ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پایداری در زندگی زناشویی چگونه به دست می آید؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پایداری در زندگی زناشویی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تلاش برای پایداری در زندگی زناشویی باید در تمامی طول ازدواج از طرف زن و مرد وجود داشته باشد. رویایی با مشکلات زناشویی و اختلافات میان همسران به خودی خود مشکل ساز نیست و به قول معروف دعوا نمک زندگیست. اما آنچه که باعث مشکلات حل نشدنی و قطع روابط می‌شود، طریقه مواجهه همسران با این مشکلات و اختلافات است. تمام مشکلاتی که باعث طلاق می‌شوند، از یک نقطه ای کوچک شروع شده است. اگر زوجین از همان ابتدا می‌توانستند مانع از پیشروی این مسائل شوند، زندگی پایدارتری برای خانواده خود رقم می‌زدند. با آگاهی از اصول پایداری زندگی زناشویی می‌توانید رابطه خود را در عالی ترین سطح آن نگه دارید. برای رسیدن به این منظور توصیه می کنیم مشاوره خانواده دریافت کنید.

تماس با مشاور

                                            

اصلا چرا یک پسر و دختر یکدیگر را برای ازدواج انتخاب می‌کنند؟

برای آن که یک رابطه زناشویی از پایداری برخوردار باشد، در ابتدا باید دختر و پسر بدانند که چرا یکدیگر را برای ازدواج انتخاب می‌کنند. معمولا زمانی که دو طرف از نظر فکری و اخلاقی با یکدیگر وجه اشتراک داشته باشند، ازدواج می‌کنند.

اما تفاهم قبل از ازدواج چقدر مهم است؟ در واقع پایداری این تفاهم بعد از ازدواج برای پایداری زندگی مشترک لازم می‌باشد. تغییر رفتار و شخصیت در طول زمان و بعد از ازدواج پیش می‌آید، اما بزرگ‌ترین اشتباه جوانان پیش از ازدواج امید به تغییر همسر بعد از ازدواج می‌باشد. معمولا در ازدواج‌هایی که تنها بر اساس علاقه و دوست داشتن شکل می‌گیرد، این دیدگاه وجود دارد. 

 

برای پایداری روابط چه نکاتی را رعایت کنیم؟

به طور کلی همه زوجین برای وارد شدن به زندگی مشترک نیاز به یادگیری مهارت‌های لازم برای ازدواج دارند. ارتباط با همسر مانند هر کار دیگری نیاز به کسب دانش و مهارت دارد، پس برای داشتن یک ازدواج موفق با خواندن کتاب‌ها، بهره گیری از دانش افراد با تجربه و مشاوره ازدواج استفاده کنید. در ادامه برخی از اصولی که باید به طور کلی رعایت شوند را ذکر کرده ایم:

1. نگذارید اختلافات زناشویی پیچیده شود

در هر رابطه ای امکان بروز اختلاف نظرها و تفاوت سلیقه وجود دارد. برخورد مناسب در این زمان‌ها می‌تواند به پایداری آرامش خانواده منجر شود. اگر زوجین در هر بار که اختلافی پیش می‌آید به جای مقصر دانستن یکدیگر و یا اثبات به حق بودن خودشان، به دنبال راهی برای حل مسائل باشند، دیگر اختلافات و مشکلات روابط زناشویی تداوم پیدا نکرده و به مسئله ای پیچیده تبدیل نمی‌شود. این مورد یکی از ویژگی‌های خانواده موفق است.

2. پایداری زندگی زناشویی | قضاوت نکنید فقط می‌خواهد درک شود

یکی از مهارت‌های لازم و مهم در زندگی زناشویی مهارت کنترل احساسات است. در خانواده‌هایی که دائم بحث و جدل وجود دارد، کنترل احساسات و هیجانات کار چندان آسانی نیست. در این خانواده‌ها آن قدر دعوا زیاد است که اعضای خانواده را خسته می‌کند. از طرفی سکوت نیز دیگر جواب نمی‌دهد و در هر صورت گویا آرامش از زندگی سلب شده است. در این مرحله توصیه می‌شود که از بحث و سکوت خودداری کرده و فقط سعی کنید با استفاده از مهارت گفتگو موثر مشکلات را بازگو کرده و به احساسات طرف مقابل‌تان پی ببرید. با این کار همسرتان نیز یاد می‌گیرد تا به احساسی که شما دارید، اهمیت دهد.

