ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه | 12 راهکار کلیدی

آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه نیاز به زمان دارد. بر همگان روشن است که حفظ روابط به ویژه ازدواج، چقدر دشوار است. نحوه برخورد زوجین و میزان تلاش آن ها برای تشکیل زندگی زناشویی موفق و عاشقانه مهم است. هرچه بیشتر بر اصول ازدواج سرمایه گذاری کنید، بیشتر در کنار هم رشد خواهید کرد. زمان می برد تا رابطه تکامل یابد و با گذشت زمان قوی تر شود. زمانی که هر دو همسر مایل باشند از اشتباهات خود درس بگیرند و در زندگی مشترک با یکدیگر رشد کنند، می توانند از مشکلات عبور کرده و بر ساختن آینده ای مشترک و زندگی زناشویی موفق تمرکز کنند.

تماس با مشاور

آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه

در واقعیت، درست ترین تعریف از زندگی زناشویی موفق و عاشقانه با خود زوجین است. آن ها تعریف می کنند که ازدواج موفق برایشان چه معنایی دارد. قضاوت در مورد موفقیت یا عدم موفقیت زندگی زناشویی یک فرایند مستمر است، نه یک لیست بلندبالای الزام آور و انعطاف ناپذیر. با این حال، چند عنصر کلیدی وجود دارد که بطور مشترک در شادترین ازدواج ها یافت می شود. هیچ ازدواجی در اولین گام، بدون احترام طرفین به خود و دوست داشتن خود، واقعاً نمی تواند موفق باشد. احترام به خود، به ازدواج اجازه می دهد تا از یک چارچوب اساسی برخوردار باشد.

اینفوگرافیک آموزش زندگی زناشویی موفق

اینفوگرافیک آموزش زندگی زناشویی موفق

توافقی به نام ازدواج

ازدواج موفق، توافقی است که از روز اول ازدواج تا پایان زمان عشق، اعتماد و تفاهم را به صورت پایدار، همراه خود داشته باشد. زندگی زناشویی موفق به این معناست که همسران یکدیگر را کاملاً درک کرده و با علم به نقص ها و کاستی های یکدیگر، همچنان قدردان و قادر به سازش با یکدیگر باشند. همسران در یک ازدواج موفق همیشه تلاش های یکدیگر را می پذیرند. آن ها از یکدیگر قدردانی می کنند و تمام تلاش خود را می کنند تا تقسیم وظایف در خانه و دیگر مسئولیت ها به درستی انجام شود. سعی میکنند به صورت تیمی با هم کار کنند. قدردانی از یکدیگر به تقویت اخلاق در آن ها کمک می کند. خوشحال هستند که تلاش های آن ها مورد تایید واقع شده است.

راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی موفق

مشاوره ازدواج موضوعی حساس، آسیب پذیر و فوق العاده مهم است. توصیه های ارایه شده باید بر اساس چندین دهه تحقیق باشد و ریشه در بینش هزاران زوج، داشته باشد. هنگامی که تیمی از متخصصان برای تهیه لستینگ، یک برنامه پیشرو در زمینه مشاوره زوجین، گرد هم آمدند تا به زوج ها توصیه هایی بر اساس علم برای زندگی زناشویی موفق ارائه دهند، ۱۲۶ مطالعه را به طور گسترده بررسی کردند. این لیست شامل بهترین راهکارهای مشاوره ازدواج در جامعه بود. با استخراج پیشنهادات جمعی از سرآمدان حوزه زوج درمانی، از جمله دکتر جان گاتمن، دکتر سو جانسون، دکتر دان سیگل، دکتر اسکات استنلی و چند تن دیگر، ۱۰ مورد از بهترین توصیه های ازدواج برای ایجاد یک رابطه سالم تر و شادتر را انتخاب و پیشنهاد شد. چند نمونه از این روش ها به شرح زیر است.

