ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

موفقیت در کنکور | رازهای موفقیت در کنکور چیست؟

موفقیت در کنکور برای بسیاری از جوانان و خانواده‌های آن‌ها یکی از اهداف مهم زندگی محسوب می‌شود. با این حال رسیدن به این هدف برای همه آسان نیست و نیاز به برنامه‌ریزی و پشتکار فراوان دارد. امروزه مشاوران تحصیلی در این زمینه تلاش‌های بسیاری می‌کنند و با حمایت از دانش آموزان به آن‌ها کمک می‌کنند تا راه درست را پیدا کرده و با روش‌های اصولی‌تر درس بخوانند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا در مورد مهم‌ترین اصول موفقیت در کنکور نکاتی را به اشتراک بگذاریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


گیف موفقیت در کنکور

اصول موفقیت در کنکور

درس خواندن برای کنکور با درس خواندن در حالت عادی متفاوت است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد با وجود سوابق تحصیلی خوبی که دارند در کنکور موفق نمی‌شوند و بالعکس بسیاری از افراد با وجود آنکه در مدرسه عملکرد متوسطی داشته‌اند می‌توانند در کنکور به رتبه خوبی دست یابند. برای آنکه بتوانید جزء افرادی باشید که به موفقیت در کنکور دست می‌یابند باید با اصول مهم در این زمینه آشنا باشید. در ادامه به 7 مورد از این‌ها اشاره خواهیم کرد. 

1- افزایش اعتماد به نفس از اصول موفقیت در کنکور

شاید باور نکردنی باشد اما تجربیات ما در زمینه مشاوره تحصیلی نشان می‌دهد که دانش تنها 50 درصد از موفقیت کنکور را تضمین می‌کند و نیم دیگر این مسئله به روحیه شما وابستگی دارد. برای اینکه بتوانید در دوران کنکور روحیه خود را حفظ کنید پیش از هر چیز باید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و هرگز خود را دست کم نگیرید. موضوعات مختلفی می‌توانند اعتماد به نفس شما را کاهش داده و باعث شوند که انگیزه خود را برای ادامه دادن از دست دهید. برای مثال مقایسه کردن خود با دیگران یکی از مخرب‌ترین کارهایی است که دانش آموزان انجام می‌دهند.

این کار باعث می‌شود که نتوانید بر کارهای خود تمرکز لازم را داشته باشید و دائماً در حال بررسی کردن دیگران باشید. با این کار به میزان زیادی زمان را نیز از دست می‌دهید. توجه داشته باشید که بهترین مقایسه همواره مقایسه خودتان با خودتان است. در واقع باید در طول زمان عملکرد خود را در نظر بگیرید و تلاش کنید هرچقدر که جلو می‌روید بتوانید نسبت به گذشته پیشرفت داشته باشید. 

2- مهارت کنترل استرس را بیاموزید

استرس به میزان زیادی می‌تواند در حافظه شما تداخل ایجاد کرده و باعث شود میزان یادگیری‌تان نیز کاهش پیدا کند. بسیاری از افراد این تجربه را گزارش می‌دهند که در زمان امتحان با وجود آنکه خوب خوانده‌اند ناگهان همه چیز را فراموش می‌کنند. این امر به خاطر آن است که هیجانات منفی نیز در همان قسمتی از مغز پردازش می‌شود که مسئول حافظه است. به این ترتیب اضطراب با اطلاعات ثبت شده در حافظه تداخل کرده و مانع بازیابی اطلاعات می‌شود. به همین خاطر در زمان درس خواندن برای کنکور باید تمرین‌هایی در زمینه کنترل استرس نیز انجام دهید تا بتوانید بازدهی خود را افزایش داده و همچنین برای روز کنکور نیز آماده شوید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه کنترل استرس کنکور کلیک کنید.

از جمله کارهایی که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند می‌توان به انجام ورزش‌های هوازی، ریلکسیشن، مراقبه و تمرین‌های ذهن آگاهی اشاره کرد. اگر احساس می‌کنید که اضطراب شما آنقدر زیاد است که به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کنید و تمرین‌های ذکر شده برای شما پاسخگو نیست، بهتر است که به یک روانشناس مراجعه کنید و با شرکت در جلسات روان درمانی مجدداً آرامش خود را به دست بیاورید.

