ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی مشترک موفق | راه های ساختن یک زندگی مشترک موفق


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زندگی مشترک موفق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کسانی که زندگی مشترک موفق دارند، سلامت روان و جسمی بیشتری را نیز تجربه می‌کنند. یک زندگی زناشویی رضایت بخش، بهداشت روان شما را به میزان زیادی بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا والدین بهتری برای فرزندان خود باشید. برای شاد بودن در کنار همسر و خانواده‌تان لازم است که گام‌هایی را در این جهت بردارید. شاید زوج‌هایی را دیده باشید که هیچ مشکلی ندارند و همیشه از بودن در کنار یکدیگر لذت می‌برند. اما آیا واقعا این زوجین هیچ چالشی را با هم تجربه نکرده و همیشه همه چی بر وفق مرادشان بوده؟ چگونه توانسته‌اند چنین آرامشی را در کنار هم به دست آورند و آن را حفظ کنند؟ در ادامه این مطلب به روش‌هایی برای رسیدن به زندگی مشترک موفق می‌پردازیم. همچنین می‌توانید از مشاوره ازدواج برای بهتر کردن کیفیت زندگی خود بهره‌مند شوید.
تماس با مشاور

پیش از ازدواج به دنبال زندگی مشترک موفق باشید

حتی پیش از آن که بخواهید وارد یک زندگی مشترک بشوید، با انتخاب‌هایتان بر موفقیت ازدواج خود تاثیر می‌گذارید. چنانچه ازدواج‌تان معیارهای درستی داشته باشد، بهبود اوضاع در هر برهه‌ای از زندگی مشترک با سهولت بیشتری همراه خواهد بود. برای اطلاع از معیارهای انتخاب همسر مناسب کلیک کنید.
اگر هنوز ازدواج نکرده‌اید و می‌خواهید در آینده زندگی مشترک رضایت بخشی را تجربه کنید، به نکات زیر توجه نمایید:

اینفوگرافیک زندگی مشترک موفق

اینفوگرافیک زندگی مشترک موفق

1. تعریف خود را از زندگی مشترک موفق مشخص کنید

همه می خواهند که یک ازدواج موفق داشته باشند، اما زمانی که واقعا ندانند چه می‌خواهند، چگونه به هدفشان برسند؟ ابتدا ملاک‌های یک زندگی موفق را به روشنی برای خود تعیین نموده و در گام بعدی این ملاک‌ها را با همسر آینده خود به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق کلیک کنید.

موفقیت مفهومی نسبی است. برای مثال ممکن است که شما موفقیت در زندگی مشترک را در رسیدن به جایگاه مالی و اجتماعی با همراهی همسرتان در نظر بگیرید در حالی که فرد مورد نظر شما در ذهن خود تعریف کاملا متفاوتی داشته باشد؛ مثلا ممکن است او بیش از هر چیز برای پرورش فرزندانی سالم ارزش و اهمیت قائل باشد. برای کسب آگاهی در زمینه خوشبختی در زندگی مشترک کلیک کنید.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر تعاریف شما و همسر آینده‌تان از یک زندگی موفق تفاوت و تعارض زیادی با یکدیگر داشته باشد، احتمالا در آینده دچار مشکلات زیادی خواهید شد. زیرا مسلما دست یابی به اهداف متفاوت و متعارض منجر به مسیرهای مختلفی شده و در کنار یکدیگر به دست نمی‌آید. 

2. در نظر گرفتن ویژگی های روانی و سبک های شخصیتی

برای این که زندگی مشترک‌تان از اختلاف، تعارض و عدم درک متقابل دور باشد، فردی را انتخاب کنید که از لحاظ روانی و شخصیتی در قطب کاملا مخالف و متعارضی از شما قرار نداشته باشد.

برای مثال فردی به شدت منزوی و درونگرا را در نظر بگیرید که اصلا با جمع نمی‌جوشد، اوقات فراغتش را ترجیحا با کتاب خواندن سپری کرده و از هیاهو و شلوغی می‌گریزد. اگر این شخص در کنار کسی قرار بگیرد که بدون معاشرت با دوستان و رفتن به میهمانی‌های شلوغ احساس خوبی به زندگی ندارد، مسلما از زندگی رضایت زیادی نخواهند داشت. برای کسب شناخت در زمینه رضایت زناشویی کلیک کنید.

