ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه های کاهش استرس طلاق در کودکان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کاهش استرس طلاق در کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


طلاق والدین باعث به وجود آمدن آسیب‌های زیادی از جمله استرس و اضطراب برای کودکان می‌شود. بر همین اساس کاهش استرس طلاق در کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ چراکه باعث اخلال در عملکرد کودک می‌شود. بنابراین باید برای کاهش استرس کودکتان در هر مرحله‌ای از طلاق اقداماتی انجام دهید. افراد زیادی به دلیل ناآگاهی سعی می‌کنند با فرار کردن و پنهان کاری کودکشان را از آسیب دور کنند که اینگونه باعث آسیب بیشتری به فرزندشان می‌شوند. برای آگاهی بیشتر از مشکلات ناشی از طلاق برای خود و فرزندانتان بهتر است قبل از اقدام با مشاوران روانشناس حوزه خانواده و طلاق مشورت کرده و با اطلاع بیشتر از شرایط اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

 

راهکارهای مناسب برای کاهش استرس طلاق در کودکان

 لازم است بدانید که طلاق شما در هر صورت تغییرات زیادی را در زندگی فرزندتان ایجاد خواهد کرد. اما نوع تصمیم گیری و نوع برخورد شما با این قضیه و نحوه صحبت با کودکان درباره طلاق و در جریان قرار دادن و معنا کردن طلاق و اتفاق‌های بعدی که ممکن است برای او رخ بدهد تا میزان زیادی بر صدماتی که به فرزندتان وارد می‌شود تاثیرگذار است. در ادامه به ارائه راهکارهای مناسب برای کاهش استرس طلاق در کودکان می‌پردازیم.

اینفوگرافیک راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

اینفوگرافیک راه های کاهش استرس طلاق در کودکان

برای کاهش استرس طلاق در کودکان به یک تصمیم واحد برسید

لازم است قبل از اینکه کودکتان را در جریان این اتفاق استرس‌زا قرار دهید، ابتدا با همسر خود یک تصمیم مشترک بگیرید. شما تنها زمانی باید با کودک خود راجع به این موضوع صحبت کنید که احساس گناه خود را رها کرده باشید. در غیر این صورت احساس گناه و عــذاب وجدان شما به فرزندتان انتقال پیدا کرده و حس قربانی شدن در او استرس زیادی ایجاد می‌کند. 

برای کاهش استرس طلاق در کودکان علت جدایی را توضیح بدهید

کودکان در دنیای خیالی خود دلایل زیادی را پیدا می‌کنند تا طلاق را به گردن خود بیاندازند و این اتفاق را به نوعی مجازات در قبال رفتارهای خود در نظر بگیرند. آن‌ها فکر می‌کنند خودشان باعث این اتفاق هستند. شما لازم است دلیل جدایی خود با همسرتان را برای آن‌ها توضیح بدهید و به آن‌ها بگویید که در این تصمیم نقشی نداشته‌اند. در این خصوص لازم است مهارت رفتار با کودک طلاق را داشته باشید و بدون احساس ترحم و دلسوزی واقعیت ها را بیان کند

کودک ممکن است این اتفاق را جزئی از یک بازی در نظر بگیرد یا فکر کند این جدایی می‌تواند به صورت موقتی اتفاق بیافتد. کودک را مطمئن کنید که این جدایی به صورت کامل اتفاق می‌افتد و دیگر قرار نیست دوباره با هم زندگی کنید. به هیچ عنوان راجع به مدت جدایی و موقتی نبودن آن به کودک دروغ نگویید. اگر نگران ناراحت شدن فرزندان طلاق هستید، توجه داشته باشید که ناراحتی جزء حقوق آن ها است و در این شرایط ناراحتی طبیعی می‌باشد. 

برای کاهش استرس طلاق در کودکان رابطه خود را با کودکتان قطع نکنید

برای کودک توضیح بدهید والدی که سرپرستی را به عهده نمی‌گیرد به این معنی نیست که فرزند خود را دوست ندارد. بلکه تا زمانی که او به سن بلوغ نرسد باید با یکی از والدین زندگی کند. شما می‌توانید با تماس‌های تلفنی منظم و دقیق علاقه خود را به فرزندتان نشان بدهید. پایبندی شما به این قرارها برای کودکتان خیلی مهم است. با این کار صمیمیت با فرزندان را از طرف هر دو والد حفظ خواهد شد که این اصل مهمی در تربیت عاطفی کودکان است.

دلایل طلاقتان را بصورت مناسب توضیح دهید

به کودکتان به صورتی که برایش قابل فهم باشد علت اصلی و عوامل طلاق خود را توضیح بدهید. لازم نیست جزئیات اضافه‌ای که باعث آزار ذهنی خودتان می‌شود را به او بگویید. از جملاتی مثل من و بابا یه روز با عشق تصمیم گرفتیم با هم ازدواج کنیم اما الان خیلی از کنار هم بودن خوشحال نیستیم استفاده نکنید. برای بیان دلیل طلاق و نحوه حرف زدن با کودک توجه به سن کودک ضروری است.