3- برنامه ریزی درست از اصول موفقیت در کنکور

برنامه‌ریزی غلط سهم بزرگ و بسزایی در موفق نشدن دانش آموزان در کنکور دارد. سعی کنید برنامه‌ریزی‌تان متناسب با زمان باقی مانده برای کنکور باشد. اگر از همان سال‌های اول دبیرستان شروع به درس خواندن پرفشار کنید احتمالاً در میانه راه انرژی خود را از دست بدهید. به همین خاطر لازم است که از ساعت‌های کم آغاز کنید و هرچقدر که به کنکور نزدیک‌تر می‌شوید زمان مطالعه خود را افزایش دهید. همچنین تلاش کنید برنامه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با ویژگی‌های منحصر به فرد خودتان باشد. هرگز دو فرد با ویژگی‌های متفاوت نمی‌توانند از برنامه واحدی برای رسیدن به موفقیت پیروی کنند.

برای مثال برخی افراد در صبح عملکرد بهتری دارند و برخی دیگر در شب. یا برخی افراد با 6 ساعت مطالعه بازدهی بالایی دارند در حالی که دیگران ممکن است برای فهم همان مطلب به 8 ساعت زمان نیاز داشته باشند. درنتیجه پیش از هر چیز تلاش کنید تا در مورد خود به شناخت بهتری دست یابید و سپس برنامه درسی‌تان را با آن تنظیم کنید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی برای کنکور کلیک کنید.

4- داشتن خواب کافی از اصول موفقیت در کنکور

خواب در عملکرد مغز و تحکیم حافظه نقش بسزایی دارد. به همین خاطر لازم است که در دوران کنکور برنامه‌ریزی خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید در شبانه روز خواب خوب و با کیفیتی داشته باشید. برای این کار ساعت‌های مشخصی را برای خوابیدن در نظر بگیرید. داشتن ساعات خواب نامنظم به خستگی مفرط در طول روز و عدم تمرکز دامن خواهد زد.

5- ساعات مفید درس خواندن خود را افزایش دهید

در دوران کنکور آنچه اهمیت دارد این است که بتوانید کیفیت درس خواندنتان را افزایش دهید. در غیر این صورت تنها با بالا بردن ساعات مطالعه پیشرفتی حاصل نخواهد شد. برای آنکه کیفیت کار خود را افزایش دهید در زمان درس خواندن هر عاملی که موجب حواس پرتی شما می‌شود را از دسترس دور نگه دارید. برای مثال گوشی تلفن خود را در حالت سکوت بگذارید و از درس خواندن جلوی تلویزیون یا در سروصدا خودداری کنید.

6- خلاصه نویسی از اصول موفقیت در کنکور

برای آنکه مطالب بهتر در حافظه بمانند راهکارهای زیادی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که آن‌ها را یادداشت کرده و به طور سازمان یافته‌ای طبقه بندی کنید. برای مثال خلاصه نویسی همراه با کشیدن نمودارهای شاخه‌ای می‌تواند در تحکیم مطالب در ذهن شما تأثیر بسزایی داشته باشند. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید مرکز مشاوره هنر زندگی با داشتن متخصصانی در زمینه مشاوره تحصیلی می‌توانند به شما کمک شایانی انجام دهند.

7- زمانی را هم برای استراحت در نظر بگیرید

در یک برنامه‌ریزی مناسب دانش آموزان باید زمان‌های استراحت کافی داشته باشند. هر چقدر بتوانید ساعات مفید مطالعه خود را افزایش دهید به همان میزان می‌توانید زمان‌های استراحت بیشتری نیز داشته باشید و در آن اوقات به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید. این کار باعث می‌شود که روحیه بهتری داشته باشید و در مسیر کنکور دچار خستگی مفرط و احساس فرسودگی نشوید.

سؤالات متداول درباره موفقیت در کنکور

- آیا بلند بلند درس خواندن می‌تواند در یادگیری تأثیر داشته باشد؟

بله. بسیاری از افراد هنگامی که بلند درس می‌خوانند عملکرد بهتری دارند. علت این امر آن است که در این شرایط شما در کنار تجربه دیداری، تجربه شنیداری نیز کسب کنید (به این صورت که صدای خود را می‌شنوید). به این ترتیب در حقیقت مطالب دو بار در حافظه شما کدگذاری می‌شوند. یک بار به صورت دیداری و بار دیگر به صورت شنیداری.

- بهترین زمان مطالعه برای کنکور چقدر است؟

این مسئله برای همه افراد ثابت نیست و در حقیقت به عوامل مختلفی نظیر مدت زمان مانده تا کنکور، میزان قوی بودن پایه علمی و توانایی‌های ذهنی شما بستگی دارد. این بازه زمانی تقریباً از 6 تا 10 ساعت بین افراد مختلف متغیر است.

برای شناخت بیشتر در زمینه ساعت مطالعه برای کنکور کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه موفقیت در کنکور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*