ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

منتورینگ موفقیت | منتورینگ چیست؟

منتورینگ موفقیت در هدایت شغلی به شما کمک می کند مهارت های خود را رشد دهید. تصمیمات بهتری بگیرید و دیدگاه های جدیدی در مورد زندگی و حرفه خود به دست آورید. به عنوان یک منتی، کسی که زیردست یک منتور آموزش می بیند، از تجربیات مربی خود استفاده می کنید تا با تکنیک ها و شیوه های مخصوص منتورینگ، در مورد شغل یا زندگی در حال حاضر و آینده راهنمایی شوید. به جای یادگیری شخصی از طریق آزمون و خطا، با وجود منتور می توانید به دنبال جهت گیری و الگویی برای تقلید از او باشید. طی چند مرحله از جمله برقراری رابطه درست کاری به هدف می رسید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره شغلی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور


منتورینگ و منتور کیست؟

اگرچه گاهی اوقات منتورینگ و مربیگری به جای یکدیگر استفاده می شود نقش یک منتورینگ مانند یک مربی نیست. رابطه منتورینگ و منتی بر اهداف بلندمدت تمرکز دارد. به جای پرداختن به اصلاحات و بهبود رفتار خاص، یک منتور به عنوان یک تشویق کننده و مدافع عمل می کند.
مربیگری سابقه طولانی دارد. اصطلاح منتور از شخصیت مربی در ادیسه هومر گرفته شده است. این شخصیت همراه همیشگی تلماخوس، پسر ادیسه بود و در زمانی که از خانه و خانواده دور بود به او راهنمایی و نصیحت می کرد. هدف یک مربی این است که تمام تجربیات جمع آوری شده در طول زندگی حرفه‌ای و زندگی‌ خود را به نفع کارآموز به او منتقل کند. منتورینگ می تواند ترسناک باشد اما در عین حال نباید کلمه مربی تصاویر رایج از مفهوم مربی های کلاس ورزشی را به ذهن بیاورد.
چنین تصاویری می‌تواند به مربیان احساس مسئولیت بیش از حدی را القا کند؛ و اگر منتی هستید ممکن است احساس کنید که باید در مورد همه چالش ها و شکست ها و رازهای موفقیت شغلی خود صحبت کنید. نکته این است که مربیگری می تواند ترسناک باشد اما لزوما هم قرار نیست چنین احساسی را داشته باشید.

اهمیت منتورینگ موفقیت

مربیگری از این جهت مهم است که به کارکنان این فرصت را می‌دهد تا در نقش‌های خود مهارت یافته و انواع شایستگی شغلی را کسب کنند و همچنین برای فرصت‌های رشد در آینده آماده شوند.
ارائه این فرصت‌ها برای سازمان‌هایی که می ‌خواهند استعدادهای مناسب خود را جذب، حفظ و درگیر کنند کلیدی است و در رشد شرکت ها اهمیت زیادی دارند. یک منتور با دانش و سواد کافی به فرد کمک می کند تا در حرفه خود به طور مؤثرتری ظاهر شود.
مهارت های جدید بیاموزد و اعتماد به نفس بیشتری کسب کند و تصمیمات بهتری برای رشد شغلی خود بگیرد. مربیان فواید بسیاری را نیز گزارش می‌کنند از جمله رضایت از مشاهده پیشرفت دیگران. گسترش دیدگاه های نسلی و فرهنگی؛ تقویت مهارت های فنی، رهبری و بین فردی؛ و تداوم تجربه ایده ها و بینش های جدید.
منتورینگ موفقیت  

برنامه منتورینگ موفقیت

یک راه پیش روی سازمان ها برنامه منتورینگ است تا به کارکنان این فرصت را بدهند به یک مربی بدل شده یا از یک رهبر ارشد راهنمایی دریافت کنند. در بیشتر سازمان‌ها این احتمال وجود دارد که انواعی از راهنمایی در دسترس باشد؛ چه غیررسمی یا رسمی.
مربیگری در محل کار فقط یک ابتکار برای کسب احساس خوب نیست. تحقیقات زیادی برای حمایت از مزیت‌های کسب‌وکارهای مبتنی بر منتورینگ در محل کار وجود دارد. به همین دلیل اگر در نظر دارید برنامه مربیگری خود را در سازمان خود شروع کنید راهنماهای قطعی وجود دارند که می توانید با کمی جستجو به آن دست بیابید. استفاده از تجربیات پیشکسوتان یکی از رازهای موفقیت کارآفرینان است.

