ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

موفقیت در نوجوانی | نکات مهم برای موفق شدن نوجوانان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با موفقیت در نوجوانی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


موفقیت در نوجوانی
موضوعی است که در کنار شکل گیری شخصیت و هویت در این دوران مطرح می‌شود. موفقیت، ذهن بسیاری از نوجوانان را به خود مشغول کرده است. موفقیت می‌تواند برای شما به یک هدف تبدیل شود. برای رسیدن به موفقیت باید برنامه ریزی کنید و تمام تلاش خود را به کار ببرید. نوجوانی دوران بسیار حساسی است که انسان در این دوران می‌تواند آینده و موفقیت خود را با رفتارها و تصمیماتش رقم بزند. در مطلب پیشرو موضوعات و نکاتی را مطرح کرده‌ایم که می‌توانند در تبدیل شدن شما به نوجوانی موفق تأثیر گذار باشند. در این راه لازم است که والدین نیز آگاهی خود را بالاتر برده و با بهره بردن از مشاوره خانواده بستری را فراهم نمایند تا در راستای موفقیت فرزند و ارتباط صحیح با او گام بردارند. 
تماس با مشاور

 

موفقیت در نوجوانی | در مدرسه خوب بدرخشید

تحصیلات نقش اساسی را در زندگی و موفقیت آینده‌ شما بازی می‌کنند. صبح زود بیدار شدن و هر روز مدرسه رفتن می‌تواند واقعا کسل کننده باشد اما زمانی که پای موفقیت در میان باشد، نوع نگاهتان به آن عوض می‌شود. سعی کنید در مدرسه بهترین باشید. در کلاستان شاگرد ممتاز باشید و در پایه‌ تحصیلی خود بدرخشید. سر کلاس به معلم ها توجه کنید و نکات مهمی که می‌گویند را خوب به یاد بسپارید.

زمانی که شما خوب درس می‌خوانید نه تنها زمینه را برای قبول شدن در بهترین دانشگاه ها و در رشته‌ مورد نظر برای خودتان فراهم می‌کنید بلکه اعــتماد به نفس خودتان هم در مدرسه بالاتر می‌رود و برای کسب موفقیت های بیشتر، تلاش خواهید کرد. کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی باعث می‌شود تا به راحتی نکات ذکر شده را عملی کنید.

 

برای موفقیت در نوجوانی فعال و پر انرژی باشید

ورزش کردن را جزو برنامه های زندگیتان قرار دهید، موفقیت در ورزش به شما انگیزه لازم برای پیشرفت را نیز می‌دهد. فرقی نمی‌کند که در یک استخر شنا ثبت نام می‌کنید یا فعالیت یــوگــا دسته جمعی دارید، یادگیری هر مهارتی در ورزش احساس موفقیت به شما می‌دهد. مهم این است که فعالیت بدنی داشته باشید. تحقیقات جدید نشان داده افرادی که فعالیت های بدنی را از سنین کودکی یا نوجوانی داشته‌اند نه تنها از نظر جسمانی و روانی بهتر از سایرین عمل می‌کنند بلکه در سنین بالاتر هم فعالیت و موفقیت بیشتری نسبت به همسالان خود خواهند داشت. یوگا از ورزش‌هایی است که آرامش ذهنی زیادی را برای شما فراهم می‌کند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله یــوگــا و استرس را مطالعه فرمایید.

 

موفقیت در نوجوانی | کمک کردن

داوطلب شدن برای انجام کارهای خیرخواهانه و کمک به سایرین نیز نوعی موفقیت محسوب می‌شود، به علاوه شما را شادتر می‌کند. این رفتار هم به بهتر شدن جامعه و ســلامت اجتماعی کمک می‌کند و هم باعث می‌شود شما از نظر عاطفی و احساسی وضعیت خوبی داشته باشید و بار منفی روانی که داشتید آزاد شود.

اگر به حیوانات علاقه دارید می‌توانید در باغ وحش کمک‌های داوطلبانه انجام دهید. اگر برایتان پاکیزگی شهر مهم است می‌توانید زباله‌ها را جمع کنید یا اگر خواهان کمک به مردم هستید در اولین جایی که به نظرتان حضور شما مفید است مشغول به کمک داوطلبانه شوید.

 

موفقیت با همراهی دوستانی خوب

داشتن دوست خوب برای موفقیت، پیشرفت و برای روحیه دادن به شما مهم است. سعی کنید تعدادی دوست واقعا خیرخواه و شبیه به خودتان پیدا کنید. کسانی که به دیگران صدمه نمی‌زنند و خالصانه می‌توانند دوست شما باشند. این کار به موفقیت شما کمک می‌کند، اما همیشه خیالتان جمع باشد که دوستانی خوب در اطرافتان دارید. همچنین مهارت های ارتباطی را در خود تقویت کنید. برای آگاهی بیشتر درباره مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

 

موفقیت در نوجوانی | تعیین اهداف و برنامه‌ریزی

مشخص کردن اهداف و برنامه هایی که برای آینده خود دارید بر موفقیت نوجوانی شما تاثیر دارد. برای شغلی که می‌خواهید داشته باشید به طور جدی وقت بگذارید و آن را تصور کنید. سعی کنید از دو عامل مهم در نظر گرفتن استعداد به همراه علاقه خود استفاده کنید تا شغل درستی را برای آینده خود انتخاب نمایید تا بتوانید رازهای مــوفقیت شغلی را کشف نمایید.

