ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم اولیه بارداری و راه‌های تشخیص بارداری در روزهای اول


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علائم بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا علائم بارداری را می‌شناسید؟ چگونه می‌توانیم علائم بارداری را از تغییرات هورمونی که در طول ماه رخ می‌دهند، تشخیص دهیم؟ بارداری برای بسیاری از زنان واقعه‌ای خشنود کننده‌است. از آن جا که سه ماه اول بارداری، دوران بسیار حساس برای رشد جنین محسوب می‌شود، زنان باید علائم بارداری را دانسته و نسبت به احتمال حاملگی خود آگاه باشند. از طرفی بسیارند کسانی که در صورت بارداری سقط جنین انتخاب آن‌هاست؛ این افراد با استفاه از روش‌های پیشگیری از بارداری می‌توانند از بروز چنین مسئله‌ای جلوگیری نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مشاوره جنسی و زناشویی بهترین راهکار است. جهت اطلاع از مشاوره جنسی و زناشویی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

علائم بارداری

با شروع بارداری، تغییرات زیادی در بدن به وجود می‌آید. نشانه‌های بـــارداری ممکن است برای زن مشخص نباشد و آن‌ها را بخشی از تغییرات هورمونی در ســیکل قاعدگی بداند. یکی از مشخص ترین علائم بارداری عقب افتادن زمان پریود است. زنان معمولا در زمان عقب افتادن پریود به دنبال تشخیص دقیق برای بارداری اقدام می‌ کنند. لازم به ذکر است حتی با وجود بارداری ممکن است فرد پریود شود. بنابراین زنان باید علائم بارداری را دانسته و در صورت داشتن رابطه مشکوک درصدد تشخیص برآیند. اهمیت این موضوع از آن جایی است که در دوران بارداری زنان نیازمند مراقبت‌ های ویژه‌ ای جهت به دنیا آوردن فرزندی سالم هستند.

علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری

قبل از اینکه پریود قطع شود، علائم بارداری به صورت زیر ممکن است بروز پیدا کند، البته این علائم در اثر عوامل دیگری هم ممکن است به وجود آیند:

1. توقف عادت ماهیانه

قطع عادت ماهیانه از مهم‌ ترین نشانه‌های بارداری است. این علامت بیشتر در زنانی مشهود است که سیکل قاعدگی منظمی دارند. اما برخی مواقع ممکن است به دلیل باروری تخمک و مراحل لقاح و شکل گیری جنین لکه بینی به وجود آید. در اکثر موارد زنان این مورد را با قاعدگی اشتباه می گیرند.

2. خستگی و بی‌حالی

کم شدن انرژی بدن از دیگر علائمی است که بسیاری از زنان از آن شکایت می‌کنند. آنان دچار خــستگی و بی حالی در بارداری می‌شوند. در صورتی که به ناگهان بدون هیچ دلیل چندین روز احساس هستگی کردید، لازم است برای تست بارداری اقدام نمایید.

3. افزایش دمای بدن

هنگام تخمک گذاری دمای بدن مقداری افزایش پیدا می‌کند که بعد از اتمام تخمک گذاری، دمای بدن به حالت قبلی خود باز می‌گردد. اگر بارداری رخ داده باشد دمای بدن بالا باقی می‌ماند. در صورتی که چندین روز به طور مداوم دمای بدن بالا بود، می تواند نشانه ای از بارداری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عــلائم تخمک گذاری کلیک کنید.

4. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات یکی دیگر از نشانه‌هایی است که در زمان لانه گزینی جنین رخ می‌دهد. یعنی تقریبا یک هفته قبل از شروع پریود.

5. لکه بینی

لکه بینی از علامت‌های لانه گزینی جنین است. در واقع با شروع بارداری هنگامی که جنین در حال لانه گزینی در رحم است، احتمال خونریزی در حد لکه‌های کوچک و روشن وجود دارد.

6. احساس درد و سنگینی در سینه‌ها

در همان روزهای اولیه بارداری احساس سنگینی و درد در سینه‌ها وجود دارد. در واقع اخــتلالات هورمونی باعث می‌شوند، سینه بزرگ، حساس و دردناک شود.

7. حالت تهوع

حالت تهوع یکی از رایج‌ترین نشانه‌های روزهای اول بارداری است. تهوع معمولا در طی سه ماه اول باقی می‌ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر از تهوع در دوران بارداری کلیک کنید.

8. ترشحات واژن

ترشح های غلیظ و شیری رنگ در هفته اول از علائم بارداری هستند. در اثر ضخیم شدن دیواره رحم این اتفاق می افتد. در صورتی که ترشحات با بوی بد همراه است حتما به یک متخصص مراجعه نمایید. چرا که این مساله می تواند ناشی از عــفونت واژن باشد که در دوره بارداری خطرناک است.

9. علائم بارداری | حساسیت به بو

حساسیت شدید به برخی بو ها می تواند از نشانه های بارداری باشد. برخی از بوها می تونند حالت تهوع بسیار شدید و ناخوشایندی را به همراه داشته باشند.