3. با احترام همه دردهایتان را بگویید

ریشه مشکلات زناشویی نوع نگرش طرفین به مشکل است. احترام به دیدگاه‌های یکدیگر علارغم تفاوت‌ها و اختلاف نظرها به پایداری زندگی زناشویی کمک می‌کند. احترام به همسر در هر موقعیتی ضرورت دارد. 
احترام گذاشتن به همسر یکی از مواردی است که می تواند در زندگی زناشویی معجزه کند. احترام گذاشتن صرفا در ادای الفاظ محترمانه نیست؛ بلکه شامل تمام رفتارهایی است که زوجین در قبال هم انجام می دهند. یکی از این موارد، احترام به تمایلات و خواسته های یکدیگر است. در مبحث رابــطه جنسی زمانی که یکی از طرفین آمادگی لازم را نداشته باشد احترام به این عدم تمایل و تحمیل نکردن رابطه به طرف مقابل نمایان می شود.

4. پایداری زندگی زناشویی | آدم خسته یا گرسنه حوصله ندارد

برای حل مسائل و مشکلات خود زمان و مکان مناسبی انتخاب کنید. وقتی گرسنه، خسته و یا عصبی هستید مسلما امکان برقراری یک ارتباط موثر و موفق وجود نخواهد داشت. همچنین به شرایط طرف مقابل خود نیز دقت نمایید. او هم می تواند خسته و گرسنه باشد. اگر همه شرایط محیطی مناسب بود، به خواسته های هم توجه کنید که آیا موضوعی که از همسرتان میخواهید منطقی و یا مورد قبول خود شما هست؟

5. او احساس شما را نمی‌بیند

یکی از نکات مهم همسرداری این است که احساس منفی خود را بیان کنید. گاهی افراد به جای بیان احساس خود آن را به نمایش می‌گذارند. مثل قهر کردن سرد شدن و اخم کردن؛ به جای اینگونه واکنش‌های ناپخته با کلمات مناسب و با ملایمت مشکل خود را با همسرتان مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نکات مهم همسرداری کلیک کنید. 

6. پایداری زندگی زناشویی | فاصله گاهی لازم است

اجازه دهید در باهم بودنتان فاصله بیافتد. زمانی برای خود و تنهایی اختصاص دهید این کار باعث ایجاد اعتماد و امنیت در شما می‌شود. شاید اگر به اصطلاح مدام به یکدیگر بچسبید زود از یکدیگر خسته شوید؛ پس وابسته به هم نباشید.

7. محبت فقط برای روزهای نامزدی نیست

به همسر خود محبت کنید و قدر محبت‌های او را بدانید. مهم است که از کلمات و جملات محبت آمیز استفاده کنید. بسیاری از همسران جملاتی مانند "من به تو علاقه دارم " و " تو بسیار برای من مهم هستی " را ابراز نمی‌کنند. می‌گویند "او خودش از رفتارهایم متوجه می‌شود که چقدر دوستش دارم"؛ اما این دیدگاه اشتباه است. ابراز عشق در خانواده و ابراز احساسات تاثیر شگرفی در روابط عاطفی و تحکیم خانواده دارد.

شما با ابراز این کلمات و جملات باعث می‌شوید همسرتان به علاقه شما مطمئن‌تر شود. همچنین بغل کردن، لمس کردن و گرفتن دست یکدیگر باعث افزایش مهر و محبت بین زن و شوهر می‌شود. برای همسر خود ارزش قائل شوید. به همدیگر کادو دهید لازم نیست حتما مناسبت خاصی برای کادو دادن وجود داشته باشد.

 

سخن آخر

شروع عشق و علاقه و زندگی مشترک کار چندان سختی نیست. آن چیزی که اهمیت دارد مدیریت رابطه و حفظ شور و هیجان با گذشت زمان و در دراز مدت است. تمام رابطه‌ها به تدریج رو به سردی و یکنواختی می‌روند. اما این مهارت زوجین است که می‌تواند عشق و علاقه‌ی اولیه را به رابطه برگرداند و مانع از عادی شدن و یکنواختی در ازدواج شوند. 
بدیهی است موفقیت در هر زمینه ای نیازمند آموزش، تمرین و پشتکار است. ازدواج مقوله پیچیده ای است که اگر زوجین به مهارت های لازم مجهز نباشند ممکن است با مشکلات بسیاری مواجه شوند. در زندگی ماشینی امروزی که تغییرات به سرعت در حال شکل گیری است یکی از ساده ترین و سریعترین راهکارها برای آموزش مهارت و کسب آگاهی بهره بردن از جلسات مشاوره روانشناسی است. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادر متخصصان مجرب آماده خدمت رسانی در این زمینه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی مشاوره نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*