موفقیت فقط راجع به شغل و کار نیست باید برای تمام اهدافی که دارید و شخصی که می‌خواهید طی سال‌های آینده باشید برنامه‌ریزی و اقدام کنید. می‌توانید راجع به بورسیه‌ تحصیلی فکر کنید یا راجع به یاد گرفتن کامل سازی در موسیقی یا دنبال کردن ورزش مورد علاقه تان به طور حرفه ای؛ همه این ها نوعی موفقیت برای شما محسوب می‌شوند. در هر صورت از فرصتی که در این زمان برای برنامه ریزی و رسیدن به مــوفقیت در زندگی و اهدافتان دارید به بهترین نحو استفاده کنید.

 

برای موفقیت در هر زمان آرامش خود را حفظ کنید

از درست کردن دردسر و درگیری با اطرافیان و جامعه کاملا پرهیز کنید. در دوران نوجوانی به دلیل فشارهایی که تجربه میکنید گاها حق دارید پرخاشگر و عصبانی باشید؛ اما به هیچ وجه سعی نکنید در این مواقع رفتارهای خلاف عرف نشان دهید. سعی کنید همیشه آرامــش اعصاب خود را حفظ کنید و به یاد آورید که همه چیز می‌گذرد.

همچنین از وقت گذراندن با دیگر نوجوانانی که دنبال دردسر هستند خودداری کنید چون ممکن است به واسطه واقعیت تاثیر دوســت در نوجوانان، ناخواسته درگیر ماجراهای بزرگتری شوید. حواستان باشد درگیر مواد مخدر، سیگار یا الکل نشوید. چون ممکن است تمام برنامه های شما برای آینده را تحت الشعاع قرار بدهند و چالش‌های متفاوتی را تجربه کنید.

 

موفقیت در نوجوانی | رعایت احترام و رفتار مناسب

خانواده، مربیان و معلمان شما چیزی جز پیشرفت و موفقیت شما را نمی‌خواهند. اینکه سعی کنید در هر شرایطی به آن ها احترام بگذارید و قدر زحماتشان را بدانید بسیار مهم است. ممکن است گاهی اوقات به خاطر رفتارهایی که دارند از آن‌ها عصبانی یا ناراحت بشوید و به این فکر کنید چرا حق انتخاب برای انتخاب خانواده خود نداشتید اما حقیقت این است که بزرگترها چیزی جز صلاح شما را نمی‌خواهند.

می‌توانید به چالش‌هایی که با آن‌ها دارید به شکل درس‌هایی برای آینده نگاه کنید. زمانی که بزرگسال بشوید یقینا در محل کار شما افرادی خواهند بود که افکاری متفاوت با شما دارند اما باید تعامل درست با اجتماع و برقراری ارتبــاط موثر و موفق را از همین زمان شروع کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

 

موفقیت با یافتن یک مسیر اجتماعی

برای موفقیت سعی کنید برای خود چهار چوب و اعتقاداتی اعتقاد داشته باشید. فرقی نمی‌کند جنبه مذهبی دارند یا زیست محیطی و یا دینی. تنها سعی کنید برای درک معنــای زندگی خود به یک دیدگاه باور داشته باشید و آن را دنبال کنید. چهارچوب‌های ذهنی مناسبی را برای خود ایجاد کنید. می‌توانید از کتاب‌های مفید و والدین و مربیان خود در این زمینه بهره ببرید. این اتفاق باعث شکل دادن به باورهایتان می‌شود.

 

برای موفقیت از تمام ابعاد زندگیتان استفاده کنید

مدت زمانی که شما نوجوانی را تجربه می‌کنید و فرصت‌تان برای موفقیت در این زمان، طولانی نیست. ممکن است بارها این جمله را که "کاش وقتی جوان تر بودم فلان کار را می‌کردم" از زبان اطرافیان شنیده باشید. سعی کنید خوب زندگی کنید و در این زمان جسور باشید تا در آینده حسرت دوران نوجوانی تان را نخورید.

موفقیت در نوجوانی با انجام کارهایی که دوست دارید

موفقیت مترادف با سرگرمی مورد علاقه‌تان نیز تعریف می‌شود. علاقه به نوشتن دارید یا خیاطی؟ آواز خواندن برای شما جذاب‌تر است یا نقاشی و طراحی کردن؟ چیزی که واقعا به شما احساس آرامش خیال می‌دهد را پیدا کنید و آن را انجام دهید. در این صورت هم وقت شما به بطالت نمی‌گذرد و هم شخصیت و مهارت‌هایتان را گسترش می‌دهید. گاهی رعایت نکات ذکر شده جهت موفقیت می‌تواند بسیار سخت باشد. بنابراین زمانی می‌توانید به موفقیت در نوجوانی برسید که از یک راهنمای متخصص و مشاوره روانشناسی در این زمینه بهره مند شوید. برای مطالعه مقاله چــگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره روانشاسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه دستیابی به موفقیت بیشتر در این دوران کمک کند. در کنار این موضوع این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه روانشناسی نوجوان برای والدین این امکان را فراهم کرده است تا بتوانند شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند تا نوجوان مسیر موفقیت را به خوبی سپری کرده و با کمترین مشکلات مواجه شود. در نظر داشته باشید که با افزایش موفقیت در خانواده تنش‌ها و آسیب‌ها نیز کاهش می‌یابد. همچنین مرکز حامی هنر زندگی امکان مشاوره حضوری و تلفنی در زمینه‌های مختلف را نیز برای افراد امکان پذیر کرده است. برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا دوستان نیز در موفقیت نوجوان نقش دارند؟

مسلما بله. داشتن دوست خوب برای موفقیت، پیشرفت و برای روحیه دادن به نوجوان مهم است. نوجوان لازم است سعی کند تعدادی دوست واقعا خیرخواه و شبیه به خود پیدا کند تا در مسیر موفقیت او را همراهی نمایند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*