ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

استرس والدین بر کودکان چه تاثیراتی دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با استرس والدین بر کودکان چه تاثیراتی دارد؟ پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

استرس در کودکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما یکی از مهم‌ترین عوامل آن، استرس در والدین است که بر کودکان اثر می‌گذارد. در واقع کودکان به شدت تحت تاثیر استرس و فضای روانی-هیجانی والدین خود قرار می‌گیرند. به صورتی که استرس والدین در بروز، تداوم و مزمن شدن استرس درکودک نقش موثری دارد. همچنین این مسئله می‌تواند با مشکلاتی در زمینه تحصیلی، اجتماعی، جسمی و فردی در کودکان همراه گردد. با این حال باید توجه داشته باشید که ابتدا باید استرس خود را کاهش داده تا بتوانید از استرس‌های کودکتان بکاهید. در این راه بهره بردن از مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما کمک کند تا فضای خانه را به دور از هرگونه اضطرابی کنترل کرده و به درمان استرس خود و فرزندتان بپردازید. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید. 

تماس با مشاور


نقش پر رنگ استرس والدین بر بروز استرس در کودکان

والدین نخستین افرادی هستند که کودک پیوندی عاطفی و عمیق با آن‌ها برقرار می‌کند در نتیجه کودک به راحتی تحت تاثیر حالات روانی و عاطفی والدین خود قرار می‌گیرد. نحوه واکنش والدین به مسائل مختلف باعث شکل گیری نگرش‌های مختلف کودک نسبت به موضوعات پیرامون خود می‌شود. والدین اولین الگوهای رفتاری هستند که کودکان از آن‌ها تقلید می‌کنند. زمانی که کودک، استرس و نگرانی بیش از اندازه والدین خود را می‌بیند؛ این نگرش در او شکل می‌گیرد که دنیا نا امن می‌باشد. همچنین استرس والدین سبک دلبستگی کودک را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در نتیجه کودک مستعد انواع بیماری‌های روانی می‌شود.

برای شناخت بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

اینفوگرافیک استرس والدین بر کودکان چه تاثیراتی دارد؟

اینفوگرافیک استرس والدین بر کودکان چه تاثیراتی دارد؟

استرس والدین و مراقبت بیش از اندازه

استرس باعث می‌شود که بیش از اندازه از کودک مراقبت کنید. بسیاری از کارهایی که لازم است کودک در سطح رشدی خود انجام دهد را شما برایش انجام می‌دهید، در نتیجه کودک فرصت رشد عادی پیدا نمی‌کند و مهارت‌ها متناسب با سن کودک شکل نمی‌گیرد. بنابراین بسیاری از مسائلی که برای دیگر کودکان به آسانی قابل حل است برای فرزندتان نقش استرس زا پیدا می‌کند، چون از سطح مهارت‌های شناختی و تکنیک‌های مقابله‌ای او فراتر هستند. پس به این صورت ناخودآگاه استرس در کودک شما تزریق می‌شود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه استرس در کودکان کلیک کنید.

استرس والدین و اعمال کنترل شدید بر کودکان

کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند. والدینی که سطح استرس بالایی دارند، چون نمی‌توانند شرایط ابهام آمیز را تحمل کنند بیشتر کودک و محیط کودک شان را تحت کنترل قرار می‌دهند. با این کنترل شدید این پیام را به کودک خود منتقل می‌کنید که با کنترل تمامی شرایط می‌توانند تا حدی امنیت بیشتری فراهم کرد. در این شرایط کودک مستعد ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر کودکان می‌شود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اختلال اضطراب فراگیر کودکان کلیک کنید.

نقش استرس والدین بر عدم سازگاری اجتماعی کودکان

آغاز زندگی جمعی زمانی است که کودک به این باور رسیده باشد که ارتباط های دیگر هم امن هستند پس روابط اجتماعی او گسترده‌تر می‌شود. استرس والدین باعث می‌شود روابط محدودتری داشته باشند. پس اگر میزان استرس در شما به حدی است که باعث منع بسیاری از فعالیت‌های تفریحی و اجتماعی کودک شود، فرزندتان در آینده با مشکلات سازگاری بیشتری رو به رو خواهد شد. در این شرایط لازم است که به نکات تربیتی فرزندان خود توجه داشته باشید تا بتوانید از بسیاری مشکلات جلوگیری کنید و کودک شما از رشد اجتماعی برخوردار باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه نکات تربیتی فرزندان کلیک کنید.

