ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تعطیلات آخرهفته افراد موفق | افراد موفق تعطیلاتشان را چگونه می گذرانند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تعطیلات آخرهفته افراد موفق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تعطیلات آخرهفته افراد موفق چگونه است؟ هر چند وقت یک بار لپ تاپ را بعد از ساعت کاری روشن می کنید؟ نه برای تماشای فیلم یا عکس های خاطره انگیز بلکه برای انجام وظیفه در دفتر کار؟ تعطیلات آخر هفته، انرژی شما را افزایش می دهد یا کاهش؟ اگر به هریک از این سوالات بله گفتید بهتر است بدانید کار آخر هفته می تواند منجر به خستگی عاطفی و دیگر پیامدهای مرتبط با سلامتی از جمله افزایش خطر ابتلا به افسردگی و سطح بالای استرس و اضطراب می شود. به نظر می رسد افراد موفق تعطیلات اخرهفته را به گونه ای دیگر سر می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

                                            

کار کردن طی تعطیلات آخرهفته

بسیاری از مردم فکر می کنند برای رسیدن به اهداف شغلی، باید ساعات آخرهفته را نیز به کار اختصاص دهند. به ویژه افرادی که در مراحل اولیه و میانی حرفه خود هستند تلاش می کنند که خود را با صرف زمان زیاد، فردی حرفه ای معرفی کنند. وقتی در یک محیط اداری کار می کنید و انتظار می رود همه افراد در همه زمان ها در دسترس باشند، تعیین و حفظ محدودیت های شخصی بسیار دشوار است. مطالعه انجام شده روی ۳۶۵ بزرگسال شاغل در سال ۲۰۱۶ نشان داد در دسترس بودن کارکنان برای نظارت بر کارها پس از ساعت های کاری، منجر به خستگی عاطفی و خدشه به روابط عاطفی می شود. این امر به نوبه خود بر درک تعادل بین کار و زندگی و کیفیت کار، تأثیر منفی می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.  

اینفوگرافیک تعطیلات آخرهفته افراد موفق

اینفوگرافیک تعطیلات آخرهفته افراد موفق

آیا کار کردن در آخرهفته باعث افسردگی می شود؟

محققان بر این باورند که کار زیاد در روزهای آخرهفته می تواند علاوه بر فرسودگی جسمی، به سلامت روان شما آسیب برساند. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور معمول ساعات طولانی کار می کنند بیشتر در معرض افسردگی هستند. کار در خانه، به ساعات طولانی که به فعالیت های محل کار مرتبط است اضافه می کند. همین امر به تجربه طولانی مدت استرس می افزاید. برنامه های اجتماعی را مختل کرده و باعث می شود زمان کمتری با دوستان و خانواده سپری شود. در نتیجه به کیفیت روابط اسیب زده و بین روابط دوستانه فاصله ایجاد می شود. 
اگر کار فرد، استرس زا، سخت گیرانه و محدود کننده باشد، ادامه انجام آن در اخرهفته با بهبود ذهن و استراحت بدن تداخل خواهد داشت. بطور معمول ذهن باید از حالت فشرده و خسته خارج شود تا بتواند فعال بماند. کار در اخرهفته مانع از استراحت مغز می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.  

چرا باید در تعطیلات آخرهفته کار را متوقف کنید؟

نتایج یک نظرسنجی روی هزارنفر از آمریکایی های ۲۵ ساله و بالاتر نشان داد ۶۷ درصد از پاسخ دهندگان در آخرهفته عمدتا با خواندن و پاسخ دادن به ایمیل های مربوط به مشتریان سرگرم کار کردن بوده اند. ۶۳ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که کارفرمایان از آن ها انتظار دارند در تعطیلات آخرهفته کار کنند. ۶۱ درصد نیز گفته اند به سختی می توانند در آخرهفته به کار فکر نکنند. 
برخی از کارکنان ممکن است تصور کنند که تعطیلات آخرهفته برای پیشرفت حرفه ای آن ها فرصت خوبی است اما تحقیقات زیادی از جمله موسسه بهداشت حرفه ای فنلاند نشان داد افرادی که ساعت های طولانی کار می کنند ۱۲ درصد بیشتر احتمال دارد که مشروبات الکلی مصرف کنند. تحقیقات مشابه ارتباط بین کار زیاد آخرهفته و مشکلات خواب، افسردگی و بیماری های قلبی را نشان داد. مطالعه دیگری ارتباط بین کار زیاد کارگران کم درآمد و دیابت نوع ۲ را تایید داد. بنابراین توصیه بهداشتی این است که کار را در اخرهفته تعطیل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره افسردگی کلیک کنید.  
تعطیلات-آخرهفته

