ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شنا کردن نوزاد | بازتاب شنا کردن نوزاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با شنا کردن نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا توانایی شنا کردن نوزاد حقیقت دارد؟ در واقع کودکان در ابتدای تولد دارای بازتاب‌هایی هستند که در پاسخ به محرک‌های بیرونی و به صورت غیر ارادی  از آن‌ها استفاده می‌کنند. نوزاد هنوز مهارتی برای کنترل اندام خود ندارد، اما قادر است رفتارهایی را از خود بروز دهد که موجب بقا و محافظت از او می شود. بازتاب شنا کردن نوزاد یکی از انواع بازتاب‌هایی است که کودک با آن به دنیا می‌آید. یکی از راه‌های ارزیابی سلامت کودکان در زمان تولد ارزیابی همین بازتاب ‌است. به جهت اهمیتی که بازتاب‌ها در تشخیص سلامتی نوزاد دارند، بر والدین واجب است تا از انواع بازتاب‌ها آگاهی کامل داشته‌باشند. ارتباط با یک مشاوره کودک به شما این امکان را می‌دهد که در هر مرحله از زندگی فرزندتان بهترین انتخاب‌ها را برای او داشته باشید.

شماره تماس مشاوره روانشناسی


 

نوزادان شنا می‌کنند!

نوزادان شنا کردن بلد نیستند، بلکه دارای بازتاب‌هایی هستند که وقتی در آب قرار می‌گیرند به شنا کردن شباهت دارند. در اثر بازتاب شنا کردن یا برادیکاردی، نوزاد هنگامی که در آب غوطه ور می‌شود، نفس خود را حبس کرده و چشمانش را باز می‌کند. اگر صورت نوزاد را فوت کنید، باز هم همین واکنش را از خود نشان می‌دهد. این بازتاب در بسیاری از پستانداران از جمله انسان وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

از دیگر واکنش‌هایی که در اثر بازتاب شنا کردن با چشم دیده نمی‌شود، کاهش ضربان قلب و جریان خون در رگ‌های نوزاد می باشد. این وضعیت به نوزاد اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری زیر آب زنده بماند تا زمانی که کمک یک نفر برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع بازتاب نوزادان کلیک کنید.

تا چه سنی بازتاب شنا کردن نوزاد باقی می‌ماند؟

تا چه سنی بازتاب شنا کردن نوزاد باقی می مانند

اغلب بازتاب‌هایی که نوزاد با آن‌ها به دنیا می‌آید بعد از مدتی ناپدید می‌شوند؛ سپس جای خود را به حرکات ارادی می‌دهند. بازتاب شنا کردن نیز پس از 5 الی 6 ماه از بین می‌رود. اگر کودک را در حدود 6 ماهگی در آب قرار دهید دست و پای خود را تکان می‌دهد که شباهت زیادی به شنا کردن دارد. اما این حرکات تنها واکنش‌های غیر ارادی نوزاد هستند.

 

آیا از همان نوزادی می‌توان شنا کردن را به نوزاد آموخت؟

شنا کردن یکی از مهارت‌هایی است که از نظر بسیاری از والدین برای کودک ضرورت دارد. درباره زمان شروع آموزش به کودکان نظرات متفاوتی وجود دارد. بسیاری از مربیان بر اساس بازتاب شنا کردن از همان نوزادی به کودکان شنا کردن را آموزش می‌دهند. اما متخصصان، آموزش شنا در سن کمتر از یک سالگی را توصیه نمی‌کنند. بعد از یک سالگی با نظر متخصص بررسی کنید که آیا کودک شما آمادگی شنا کردن دارد یا نه.

بسیاری از کودکان از شنا کردن و غوطه ور شدن در آب لذت می‌برند. زمانی که او را به داخل آب بردید حتما در کنار او بمانید و به توانایی شنا کردن او اطمینان نکنید. آگاهی از توانایی‌ها و مراحل رشد کودک تا یک سالگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به نحو بهتری از او مراقبت کرده و باعث پرورش خلاقیت کودک خود شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نقش هنر در پرورش خلاقیت کودک را نیز بخوانید.

 

مزایای شنا کردن نوزاد

کاهش خطر غرق شدن: کودکانی که در یک الی چهار سالگی شنا کردن را آموخته‌اند نسبت به سایرین حساسیت کمتری در غرق شدن دارند و هنگام شناکردن و قرار گرفتن در آب اعتماد به نفس بیشتری دارند.

تقویت سلامت استخوان‌های نوزاد: شنا کردن ورزشی است که فعالیت و جنبش فراوانی در آن وجود دارد به همین دلیل برای  تقویت سلامت استخوان‌ها و مفاصل مفید است. همچنین برای کاهش علائم کودکان مبتلا به آسم نیز کمک کننده است.

توانایی شناختن و بهبود مهارت‌های فیزیکی: کودکانی که از سنین بسیار پایین شنا کردن را یاد می‌گیرند از توانایی‌های شناختی و فیزیکی بهتری بهره‌مند می‌شوند. شنا کردن میتواند یک سرگرمی مناسب و مفید برای نوزاد در حال رشد باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از رشد کودک یک ساله کلیک کنید.

تعادل و کنترل بهتر بدن: بهبود تعادل و کنترل عضلات از مزایای شنا کردن در سنین پایین کودکی است. چرا که در این فرآیند قسمت‌های عمده‌ای از عضلات بدن درگیر می‌شوند.
برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*