استرس والدین و ناتوانی در خودتنظیمی هیجانی کودکان

زمانی که والدین قادر نباشند هیجانات و احساسات خود را به درستی مدیریت کنند، خودتنظیمی هیجانی در کودک نیز دچار اشکال می‌شود، پس کودک ممکن است علائمی مانند پرخاشگری، افسردگی، استرس و اضطراب نشان دهد. وسواس نیز احتمال بروز دارد، پس برای اطلاع از نشانه های وسواس در کودکان کلیک کنید.

چسبندگی به والدین و عدم استقلال

زمانی که کودک احساس ایمنی داشته باشد به این باور می‌رسد که دنیا امن است، پس شروع به کشف دنیا می‌کند. در این شرایط کودک به این باور می‌رسد که "این منم که تغییر ایجاد می‌کنم و می‌توانم در جهان خود تصرف کنم"؛ در نتیجه وابستگی به والدین به مرور کمتر می‌شود. والدین اضطرابی در میزان سنجش خطر بزرگ نمایی می‌کنند و این به افزایش استرس در کودک و وابستگی بیش از اندازه در او دامن می‌زند و دوره اضطراب جدایی طولانی‌تر می‌شود.

برای شناخت بیشتر در زمینه اضطراب جدایی در کودکان کلیک کنید.

استرس والدین و تاخیر در فرآیند دوست یابی بر کودکان

کودکانی که والدین آن‌ها سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند معمولا در دوست یابی نیز با مشکل مواجهه می‌شوند؛ چون مهارت‌های ارتباطی پایین تری دارند. از طرفی چون احتمال خطر را می‌دهند؛ همیشه محتاط عمل می‌کنند. معمولا در روابط نقش فعالی ندارند و توسط همسالان طرد می‌شوند. پس والدین باید به دنبال راه های کاهش و درمان استرس کودکان و همچنین استرس خودشان باشند.

برای اطلاع در زمینه کاهش استرس کودکان و درمان استرس کودکان کلیک کنید. 

سخنی با والدین

لازم است والدین نسبت به ترس‌ها و استرس‌های خود آگاه باشند. ترس‌های خودتان را بشناسید تا بتوانید آن‌ها را کنترل کنید. اضطراب و نگرانی شما باعث تزریق استرس به کودک می‌شود. زمانی که والدین سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند، نسبت به مشاهده استرس و اضطراب در کودک کمتر واکنش نشان می‌دهند، پس پیش از آن که زمینه‌های استرس را در فرزندان خود نهادینه کنید، برای درمان استرس اقدام کنید. لازم است نکات تربیتی فرزندان که توسط روانشناسان کودک ارائه می‌شوند را جدی گرفته و با مراکز مربوطه در ارتباط باشید.

ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فراهم آورده‌ایم تا بتوانید به صورت تلفنی و حضوری مسائل خود را با ما در میان بگذارید. در این مرکز، مشاوران برجسته و با سابقه چندین ساله در زمینه کودک و خانواده به شما کمک می‌کنند تا در راستای کاهش استرس خود و فرزندان به بهترین شکل گام بردارید و با دریافت راهکارهایی، در جهت کاهش استرس تلاش کنید. علاوه بر این می‌توانید به صورت همزمان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... خدمات دریافت نمایید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک و مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره تاثیر استرس والدین بر کودکان

موثرترین راهکار برای کاهش استرس کودکم آن هم زمانی که خودم به عنوان مادر استرس دارم چیست؟

باید بدانید تا زمانی که خودتان دچار استرس هستید به هیچ وجه نمی‌توانید استرس کودک را کاهش دهید. لازم است که ابتدا به درمان استرس خود بپردازید. در صورتی که با کاهش استرس شما کودک نیز از به مرور استرسش کمتر شد نیازی به مداخله وجود ندارد اما اگر احساس کردید که کودک حتی بعد از بهبود شما کماکان دچار استرس است باید از یک مشاور و متخصص کمک بخواهید. 

برای آشنایی بیشتر در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

نقش والدین در شکل گیری استرس در کودکان چگونه است؟

از همان زمان بدو تولد والدین به عنوان الگوهای فرزندان شناخته می‌شوند. اگر والدین دچار استرس باشند این مسئله به کودکان نیز سرایت می‌کند. در کنار این مسائل اعتیاد والدین، متشنج بودن فضای خانه، بی توجهی به کودک و مرگ یا بیماری در خانواده می‌تواند باعث استرس در کودک شود.

برای اطلاع بیشتر درباره دیگر عوامل بروز استرس در کودکان کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نقش استرس والدین در استرس کودکان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*