تعطیلات اخرهفته افراد موفق

موفق بودن به این معنا نیست که شما باید دائماً در حال توسعه ایده های جدید، حل مشکلات و انجام کارها باشید. پیش رفتن گام به گام به صورت دوره ای می تواند بسیار مهم و مفید باشد. با تجدید قوا در آخرهفته آمادگی بهتری برای انجام فعالیت ها در طول هفته خواهید داشت. حال برخی از عادت های خوب برای گذراندن آخرهفته چه می تواند باشد؟ 
افراد موفق به گونه ای متقاوت از باور رایج، اخرهفته ها را سر می کنند. برای آن ها تعطیلات آخرهفته می تواند یک روز سرگرم کننده باشد، بدون اصرار برای داشتن یک روز لزوما پربار. الگو گرفتن از این شیوه می تواند برای افراد عادی کمک کننده باشد. با این شرط که ذهنیت درستی نسبت به تعطیلات داشته باشند و به کاری متعهد شوند. خواه انجام وظایف شخصی معوقه باشد، خواه استراحت به تنهایی برای ارامش ذهن یا گذراندن وقت با اطرافیان. چند نمونه از فعالیت هایی که افراد موفق برای استفاده بهینه از اخرهفته خود انجام می دهند در زیر شرح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش ذهن کلیک کنید.

1- گذراندن وقت با دوستان و خانواده، از فعالیت های تعطیلات آخرهفته افراد موفق

آن ها زمان باکیفیتی را به خانواده، دوستان و افراد مهم دیگر اختصاص می دهند. افراد موفق می دانند که در طول هفته کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و احتمالاً در دسترس نخواهند بود. بنابراین با گذراندن وقت با خانواده خود در تعطیلات آخرهفته نهایت استفاده را می برند.

2- برنامه های سرگرم کننده ترتیب می دهند

لورا وندرکام در کتاب خود به نام کاری که موفق ترین افراد در آخرهفته انجام می دهند، می نویسد: ایده سرگرم‌کننده، می تواند مهمترین نکته ای باشد که افراد موفق در تعطیلات پیاده می کنند. ایده های سرگرم کننده، تعطیلات آخرهفته را هیجان انگیز می کند و فرد را برای سرگرمی های آینده خلاق تر می کند. هر فردی با توجه به علایق منحصر به فرد خود ایده ای را سرگرم کننده فرض می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرگرمی های جذاب کلیک کنید.

3- هفته پیش رو سازماندهی و برنامه ریزی می کنند

برخی افراد موفق دوست دارند آخرهفته با توجه به تقویم خود، اهداف و فرصت های جدیدی تعیین کنند. راهش این است که این کار را بدون استرس وارد کردن و نگرانی از پیامد آن انجام می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

4- مطالعه را در تعطیلات خود می گنجانند

اکثر افراد موفق هر شب قبل از خواب کتاب می خوانند. مطالعه آخرهفته بخشی از برنامه های روزانه آن ها محسوب می شود. خواندن مطالب جدید ذهن آن ها را متمرکز و چابک نگه می دارد. با مطالعه موضوعات مختلف می توانند توانمندی هایشان برای استفاده درست تر از اوقات بیکاری، رشد دادن جنبه های گوناگون مهارت فردی و خوداگاهی را افزایش دهند که همین عاملی برای موفقیت بیش از پیش آن ها محسوب می شود. همچنین از این زمان بدست آمده تعطیلی، برای رسیدگی به خواندن مطالبی که به دلیل مشغله هایشان مورد غفلت قرار گرفته استفاده می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خودآگاهی چیست کلیک کنید.