شاید فکر کنید که تفاوت‌ها باعث پیشرفت و تکمیل افراد در کنار یکدیگر می‌شود، اما این زمانی است که اختلافات زیاد نبوده و متناقض با یکدیگر نباشند. در غیر این صورت زن و مرد به جای آرامش، بیشتر همدیگر را آزار می‌دهند. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا میزان تطابق ویژگی‌هایتان را بسنجید و یک پیش بینی کلی از میزان سازگاری زناشویی خود به دست آورید. برای کسب اطلاعات در زمینه پیش بینی کننده‌های ازدواج موفق کلیک کنید.

3. زندگی مشترک موفق | خودشناسی مقدمه همسرشناسی!

برای ساختن یک زندگی موفق باید پیش از هرچیز انتخاب درستی داشته باشید. اگر انتخاب همسر بر اساس ملاک‌های درستی صورت بگیرد معمولا به تجربیات خوشایندی می‌انجامد. اما مشکل این جاست که بسیاری از افراد حتی از ملاک‌ها و معیارهای خود در مورد ازدواج اطلاع چندانی ندارند و در بسیاری از موارد یکسری ملاک‌های عمومی و از پیش تعیین شده را مطرح می‌کنند. برای اینکه بتوانید ملاک‌های شخصی خود را به درستی شناسایی کنید، باید در ابتدا به درک مناسبی از خویش دست یابید. افرادی که خودشناسی بالایی دارند می‌دانند از زندگی چه می‌خواهند و دقیقا به دنبال چه هستند. همین مسئله باعث می‌شود که در ابعاد مختلف زندگی نظیر انتخاب همسر، شغل و تحصیل نیز موفقیت آمیز عمل کرده و به آنچه در زندگی می‌خواهند دست یابند. برای آشنایی با بحث تاثیر خودشناسی در ازدواج کلیک کنید.

4. آماده کردن خود برای زندگی مشترک

اکثر افراد هنگامی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند بیشتر روی ویژگی‌های فرد مقابل تمرکز می‌کنند و کم تر به خود می‌اندیشند. این در حالی است که یک زندگی مشترک موفق نیازمند این است که پیش از هرچیز خود را برای آن آماده کنید و صفات یک همسر مناسب را در خود پرورش دهید. برای مثال ازدواج و داشتن یک رابطه عاطفی پایدار مستلزم حس مسئولیت در برابر فردی دیگر است. برای کسب اطلاع از نکات همسرداری کلیک کنید.

به گونه ای که خود را در برابر او پاسخگو بدانید و برای او ارزش و اولویت قائل شوید. افرادی که پیش از زندگی مشترک تجربه‌ای از مسئولیت پذیری نداشته و همواره در ابعاد مختلف به والدین خود وابسته بوده‌اند، نمی‌توانند انتظار داشته باشند که یک شبه با آغاز زندگی مشترک ویژگی‌های درونی‌شان تغییر کند. در نتیجه در کنار فکر کردن به مسائلی نظیر فراهم کردن وسایل مادی برای ازدواج، روی ویژگی‌های روانی خود نیز کار کنید و با یک ذهنیت آماده وارد زندگی مشترک شوید. مطالعه مقاله آمادگی برای ازدواج اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

5. داشتن دلیل درست برای ازدواج کردن

شاید علت بسیاری از طلاق‌ها و ازدواج‌های ناموفق این باشد که بسیاری از افراد به دلایل نامناسبی ازدواج کرده و زمان درستی را برای این تصمیم مهم انتخاب نمی‌کنند. دلایلی نظیر رفع نیازهای جنسی، فشار اقوام برای ازدواج کردن، ترس از تنها ماندن یا ترس از قضاوت مردم به خاطر ازدواج نکردن هرگز دلایل مناسبی برای ازدواج نیستند. چرا که این مسائل اغلب باعث تصمیم‌های هیجانی شده و جوانب امر را به درستی نمی‌سنجید. در این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور به شما کمک می‌کند تا احساساتتان را مدیریت کنید و با دید بازتری برای ازدواج اقدام نمایید. پس پیش از هرچیز از خود بپرسید که چرا می‌خواهم ازدواج کنم؟ ازدواج قرار است چه فرصت‌های جدیدی را در اختیار من قرار دهد؟ برای اطلاع از دلایل ازدواج کلیک کنید.

