ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

از خواب پریدن نوزاد | اصلی ترین دلایل از خواب پریدن در نوزادان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با از خواب پریدن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


از خواب پریدن نوزاد به ویژه در ماه‌های اولیه زندگی زیاد اتفاق می‌افتد و والدین را دچار زحمت و بی خوابی می‌کند. بیدار شدن نوزادان در خواب می‌تواند طبیعی باشد اما گاه از وجود مشکل و یا بیماری جدی در کودک خبر می‌دهد. معمولا مادرانی که تجربه اول بارداری خود را دارند هنگام از خواب پریدن نوزاد استرس زیادی را تحمل می‌کند و به طبع آن را نیز به کودک منتقل می‌نمایند. در واقع نحوه رفتار والدین با کودک نیز در بهتر شدن و یا بدتر شدن وضعیت فرزند بسیار موثر است. عوامل جسمی و روانی زیادی می‌توانند باعث از خواب پریدن نوزاد شوند با این حال با انجام چند راهکار ساده می‌توانید از بروز این اتفاق پیشگیری نمایید که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد. همچنین اگر در آرام کردن کودک خود مشکل دارید می‌توانید از مشاوره کودک بهره‌مند شوید.

تماس با مشاور

علل از خواب پریدن نوزاد

از خواب پریدن نوزاد می‌تواند طبیعی باشد و یا از عوامل گوناگون نشأت بگیرد. به طور مثال نوزادی که بین 0-3 ماهگی بیدار می شود ممکن دلایل مرتبط با تغذیه داشته باشد. این دوره بزرگی از رشد در زندگی کودک شما است. در واقع بزرگترین دوره رشد کودک. میزان رشد فیزیکی و ذهنی که در این چند ماه اتفاق می افتد بسیار زیاد است، بنابراین آن ها برای این همه رشد به سوخت زیادی نیاز دارند. در این مرحله کودک شما کاملاً با شیر (شیر خشک یا سینه) تغذیه می‌شود و شیر بسیار سریع‌تر از غذای جامد هضم می‌شود. بنابراین کودک شما هر چند ساعت یک بار در روز شیر می خواهد و مطمئناً همچنان می‌توانید انتظار شیر خوردن در شب را نیز داشته باشید.

استقرار و محیط خواب کودک از دلایل دیگر از خواب پریدن نوزاد هستند. در این سن، نوزادان واقعاً قادر به ایجاد عادات "بد" خواب نیستند، بنابراین زیاد در مورد نحوه خوابیدن آن ها یا تغذیه آن ها در شب استرس نداشته باشید. در واقع تنها زمانی که به رگرسیون خواب 4 ماهه رسیدید، می توانید به ارتباط خواب کودک خود فکر کنید. برای هر شب بیداری زیر 3 ماه، گرسنگی را در نظر بگیرید و به کودک خود غذا دهید. مطمئن شوید که این غذاها در تاریکی انجام می شود. پوشک آن ها را فقط در صورت لزوم عوض کنید و از تحریک کودک خودداری کنید. در غیر این صورت خوابیدن آن ها بسیار سخت خواهد شد. در ادامه برخی از علل از خواب پریدن نوزاد به همراه راهکارهای مناسب را ارائه داده‌ایم.

اینفوگرافیک از خواب پریدن نوزاد

اینفوگرافیک از خواب پریدن نوزاد

احساس ترس در نوزاد

نوزاد معمولا در خواب به صورت غریزی احساس ناامنی وترس دارد. ترســیدن نوزاد زمانی بیشتر می‌شود که اطراف او خالی باشد. نوزاد با ترس وگریه از خواب می‌پرد و والدین در صدد آرام کردن نوزاد برمی‌آیند. اولین راه حل بغل کردن کودک می‌باشد که حس امنیت را به نوزاد منتقل می‌کند.

