ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم ایدز بعد از یکسال | آشنایی با مراحل بروز علائم hiv

علائم ایدز بعد از یکسال هم ممکن است مخفی بماند. بیماری ایدز نشانه های اولیه را از خود بروز می دهد که توجه به آنها در تشخیص به موقع کمک کننده خواهد بود. ایدز یا نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی بدن بیماری غیرقابل درمان محسوب می شود که از طریق تماس خون یا مایع درونی فرد بیمار با خون انسان سالم منتقل می گردد. در طی این بیماری ویروس نقص ایمنی سیستم دفاعی بدن را بسیار ضعیف می کند طوری که فرد توانایی تحمل بیماری های جزئی را ندارد و در نهایت ممکن است به علت بیماری های عفونی جانش را از دست بدهد. برای کسب آگاهی بیشتر با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

 

تماس با مشاور

تعریف بیماری ایدز

این بیماری نوعی بیماری عفونی محسوب می‌شود که به عامل ایجاد آن ویروس اچ آی وی گفته می شود. این نام از ابتدای حروف نام لاتین اقتباس شده است. معمولا ویروس ها در خارج از سلول زنده قادر به ادامه حیات نیستند. یکی از سلول هایی که ویروس برای ادامه حیات به آن نیاز دارد گلبول های سفید بدن انسان است. این ویروس در خارج از بدن و در مواجهه با مواد ضدعفونی کننده مانند الکل و وایتکس و حرارت در مدت کوتاه و به راحتی از بین میرود. برای آگاهی بیشتر درباره بیماری ایدز کلیک کنید.

ایدز چگونه وارد بدن میشود؟

هر عامل بیماری زا بر اساس این که به کدام قسمت بدن میزبان علاقه مند باشد از یک یا چند راه مخصوص به خود وارد بدن می‌شود. از آنجا که هدف اچ آی وی در نهایت به سلولهایی همچون گلبولهای سفید خون انسان است پس باید از کوتاه ترین راه ممکن وارد خون شود. گلبول های سفید بهترین محل زندگی این ویروس هستند. هرجا که گلبول سفید آلوده به ویروس وجود داشته باشد ممکن است باعث انتقال بیماری شود. بنابراین زمانی خون و ترشحات آلوده به hiv ممکن است باعث عفونت در انسان شود که بتواند به نوعی به گلبول سفید دسترسی پیدا کند. به طور معمول راه های انتقال hiv عبارتند از:

 • خون و فرآورده های خونی آلوده
 • روابط جنسی پرخطر
 • مادر آلوده به فرزند
 • مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر
 • افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده با افراد مختلف همجنس یا جنس مخالف دارند
 • دریافت کنندگان مکرر خون
 • همسر یا شرکای جنسی افراد ذکر شده

1-خون و فرآورده های خونی آلوده

اگر خون فرد آلوده به اچ آی وی با خون فرد دیگری تماس پیدا کند ممکن است عفونت را انتقال دهد. در زمان انتقال خون نیز ممکن است بیماری منتقل شود اما در حال حاضر در ایران تمام خون های اهدایی از نظر احتمال آلودگی به اچ آی وی ارزیابی شده در صورت آلوده بودن استفاده نمی شوند. پس این خطر به حداقل می‌رسد. همچنین آشنایی با راه های انتقال ویروس اچ پی وی نیز توصیه می شود.

اگر خون آلوده به اچ آی وی به هر روش دیگری وارد خون فرد سالم شود ممکن است آلودگی را انتقال دهد که این حالت نیز در زندگی روزمره با رعایت اصول بهداشتی کمتر رخ می دهد ولی اگر فرد آلوده به ویروس ایدز تزریقی با سرنگ انجام دهد و بعد فرد دیگری بلافاصله با همان سرنگ و سرسوزن آغشته به خون به خود تزریق کند به طوری که خون آلوده در سر سوزن یا سرنگ وارد خون فرد دوم شود احتمال ابتلای فرد دوم بالا خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ارتباط ایدز با مواد مخدر کلیک کنید.

به این ترتیب اگر با هر جسم پرنده و نوک تیز آغشته به خون آلوده به اچ آی وی خراش یا بریدگی در بدن انسان سالم ایجاد شود امکان دارد ویروس منتقل شود. بنابراین اگر اعمالی مانند خالکوبی حجامت سوراخ کردن گوش ختنه جراحی و خدمات دندانپزشکی با وسایل غیراستریل انجام شود ممکن است با خطر انتقال ویروس همراه باشد.