10. ویار

ویار از همان هفته های اول بارداری شروع می شود. در برخی از زنان ویار پس از مدتی تمام می شود و در برخی دیگر تا پایان دوره حاملگی وجود دارد. انواع ویــار بارداری می تواند به صورت علاقه بسیار زیاد به خوردن یک غذا باشد و یا به صورت تنفر شدید خود را نشان دهد.

_تکرر ادرار در روزهای اولیه بارداری موجب اذیت مادر شده و توجه او را به خود جلب می‌کند.
_نفخ و سنگینی معده هم در برخی زنان دیده می‌شود.
_مشکلات دفعی مثل یبــوست در بارداری هم بعضا دیده می‌شود.
_اختلالات خــلقی در پی بارداری به علت تغییرات هورمونی رخ می‌دهد.
_تنگی تنفس و سخت شدن تنفس.
_نداشتن اشتها، افزایش بزاق، درد‌های بدنی، سرگیجه و کم شدن اشتها نسبت به برخی از غذاها.
نکته مهم: تمام علائم گفته شده ممکن است به علت بارداری اتفاق بیفتند، بسیاری از آن‌ها شبیه به علائم سنــدرم پیش از قاعدگی است. لازم به ذکر است علائم بارداری از فردی به فردی دیگر تفاوت دارد. در صورت عقب افتادن پریود و داشتن علائم گفته شده بهتر است روش‌های مطمئن‌تری را برای تشخیص بارداری امتحان کنید.

علائم بارداری دختر و نشانه‌های بارداری پسر

بسیاری از زوج‌ها علاقه‌مند هستند تا پیش از تولد جنسیت فرزند خود را بدانند و از طرفی نمی‌خواهند جنین خود را در معرض اشعه‌های خطرناک سونــوگرافی قرار دهند؛ نشانه‌های ظاهری زیر تا حدودی به شما کمک می‌کنند تا از جنسیت فرزند خود با خبر شوید:

علائم بارداری دختر

شکم گرد و روبه بالا در مادران بالا نشان از بارداری دختر دارد. در این زمان احساس می‌کنید جنین در بالای شکم قرار گرفته. حالت تهوع شدید در صبح هنگام از جمله نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید احتمالا فرزندتان دختر است. این امر به دلیل کاهش قند خون و افزایش ترشح هورمون‌ها رخ می‌دهد. ضربان قلب شدید و چرب شدن پوست از دیگر نشانه‌های بارداری فرزند دختر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله علائم بارداری دختر را مطالعه کنید.

علائم بارداری پسر

از نشانه‌های بارداری پسر جوش و آکنه بر روی پوست صورت است. اگر ویار شما نسبت به غذاهای تند و شور بیشتر است، احتمال دارد فرزندتان پسر باشد. همچنین سرد شدن پاها در دوران بارداری خبر از نوزاد پسر می‌دهد. افزایش سرعت رشد موهای سرد یکی دیگر از علائم بارداری فرزند پسر است. معمولا افزایش وزن در مادرانی که فرزند پسر دارند بیشتر در ناحیه شکم مشهود است؛ در حالی که این افزایش وزن در مادرانی که فرزند دختر دارند به تمام قسمت‌های بدن و مخصوصا صورت، معطوف می‌شود. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله تعیین جنسیت جنین را نیز مطالعه کنید.

 

روش‌های تشخیص علائم اولیه بارداری

پس از مشاهده علائم بارداری، اولین راه تشخیص استفاده از بی بی چــک است. اما برای تشخیص مطمئن‌تر و دقیق‌تر آزمایش خون لازم است انجام شود. در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح می‌دهیم.

بی بی چک

بی بی چک

بی بی چک یک روش تشخیص فوری بارداری است. بی بی چک را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد. در واقع بی بی چک از میزان غلظت هــورمون HCG در ادرار را تشخیص گذاری می‌کند. بهترین زمان برای انجام این آزمایش اول صبح است. چرا که غلظت هورمون HCG در صورت بارداری در پایین‌ترین بالاترین سطح قرار دارد.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک 7 تا 10 روز بعد از لقاح است. یعنی حدود چند روز که پریود به تعویق افتاده است. چرا که قبل از این زمان مقدار هورمون HCG به اندازه ای نیست که توسط بی بی چک اندازه گیری بشود. البته جواب مثبت و منفی کاذب در تست بارداری هم ممکن است بروز پیدا کند. بنابراین بی بی چک به معنی قطعیت کامل نیست. بنابراین با وجود علائم بارداری نیاز به انجام آزمایش بیشتر وجود دارد.

آزمایش خون

آزمایش خون

با مراجعه به آزمایشگاه و درخواست آزمایش تست بارداری، میزان هورمون HCG به طور دقیق‌تر بررسی می‌شود. نتیجه این روش نسبت به بی بی چک زمانبر بوده اما از اطمینان بیشتری برخوردار است. جواب این آزمایش قابل استناد بوده و در صورت مثبت بودن به پزشک زنان مراجعه نمایید.

