ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خشک شدن ناگهانی شیر مادر | علت کم شدن شیر مادر چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خشک شدن ناگهانی شیر مادر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت کم شدن شیر مادر به مسائل مختلفی مربوط می شود؛ خشک شدن ناگهانی شیر مادر به معنی کاهش یا قطع کامل تولید شیر است که کودک را با کمبود شیر مواجه می کند. مسائل مربوط به سلامتی، رژیم غذایی، انتخاب شیوه زندگی و داروها در فرایند شیردهی مادر اختلال تأثیر گذار هستند. با درک اینکه چه چیزی می تواند در میزان افزایش و کاهش تا سرحد خشک شدن ناگهانی شیر مادر موثر باشد، تغییر در برنامه با هدف بازگرداندن حجم شیر به میزان مطلوب روزانه امکان پذیر می شود. در این رابطه با مشاوره کودک مشورت کنید.  

تماس با مشاور

علت کم شدن یا خشک شدن ناگهانی شیر مادر

متخصصین شیردهی، چند دلیل اصلی برای تولید کم شیر یا خشک شدن آن را مورد بحث قرار داده اند و نکاتی را برای یافتن راه حل ارائه کرده اند که در ادامه مقاله ی علت کم شدن شیر مادر به برخی از این دلایل اشاره کرده ایم. زمانی که کودک تنها یک ساعت پس از غذا خوردن شیر می‌خورد یا می‌خواهد شیر بخورد، طبیعی است که نگران باشید که مبادا شیر کافی تولید نمی‌کنید. برای آشنایی با تاثیرات شیر مادر کلیک کنید.
این ها رفتارهای طبیعی هستند و اغلب، افزایش وزن نوزاد به همه اطمینان می دهد که همه چیز خوب پیش می رود. با این حال، برای برخی از مادران، نتایج بررسی وزن نوزاد چندان دلگرم کننده نیست و نشان دهنده این است که شیر ​​کم دارند.
دایانا وست مشاور بین‌المللی شیردهی و یکی از نویسندگان کتاب «تولید بیشتر شیر» می‌گوید که تغییرات در تکنیک‌های شیردهی یا کمک یک متخصص شیردهی می‌تواند به افزایش تولید شیر کمک زیادی کند. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل کمبود شیر که به خشک شدن ناگهانی شیر مادر منتهی می شود و برخی از استراتژی هایی که ممکن است به شما کمک کند آورده شده است. برای آشنایی با فوائد شیر مادر کلیک کنید.

1-خشک شدن ناگهانی شیر مادر | مشکلات سلامت

سلامت شما اعم از وضعیت جسم و روان، بر تولید شیر مادر تأثیر گذار است. هنگامی که از نظر جسمی خوب باشید، استراحت کنید و سیستم حمایتی کافی داشته باشید، بدن شما می تواند انرژی خود را روی تولید شیر متمرکز کند. اما اگر بدن به دلیل داشتن یک وضعیت پزشکی درمان نشده، خسته یا تحت استرس زیاد، تعادل خود را از دست داده باشد، شاهد کم بودن شیر مادر و پس از مدتی قطع شیردهی خواهید بود.

2-خشک شدن ناگهانی شیر مادر | خستگی

بهبودی پس از زایمان، نیازهای مادری و شیر دادن به نوزاد یک بازه طاقت فرسا است. خستگی پس از زایمان و کمبود انرژی در شیردهی اختلال ایجاد کرده و یکی از دلایل رایج کمبود شیر مادر است. ممکن است در چند هفته اول آسان نباشد، اما بسیار مهم است که استراحت کافی را در اولویت قرار دهید. از جمله چرت زدن در زمانی که کودک شما خواب است. شیر دادن در حالت درازکش و درخواست کمک از شریک زندگی، خانواده و دوستان در مورد رسیدگی به فرزندان بزرگتر و کارهای روزمره؛ آن ها همچنین می توانند برای مدتی از کودک مراقبت کنند تا بتوانید استراحت کنید و دراز بکشید.