2-تماس جنسی محافظت نشده با افراد آلوده

یکی دیگر از مایعات بدن که تعداد زیادی گلبول سفید دارد ترشحات جنسی است. پس از ترشحات جنسی فردی که اچ آی وی وارد بدن او شده آلوده به این ویروس است و اگر این ترشحات با مخاط تناسلی فرد سالم تماس پیدا کند ممکن است باعث انتقال اچ آی وی شود. به عنوان مثال همسر یک معتاد تزریقی آلوده به ویروس ایدز در تماس جنسی با همسر خود به این ویروس آلوده خواهد شد. لازم به یادآوری است وجود هرگونه التهاب و عفونت در دستگاه تناسلی زنان و مردان خطر انتقال این ویروس را افزایش خواهد داد. تماس جنسی در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله شایع ترین راه های انتشار ایدز است. بهترین راه پیشگیری از انتقال ویروس از طریق تماس جنسی استفاده صحیح از کاندوم است.
علائم ایدز بعد یک سال

3-علائم ایدز بعد از یکسال | از مادر آلوده به فرزند

بیشترین احتمال انتقال اچ آی وی از مادر آلوده به فرزند در اواخر زمان بارداری به خصوص هنگام زایمان و شیردهی است. پیشگیری از این راه انتقال جلوگیری از بارداری زنان اچ آی وی مثبت است. در صورت بروز بارداری پیشگیری دارویی با سه داروی ضد تروویروسی از ماه چهارم ضروری و زایمان به صورت سزارین توصیه می‌شود. از آنجا که انتقال اچ آی وی از طریق شیردهی نیز احتمال دارد منتقل شود نوزاد باید حتما با شیر خشک تغذیه شود و بلافاصله بعد از تولد تحت درمان پیشگیری با داروهای ضد ترو ویروسی قرار بگیرد.

4-ویروس ایدز به روشهای زیر منتقل نمی شود

 • تماس های عادی مانند با هم کار کردن هم صحبتی هم سفری دست دادن بوسیدن و سایر روابط اجتماعی مانند سوار شدن در یک اتوبوس و تاکسی
 • استفاده مشترک از حمام استخر و توالت
 • لباس پوشاک پتو و رختخواب
 • سرفه و نیش حشرات
 • تماس پوست سالم با ترشحات جنسی مردانه و زنانه ادرار اشک عرق و محتویات معده فرد آلوده به ویروس

لازم به ذکر است که انتقال این ویروس تنها از طریق تماس با ویروس موجود در خون تماس مخاط با ترشحات واژن آلوده جنسی و تغذیه کودک با شیر مادر آلوده به ویروس میسر است. بنابراین با توجه به اینکه ویروس ایدز از طریق روابط معمول و روزمره منتقل نمی شود کسانی که دچار این ویروس هستند در روابط معمول اجتماعی خطری برای دیگران ندارند و نیازی به جدا کردن آنها از سایرین نیست.

 

تغییرات بدن پس از ورود ویروس

ویروس ایدز به سلول های خاصی مانند گلبول های سفید بدن علاقه دارد و برای رشد و تکثیر خود به این سلولها وارد می‌شود. به بیان دیگر این ویروس به داخل سلول هایی وارد می‌شود که وظیفه آنها از بین بردن این موجود است درست مانند نفوذ دشمن در ارتش یک کشور و جلوگیری از مبارزه سربازان ارتش. این ویروس برخلاف بیشتر عوامل بیماریهای عفونی به خودی خود موجب تخریب و یا صدمه به بافت های بدن نمی شود و بعد از ورود به گلبول‌های سفید تا مدت‌های طولانی حتی ممکن است بدون هیچگونه تخریب در بدن باقی بماند و هیچ علامتی هم ایجاد نکند.

بعد از جایگزینی ویروس در گلبول سفید از این سلول ها برای تکثیر و بقای خود استفاده می‌کند و به این ترتیب گلبول سفید آرام آرام کارایی خود را از دست داده و نابود می‌شود. در این صورت اگر این بار یک میکروب دیگر وارد بدن شود گلبول سفید نمی تواند مبارزه با آن کند. برای اشنایی با بیماری های مقاربتی کلیک کنید.

بنابراین وجود ویروس ایدز و واکنشی که بدن نسبت به این ویروس نشان می دهد موجب بروز علامت در بدن نمی شود بعد از مدتی ماده ای به نام آنتی بادی در خون ترشح می شود که حضور این ماده نیز علامتی ایجاد نمی کند ولی در تشخیص آزمایشگاهی به افراد کمک می‌کند. به این ترتیب در زمان خیلی طولانی ویروس ایدز در بدن فرد آلوده وجود دارد اما هیچگونه علامتی نشان نمی‌دهد.