راه حل بعدی قنداق کردن کودک است که در گذشته متداول بوده و توجیهات مخصوص به خود را دارد. اینکار ترس را از کودک دور کرده و احساس امنیت غریزی به نوزاد می‌دهد در غیر این صورت می‌توانید کودک را در محل بسته که اطرافش متکا، لحاف و... باشد، بخوابانید.  پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه های آرامش دادن به نوزاد، مقاله آرام کردن نـوزاد را مطالعه فرمایید.

از خواب پریدن نوزاد | قطع تنفس

شاید برای شما هم پیش آمده که نوزادتان در خواب خیلی آرام نفس بکشد سپس ۱۵ ثانیه نفس نکشد که تصور کنید کودک در حال خفه شدن است. نگران نباشید این امر در کودکان زیر۶ ماه طبیعی است و۵ درصد خواب نوزاد را به خود اختصاص می‌دهد. اما اگر نوزاد پس از ۶ ماهگی هم دچار این عامل باشد با پزشک مشورت نمایید. برای آشنایی بیشتر در مورد تعداد نفس های طبیعی تنــفس نوزاد کلیک کنید.

خرخر کردن و ‌خرناس کشیدن کودک در خواب

یکی از عوامل خرخر کردن در نوزادان آلرژی است که در این شرایط لازم است کودک تحت نظر متخصص باشد. اما خرناس کشیدن نوزاد به صورت منظم هیچ جای نگرانی ندارد و ممکن است علت آن سرماخوردگی کودک و گرفتگی بینی نوزادان باشد. در صورتی که خرخر کردن‌های کودک با مکث صورت بگیرد احتمالاً راه‌های تنفسی کودک بسته شده که باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. متخصص با بررسی‌ گوش، حلق و بینی راهکارهای لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

از خواب پریدن نوزاد | تشنج در خواب

بعضی از نوزادان در طول شبانه روز از خواب می‌پرند و پرش دست دارند. پرش دست نوزاد تازه مـتولد شده امری طبیعی است. اما در صورت تشدید یعنی کودک احساس ترس کرده و دستانش را باز می‌کند. در برخی از نوزادان پرش دست از علائم تشنج است مخصوصاً اگرسابقه خانوادگی وجود داشته باشد. در این صورت باید نوزاد خود را تحت نظر متخصص قرار دهید و از دارو برای درمان او استفاده کنید. در صورتی که دست کودک لرزش نداشته باشد و یا لرزش دست سریعا قطع شود تشخیص تشنج کــودکان داده نمی‌شود. سعی کنید نوزاد را در آغوش بگیرید و او را آرام کنید. 

عرق زیاد در نوزاد

بعضی از نوزادان در حین خواب عمیق شبانه بیش از حد عرق می‌کنند. عرق کردن مسئله پیچیده و ‌‌نگران کننده‌ای نیست. اما زمانی که تعریق در هنگام خواب بیش از حد باشد، به گونه‌ای که نوزاد از خواب بپرد ممکن است نشانه بیماری قلبی مادرزادی در او باشد. در این حالت کودک برای نفس کشیدن مشکل دارد. توجه داشته باشید که دمای اتاقی که کودک را در آن می‌خوابانید باید تنظیم باشد. وقتی دمای اتاق کودک بیش از حد بالا باشد موجب پریدن نوزاد از خواب و اذیت او می‌شود. دمای مناسب برای اتاق کودک بین ۱۵ تا ۲۰ درجه است. البته باید به لـباس پوشاندن نوزاد در فصول مختلف و گرم سال نیز توجه داشت. در بعضی مواقع به دلیل پوشاندن لباس نامناسب دمای بدن نوزاد افزایش یافته و باعث تعریق زیاد او می شود.