1-به تماس های احساسی شریک زندگی پاسخ دهید

ارتباط عاطفی یکی از بزرگترین پیش بینی کننده های موفقیت زناشویی است. ارتباط عاطفی شما از هزاران تماس احساسی کوچک تشکیل شده است. تماس های احساسی، تلاش شما و همسرتان برای برقراری ارتباط با یکدیگر است. روزانه ده ها مورد از این موارد وجود دارد. آن ها می توانند یا لحظات ساده ای باشند که در آن شریک زندگی می خواهد توجه شما را با سوال ساده ای مانند روزت چطور بود، جلب کند. یا می تواند لحظات پیچیده ای مانند یک آه غم انگیز یا مسئله ای نگران کننده که باید به آن بپردازید باشد.برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.
تحقیقات نشان می دهد که در ازدواج های سالم، شرکا به ۸۶ درصد از تماس های احساسی یکدیگر پاسخ می دهند. در ازدواج هایی که به دنبال طلاق هستند، شرکا تنها به ۳۳ درصد از این تماس ها پاسخ می دهند. به طور خلاصه، آگاهی از نحوه برخورد با تماس های احساسی شریک خود بسیار مهم است.

2-دنیای درونی شریک خود را عمیقا درک کنید

تحقیقات نشان می دهد که شما و شریک زندگیتان هر دو دارای یک دنیای درونی هستید: واقعیت منحصر به فرد و ذهنی خود شما که روزانه در آن زندگی می کنید. این بدان معنی است که شما در مورد همه چیز، متفاوت فکر می کنید و متفاوت احساس می کنید. بخش بزرگی از ازدواج، تلاش مداوم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دنیای درونی شریک زندگی شما است. اگر یکدیگر را درک نکنید و مهارت همدلی را فرا نگیرید، غیرممکن است که به یکدیگر کمک کرده و مشکلات را حل کنید.
همچنین علم ثابت کرده است که شما و شریک زندگی، همیشه در حال تبدیل شدن به نسخه های جدیدتر خود هستید. این اصل به ویژه در هنگام تعارض مفید است. زیرا نحوه نگرش شریک زندگیتان نسبت به یک موضوع، همیشه با دیدگاه شما متفاوت است. بنابراین، رسالت شما برنده شدن در بحث نیست. بلکه تلاش برای درک بهتر دیدگاه شریک زندگی است.
آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه

3-به حس "ما" در رابطه خود احترام بگذارید

شما و شریک زندگی دو فرد متفاوت هستید اما رابطه شما نهاد سومی را ایجاد می کند با نیازهای متمایز هریک از شما. به این می گویند "بهترین برای ما"، نقطه مقابل بهترین برای من. وقتی برای "ما" تصمیم می گیرید (آیا این برای ما خوب است؟) به جای "من" (آیا این برای من خوب است؟) سلامت ازدواج شما افزایش می یابد. تحقیقات ثابت کرده است که این احساس فداکاری، شاخصی قوی برای میزان رضایت زناشویی است.

4- آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه | فداکاری های کوچک

این تصمیمات فداکارانه هر روز اتفاق می افتد و تقریباً همه موضوعات زناشویی را شامل می شود. پول، رابطه جنسی، کارها و وظایف خانگی. جالب است که فداکاری ها نباید بزرگ و جسورانه باشد. شما می توانید با تهیه صبحانه، برنامه ریزی برای قرارهای شبانه، انجام کارهای روزمره، گوش دادن به صحبت های شریک خود، افزایش مسئولیت پذیری و پذیرفتن بخشی از وظایف، اولویت بندی رابطه جنسی و حمایت از "ما"، فداکاری های کوچک را نشان دهید. این لیست همچنان ادامه دارد. مطالعات نشان می دهد که این فداکاری های کوچک باعث اعتماد بیشتر و ارتباط عاطفی در زندگی زناشویی روزانه شما می شود.