3-نادیده گرفتن سلامتی جسمانی علت کم شدن شیر مادر

عفونت یا سایر شرایط بهداشتی مانند عملکرد ضعیف تیروئید(کم کاری تیروئید) و کم خونی نیز می تواند باعث شود بدن شیر کمتری تولید کند. پس از درمان مشکل سلامتی، بدن دوباره روی تولید شیر مادر تمرکز می کند. اگر مشکوک هستید که شیر شما به دلیل یک مشکل سلامتی زمینه ای، کاهش یافته یا خشک شده است، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. به پزشک خود بگویید که در حال شیردهی هستید و در مورد شرایط درمان در دوران شیردهی صحبت کنید.

4-خشک شدن ناگهانی شیر مادر | تجربه استرس

استرس جسمی، عاطفی و روانی می تواند میزان شیر مادر را کاهش یا خشک کند. اگر در حین شیردهی نگران حریم خصوصی خود هستید و با احساس خجالت مواجهید، این احساسات می توانند با ناامیدی ناشی از کاهش شیر تداخل داشته باشند. سایر علل استرس مانند اضطراب، درد، مشکلات مالی و مشکلات ارتباطی نیز می توانند به دلائل کمتر شدن یا خشکی شیر مادر اضافه شوند.
اگر از شیر دادن در کنار اطرافیان ناراحت هستید، کودک خود را از محیط دور کنید و برای شیر دادن به اتاق دیگری بروید. زمانی که احساس استرس می کنید چند نفس عمیق بکشید. چند دقیقه دور شوید و کمی وقت بگذارید تا ذهن خود را آزاد کنید. در مورد احساسات خود با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.
خشک شدن ناگهانی شیر مادر

5-بافت سینه علت کم شدن شیر مادر

سینه‌های برخی از زنان (به دلایل مختلف) به‌طور طبیعی رشد نمی‌کنند و ممکن است مجاری «شیرساز» کافی برای رفع نیازهای نوزاد نداشته باشند. مجاری در طول هر بارداری رشد می کنند و شیردهی مداوم، رشد مجاری و بافت بیشتری را تحریک می کند، بنابراین ممکن است مشکل کمتری برای نوزاد دوم یا سوم به وجود بیاورد. مطمئناً مراحلی وجود دارد که می توانید برای به حداکثر رساندن تولید شیر خود پشت سر بگذارید که شامل پمپاژ و مصرف داروهای تجویزی می باشد.
با پزشک خود و یک متخصص تغذیه با شیر مادر صحبت کنید. گاهی نیاز است که مقدار کم شیر مادر را با شیر خشک تکمیل و جبران کنید. با این حال، ارزش تلاش برای ادامه شیردهی را دارد. زیرا حتی مقدار کمی از شیر مادر به حمایت از سیستم ایمنی، رشد مغز و نیازهای تغذیه ای کودک کمک می کند.

6-خشک شدن شیر مادر به دلیل مشکلات هورمونی

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، تیروئید کم کار یا پرکار، دیابت، فشار خون بالا یا اختلالات هورمونی داشته باشید که باردار شدن را برای شما دشوار کرده باشد در ادامه هر یک از این مسائل در کمبود شیر پس از زایمان نیز موثر خواهد بود. زیرا تولید شیر به سیگنال های هورمونی که به سینه ها ارسال می شود بستگی دارد. در برخی موارد، درمان مشکل سلامتی شما، به افزایش تولید شیر کمک می‌کند. اگرچه ممکن است به مکمل هم نیاز داشته باشید. مراجعه به کلینیک شیردهی یا مشاور شیردهی به شما در یافتن رویکردی که با شرایط خاص شما کارساز و سازگار باشد مفید خواهد بود.

7-خشک شدن ناگهانی شیر مادر | جراحی پستان

جراحی سینه هم به دلایل پزشکی و هم به دلایل زیبایی انجام می شود. برای مثال کوچک یا بزرگ کردن پستان به طور فزاینده ای رایج است. سوراخ کردن نوک پستان را می توان نوعی جراحی سینه در نظر گرفت که‌ گاهی به مجاری شیر در نوک پستان آسیب می رس اند. میزان تأثیر این جراحی‌ها بر شیردهی بسیار متفاوت است. بسته به نحوه انجام عمل، مدت زمان بین جراحی تا تولد نوزاد و اینکه آیا عوارض بعد از عمل وجود داشته که باعث زخم یا آسیب به سینه‌ها شود یا خیر.
برخی از زنان، به‌ ویژه آن هایی که عمل بزرگ کردن پستان انجام داده اند، می توانند بدون هیچ مشکلی به طور انحصاری با شیر مادر کودک را تغذیه کنند. دیگران به کمک اضافی نیاز خواهند داشت و در صورت لزوم مجبور به مصرف مکمل می شوند.

