ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آداب درس خواندن | روش‌هایی برای افزایش بهره‌وری در درس خواندن

آداب درس خواندن را بیاموزید. تحصیل بخش مهمی از زندگی افراد است. در واقع موضوعی است که نیاز به صبر، تمرین و آزمون و خطا دارد. شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند اما درس خواندن آداب مشخصی دارد که رعایت آن ها به شما کمک می‌کند از مطالعه خود بهره لازم را ببرید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تحصیلی راهنمایی بخواهید.

تماس با مشاور


آداب درس خواندن

یکی از سودمندترین راه ها برای شروع فرآیند مطالعه این است که از همان ابتدا خود را برای موفقیت آماده کنید. نکات زیر را در نظر بگیرید.

1-به منابع چاپی بچسبید تا مجازی

تبلت‌ها و سایر رسانه‌های آموزش الکترونیکی راحت و قابل حمل هستند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که مواد چاپی سنتی هنوز در هنگام مطالعه حرف اول را می‌زنند. برخی از محققان استدلال می‌کنند که اتخاذ عادات تعاملی مانند پیمایش، کلیک کردن و اشاره کردن، موفقیت تحصیلی را افزایش می‌دهد. اما بیش از 90 درصد از دانش‌آموزان در نظرسنجی گفتند که هنگام مطالعه و کار مدرسه، نسخه چاپی را به یک دستگاه دیجیتال ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، یک مدرس روانشناسی دریافت که دانش آموزان برای یادگیری مطالب جدید در مقایسه با خواندن مطالب چاپی، به تکرار بیشتری نیاز دارند.

2-آداب درس خواندن | موسیقی

در حالی که برخی از کارشناسان استدلال می کنند توانایی تمرکز در حین سکوت یا گوش دادن به موسیقی در حین مطالعه به ترجیحات شخصی واگذار می شود، بسیاری موافق هستند که پخش انواع خاصی از موسیقی، مانند "آهنگسازان مبهم قرن 18" می تواند به دانش آموزان کمک کند تا بخش هایی از مغز خود را درگیر کنند. به آنها کمک کنید توجه کنند و پیش بینی کنند. ناگفته نماند، گوش دادن به موسیقی ممکن است خلق و خوی شما را بهبود بخشد و دیدگاه شما را نسبت به مطالعه به طور کلی تغییر دهد. برای آشنایی با تاثیرات گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه کلیک کنید.

3-آداب درس خواندن | ورزش قبل از درس

فواید ورزش بر روی مغز در زمینه های سلامت، تناسب اندام و روانشناسی به خوبی ثابت شده است. مطالعات نشان می دهد که پس از یک تمرین کوتاه، قدرت مغز ما تقویت می شود، زیرا بدن ما اکسیژن و مواد مغذی را به مغز پمپاژ می کند. به گفته محققان عرق کردن کمی قبل از خواندن کتاب می تواند شما را هوشیارتر، بازتر و قادر به یادگیری اطلاعات جدید در طول جلسه مطالعه بعد از تمرین کند. همچنین می توانید از روش های ورزش ذهن استفاده کنید.

4-آداب درس خواندن | ریلکسیشن

استرس مانع یادگیری می شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که استرس به مدت کوتاه چند ساعت می تواند هورمون های آزاد کننده کورتیکوتروپین را درگیر کند که روند ایجاد و ذخیره خاطرات را مختل می کند. استراحت های مطالعه برای ورزش یا کشیدن چند نفس عمیق اگر منجر به کاهش استرس شما شود به مطالعه شما کمک می کند.