5- تعطیلات آخرهفته افراد موفق | به مدیریت احساسات منفی

آخرهفته می تواند زمان خوبی برای رسیدگی به تمام خستگی های روحی، تخلیه روانی و استرس های وارده در طول هفته باشد. افراد موفق به خصوص اگر به ترس از روز اول هفته دچار باشند، نوشتن افکار خود بر روی یک تکه کاغذ را به عنوان یک راه حال ساده اما راه گشا در نظر می گیرند. این شیوه به فهرست بندی هیجاناتشان کمک می کند تا به آنچه آزارشان می دهد واضح تر رسیدگی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تخلیه روانی کلیک کنید.
در نهایت این دیدگاه نشان می دهد که مسائل آنقدرها هم‌ که به نظر می رسد بد نیست. جیمز کمپبل کویک، استاد رفتار سازمانی دانشگاه تگزاس در آرلینگتون معتقد است این فرایند، آزادی احساسیِ ارزشمندی را برای فرد فراهم می کند. کوییک می گوید: تخلیه احساسات و آوردن آن روی کاغذ، یک کاتارسیس به حساب می آید و فضایی برای مسایل تازه تر باز می کند.

6- تعطیلات اخرهفته را با یک پایان عالی به سرانجام می رسانند

مایکل وودوارد، دکترای روانشناسی سازمانی می گوید روز اول کاری بدون توجه به احساسی که افراد دارند بلاخره فرا می رسد. افراد موفق سعی می کنند قبل از پایان تعطیلات آخرهفته، به تفکر مثبت گرا، راجع به مشغله های هفته کاری پیش رو بپردازند و تجربیات مثبت گذشته را مرور کنند. نتیجه این است که با توان و انگیزه مضاعف بر سر کار حاضر می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی مثبت گرا کلیک کنید.  
تعطیلات

تکنیک هایی برای مدیریت تعطیلات آخرهفته

اگر شما یکی از اکثریت افرادی هستید که در تعطیلات آخرهفته کار می کنید، استراتژی هایی وجود دارد که به شما کمک می کنند تا عصر جمعه، کار خود را کنار بگذارید و بتوانید از روزهای تعطیل خود لذت ببرید. از حالت فشرده کاری خسته کننده خارج شوید تا انرژی از دست رفته در طول هفته را جبران کنید.

1- اولین تکنیک برای تعطیلات آخرهفته افراد موفق: تفکر خود را تغییر دهید

تمرکز بر افکار منفی مانند من خیلی سرم شلوغ است و آخرهفته برای من خیلی کوتاه است، باعث می شود احساس خستگی کنید. چنین نگرشی از لذت بردن آخرهفته جلوگیری می کند. در عوض تفکر خود را به " من امروز آنچه را که معقول است انجام می دهم " تغییر دهید. به این ترتیب با تکنیک های ارام سازی در حالی که از آرامش روان برخوردار هستید می توانید از روز تعطیل لذت ببرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های ارام سازی خود کلیک کنید.

2- استرس خود را مدیریت کنید

اگر به خاطر کار مدام احساس نگرانی می کنید تعطیلات آخرهفته را به انجام یک سری از فعالیت هایی که زمان بر هستند اختصاص دهید تا فرصتی برای فکر کردن نداشته باشید. از جمله مدیتیشن، تمرین یوگا، رفتن به مکان های ورزشی، ورزش منظم صبحگاهی. تغذیه خوب و شرکت کردن در فعالیت های فرهنگی مانند نمایش های هنری یا رویدادهای موسیقی زنده. 
چنین فعالیت هایی به سادگی به شما در جهت مدیریت استرس کاری کمک می کند. اگر اهل غذا خوردن هستید، آخرهفته یا کلاس آشپزی شرکت کنید یا رفتن به یک رستوران خوب را به خود هدیه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش استرس کلیک کنید.

3- در زندگی به دنبال تعادل باشید

از خود بپرسید که آیا کار در طول تعطیلات آخرهفته سایر قسمتهای مهم زندگی شما مانند ورزش را کمرنگ می کند یا خیر. شما ممکن است به اجبار کار کنید، همانطور که فرد دارای اعتیاد نمی تواند به تنهایی استفاده از مواد مخدر را کنترل کند و اجباری برای مصرف احساس می کند.
شما می توانید با ایجاد تغییرات کوچک و تدریجی در رفتار خود، تعادل در کار کردن را به زندگی خود برگردانید. مثلاً به جای چهار یا پنج ساعت پاسخگویی به ایمیل های کاری، فقط یک ساعت به آن اختصاص دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغییر رفتار کلیک کنید.