8-خشک شدن ناگهانی شیر مادر | کنترل بارداری هورمونی

بسیاری از مادرانی که شیر می‌دهند و قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند، متوجه می‌شوند که حجم شیر آن هه تغییر نمی‌کند. اما برای برخی، هر نوع کنترل هورمونی بارداری (قرص، چسب یا تزریق) می‌تواند باعث کاهش قابل توجه شیر شود. اگر قبل از چهار ماهگی کودک شروع به استفاده از این قرص‌های ضدبارداری کنید، این احتمال بیشتر می‌شود. اما در برخی از زنان بعد از این مدت نیز اتفاق می افتد. اولین قدم برای افزایش مجدد شیر، قطع دارو است. قبل از انجام این کار با پزشک خود صحبت کنید و آماده باشید تا روش های کنترل بارداری را تغییر دهید. برخی از مادران نیز به کمک اضافی مانند داروهای تجویزی، مکمل های گیاهی و یا پمپاژ برای افزایش تولید شیر نیاز خواهند داشت.

9-مصرف برخی داروها یا گیاهان دارویی علت کم شدن شیر مادر

پسودوافردین (ماده فعال در سودافد و داروهای مشابه سرماخوردگی) مترجین، بروموکریپتین یا مقادیر زیادی مریم گلی، جعفری یا نعناع فلفلی بر حجم شیر تأثیرگذار است. اگر متوجه شدید که میزان شیر کاهش یافته است و پس از بررسی ها مشکوک به اثرات جانبی یکی از داروهای ذکر شده در اینجا شدید، از پزشک خود در مورد درمان جایگزین برای سرماخوردگی یا بیماری های دیگر مشورت بگیرید. افزایش شیردهی و احتمالا پمپاژ به شما کمک می کند تا دوباره تولید شیر خود را افزایش دهید.

10-مشکلات مکیدن یا مسائل آناتومیکی

گاهی دلیل خشک شدن و کاهش حجم شیر به وضعیت مادر مرتبط نیست؛ بلکه به کودک ربط دارد. گاهی دریافت شیر ​​از سینه ها برای کودک دشوار است. برای مثال، ممکن است کودک زبان بند داشته باشد. این بدان معناست که غشای نازک بافتی که در پایین دهان او قرار دارد، زبان کودک را خیلی محکم گرفته است. به طوری که او نمی تواند به درستی از آن برای استخراج شیر استفاده کند.کودک واقعاً شیر را از سینه شما نمی‌مکد.
او از زبان خود برای فشرده کردن سینه و فشار دادن شیر به دهانش استفاده می‌کند. در بسیاری از موارد این امر برای نوزاد نسبتاً آسان است، اما برای برخی دیگر از نوزادان غشای محدودکننده آن قابل مشاهده است. اگر در پشت زبان قرار داشته باشد تشخیص آن سخت تر است. در این رابطه مطالعه مقاله مشکلات شیردهی پیشنهاد می شود.
بررسی کنید که آیا کودک می‌تواند زبان خود را به بیرون (روی لب پایینی خود) بکشد و هنگام گریه آن را با سقف دهان لمس کند. اگر کودک زبان بسته است، پزشک با بستن غشاء، توانایی کودک برای شیر دادن را به سرعت بهبود می بخشد. سایر مشکلات نیز می توانند باعث مشکلات مکیدن شوند مانند لب شکری نوزاد. بنابراین اگر شک دارید که کودک خوب تغذیه می کند یا خیر، با متخصص و پزشک خود مشورت کنید.