آداب درس خواندن

5-زمان و مکان مناسب

در حالی که ممکن است فکر کنید جلسات مطالعه در اواخر شب برای موفقیت تحصیلی شما مضر است، تحقیقات نشان می دهد که لزوماً ایده بدی نیستند. علاوه بر این، برخی از روانشناسان حتی دانش آموزان را تشویق می کنند که از روال های روزمره زندگی دانشگاهی خود دست بکشند، به خصوص در مورد مطالعه برای امتحان میان ترم یا پایان ترم. تغییر منظره بر توانایی های یادگیری و تمرکز تأثیر می گذارد. رفتن به یک اتاق دیگر برای مطالعه یا یک قدم فراتر رفتن و یادگیری در فضای باز می‌تواند سطح تمرکز و حفظ شما را افزایش دهد. مطالعه در فضای باز می تواند انگیزه برای درس خواندن را افزایش دهد.

6-آداب درس خواندن| استراحت حین مطالعه

مطالعه در خستگی می تواند به مغز شما کمک کند تا تمرکز بیشتری از مهارت های جدید مانند صحبت کردن به یک زبان خارجی یا نواختن یک ساز را حفظ کند. حتی یک اصطلاح برای آن وجود دارد: یادگیری در خواب. از آنجایی که فرآیند تثبیت حافظه بهترین کار خود را در طول خواب موج آهسته انجام می دهد، مغز شما می تواند در طول زمان استراحت، هم ترمیم و هم فعال سازی مجدد مورد نیاز خود را دریافت کند. همه اینها به این معنی است که مرور مطالب مطالعه قبل از خواب می تواند به افزایش قدرت یادگیری مغز شما حتی در خواب کمک کند.  

روش‌های مطالعه

دانشمندان چندین دهه است که در حال بررسی حفظ اطلاعات و فرآیند مطالعه هستند. بهترین راه برای یافتن مؤثرترین روش مطالعه برای شما، آزمایش نکات مختلف مانند موارد ذکر شده در زیر است:

1-خنثی کردن "منحنی فراموشی"

دانشمندان در سال 1885 شروع به بررسی "منحنی فراموشی" کردند، اما این مفهوم برای عادات مطالعه امروزی مفید است. اصل "منحنی فراموشی" این است: اولین باری که یک سخنرانی می شنوید یا چیز جدیدی مطالعه می کنید، تا 80٪ از آنچه را که تازه یاد گرفته اید حفظ می کنید این در صورتی است که مطالب را در عرض 24 ساعت مرور کنید. بنابراین پس از یک هفته، شما ممکن است 100٪ از همان اطلاعات را تنها پس از پنج دقیقه بررسی حفظ کنید. به طور کلی، روانشناسان بر این باورند که این نوع مطالعه در فواصل زمانی - بر خلاف مطالعه پشت سر هم بهترین زاه است، دانش آموزان باید به روزی که مطالب را یاد گرفته اند با فاصله زمانی نزدیک تر دوباره آن را بازبینی کنند. برای درمان فراموشی کلیک کنید.

2-از سیستم لایتنر استفاده کنید

این روش مطالعه که به نام مبتکر آن، دانشمند آلمانی سباستین لایتنر، نامگذاری شده است، دانش آموزان را وادار می کند تا از طریق تکرار، مطالبی را که به خوبی نمی دانند، بیاموزند. این سیستم شامل جابه‌جایی کارت‌هایی با سؤالات صحیح پاسخ‌دهی شده به سمت پایین‌تر از یک ردیف از جعبه‌ها و جابجایی کارت‌هایی است که به اشتباه پاسخ داده شده‌اند به جعبه اول. بنابراین، کارت‌های جعبه اول بیشتر مورد مطالعه قرار می‌گیرند و با ادامه مسیر دانش‌آموز، فاصله زمانی بیشتر می‌شود و او را مجبور می‌کند اطلاعاتی را که نمی‌داند دوباره و دوباره مرور کند. این بهترین روش برای درس خواندن کودکان است.

3-تست های تمرینی را انجام دهید

از اساتید و مدرسانی که امتحانات قدیمی را به عنوان آزمون های عملی در دسترس قرار می دهند، استفاده کنید. می‌توانید سبک تست‌زنی مربی را درک کنید و با نحوه ارائه اطلاعات در روز آزمون واقعی آشنا شوید. یک مطالعه در سال 2011 نشان می دهد دانش آموزانی که پس از یادگیری مطالب خود را با یک آزمون تمرینی آزمایش کردند، یک هفته دیرتر 50٪ بیشتر از همسالان خود را که در آزمون تمرینی شرکت نکردند، حفظ کردند. در این رابطه مطالعه مقاله شب امتحان چگونه درس بخوانیم پیشنهاد می شود.