1-ساختن یک برنامه منتورینگ موفقیت

اگر در حوزه منابع انسانی به ویژه در بخش یادگیری و توسعه فعالیت می کنید و به دنبال شروع یا رشد برنامه راهنمایی شرکت خود هستید در جای مناسبی قرار گرفته اید. برنامه های مربیگری می تواند کار زیادی ببرد. به خصوص اگر آن را به صورت دستی انجام دهید.
اهداف برنامه مربیگری را تعیین کنید. یک برنامه راهنمایی خوب باید با اهداف کلی کسب و کار هماهنگ باشد. برنامه های مربیگری سنتی معمولاً رهبران ارشد را با افراد جوان تر جفت می کنند تا از آن ها حمایت کنند و به رشد آن ها در سازمان کمک کنند. هدف این نوع راهنمایی ممکن است افزایش نرخ ترفیع در سازمان باشد. در این رابطه مطالعه مقاله کوچینگ شغلی پیشنهاد می شود.

2-تبلیغ مناسب برنامه مد نظر

برای ارتقای برنامه مربیگری خود ابتدا روی به دست آوردن رهبری در هیئت مدیره تمرکز کنید. اگر رهبران برنامه را ترویج کنند و در مورد مزایا و اهمیت آن صحبت کنند تأثیری دو چندان بر بقیه سازمان خواهد داشت. استفاده از شور و شوق پذیرندگان اولیه یا مربیان محبوب باعث ایجاد تبلیغات شفاهی و هیجان در مورد برنامه می شود.
بسیاری از برنامه های مربیگری با یک مهمانی آغازین (چه مجازی و چه حضوری) شروع می شود که در آن شرکت کنندگان می توانند همه افراد دیگر را در برنامه ببینند. منتی ها می توانند مربیان بالقوه را شناسایی کرده و ببینند که آن ها بخشی از یک ابتکار بزرگ شرکت هستند. در این صورت تشویق به حفظ رابطه می شوند. ‌

3-منتورینگ موفقیت | جفت کردن مربیان و منتی ها

پیدا کردن مربیان و منتی ها هیجان انگیزترین بخش فرآیند است اما می تواند استرس زا نیز باشد. وقتی برنامه شما به بیش از ده مربی و ده منتی افزایش یابد جفت کردن دستی مربیان و منتی ها می تواند به یک کابوس لجستیکی تبدیل شود.
به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها از نرم‌افزار راهنمایی Together برای ایجاد کارآمد جفت‌ها با استفاده از الگوریتمی استفاده می‌کنند که پاسخ‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌کنندگان در پرسشنامه ثبت‌نام را در نظر می‌گیرد. استفاده از نرم افزارهای آموزشی مزایای زیادی دارد.
برای ایجاد جفت‌های معنادار بین منتورها و منتی‌ها، ویژگی‌های منتی‌ها و مربیان خوب را شناسایی کنید و آن ها را در همه شرکت‌کنندگان تشویق کنید.  

مزایای منتور بودن در منتورینگ موفقیت

مربی بودن به عنوان راهی برای پس دادن عمل می کند و یک توسعه و تجربه یادگیری مهم است. آموزش دادن به دیگران بهترین راه برای یادگیری فردی است. به همین ترتیب مربیان با هدایت و کمک به رشد استعدادهای دیگران به عنوان رهبران و ارتباط دهندگان، شایستگی بیشتری پیدا می کنند. برای آشنایی با مراحل یادگیری کلیک کنید.

1-کسب تایید برای مهارت های رهبری

قرار گرفتن در موقعیت یک الگو می تواند به مربیان کمک کند تا رهبران بهتری شوند و اعتماد به مهارت های رهبری را به آن ها القا کنند. مسئولیت کمک به هدایت شغلی و اهداف یک فرد مستلزم آن است که کارمند ارشد آموزش دهد، انگیزه دهد و در مکالمات دشوار بازخورد صادقانه ارائه دهد. همه این مهارت ها در بالای لیست مورد نیاز یک رهبر قرار دارند.
برای کسانی که مشتاق مربی شدن هستند کتابچه های مختلف راهنمای جامع در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مربی عالی گردآوری شده است.