4-روال عادی روزمره خود را تغییر دهید

رعایت یک برنامه منظم  می تواند خوب باشد اما نه لزوما برای داشتن آخرهفته ای که به خاطر ساعت های کاری طولانی، یکنواخت شده است. سبک زندگی خود را با فعالیت های بدنی جدید مانند یادگیری یک ورزش جدید به چالش بکشید. یک مکان اجاره کنید و آخرهفته را به یک مکان سرگرم کننده و جالب، دور از خانه بروید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک زندگی کلیک کنید.

5- تعطیلات آخرهفته افراد موفق | مدیریت زمان خواب

خوابیدن در تعطیلات آخرهفته برای برخی از افراد آن هم برای نصف روز، وسوسه انگیز است، اما با این کار زمان ارزشمندی را برای بیرون رفتن و انجام فعالیتهایی که به آن اهمیت می دهید از دست خواهید داد. اگر آخرهفته بیش از حد بخوابید در نهایت برنامه خواب شما برای بقیه هفته نیز مختل می شود. اگر خسته هستید به جای خوابیدن تا بعد از ظهر، صبح از خواب بیدار شوید و بعداً یک چرت کوتاه بزنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت خواب زیاد چیست کلیک کنید.

6- تعطیلات آخرهفته افراد موفق | ورزش کنید

ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت بدن و پاکسازی ذهن است. اندورفین به بدن شما کمک می کند تا دوباره شارژ شود و عادت خواب شما را نیز بهبود می بخشد. ترفند این است که دریابید چه روالهایی برای شما مفید است که می توانید به طور منظم انجام دهید. مانند پیاده روی های کوتاه، مدیتیشن یا دوچرخه سواری آرام. آخرهفته زمانی برای تحرک اختصاص بدهید. به احتمال زیاد روز شنبه با لبخند به دفتر کار باز خواهید گشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدیتیشن کلیک کنید.

7- زمانی را به مراقبت از خود در نظر بگیرید

زمانی را برای خود اختصاص دهید تا به سایر علاقمندی هایتان برسید. ترجیحا علاقمندی هایی که به طور مستقیم به شغل شما مرتبط نباشد. انجام فعالیتهایی که به پیشرفت و تعالی شما به عنوان یک فرد کمک می کند مانند مطالعه، یادگیری مهارت جدید یا صرفاً لذت بردن از وقت با عزیزان می تواند یک نفس گرفتن تازه از تمام کارهایی باشد که در طول هفته انجام داده اید. با انجام فعالیت های خارج از برنامه کاری در واقع در مسیر مراقبت از سلامت روانی و جسمی خود گام برداشته اید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد سلامت روان کلیک کنید.

8- در تعطیلات به دستگاه های خود خاموشی بدهید

سعی کنید از لپ تاپ خود استفاده نکنید. مگر برای تماشای فیلم یا نمایش یا خرید بلیط کنسرت یا فیلم. تعطیلات آخرهفته تا حد امکان تلفن همراه خود را خاموش کنید. ارتباط مداوم با تلفن های هوشمند و رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر می تواند شما را مشغول رویدادهای جهان، آنچه دیگران انجام می دهند و مسائل شغلیتان نگه دارد و می تواند انرژی روانی شما را در زمان استراحت از بین ببرد، همچنین باعث اعتیاد به فضای مجازی شود. در عوض روی کارهای مفرحی که می خواهید انجام دهید تمرکز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی کلیک کنید.

9- آخرین تکنیک از تعطیلات آخرهفته افراد موفق: بخشی از زمانتان را به تنهایی بگذرانید

گذراندن چند ساعت تنهایی در ساعت های آخرهفته می تواند راهی عالی برای از بین بردن فشرده کاری و افرایش تمرکز باشد. سعی کنید در مورد دستاوردهای خود و برنامه ریزی برای هفته آینده فکر کنید. به خاطر آنچه انجام داده اید احساس غرور کنید و برای آینده آماده شوید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*