4-ارتباط برقرار کنید

کارشناسان استدلال می کنند که تفاوت بین "آهسته یادگیرندگان" و "دانش آموزان سریع" در نحوه مطالعه آنها است. به عنوان مثال، به جای حفظ کردن، "یادگیرندگان سریع" بین ایده ها ارتباط برقرار می کنند. این فرآیند که به عنوان یادگیری زمینه‌ای شناخته می‌شود، از دانش‌آموزان می‌خواهد تا روش‌های یادگیری خود را سفارشی کنند، بنابراین ارتباطاتی ایجاد می‌کنند که همه اطلاعات را در جای خود الهام می‌بخشد و برای آنها به صورت جداگانه معنا می‌یابد. برخی از دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که ثبت تمام اطلاعات به صورت بصری در یک مکان (مانند یک صفحه کاغذ یا تخته سیاه) می‌تواند به ترسیم تصویر کامل‌تر کمک کند و به ارتباطات آنها در فرآیند یادگیری کمک کند. برای آشنایی با تکنیک های یادگیری سریع کلیک کنید.

5-روش فاینمن را امتحان کنید

رابرت فاینمن، فیزیکدان، این روش یادگیری مبتنی بر سازمان را با نوشتن بر روی صفحه عنوان یک دفترچه خالی، دفترچه چیزهایی که من در مورد آنها نمی دانم، ایجاد کرد. از آنجا، او تکنیک ساختارشکنی و بازسازی ایده ها را در تلاش برای درک حتی پیچیده ترین مفاهیم توسعه داد. برای استفاده از این روش و یادگیری نحوه مطالعه موثر، ابتدا آنچه را که می خواهید یاد بگیرید، مشخص کنید. سپس، سعی کنید آن را همانطور که برای یک کودک پنج ساله توضیح می دهید، توضیح دهید. همچنین مدل یادگیری 70:20:10 نیز توصیه می شود.
آداب و رسوم درس خواندن

6-نقش معلم را به عهده بگیرید

تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان زمانی که اطلاعات جدیدی را با این انتظار که مجبور باشند آن را به شخص دیگری آموزش دهند، حافظه و توانایی‌های یادآوری بهتری دارند. این امر منطقی است، زیرا معلمان وظیفه دارند نه تنها اطلاعات را برای خود بیاموزند، بلکه باید عناصر کلیدی اطلاعات مذکور را سازماندهی کنند تا به وضوح برای دیگران توضیح دهند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که در این روش دانش‌آموزان بیشتر درگیر یادگیری موضوع هستند و زمانی که انتظار می‌رود نقش «معلم» را بر عهده بگیرند، به طور غریزی به دنبال روش‌هایی برای یادآوری و سازماندهی خواهند بود. این می تواند به ویژه در مورد موضوعاتی مانند درک مطلب و علم مؤثر باشد، اگرچه بخشی از جادو شامل بررسی نحوه "تدریس" هر موضوع به صورت موردی است.

7-در مورد تفکر خود فکر کنید

فراشناخت یا تفکر درباره ی اندیشیدن با خودآگاهی رشد می کند. برای دستیابی به این هدف، دانش‌آموزان باید بتوانند سطح مهارت‌ها و محل تحصیل خود را ارزیابی کنند، و همچنین سلامت عاطفی خود را در مورد فعالیت‌های بالقوه استرس‌زا در مطالعه نظارت کنند.