5-بحث ها را به آرامی آغاز کنید

تحقیقات نشان می دهد که نحوه شروع گفتگو با شریک زندگی شما نتیجه آن مکالمه را تعیین می کند. در ۹۶ درصد مواقع، هنگامی که یک مکالمه ضعیف و نادرست آغاز می شود، به دلایلی مثل لحن نامناسب، حجم اطلاعات بیان شده، کلمات استفاده شده یا ترکیبی از هر سه مورد، به همان میزان نیز ضعیف و بی نتیجه به پایان می رسد. شروع مکالمات ملایم به شما در حل تعارض کمک می کند. قدرتی که شما برای ایجاد مکالمات سالم با شریک زندگی دارید بسیار زیاد است. مطرح کردن مسائل و استفاده از مهارت های حل مسئله، روابط شما را در مسیر بسیار بهتری قرار می دهد.

6-آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه | قبل از طرح مسئله، مکث کنید

از خود بپرسید: در دنیای درونی من چه می گذرد و در جهان درونی شریک زندگی من چه می گذرد؟ چگونه می توانم دیدگاه شریک زندگی خود را بهتر درک کنم؟ یک ثانیه ذهن آگاهی، قبل از شروع صحبت، می تواند به شما کمک کند تا با شریک زندگی خود طرح مساله را درست شروع کنید.

7-ابراز قدردانی برای داشتن زندگی زناشویی موفق

مطالعات نشان می دهد که بیان مداوم قدردانی به عنوان مثال، گفتن متشکرم یا من واقعاً خوشحال می شم وقتی این کار را برای من انجام می دهی، روابط در طولانی مدت تقویت و محافظت می شود. تشکر جز ابتدایی ترین اصول ازدواج است. در تحقیقی با عنوان چگونه گذشته زوجین، آینده آن ها را پیش بینی می کند، دکتر بالین کیم بوئلمن با زوجین درباره تاریخ روابط آن ها مصاحبه کرد. نحوه ملاقات و عاشق شدن، زمان های خوب و بد و تجربه آن ها از ازدواج. این روایت ها، رضایت زناشویی و انواع طلاق زوجین در آینده را با دقت ۹۴٪ پیش بینی کردند.

8-شکرگزاری بابت لحظات باهم بودن و قدردانی

به احتمال زیاد زوج هایی که از شکل گیری روابط خوشحال و از آن قدردانی می کنند آینده ای شاد و سالم را در کنار هم شکل می دهند. تمرین قدردانی باعث می شود به ۸۶ درصد از تماس های احساسی شریک زندگی که بزرگترین توصیه برای ازدواج است، پاسخ مثبت داده شود. مطالعات نشان می دهد زوج هایی که احساس می کنند بیشتر مورد تحسین شریک زندگی قرار گرفته اند، به نیازهای عاطفی شریک زندگی بیشتر پاسخ میدهند. نسبت به رابطه متعهدتر هستند و ترس از تعهد در رابطه را به خوبی کنترل میکنند. همه این ها با یک عبارت ساده اتفاق می افتد، متشکرم.
آموزش-زندگی-زناشویی-موفق

9-آیین ها و قواعد شخصی تعیین کنید

زندگی به قدر کافی، پیچیده و پر هرج و مرج است. آنچه را که واقعا اهمیت دارد نباید براحتی از دست داد. تحقیقات نشان می دهد شکل دادن آیین های شخصی و مخصوص رابطه، می تواند ساختاری قوی برای حفظ ازدواج را فراهم کند و زوجین را به سوی اهداف و رویاها هدایت کند.
ایجاد مناسک مشترک، مانند خوردن قهوه صبحگاهی، تعیین شب هایی خاص برای تماشای فیلم، شام های خانوادگی و پیاده روی های عصرانه، شما را قادر می سازد تا ازدواج خود را به طور مداوم در اولویت قرار دهید. حتی وقتی زندگی پرمشغله می شود، زندگی زناشویی و خانوادگی همچنان می تواند دوام بیاورد چون شما راه های ارتباط صحیح با همسر را آموخته اید. ایجاد این فرهنگ های درون فردی، کمک می کند تا ارزش ها، رسالت و هدف خانواده خود را مشخص کنید. این مناسک کاملا شخصی سازی شده، با گذشت زمان ارتباط را حفظ کرده، نحوه تفکر خانواده در مورد هدف زندگی را مشخص و آنچه را که برای دستیابی به آن هر روز تلاش می کنید را عیان می سازد. در این رابطه می توان از نظریات کارشناسان و متخصصان در این زمینه بهره گرفت. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره خانواده کلیک کنید.

10- آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه | وابستگی سالم برقرار کنید

تحقیقات نشان می دهد همانطور که کودک برای زنده ماندن به امنیت والدین وابسته است، دو بزرگسال متاهل نیز برای بقا ازدواج از نظر عاطفی و حس امنیت عاطفی به یکدیگر وابسته هستند. ازدواج این ساختار را فراهم می کند که این امر به شیوه ای سالم اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که ارتباط عاطفی بزرگترین عامل موفقیت زناشویی است. اگرچه وابستگی عاطفی در همه ازدواج ها امری مشترک است، اما میزان وابستگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. یکی از بزرگترین تنش ها در ازدواج نیز با مساله میزان و تفاوت وابستگی طرفین ارتباط دارد. اغلب اتفاق می افتد که یک نفر وابستگی بیشتری می خواهد و عوارض وابستگی عاطفی را بیشتر متحمل می شود، در حالی که دیگری نیاز کمتری دارد.

11-زندگی زناشویی موفق، دلبستگی و وابستگی

دلبستگی بیش از حد به وابستگی تبدیل می شود و به برچسب خوردن یکی از طرفین تحت عنوان شریک چسبنده می شود. آن دیگری، دوری گزین به نظر می رسد. سالم ترین راهی که شما و همسرتان می توانید در ازدواج خود  انجام دهید این است که سطح دلبستگی و وابستگی خود را متعادل نمایید. در حالی که شما و شریک زندگی خود به یکدیگر وابستگی دارید، هیچ یک از شما خود را قربانی دیگری نکند. ارزش های خود را نادیده نگیرد. هنگامی که مسئولیت اقدامات و احساسات خود را در ازدواج بر عهده می گیرید، در واقع به شریک زندگی و ازدواج خود کمک می کنید. در مجموع، شما می توانید از نظر احساسی به یکدیگر وابسته باشید. اما به تفاوت ها و جدایی های یکدیگر نیز احترام بگذارید.برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه  و مقایسه دلبستگی و وابستگی در رابطه کلیک کنید.

12-به یکدیگر احترام بگذارید

برای یک زندگی زناشویی موفق، احترام یک امر ضروری است. همسراني كه به نظرات و تصميمات يكديگر احترام مي گذارند، بيشتر احساس خوشبختی دارند. برابری یکی از عوامل احترام به همسر است. وقتی با حقوق همسرتان به طور مساوی رفتار می کنید و او را در تصمیمات خود شریک می دانید، هر دو به یکدیگر احترام بیشتری می گذارید. احترام به همسر یکی از ویژگی های ضروری یک زوج خوشبخت است.

آموزش زندگی زناشویی موفق و عاشقانه | سخن آخر

زندگی آسان نیست. در طول یک ازدواج شما و شریک زندگی خود بارها و بارها به چالش کشیده خواهید شد. قطعاً مواقعی پیش می آید که به نظر می رسد حتی نقطه ای کوچک و قانع کننده برای ماندن در کنار هم و دیدن یکدیگر وجود ندارد. یک ازدواج موفق متشکل از دو نفر است که می خواهند برای موفقیت در ازدواج تلاش کنند. تنها تضمین موجود در زندگی زناشویی این است که همیشه همه چیز مهیا و ساده نخواهد بود.
زندگی زناشویی موفق، هر یک از شرکا را تشویق به رشد شخصی در تمام ابعاد فردی می کند. تا انسان بهتری هم در رابطه و هم در خارج از آن باشد. یک زندگی زناشویی سالم و موفق، رابطه ای خواهد بود که باعث می شود هر یک از طرفین احساس شادی کنند. تنها جایی در جهان که آن ها در سایه اش احساس امنیت می کنند. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*