1-علائم ایدز بعد از یکسال | مرحله بدون علامت

به این مرحله مرحله بدون علامت می گویند. در این مرحله فرد بیمار نیست و مثل سایر افرادی که در جامعه هستند به طور طبیعی زندگی می‌کند اما ویروس در بدن وجود دارد و می‌تواند آن از طریق خون و ترشحات جنسی به دیگران منتقل کند و در این دوره به اصطلاح می‌گویند فرد آلوده به اچ آی وی و بدون علامت. به تدریج و بعد از گذشت سال‌ها با کاهش کارایی و تعداد گلبولهای سفید بدن قدرت مقابله در برابر سایر بیماری های عفونی را از دست می دهد.

در این زمان اگر عامل بیماری های دیگری به بدن وارد شود گلبولهای سفید نمی توانند وظیفه‌ای محافظتی خود را انجام دهند بنابراین بدن قادر به انجام هیچ واکنشی نیست و میکروب می‌تواند انسان را از پا درآورد. در این مرحله بیماری های عفونی و سرطان های غیر عادی در بدن فرصت رشد پیدا می‌کند. حتی ممکن است عفونت‌های شدید ایجاد شود که مرگ فرد را به همراه داشته باشند و در نهایت به آن مرحله بیماری می گویند. برای آشنایی با علائم بیماری های مقاربتی در مردان کلیک کنید.

 

علائم ایدز بعد از یکسال | علائم اولیه

بعضی از نشانه های اولیه ویروس ایدز شامل تب سردرد گلو درد و تورم غدد لنفاوی کهیر و خستگی هستند. این نشانه ها می توانند تا چند هفته طول بکشند و این در حالی است که فرد در این مرحله می تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد. حتی فردی می تواند تا ۱۰ سال ناقل این ویروس باشد اما نشانه بروز ندهد.

1-علائم ایدز بعد از یکسال | کهیر حاد

نشانه های کهیر در این نوع بیماری انواع گوناگونی دارد. در ابتدای ورود ویروس اچ آی وی به بدن جوش های کوچک و تیره بر روی دستها و پاها نمایان می شود. در بعضی موارد به شکل زخم در دهان ایجاد می‌شود و ممکن است حدود دو هفته در نقاط مختلف بدن دیده شود.

2-ضایعات پوستی و برفک

عفونت ممکن است ضایعات پوستی مختلفی را در بدن ایجاد کند. عفونت های پوستی با ضایعات تبخال یا هرپس و تاول های کوچک نمایان می شوند. این تاول ها درد زیادی دارد و به سرعت در سطح پوست گسترش پیدا می‌کند. طبق گزارش سازمان بهداشت ضایعات پوستی که به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن ایجاد می شوند به شکل فلس های نقره ای چسبنده هستند.

3-علائم ایدز بعد از یکسال | تورم غدد لنفاوی

یکی از نشانه های ظاهری این عفونت تورم غدد لنفاوی است که از زمان ورود ویروس به بدن به چشم می خورد و ممکن است تا سه هفته به طول بیانجامد. غدد لنفاوی در همه بدن حضور دارند و قسمت مهمی از سیستم دفاعی آن ناشی از ویروس ایدز معمولاً در کشاله ران و زیر بغل نمایان می شوند. معمولاً در برابر لمس حساس هستند و درد زیادی دارند.

4-خستگی و بیحالی مداوم

واکنش التهابی سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به احساس خستگی مزمن و بی حوصلگی می شود. خستگی های طولانی مدت بدون هیچ علت خاصی معمولاً نشانه‌ای از ویروس اچ آی وی هستند. این را بدانید که داشتن اطلاعات نامناسب و نصفه نیمه سبب نگرانی برخی افراد می شود. بنابراین اگر شما هم نگران ابتلا به این بیماری هستید توصیه می شود با حدس و گمان پیش نروید و حتما آزمایش انجام دهید.

5-استفراغ و اسهال

اسهال دائم که به درمان معمولی جواب ندهد نشانه های از ویروس اچ آی وی است. به همین علت افرادی که به صورت یک هفته مداوم دارای اسهال و استفراغ شدید هستند توصیه می شود که حتماً به پزشک مراجعه کنند و آزمایشات اولیه را انجام دهند.

 علائم ایدز

علائم ایدز بعد از یکسال

در مرحله بدون علامت هیچ نشانه‌ای از بیماری وجود ندارد. پس در این مرحله تشخیص آلودگی به ویروس برای فرد و اطرافیان او غیر ممکن است. یعنی ابتلا به عفونت اچ آی وی از روی ظاهر فرد قابل تشخیص نیست. بعد از ورود ویروس به بدن به تدریج ماده‌ای به نام آنتی‌بادی تولید می‌کند که با روشهای آزمایشگاهی قابل تشخیص است و به کمک آن می‌توان به آلودگی فرد پی برد. در دوره بدون علامت فرد هیچ علامت ظاهری ندارد اما آزمایش مثبت است.