2-منتورینگ موفقیت | پذیرفته شدن به عنوان یک مشاور

مانند توسعه مهارت های رهبری، مربیان به دلیل مهارت های ارتباطی و توانایی کمک به کارکنان جوان در پیشرفت شغلی و توسعه شخصی شناخته می شوند.
مربیان به عنوان مشاورانی دیده می شوند که آماده کمک به دیگران هستند. یاد بگیرید که به وضوح ارتباط برقرار کنید آلبرت انیشتین زمانی گفته بود اگر نتوانید موضوع آموخته شده را برای یک کودک شش ساله توضیح دهید به این معناست که خود شما نیز آن را درک نکرده اید.
به همین ترتیب اگر تا به حال مجبور شده باشید چیزی را برای کسی توضیح دهید احتمالاً متوجه شده اید که باید به آن فکر کنید و توضیح خود را شفاف ارائه کنید تا درک آن برای دیگران آسان شود. برای آشنایی با اهمیت مشاوره در زندگی و شغل کلیک کنید.

3-منتورینگ موفقیت | تقویت مهارت های ارتباطی

مربیان به دلیل قرار گرفتن در یک رابطه راهنمایی کننده به ارتباط دهنده و شنوندگان بهتری تبدیل خواهند شد. به دست آوردن دیدگاه های جدید در حالی که مربی معمولاً در موقعیتی است که دانش را به منتی منتقل می کند یک رابطه راهنمایی می تواند به کارمند با تجربه تر کمک کند تا مهارت های جدید را بیاموزد.
معمولاً کارمندان جوان‌تر اگر نقش مربی را از طریق یک مدل راهنمایی معکوس برای به اشتراک گذاشتن پیشرفت‌های فن‌آوری، روندها یا تقویت مهارت‌های نرم و دیجیتال خود به عهده بگیرند بهتر است. این حوزه ای است که در آن مربی می تواند معلم شود و مربی را برای یادگیری مهارت های جدید یا روشی جدید برای انجام کارها راهنمایی کند.
بازخورد دادن و یافتن استعدادهای جدید منتوریپ این فرصت را برای مربی فراهم می‌کند که با کمک به آموزش کارکنان جدید و آینده در رشد شرکت نقش داشته باشد و اطرافیان را شایسته‌تر و راضی‌تر کند. همچنین فرصتی عالی برای یافتن استعدادهای جدید برای تبلیغات یا پروژه های خاص است. مربیگری هم برای شبکه های مربی و هم برای شبکه های منتی مفید است.
 

مزایای منتی بودن در منتورینگ موفقیت

مزایای زیادی برای راهنمایی شدن توسط شخصی با تجربه تر و ارشدتر از شما وجود دارد. به جای اینکه فقط از تجربه خود یاد بگیرید یک مربی می تواند یادگیری و پیشرفت شما را تسریع کند. از جمله اینکه فرهنگ محل کار را می آموزید. یکی از مزایای داشتن یک مربی برای موفقیت در شغل جدید این است که به شما کمک می کند تا سریع تر با فرهنگ اداری سازگار شوید.
کارکنانی که در یک برنامه مربیگری مشارکت دارند نسبت به افرادی که در آن شرکت نمی کنند از روال، سیاست ها و انتظارات محل کار آگاهی بیشتری دارند که برای ایجاد محیط های کاری فراگیر مهم است.

1-افزایش و توسعه مهارت های فردی و حرفه ای

اکثر منتی ها به دنبال شخصی هستند که به آن ها کمک کند  آینده شغلی خود را ارتقا دهند. از طریق مشاوره و راهنمایی، مربی می تواند به کارمند کمک کند پتانسیل کامل یا ذهنیت کارآفرینی خود را در محل کار توسعه دهد. فرصت های شبکه سازی یک برنامه راهنمایی در محل کار یک راه عالی برای استخدام کنندگان جدید است تا شبکه خود را گسترش دهند.
برای بسیاری از افرادی که تازه استخدام شده اند ممکن است ماه ها طول بکشد تا با همکاران کلیدی خود آشنا شوند. برای آشنایی با روش های توسعه فردی کلیک کنید. از طریق یک برنامه راهنمایی، یک منتی می تواند زودتر به مخاطبین مهم شغلی دسترسی پیدا کند. این امر به ویژه در محیط های کاری از راه دور صادق است.
پتانسیل برای ارتقا اکثر برنامه‌های راهنمایی از منتی می‌خواهند که مسیر آینده یا اهدافی را که امیدوارند از طریق این فرآیند به انجام برسانند در نظر بگیرد. برای آشنایی با لیست مهارت های شغلی مورد نیاز کلیک کنید.