به تلاش تان برای زندگی مشترک موفق بعد از ازدواج ادامه دهید

اگر شما و همسرتان، هر دو برای کیفیت زندگی مشترک خود ارزش قائل باشید و همیشه برای آن تلاش کنید، مسلما رابطه‌ای را تجربه خواهید کرد که همواره رو به پیشرفت و موفقیت است. زندگی یک فرایند جاری و پویاست که شما همیشه قادر به ایجاد تغییراتی در آن هستید. پس هرگز از تلاش برای بهبود رابطه خود ناامید نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله بهبود روابط عاطفی را مطالعه کنید.
برای آنکه زندگی رو به رشدی را تجربه کنید، به نکات زیر توجه نمایید:

1. برقراری یک ارتباط سالم و لذت بخش

آنچه که در ازدواج باعث رشد زن و مرد می‌شود، پیوند و ارتباط عمیق میان آن‌هاست. اگر به این ارتباط آسیبی وارد شود، دیگر آنطور که باید قادر به پیشرفت نخواهند بود. برای آگاهی بیشتر از مشکلات روابط زناشویی کلیک کنید.

پس اگر می‌خواهید زندگی مشترک موفقی داشته باشید، پیش از هر چیز برای ایجاد و تداوم ارتباط عاطفی، صمیمانه و متعهدانه با همسر خود تلاش کنید. برای رسیدن به این اهداف باید اصول احترام به همسر و محبت به همسر را رعایت نمایید. مشکلات در روابط زناشویی در هر زندگی وجود دارد، اگر متوجه شده‌اید که زمان زیادی از اختلافاتتان می‌گذرد، حتما یک مشاوره خانواده دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احترام به همسر کلیک کنید. 

2. عشق ورزی از اصول زندگی مشترک موفق

اینکه شما چه برداشتی از عشق دارید و به کدام یک ازجنبه‌های آن توجه می‌کنید، بر رابطه زناشویی‌تان تاثیر می‌گذارد. باید بدانید که زندگی مشترک موفق، نیازمند یک رابطه عاشقانه سالم است. این ارتباط عاشقانه در همه سطوح عاطفی، جنسی و شناختی (اشتراک و پذیرش عقاید) باید وجود داشته باشد. نادیده گرفتن هر کدام از این موارد، کیفیت زندگی مشترک را دچار نقص و آسیب‌های متعدد می‌کند. برای کسب اطلاع از مهارت‌های لازم برای ازدواج کلیک کنید.

3. در جستجوی مشکلات و حل آن ها

بسیاری از زوجین فکر می‌کنند که پس از گذشت چند سال دیگر سبک زندگی آن‌ها تغییری نخواهد کرد. اما باید بدانید که برای خوشبختی در زندگی به طور دائمی باید برای آن تلاش کنید.

هر رابطه‌ای نیاز دارد که هر از گاهی مورد بررسی قرار بگیرد. در واقع هر دو زوجین باید نکات همسرداری را بدانند و برای حل تعارضات و مشکلات به دنبال راهکارهایی باشند. اما پیش از هر چیز هر دو طرف باید مهارت گوش دادن را در خود تقویت کرده و یکدیگر را درک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مهارت گوش دادن کلیک کنید.

استفاده از خدمات یک زوج درمانگر یا خانواده درمانگر می‌تواند کمک بسیاری در تسهیل و تسریع حل مشکلات به شما کند. شاید فکر کنید مشکلاتتان آنقدر شدید نیست که به مشاوره مراجعه کنید، اما زمانی که رابطه خودتان را بررسی می‌کنید، می‌بینید که خیلی وقت است زندگی آرامی با همسرتان ندارید.

4. زندگی مشترک موفق | پذیرش یکدیگر

برخی افراد تصویری خیالی از همسر ایده آل در ذهن خود می‌سازند و دائما تلاش می‌کنند تا در زندگی مشترک همسر خود را تغییر داده و او را به آن تصویر ایده آل نزدیک‌تر کنند. این کار باعث می‌شود هم خودتان همواره احساس ناکامی کنید و هم به اعتماد به نفس همسرتان آسیب بزنید. در یک رابطه سالم باید بتوانید شریک زندگی تان را با تمام جوانب مثبت و منفی اش دوست بدارید و او را همان طور که هست بپذیرید. البته این موضوع به آن معنی نیست که افراد در رابطه نباید برای رشد خود تلاش کنند بلکه مسئله مهم اینجاست که تغییرات باید درون فرد اتفاق بیافتند. تغییراتی که تحت فشارهای بیرونی نظیر سرزنش یا مقایسه‌های همسر رخ می‌دهند هرگز به موفقیت یک رابطه کمک نخواهند کرد.