11-تغذیه نکردن در شب علت کم شدن شیر مادر

کتاب‌ها و برنامه‌های زیادی وجود دارند که روش‌های آموزش خواب طولانی‌تر نوزادان در شب را بدون بیدار شدن برای شیر خوردن ارائه می‌دهند. در حالی که این تکنیک‌ها برای برخی از خانواده‌ها کارساز است، از دست دادن تغذیه شبانه می‌تواند به معنای بروز مشکلات مرتبط با افزایش وزن برای برخی از نوزادان باشد. اما چرا؟ مادران از نظر میزان شیری که می توانند بین شیردهی ها ذخیره کنند بسیار متفاوت هستند. بدون تغذیه در طول شب، حجم شیر شروع به کم شدن می کند.
سطح پرولاکتین (هورمونی که به سینه ها سیگنال می دهد تا شیر بسازد) در طول شیردهی شبانه بالاتر است. بنابراین کاهش کل پرولاکتین می تواند به افت حجم شیر ​​منجر شود. مقاومت در برابر وسوسه خواب سخت است، اما برای بسیاری از مادران، این تغذیه شبانه برای جلوگیری از کمبود شیر ضروری است. اگر تمرینات خواب را شروع کرده اید و متوجه شده اید که شیر شما در حال کاهش است، یک یا دو بار تغذیه شبانه را دوباره به روتین شبانه اضافه کنید.

12-استفاده از پستانک بین شیردهی

سینه ها به طور مداوم شیر می سازند، اما سرعت تولید شیر به میزان خالی بودن آن ها بستگی دارد. هنگامی که سینه های شما نزدیک به خالی شدن هستند، شیر بیشتری تولید خواهید کرد و زمانی که سینه ها پر شده اند، شیر کمتری تولید می شود. هنگامی که کودک به ندرت شیر ​​می خورد، به این دلیل که برای مثال او را در یک برنامه سه یا چهار ساعته قرار داده اید، یا به این دلیل که به او پستانک می دهید تا فاصله زمانی بین شیر خوردن طولانی شود.
سینه های شما برای مدت طولانی تری پر می ماند.یعنی تولید شیر کند می شود. هنگامی که نوزادان در پاسخ به نشانه‌های خود با شیر مادر تغذیه می‌شوند، تمایل دارند شیردهی کوتاه‌تر و مکرر داشته باشند و این بدان معناست که سینه‌ها در بیشتر مواقع خالی‌تر می‌شوند و بنابراین به تولید شیر فراوان ادامه می‌دهند.

13-داروهای زایمان یا یرقان

برخی متوجه نیستند که داروهای مورد استفاده در زایمان، مانند بی حسی اپیدورال یا دمرول، می تواند بر توانایی کودک برای چفت شدن و شیر دادن موثر تأثیر بگذارد. برخی مطالعات نشان می‌دهند این اثرات بسته به داروهای مورد استفاده در اپیدورال و مدت زمانی که مادر آن را دریافت کرده است، تا یک ماه ادامه دارد. زردی، یک بیماری شایع در کودکان، همچنین می‌تواند نوزاد شما را بیش از حد معمول خواب‌آلود کند. به‌طوری که برای شیر خوردن از خواب بیدار نمی‌شود.
در هر دو مورد، ممکن است لازم باشد شیر خود را پمپاژ کنید تا منبع خوبی برای جبران داشته باشید. هنگامی که کودک داروها را از سیستم خود دفع کرد و زردی درمان شد، احتمالاً شیر خوردن را به خوبی آغاز می کند و شما می توانید پمپاژ را کاهش داده و در نهایت متوقف کنید.

14-مصرف مکمل علت کم شدن شیر مادر

به خصوص در دو هفته اول، مکمل با شیر خشک، سینه های شما را فریب می دهد تا شیر کمتری تولید کند. دیانا وست، مشاور شیردهی می‌گوید در هفته‌های اولیه، ظرفیت سینه‌ها برای تولید شیر در پاسخ به مقدار شیری که برداشته می‌شود، کالیبره می‌شود. اگر شیر کمتری برداشته شود، سینه ها تصور می کنند که شیر کمتری نیاز است، بنابراین ظرفیت در نقطه پایین تری تنظیم می شود.
هنگامی که به کودک مکمل های شیر خشک داده می شود، به طور طبیعی از سینه کمتر غذا می خورد و سینه ها با تولید شیر کمتر، پاسخ می دهند. اگر مصرف مکمل ضروری باشد، پمپاژ و همچنین شیردهی می تواند به افزایش حجم تولید شیر کمک کند. البته باید حساسیت نوزاد به شیرخشک را نیز به یاد داشته باشید.  
خشک شدن ناگهانی شیر مادر

