ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روابط اجتماعی | راه‌های بهبود و تقویت ارتباط اجتماعی

راه‌های بهبود روابط اجتماعی چیست؟ چگونه می‌توان ارتباطات اجتماعی مؤثرتری با دیگران برقرار کرد؟ برخورداری از مهارت‌های اجتماعی مناسب به افراد کمک می‌کند تا در روابط خود اضطراب و نگرانی کم‌تری را تجربه کنند و هم‌چنین عملکرد بهتری در این ارتباطات داشته باشند. مهارت‌های اجتماعی بالا موجب شکل‌گیری شبکه حمایت اجتماعی مناسب در اطراف شما خواهد شد. به مدد حمایت شبکه اجتماعی وقتی که با چالشی مواجه شدید، قدرت سازگاری بیشتری با شرایط را خواهید داشت. اگر از فقدان مهارت‌های اجتماعی رنج می‌برید و به دنبال راه‌هایی برای بهبود روابط اجتماعی خود هستید، ما در ادامه این مقاله به نکات و راهکارهایی اشاره کرده ایم که مطالعه آن ها می‌تواند برای شما سودمند باشد.


گیف روابط اجتماعی

کمبود روابط اجتماعی در زندگی منجر به چه آسیب هایی می شود؟

فقدان مهارت‌های اجتماعی مناسب در قدم اول باعث می‌شود که شما از برقراری ارتباطات اجتماعی اجتناب کنید و کم‌تر برای آن پیش‌قدم شوید. در نتیجه با پیامدهای زیر مواجه خواهید شد.

- از دست رفتن فرصت‌های مناسب در زندگی برای ایجاد روابط مطمئن و سازنده با دیگران

- از دست رفتن فرصت‌های مناسب برای پرورش مهارت‌های ارتباطی (این مهارت‌ها شانس شما را برای داشتن روابط موفق افزایش می‌دهند. برای آگاهی از مهارت های ارتباطی و راه های برقراری ارتباط موفق کلیک کنید).

- اجتناب از برقراری ارتباطات اجتماعی منجر به این خواهد شد که هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی مدیریت آن‌ها برای شما سخت شود و به مرور اعتماد به نفس خود را در این زمینه از دست دهید.

- ارتباطات اجتماعی مناسب بستری غنی برای رشد اجتماعی افراد محسوب می‌شود. کمبود این روابط در زندگی می‌تواند در روند رشد اجتماعی افراد اختلال ایجاد کند.

 

راهکارهایی برای افزایش روابط اجتماعی

برای اینکه بتوانید از طریق راهکارهای ساده‌، روابط اجتماعی خود را تقویت کنید، برخی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که توسط متخصصین گفته‌اند را در ادامه ذکر کرده‌ایم.

مطالعه مقاله ما با عنوان مهارت ارتباط مؤثر در زندگی نیز می‌تواند در این زمینه به شما یاری برساند.

روابط اجتماعی | آداب سؤال پرسیدن را بیاموزید

نحوه‌ سؤال پرسیدن در شکل‌گیری و ادامه یک ارتباط نقش بسزایی ایفا می‌کند. ممکن است برای شکل دادن ارتباط با یک فرد شروع به پرسیدن سؤال‌هایی از او بکنید. اگر این سؤالات را به شیوه مناسبی بپرسید فرد مقابل‌تان نیز با اشتیاق بیشتری واکنش نشان خواهد داد.

استفاده از سؤال‌های باز پاسخ یعنی سؤال‌هایی که مخاطب برای پاسخ‌گویی به آن‌ها محدود به جواب‌های خاصی محدود نیست. برای مثال پرسیدن سؤال‌هایی که تنها با بله یا خیر می‌توان به آن‌ها پاسخ داد، سؤال‌های بسته پاسخ محسوب می‌شوند که برای بسط و گسترش یک رابطه مناسب نیستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آداب سوال پرسیدن کلیک کنید.

روابط اجتماعی | برای خود هدف‌های کوچک‌تری تعیین کنید

بهبود روابط اجتماعی یک هدف کلی محسوب می‌شود. برای آنکه بتوانید به این هدف دست پیدا کنید لازم است این هدف را به هدف‌های عینی و کوچک‌تری تقسیم کنید تا دست‌یابی به آن برای شما آسان‌تر شود.

برای مثال ممکن است برقراری روابط مناسب با همکاران یک هدف کوچک در مسیر رسیدن به مهارت‌های اجتماعی برای شما محسوب شود. با مشخص کردن هدف‌های کوچک‌تر و اولویت‌بندی بین آن‌ها راحت‌تر می‌توانید برای بهبود روابط اجتماعی خود برنامه‌ریزی کنید.

به زبان بدن خود بیشتر توجه کنید

در ارتباطات اجتماعی، زبان بدن و پیام های غیرکلامی که شما به واسطه اندام‌هایتان آن‌ها را به دیگران منتقل می‌کنید، نقش مهمی در موفقیتتان ایفا می‌کنند. به همین خاطر لازم است که بیشتر به نوع زبان بدنتان توجه کنید تا ببینید ناخودآگاه در حال رساندن چه پیامی به اطرافیان خود هستید.

زبان بدن مناسب به صورتی است که افراد در آن ارتباط چشمی مناسبی با دیگران برقرار می‌کنند، وضعیت بدنی‌شان به‌گونه‌ای است که آرام به نظر می‌رسند و بیانات چهره‌ای آن‌ها نشان دهنده این است که در ارتباطات خود مشتاق هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از زبان بدن کلیک کنید. 

افکار منفی مزاحم را شناسایی کنید

روانشناسان، در درمان شناختی رفتاری معتقدند که افکار، هسته اصلی واکنش‌ها و احساسات ما به موقعیت‌های مختلف را تشکیل می‌دهند. اگر شما دائماً در روابط اجتماعی خود افکار منفی تجربه کنید باعث می‌شود که با اعتماد به نفس پایین‌تری در این زمینه عمل کنید.

برای مثال اگر با افکاری نظیر "من همیشه بد عمل می‌کنم و باعث شرمندگی می‌شوم" درگیر هستید، بر عملکردتان نیز تاثیر منفی گذاشته و آن را تضعیف خواهد کرد. در نتیجه لازم است که شما آن‌ها را شناسایی کنید و ببینید که می‌توانید چه افکاری را جایگزین آن‌ها نمایید.

وضعیت روانی خود را بررسی کنید

با وجود تلاش هایی که برخی افراد جهت بهبود روابط اجتماعی‌شان می کنند، باز هم موفقیت چندانی کسب نمی‌کنند. حتی برخی دیگر با مشکلات جدی‌تری مواجه می شوند. برای مثال اختلال فوبیای اجتماعی یکی از مشکلات رایجی است که به مهارت های اجتماعی افراد آسیب می‌زند و برای بهبود به درمان‌های تخصصی نیاز دارد. برای آگاهی از نشانه‌ها و علل اختلال فوبیای اجتماعی کلیک کنید. 

اگر با وجود همه تلاش‌هایی که در زمینه بهبود مهارت های اجتماعی انجام می‌دهید موفقیتی به دست نیاوردید بهتر است با مراجعه به روانشناس وضعیت روانی خود را بیشتر مورد بررسی قرار دهید تا در صورت وجود مشکلاتی مثل فوبیای اجتماعی با دریافت درمان بتوانید برای بهبودی کامل برسید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه‌های بهبود مهارت‌های اجتماعی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*