5. داشتن تصویر واقع بینانه از زندگی مشترک

گاهی افراد فکر می‌کنند زوجین موفق در زندگی خود هیچ مشکلی را تجربه نمی‌کنند یا هرگز دچار تنش و اختلاف نمی‌شوند. این در حالی است که هرگز در دنیای واقعی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و هر زن و شوهری مشکلات مخصوص به خود را تجربه می‌کنند. در واقع ملاک موفقیت در زندگی، تجربه نکردن مشکل نیست بلکه توانایی ما برای حل این مشکلات و کنار آمدن با آن‌هاست.

اگر تصورات بسیار رویایی از زندگی مشترک در ذهن خود داشته باشید با کوچک ترین مشکلی ناامید شده و احساس شکست می‌کنید. از همین رو باید همواره با نگاهی عمیق‌تر به پیرامون خود بنگرید، مشکلات را شناسایی کنید و به جای فرار از آن‌ها خود را برای یک رویارویی موفق آماده نمایید. حتی شاید پس از شروع زندگی با گذشته همسر خود دچار مشکل شوید که باید آن را برطرف سازید. برای آگاهی بیشتر از تاثیر گذشته همسر کلیک کنید.

6. قائل شدن حریم شخصی برای یکدیگر

برخی افراد عشق و ارتباط نزدیک را با یکی شدن محض با دیگری اشتباه می‌گیرند. در واقع ممکن است فکر کنید وقتی با همسرتان زیر یک سقف قرار می‌گیرید باید همه زمانتان را به یکدیگر اختصاص دهید و هرگونه مسئله شخصی که به هردویتان ارتباط پیدا نمی‌کند را کنار بگذارید. این در حالی است که چنین رابطه‌ای به استقلال هردوی شما آسیب می‌زند. با داشتن استقلال در زندگی مشترک، هردوی شما شادتر خواهید بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شاد بودن کلیک کنید. 

در این شرایط شما نمی‌توانید به جز زندگی مشترک بر چیزی تمرکز کنید و تمام موفقیت‌هایتان تحت تاثیر رابطه عاطفی متوقف می‌شود. در حالی که زندگی مشترک زمانی به سمت رشد و پیشرفت حرکت می‌کند که افراد در کنار پرورش احساس صمیمیت، بتوانند یک حریم شخصی برای خود داشته باشد و در زمینه رشد فردی خویش نیز تلاش نمایند. ایجاد تعادل بین صمیمت خواهی و استقلال طلبی یکی از وظایف دشواری است که زوج‌های موفق از پس آن بر می‌آیند. برای اطلاع بیشتر از صمیمیت بین زوجین کلیک کنید.

7. تلاش برای نزدیکی عاطفی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار در موفقیت رابطه، میزان احساس نزدیکی و صمیمیت بین زن و شوهر است. کمی به رابطه خود با همسرتان فکر کنید. از خود بپرسید که در طول روز چقدر با یکدیگر گفت و گو می‌کنید و چه میزان از این گفت و گوها به مسائلی غیر از امور روزمره زندگی اختصاص دارد. هم چنین باید از خود بپرسید که به جز رابطه جنسی آیا صمیمت جسمی چندانی با همسرتان دارید و زمان‌هایی را صرفا برای بودن در کنار یکدیگر اختصاص می‌دهید؟ هرچقدر تعداد جواب‌های منفی شما به این سوالات بیشتر باشد از نظر صمیمیت عاطفی در جایگاه دورتری از همسرتان قرار دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه محبت به همسر کلیک کنید. 

این مشکل با اختصاص دادن زمان‌های کوچکی برای با هم بودن، احترام گذاشتن به علاقه مندی‌های یکدیگر و تلاش برای گذراندن زمان‌های لذت بخش در کنار هم بهبود می‌یابد. اگر فکر می‌کنید رابطه‌تان از صمیمت و نزدیکی با یکدیگر فاصله دوری دارد، کمک گرفتن از یک زوج درمانگر به شما کمک می‌کند تا بتوانید موانع پیش رو را شناسایی کرده و گرمای پیشین را به زندگی خود برگردانید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*