جلوگیری از خشک شدن شیر مادر

اگر کودک علائم کمبود شیر را نشان می دهد، هنوز سوتین شیردهی خود را دور نیندازید. با یک مشاور شیردهی یا سایر متخصصان شیردهی صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا علت کمبود شیر خود را بفهمید و درمان کنید.

1-زمانی که نیاز به مکمل شیر مادر دارید

اگر با کمبود شیر یا خشک شدن ناگهانی شیر مواجه شدید باید به کودک شیر خشک بدهید. معمولاً این‌ کار موقتی است، تا زمانی که میزان شیر شما افزایش یابد یا تا زمانی که کودک به اندازه کافی قادر به دریافت غذاهای جامد باشد و مکمل مورد نیاز نباشد. برای آشنایی با غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی کلیک کنید.
اما بسیاری از مادران می دانند که وقتی شیر خشک را شروع می کنند، اولین قدم را در مسیری برمی دارند که منجر به کاهش تولید شیر و پایان زودهنگام شیردهی و خشک شدن شیر می شود. راه هایی برای موفقیت آمیز بودن مکمل ها و همچنان ادامه شیردهی وجود دارد. به عنوان مثال مکمل سینه را با یک لوله تغذیه همراه کنید که یک سر آن در ظرف شیر خشک است و سر دیگر آن در حین شیردهی به دهان کودک می‌خورد.
برخی از مادران لوله را به سینه‌های خود می‌چسبانند، در حالی که برخی دیگر در حین شیردهی، آن را به گوشه دهان کودک می‌لغزانند. این روش تضمین می کند که کودک هم شیر خشک و هم شیر مادر را به طور همزمان دریافت می کند و او را تشویق می کند که به خوردن ادامه دهد. اگر از بطری مکمل استفاده می کنید، اول شیشه شیر را بدهید و بعد شیر را. کمی کمتر از آنچه که انتظار دارید کودک شیر خشک را در شیشه شیر مصرف می‌کند.
با دادن شیشه شیر در ابتدا، کودک وقتی به سینه می‌آید به قدر کافی گرسنه نیست و ممکن است تمایل بیشتری برای یادگیری درست خوردن شیر داشته باشد. او همچنین در حالی که روی سینه است شکم پر را تجربه می کند و به او احساسات مثبتی در مورد شیرخوردن می دهد. "بگذار تا زمانی که می خواهد شیر بدهد."

2-خشک شدن شیر مادر | زمان بدهید

وقتی شیشه شیر را برای مکمل شیردهی می دهید، وقت بگذارید. کودک را در وضعیت نیمه راست نگه دارید (نه به صورت طاق باز خوابیده) و شیشه شیر را افقی نگه دارید تا مجبور شود برای مکیدن شیر تلاش کند. اگر مکث کرد یا مکیدن را متوقف کرد، می توانید نوک سینه را از دهانش خارج کنید تا کمی استراحت کند. این امر باعث می‌شود نوزاد انتظار نداشته باشد که شیر فقط در دهانش ریخته شود و به تلاش او هم نیاز است.(همانطور که با یک نوک بطری با جریان سریع در حالت عمودی‌تر نگه داشته می‌شود.) بنابراین او تمایل بیشتری برای تلاش در شیرخوردن نشان می دهد.

3-کودک را ترغیب کنید

شیر خوردن زیاد را که مربوط به گرسنگی و غذا نیست، تشویق کنید. اگر یک یا دو ساعت بعد از شیرخشک و شیردهی کودک بیدار شد، دوباره سینه را به او بدهید. او ممکن است فقط برای مدت کوتاهی شیر بخورد، اما این شیردهی های کوتاه اما مکرر در واقع کمک زیادی به تولید شیر و ادامه شیردهی می کند و از خشک شدن شیر مادر جلوگیری می کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*