یکسری از ارزش‌های کلی نظیر صداقت، درستکاری، وفاداری و مواردی این‌ چنینی وجود دارند که در بین تمام جوامع به عنوان اخلاقیات پسندیده مطرح می‌شود.

برای تقویت و رشد اخلاقیات در بالاترین سطح آن، نیازمند این هستیم که موضوعات اخلاقی را به درستی بشناسیم و برای خود آن‌ها، فارغ از مزیت‌هایی که ممکن است برای ما داشته باشد ارزش قائل باشیم. به این معنی که باید تلاش کنید اهمیت قائل شدن و رعایت اخلاقیات به امری درونی برای شما تبدیل شود و اگر هیچ پاداش و تائید بیرونی هم نبود شما به خاطر اهمیت دادن به ارزش‌های شخصی خود بتوانید اخلاقیات را رعایت کنید.

انصاف یکی از ویژگی‌های اخلاقی مهم است که رعایت آن به بهبود روابط اجتماعی سالم کمک بسیاری می‌کند. برای این که انصاف و رفتار عادلانه در جامعه تقویت شود باید از قدم‌های کوچک شروع کرد. شما نمی‌توانید یک شبه جامعه را دگرگون کنید اما به جای آن می‌توانید از خودتان شروع کنید و در کانون خانواده برای کودکان و اطرافیانتان الگوی مناسبی از رفتار منصفانه باشید و اولین گام در تقویت صفات انسانی را بردارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه های بهبود و تقویت روابط اجتماعی کلیک کنید.

برای پرورش انصاف در فرزندان همان‌طور که الگو بودن نقش بسیار مهمی دارد، پاداش و تنبیه نیز اهمیت بسزایی دارد. پس تلاش کنید تا از کودکی رفتارهای اخلاق مدارانه فرزندتان را با بیان جملات محبت آمیز تشویق کنید. در کنار این تشویق‌ها اهمیت انصاف و اخلاق و مزایای رعایت کردن آن را به زبان ساده برای فرزندتان توضیح دهید تا انجام رفتارهای اخلاقی برای او به امری درونی بدل شود.

2- تقویت فردیت در کنار جمع‌گرایی

برخی از جوامع مانند کشورهای آسیای شرقی نظیر چین و ژاپن برای جمع‌گرایی اهمیت زیادی قائل هستند. به همین دلیل در این جوامع مفاهیمی نظیر احترام به خانواده و اولویت قرار دادن منافع جمع از اهمیت زیادی برخوردار است. در حالی که در جوامع غربی مفهوم فردیت دارای اهمیت و ارزش بیشتری است. از همین رو کسب استقلال فردی برای مردم غرب اهمیت بیشتری دارد.

انسان برای آنکه بتواند در کنار دیگران به حداکثر رشد و بهزیستی برسد، نیازمند این است که هم در جهت فردیت و هم در جهت جمع‌گرایی به رشد کافی دست پیدا کند. برای رسیدن به این هدف لازم است همان‌قدر که در جهت منافع شخصی و رسیدن به استقلال فردی تلاش می‌کنید به اهداف جمع نیز توجه کنید و برای دیگران ارزش قائل باشید. پرورش مهارت همدلی و داشتن مهارت‌های ارتباطی مناسب در تقویت روحیه جمع‌گرایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. داشتن موضعی میانه از جوامع، در برابر در هم تنیدگی بیش از حد یا بی‌تفاوتی افراد نسبت به یکدیگر محافظت خواهد کرد.

3- دست یابی به خودشکوفایی از راه‌های تقویت صفات انسانی

از نظر روانشناسان انسان‌گرا، نهایت آمال هر انسانی رسیدن به خودشکوفایی است. یعنی فرد به درجه ای از رشد دست یابد که بتواند از تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود استفاده کند. برای نزدیک شدن به این هدف بزرگ باید چه کارهایی انجام دهیم؟ مهم‌ترین قدم برای دست‌یابی به خودشکوفایی این است که مهارت خودآگاهی را در خود پرورش دهید. مهارت خود آگاهی یعنی فهم صحیحی از نگرش‌ها، آرا، عقاید، اندیشه‌ها، هیجان‌ها، توانایی‌ها، مهارت‌ها و کاستی‌هایتان داشته باشید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مهارت خودآگاهی کلیک کنید.

این مهارت به شما کمک خواهد کرد تا قدم‌های بعدی زندگی‌تان را بشناسید و با رفع نیازها و پرداختن درست به علائق شخصیتان مسیر زندگی خودتان را بیابید و بدانید که قدم گذاشتن در چه راهی شما را بیشتر به خودشکوفایی نزدیک خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه تقویت صفات انسانی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*