2-منتورینگ موفقیت |کسب مهارت حل مسئله

زمانی که کارمند کم تجربه با موقعیت یا مشکلی روبرو می شود که با آن آشنا نیست یا راه حلی برای آن نمی بیند، منتور می تواند یک دفترچه راهنمای سخنگو باشد. با شراکت یک کارمند کم تجربه با کارمند باتجربه تر، منتی از تجربه مربی چیزهای زیادی یاد می گیرد.
محتوای انتقالی دانش کارمند باتجربه‌تر باید شامل اطلاعات کاملی از سازمان و همچنین برنامه‌ها یا آموزش‌هایی که مربی می‌تواند برای رسیدن به اهداف به آن‌ها کمک کند باشد. منتور می‌تواند در طول زمان، اطلاعات و انتظارات یا خط‌مشی‌هایی را که در درازمدت به منتی کمک می‌کند و در کار به موفقیت می رساند را آموزش دهد. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه به اهدافمان دست یابیم پیشنهاد می شود.

3-حمایت از یک رابطه آموزشی موفق

برای ایجاد یک رابطه آموزشی موفق، باید روی اهداف هر فرد تمرکز کنید تا متوجه شوید چه چیزی می‌خواهد از این تجربه کسب کند. اگر یک منتی بخواهد به یک بخش جدید منتقل شود مثلاً از بازاریابی به فروش، می‌توانید مربی را با مدیر فروش جفت کنید و سپس با تشویق آن ها به صحبت در مورد چگونگی این انتقال از رابطه آن ها حمایت کنید.
اگر طرح یا برنامه ای برای کمک به شروع کار وجود نداشته باشد اولین جلسه می تواند ناخوشایند باشد. به همین دلیل ارائه سوالاتی که فرد می‌تواند از مربی خود بپرسد در شکل‌دهی به انواع بحث‌ها بسیار مفید خواهد بود. آن ها را تشویق کنید تا سوالاتی مانند آنچه ذکر شده است را بپرسند:
چرا تصمیم گرفتید مربی باشید؟ اهداف شما برای رابطه چیست؟ چگونه وارد نقش X شدید؟ در موقعیت X با چه چالش هایی مواجه شدید؟ کار بر روی چه مهارت هایی برای من مفید است؟ برنامه های آموزشی موفق منتورینگ در محل کار با پشتوانه روابط موفق راهنمایی ساخته می شوند.
مهم تر از آن شرکت کنندگان و سازمان ها، بیشترین مزایا را از مربیگری که یک رابطه قوی در هسته خود دارد به دست خواهند آورد.
 

مراحل چندگانه منتورینگ موفق

برای سازمان هایی که در نظر دارند یک برنامه منتورینگ را ایجاد یا گسترش دهند این فرآیند می تواند عمیقاً معنادار باشد. کارکنان راهنمایی شده نتایج شغلی بهبود یافته، تعامل بالاتری را تجربه می کنند. این مزایا به مربی نیز تعمیم می‌یابد که منجر به رضایت شغلی بیشتر، موفقیت شغلی و ترفیع شغلی می‌شود.
خواه شما یک راهنما باشید یا یک ابتکار منتورینگ را در سازمان خود رهبری کنید چند مرحله را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که شرکت کنندگان بیشترین بهره را از مشارکت می برند. استفاده از تجربیات یک مربی یکی از مبانی موفقیت شغلی است.

1-منتورینگ موفقیت | ایجاد رابطه

بسته به شرایط این امکان وجود دارد که مربیان و منتی ها همدیگر را به خوبی یا اصلاً نشناسند. برنامه ریزی کنید که چند تعامل اولیه روی ایجاد روابط متمرکز باشد. پیشبرد این زمان به ایجاد اعتماد کمک می کند و در دراز مدت منجر به راهنمایی موثرتر می شود. برای تسریع در ایجاد رابطه‌ از ارزیابی‌ ها استفاده کنید تا قبل از ملاقات بینش‌های ارزشمندی را در مورد مربی یا کارکنان خود دریافت کنید.
درک ترجیحات فکری و رفتاری آن ها به شما نکاتی را برای تعامل ارائه می دهد. به عنوان مثال اگر طرف مقابل در یک سوم انتظارات  انعطاف پذیری داشته باشد می دانید که پایبندی به زمان ملاقات از پیش تعیین شده احتمالا به شما کمک می کند اعتماد او را جلب کنید. در این رابطه مطالعه مقاله اهمیت خود ارزیابی در پیشرفت شغلی مدیران کلیک کنید.