از خواب پریدن نوزاد | عوامل دیگر

  • اگرنوزاد شما بیمار باشد احتمال بیداری او در شب بیشتر است.
  • هر گونه سروصدای ناگهانی در نحوه خواب کودک موثر است.
  • اگر کودک نوزاد به شیشه یا پستانک عادت دارد احتمال بیداری در طول شب برای نوزاد بیشتر است.
  • اگر نوزاد شما احساس گرما یا سرمای بیش از اندازه کند از خواب می‌پرد.
  • اگر کودک به حرکات نوسانی یا تاب مانند عادت دارد احتمال بیداری در طول خواب شبانه وجود دارد.
  • تغذیه نوزاد تا شش ماهگی در خواب او بسیار موثر است. اگر کودک قبل از خواب خوب تغذیه نشده باشد به علت گرسنگی و تشنگی از خواب بیدار خواهد شد.
  • در صورتی که نوری مزاحم خواب نوزاد شود امکان دارد نوزاد از خواب بپرد.
  • در صورتی که زندگی روزانه کودک دچار اختلال شود خــواباندن نوزاد با مشکل مواجه خواهد شد؛ برای مثال معمولا نوزادان هنگام مسافرت زیاد از خواب می‌پرند.

نوزادان ممکن است به دلایل مختلف دیگری نیز از خواب بیدار شوند با این حال معمولا علت اصلی از خواب پریدن نوزاد مسائل جسمی و روانی است. والدین لازم است توانایی خود را در آرام کردن نوزاد و خواباندن او بالا ببرند تا با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

روش‌های پیشگیری از خواب پریدن نوزاد 

سعی کنید قبل از اینکه کودک بخوابد با آرامش و به دور از هرگونه استرس در رختخواب قرار گیرد. می‌توانید با خواندن لالایی و در آغوش کشیدن فرزندتان در کنار برقراری ارتباط عاطفی مناسب به او کمک کنید تا کمتر در طول شب از خواب بپرد. همچنین تلاش کنید تا زمان خواب کودک خود را تنظیم کنید. با این حال اگر تصور می‌کنید که کودک از اختلالات خــواب رنج می‌برد حتما با یک مشاوره کودک موضوع را در میان بگذارید. در صورتی که کودک هراس شبانه دارد بدانید که معمولا این اتفاق در ساعات مشخص و اولیه خواب اتفاق می‌افتد. سعی کنید الگو و ساعت مشخص آن را پیدا کرده و 15 دقیقه قبل کودک را بیدار کنید تا چرخه خواب فرزندتان تغییر کند. به این ترتیب علت بی خوابی نوزاد هم مرتفع خواهد شد.


سخن پایانی

تجربه فرزندآوری و مراقبت از نوزاد یک ماهه، برای کسانی که به تازگی دارای فرزند شده اند می تواند با چالش های فراوانی همراه باشد. یکی از این موارد، خواب نوزاد است که بنا به دلایل مختلف می تواند دچار اختلال شود. در این میان ممکن است افسردگی پس از زایمان مادران نیز مزید بر علت شده و تنش های روزهای ابتدایی بچه داری را دشوارتر نمایند.
در چنین شرایطی اطرافیان، خصوصا همسران نقش موثری در تعدیل شرایط دارند. همچنین مشاوره های روانشناسی نیز می تواند راهگشا باشد. مشاوران حامی هنر زندگی در این زمینه یاریگر شما هستند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

علت اصلی از خواب پریدن نوزاد چیست؟

از خواب پریدن نوزاد معمولا امری شایع و طبیعی است و به عواملی مانند گرسنگی ، نیاز به تعویض پوشک، نفخ و دل درد نوزاد اتفاق می افتد. در شرایطی خاص ممکن است به خاطر مشکلات جسمی و روانی باشد. از علل جسمی می‌توان به تشنج در خواب، خرخر کردن و تعرق زیاد اشاره کرد. همچنین در صورتی که کودک استرس داشته باشد و محیط خانه برای کودک ناامن تلقی گردد بر روان فرزندتان اثر می‌گذارد و باعث از خواب پریدن او می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*