از آینده به طور روشن بگویید

  • به کودک توضیح بدید بعد از طلاق، فامیل‌های پدری و مادری رو از دست نداده و در مهمانی‌های هر دو خانواده می‌تواند شرکت کند.
  • برای احساس امنیت بیشتر تعیین بعضی از قوانین در خانه را بر عهده کودک بگذارید تا کمی اطمینان داشته باشد. مثلا اگر قرار شد گاهی خانه شما و گاهی خانه والد دیگر باشد، تصمیم گیری با اوست که وسایل و اسباب بازی‌هاش کجا باشند.
  • در صورت امکان طوری برنامه بریزید که در این شرایط دوستانش را از دست ندهد. همچنین به دلیل مشکلات کودکان طلاق در مدرسه و یا مهد کودک و لزوم آشنایی معلمان و مربیان با روحیات او سعی کنید مهد کودک یا مدرسه بچه را عوض نکنید.

برای کاهش استرس طلاق در کودکان مراقب صحبت‌های خود باشید

  • با خراب کردن همسر سابق‌تان در نزد فرزند خود تنها به سلامت روان کودک خود صدمه می‌زنید. بنابراین سعی نکنید با تخریب والد دیگر رنجش‌ها و خشم خود را خالی کنید.
  • نقش‌ها را اشتباه نکنید. اگر به یک سنگ صبور نیاز دارید، مشاور بهترین فرد برای شنیدن حرف‌های شماست. به هیچ عنوان از کودکان خود در رابطه با طلاق به عنوان سنگ صبور استفاده نکنید. کودکی را از فرزندان خود نگیرید. در چنین مواردی توجه بیشتری به سن تربیت کودک داشته باشید و متناسب با آن رفتار کنید.
  • بچه‌های خود را همراه خود به دادگاه‌ها نبرید و برای مظلوم نمایی از آن‌ها استفاده نکنید. اولا که تماشای بزهکاران و فضای دادگاه در این وضعیت روحی اصلا مناسب نیست و ضمنا در این وضعیت شما به او مظلوم نمایی به جای اقتدار را می‌آموزید. در بسیاری از موارد سن بچه ها برای طلاق والدین، تعیین کننده میزان فشار روانی است که متحمل می شوند. بنابراین با تصور اینکه بچه های کوچکتر کمتر متوجه غمبار بودن اوضاع می شوند و یا بچه های بزرگتر بیشتر مسائل را درک می کنند از آن ها غافل نشوید.

از ابهامات بکاهید

تصاویری که بتواند برای فرزندتان آینده و رفتارهای شما را روشن کند، خیلی مفید هستند. تــرس از آینده و تصمیم به چگونگی رفتار در شرایطی نامشخص از بزرگ‌ترین ترس‌های کودک شماست اگر چه که او با زبان کودکانه قادر به بیان آن ها نیست. برای آن‌ها برنامه‌ای که در نظر گرفته‌اید را توضیح بدهید و به چیزهایی که تغییر نکرده‌اند اشاره کنید تا مشخص باشند.

برای کاهش استرس طلاق در کودکان مشاوره بگیرید

خود محوری و عدم مشورت یکی از علل اصلی پشیمانی‌های افراد در فرایند طلاق است. از طرفی بسیاری از افراد با گرفتن مشاوره اشتباه از کسانی که فاقد صلاحیت‌اند تصمیمات غلط‌تری می‌گیرند. سعی کنید از عوامل بروز استرس در کودکان دوری کنید. روانشناسان با توجه به تجربه و علمی که نسبت موضوعات مربوط به کودک و خانواده دارند می‌توانند در این راه به شما در اتخاذ تصمیمات و رسیدن به یک راه حل کمک شایانی بکنند. دریافت مشاوره کودک به خصوص در زمان‌هایی که آینده شما و فرزندانتان مطرح است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.


سخن آخر
در بسیاری از مواقع کودکان در مواجهه با طلاق والدین خود واکنش های ناخوشایندی را بروز می دهند. خشم از پدر و مادر معمولا اولین دلیل این واکنش های نامتعارف و آزاردهنده است. کودک از اینکه می بیند شرایط زندگی اش کاملا به هم ریخته دچار شوک شده و در بسیاری از موارد اختلال نافرمانی مقابله ای در کودکان را شاهد هستیم. به همین دلیل لازم است قبل از اقدام به طلاق با مشاوران روانشناس مشورت نموده و ذهن و روان کودکان را برای طلاق آماده کنید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند با متخصصان مجرب خود در این مسیر یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول 

بعد از طلاق بهتر است برای حفظ سلامت کودک رابطه را به طور کامل قطع کرد یا نه؟

به هیچ وجه. شما حتی اگر از فرزند خود دور هستید می‌توانید با تماس‌های تلفنی منظم و دقیق علاقه خود را به فرزندتان نشان بدهید. پایبندی شما به این قرارها برای کودکتان خیلی مهم است.

بهترین سن طلاق برای کودکان چه زمانی است؟

کودکان در هر سنی که باشند بحران‌های مخصوص به خود را دارند. با این وجود می‌توان گفت بر اساس نیازهای کودک در دوره‌های رشدی مختلف، بهترین زمان طلاق والدین که کم‌ترین آسیب را برای فرزندان به بار می‌آورد، قبل از 3 سالگی و بدترین زمان دوران نوجوانی است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*