8-بیش از حد یاد نگیرید

هنگامی که توانستید بدون هیچ اشتباهی در فلش کارت های خود بچرخید، ممکن است احساس رضایت کنید و آن را یک روز بنامید، یا ممکن است آدرنالین را احساس کنید و وسوسه شوید که به مطالعه ادامه دهید. به یاد داشته باشید شروع شدید باعث خستگی زودهنگام خواهدشد. زمان محدودی برای مطالعه هر موضوع، بهتر است به سراغ موضوع دیگری بروید. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه ساعات بیشتری درس بخوانیم پیشنهاد می شود.

9-اهداف همزمان را متوقف کنید

برای مثالممکن است فکر کنید در حین مطالعه با ارسال پیامک، دو پرنده را با یک سنگ می‌کشید، اما در واقع عادت‌های ضعیفی در مطالعه ایجاد می‌کنید. به گفته محققان، به اصطلاح "مولتی تسکینگ" یا داشتن چند هدف همزمان زمان مطالعه شما را طولانی می کند و در نهایت ممکن است به نمرات شما آسیب برساند. خود را محدود به سبک های یادگیری نکنید. سعی نکنید مطالعه خود را متناسب با سبک خاصی بسازید زیرا ممکن است ارزش صرف وقت یا تلاش را نداشته باشد. برای مدت طولانی روی یک موضوع تمرکز نکنید چون می تواند ذهن شما را نسبت به آن موضوع حساس و خسته کند.  

افزایش بهره وری هنگام مطالعه

اگرچه به راحتی می توان فرض کرد که کار برای مدت طولانی باعث افزایش بهره وری می شود، اما در واقع کاملا برعکس است. تلاش برای تمرکز و حفظ یک کار خاص برای مدت زمان طولانی‌تر و طولانی‌تر فقط کارایی، بهره‌وری و میزان حفظ شما را کاهش می‌دهد. وقفه های متوسط ​​در طول زمان مطالعه می تواند به طور موثر میزان اطلاعاتی را که در حین کار حفظ می کنید افزایش دهد، چه باور کنید چه نه! برای شروع، در اینجا چند مرحله ساده وجود دارد:

1-آداب درس خواندن | نظم

اگر قبلاً یک فضای مشخص برای کار ندارید، ابتدا باید آن را پیدا کنید! مطمئن شوید که به خوبی روشن و ساکت و بدون حواس پرتی باشد. قبل از اینکه برای مطالعه بنشینید، این فضا را از هر گونه زباله یا کاغذهای قدیمی پاک کنید، تا میز شما به هم ریخته و آماده برای موضوع یا پروژه بعدی نباشد.

2-آداب درس خواندن | عدم حواس پرتی

این بدان معناست که تلفن و سایر وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید، یا اگر به راحتی وسوسه می شوید - کاملا خاموش کنید. داشتن این موارد دائماً باعث می‌شود که حواس ما به اینستاگرام یا توییتر و دیگر سایت‌های رسانه‌های اجتماعی منحرف شود، بنابراین کنار گذاشتن تلفن برای مدتی نه تنها به مطالعه‌ شما کمک می‌کند، بلکه احتمالاً کنترل خود را افزایش می‌دهد. صدای نوتیفیکیشن شبکه های اجتماعی مهم ترین عامل عدم تمرکز و پرش فکر در مطالعه است.

3-با پومودورو مطالعه کنید

بنابراین اگر قبلاً نام پومودورو را نشنیده اید، این کلمه ایتالیایی برای گوجه فرنگی است. اما در این مورد، این یک تکنیک مطالعه است که از فواصل زمانی و وقفه های کوتاه برای افزایش تجربه یادگیری استفاده می کند. خالق اصلی این تکنیک به مدت 25 دقیقه بدون وقفه به شدت مطالعه یا کار می کرد و سپس پنج دقیقه استراحت می کرد. پس از پایان استراحت، 25 دقیقه دیگر به کار بازگشت. با این حال، پس از دو یا سه راند مانند این، یک استراحت طولانی تر در حدود 10-15 دقیقه لازم است. استراحت دادن به مغزتان حتی برای کمترین زمان به او اجازه می دهد تا با مهارت بیشتری به کار خود ادامه دهد و بنابراین بهترین استفاده را از زمان مطالعه خود ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*