 

روش‌هایی برای تسکین و کاهش علائم بارداری

برخی از روش‌های خانگی و روش‌های خود مراقبتی به شما کمک می‌کنند تا دوران بــارداری سالم‌تر و بی‌دردسرتری را تجربه کنید. می‌توانید با نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.

روش‌ های زیر می‌ توانند در کاهش علائم دردآور بارداری مؤثر باشند:
_ورزش در بارداری به صورت سبک و روزانه به همراه رژیم غذایی مناسب شما را از علائم بارداری و به خصوص اضافه وزن بیش از حد می‌رهاند. بعد از سه ماهه‌ی اول بارداری پیشنهاد می‌شود از خوابیدن به پشت و یا ورزش‌های سنگین و طولانی مدت اجتناب کنید.
_بسیاری از خانم‌ها در این دوران دچار ورم دست و پا می‌شوند. بهتر است از کفش‌های راحتی در این دوران استفاده کنید.
_بهتر است تشک سفت را برای خوابیدن انتخاب کنید و همچنین بالشی را میان پاهای خود قرار دهید. بهترین حالت برای خــوابیدن زن باردار، خوابیدن به پهلو است.
_بهتر است از غذا های فیبر دار مثل سبزیجات و میوه‌جات استفاده کنید.
_برای کاهش تهوع بارداری بهتر است غذاهای سبک مصرف کنید و از خوردن غذاهای چرب در رژیم تغذیه دوران بارداری پرهیز کنید. هم چنین بهتر است آب کافی بنوشید.
_افزایش آگاهی‌ها و مهارت‌های تربیت فرزند در دوران بارداری به شما کمک می‌ کند تا بعد از تولد کودک آمادگی بیشتری داشته‌باشید. می‌توانید از مشاوره کودک در این زمینه کمک بگیرید. 

علائم بارداری | خود مراقبتی های دوران بارداری

برای طی کردن یک دوره بارداری سالم لازم است که نکاتی را رعایت نمایید. برخی از خود مراقبتی های دوران بارداری به شرح زیر هستند: 
_در صورت مصرف سیگار، هر زمان که متوجه بارداری خود شدید آن را کنار بگذارید و از اطرافیان سیگاری نیز فاصله بگیرید یا از آن ها بخواهید که در کنار شما سیگار نکشند. توجه داشته باشید که سیگار کشیدن در بارداری می تواند صدمات جبران ناپذیری را بر جنین وارد آورد.
_تغذیه خود را اصلاح کنید و مواد غذایی مغذی را در رژیم خود بگنجانید. 
_با پزشک خود مشورت نمایید و با نظر او به انجام حرکات ورزشی بپردازید تا علاوه بر کاهش علائم ناخوشایند دوره بارداری، فرایند زایمان نیز برای تان تسهیل گردد.
_به هیچ عنوان الکل مصرف نکنید. توصیه می کنیم در این رابطه مقاله اثرات مصرف الکل والدین روی جنین را مطالعه فرمایید.

 

عوارض دوران بارداری

علاوه بر علائم بارداری برخی موارد به دلیل ناخوشایند بودن با عنوان عارضه های دوره حاملگی شناخته می شوند. سردرد ، حالت تهوع، یبوست، گرفتگی عضلات بدن و مخصوصا پا ها، خستگی، حساس شدن سینه ها، تغییرات پوستی در بارداری همچون ترک پوست و خارش، تنگی نفس، ورم بدن و غیره از عوارض و علائم دوران بارداری هستند. برای کاهش علائم ناخوشایند دوران بارداری می توانید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

 

سخن آخر

دوران بارداری از مهم ترین و حساس ترین دوره های زندگی هر فرد است که باید توجه ویژه ای به آن داشت. تشخیص به موقع علائم بارداری بسیار مهم است چرا که باید پس از تشخیص، مادر مراقب خود باشد تا به جنین آسیبی نرسد. هم چنین علائم ناخوشایند بارداری نیز می تواند بسیار آزاردهنده باشد. تا جایی که ممکن است بستر ابتلا به افــسردگی در بارداری را فراهم آورد. اما با کمک متخصص و راهکارهای اصولی می توانید این علائم را تا حد زیادی کاهش دهید. مرکز حامی هنر زندگی با گرد آوری کادری مجرب این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان این مرکز صحبت نمایید و از راهنمایی ها و خدمات شان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

_آیا تاخیر در پریود همواره نشان دهنده بارداری است؟
خیر تاخیر در پریود یکی از نشانه های مهم بارداری است اما لزوما به معنی بارداری نیست. مشکلات جسمانی و یا استرس و اضطراب زیاد نیز می تواند باعث تاخیر در پریود شوند. 
_برای کاهش علائم ناخوشاند بارداری چه می توان کرد؟ 
ورزش و تغذیه سالم از مهم ترین راهکار ها برای کاهش علائم ناخوشایند هستند. هم چنین توصیه می شود که در صورت ادامه دار بودن علائم با یک فرد متخصص مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*