2-شفاف سازی انتظارات، نقش ها و تدارکات

هر فردی به دنبال چه چیزی از این رابطه است. چند وقت یکبار دوست دارید قرار ملاقات بگذارید؟ آیا جلسات حضوری خواهد بود یا مجازی؟ مراقب باشید که فرضیات خود را تحمیل نکنید و برای گفتگوی آزاد در مورد اهداف و سبک های ارتباطی ترجیحی هر فرد وقت بگذارید.
یکی از فعالیت هایی که برای پشتیبانی از این فرآیند توصیه می شود «3-2-1» نام دارد. هر فرد قبل از جلسه پاسخ های خود را برای سؤالات زیر آماده می کند: سه نقطه از نمایه خود را نام ببرید که با سبک ارتباطی شما مطابقت دارد. دو نقطه از نمایه خود را به اشتراک بگذارید تا هنگام کار با دیگران از آن آگاه باشید.
هنگامی که دیگران با شما ارتباط برقرار می کنند یک نکته مهم را به اشتراک بگذارید. شروع رابطه با ارتباطات باز و انتظارات روشن توانایی شما برای همکاری خوب با یکدیگر را افزایش می دهد. برای آشنایی با مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

3-برنامه ریزی کردن

کمک به یک منتی برای ایجاد خودآگاهی بیشتر نقطه شروع خوبی است. از نمایه طراحی شده برای هدایت مکالمه استفاده کنید: آن ها چگونه از ترجیحات خود برای موفقیت استفاده می کنند؟ نقاط قوت خود را در چه می بینند؟ اگر کسی از نقاط قوت خود و همچنین زمینه هایی که مایل به بهبود آن ها هستند آگاه باشد برای مربی آسان تر خواهد بود که بداند چگونه آن ها را راهنمایی کند.
علاوه بر توانایی های قابل آموزش مورد نیاز برای انجام یک کار به شیوه درست، اهمیت مهارت های نرم را به خاطر بسپارید. هاروارد بیزینس ریویو تمرکز بر شخصیت را به جای شایستگی توصیه می‌کند و بیان می‌کند که بهترین مربیان کسانی هستند که می‌توانند به شکل‌دهی و مدل‌سازی کیفیت‌های مبتنی بر ارزش کمک کنند. اجازه دهید اهداف منتی برنامه شما را هدایت کند و سپس از تخصص خود برای افزایش اعتماد به نفس و ارائه جهت استفاده کنید.

4-حمایت و تشویق کردن

چنانچه گفته شد منتورینگ یک اهرم مشوق است. علاوه بر ارائه بازخورد مثبت، منتی خود را تشویق کنید تا از منطقه امن خود خارج شود. بخشی از به نمایش گذاشتن بهترین ها در افراد دیگر، کمک به آن ها برای ایجاد اعتماد به نفس با گسترش ظرفیت های خود است.
از آنجایی که روابط مربیگری که بیشترین تأثیر را برای فرد داشته است در نظر گرفته اند، یکی از موضوعات مشترکی که در میان آن ها وجود دارد این است که منتی را در مناطقی به چالش می‌کشند. هنگامی که در مورد خارج شدن از مناطق امن صحبت می شود، از اصطلاح "فلکس" استفاده می شود.
یک مربی با درک همه ترجیحات منتی در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد تا سازگاری را تشویق کند و از او دعوت کند از طریق نقاط قوت خود تلاش را آغاز کرده و در مناطقی رشد کنند که ممکن است ترجیح طبیعی برای آن ها نداشته باشند.
 منتور

منتورینگ موفقیت | سخن آخر

چیزی که در ابتدای امر راهنمائی کار می کند ممکن است چند ماه بعد به همان اندازه موثر نباشد. بهتر است گاهی یک قدم به عقب برگردید و بررسی کنید و مسیری که در آن قرار دارید را دوباره ارزیابی کنید. یک مربی عالی در صورتی که به نفع منتی باشد پذیرای بازخورد و تغییر مسیر خواهد بود.
به یاد داشته باشید مربیگری برای هر دوی شما یک تجربه یادگیری است. با اندیشیدن به تجربه خود به عنوان یک منتی، اگرچه گاهی اوقات ناخوشایند است در ادامه خواهید دید که جفت شدن در نهایت به شما کمک می کند تا برای کسانی که ترجیحاتی غیر از شما دارند ارزش قائل شوید و فرصت پیدا می کنید تا مزایای تنوع شناختی را در منتورینگ تجربه کنید.
اگر فرصتی برای تبدیل شدن به یک منتور را دارید برای ارائه دیدگاه جدید به یک همکار، ایجاد مهارت‌ها و افزایش رضایت شغلی خود، به او کمک کنید. چنانچه می خواهید منتی باشید به حضور یک منتور کارکشته در زندگی خود فکر کنید و اینکه چه چیزی آن رابطه را مؤثر و معنادار کرده است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*