ترشح آنتی‌بادی‌های تدریجی است به همین خاطر بعد از ورود ویروس به بدن تا زمانی که سطح آنتی بادی در خون به حد قابل اندازه‌گیری برسد بین ۲ هفنه تا شش ماه فاصله وجود دارد که به آن دوره پنجره می‌گویند. در دوران پنجره با وجود حضور ویروس در بدن فرد آلوده علامت بالینی ندارد و آزمایش مثبت نیست. برای آشنایی با بهداشت جنسی کلیک کنید.

1-علائم ایدز بعد از یکسال در زنان

نشانه های ویروس در زن ها بعد از یک سال نشان داده نمی شود. این مرحله که به آن مرحله بدون علامت می گویند ممکن است حداقل برای ده سال طول بکشد. به همین علت بیشتر زن هایی که دارای ویروس ایدز هستند بعد از اینکه نشانه های اولیه مانند بیماری آنفولانزا را نشان دادند برای مدت ۱۰ سال ممکن است نشانه ای نداشته باشند.

اما از آنجایی که ویروس در بدن انسان وجود دارد آنها ناخداگاه ویروس را از طریق روابط جنسی یا انتقال خون یا سرنگ مشترک به دیگر افراد انتقال می دهند. اگر این زن ها باردار شوند کودک آنان به این ویروس مبتلا خواهد شد بعد از پنج تا شش سال زنانیکه دارای ویروس ایدز هستند ممکن است تغییراتی را داشته باشند مانند کاهش اشتها کاهش وزن مشکلات سیستم گوارشی و عفونت پوست اما این تغییرات عموماً چشم پوشی می شود و یا تفسیر دیگری می شود.

2-نشانه های ایدز در مردان به صورت خاص

این نشانه هاممکن است به دلایل دیگری هم باشند. اگر شما هم هرکدام از این علائم را دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 1. کاهش میل جنسی : بیضه ها به اندازه کافی هورمون تستوسترون تولید نمی‌کند که این وضعیت ممکن است با ویروس اچ آی وی مرتبط باشد.
 2. زخم روی آلت تناسلی: یکی از نشانه های ایدز در مردان زخم های مختلف بر روی مقعد یا آلت تناسلی است که اغلب اوقات عود می کنند.
 3. درد یا سوزش هنگام ادرار کردن: این نوع درد ها یا سوزش ها نشانه یک بیماری مقاربتی مانند بیماری سوزاک یا کلامیدیا هستند. اگر کسی فکر می‌کند در معرض ویروس اچ آی وی هست باید به مراکز درمانی رجوع کند. اگر فردی آلوده است میتواند از داروی ضد تروویروسی استفاده کند که میزان اچ آی وی را در بدن کم می کند.

 

راه های مراقبت و درمان فرد آلوده به ویروس اچ آی وی

تا به امروز هیچ دارویی برای ریشه کن کردن کامل ویروس ایدز ساخته نشده و ویروس وارد شده به گلبولهای سفید بدن یک فرد را به هیچ طریقی نمی توان از بین برد. در عین حال داروهایی هستند که با مصرف آنها می‌توان طول عمر بیماران مبتلایان به ایدز را طولانی تر و با کیفیت تر کرد. افرادی که در مرحله بدون علامت هستند از دو جنبه بهتر است حمایت شوند:

1-مراقبت های روحی روانی

این افراد به بیماری مزمنی مبتلا هستند که مورد پذیرش جامعه نیست و موجب طرد شدن آنها می شود. این بیماران به دلیل وحشت از ننگ و بدنامی در شرایط روحی روانی نامطلوبی قرار دارند. از سوی دیگر بیشتر این افراد تفاوت بین عفونت اچ آی وی و بیماری ایدز را نمی دانند به همین دلیل با شروع آلودگی گمان می کنند که زندگی آنها به پایان رسیده و به شدت ناامید می‌شوند. بنابراین انجام مشاوره‌های اصولی و دقیق برای کمک به فرد در پذیرش بیماری و فهم تفاوت بین ابتلا به عفونت و بیماری ایدز ضروری است. در غیر این صورت ممکن است فرد دچار افسردگی شود و یا دست به خودکشی بهتر است یا حتی در صدد انتقام جویی برآید.

2-مراقبت های پزشکی

سیستم دفاعی بدن فرد آلوده به اچ آی دی ضعیف شده پس امکان ابتلای او به بیماری های عفونی دیگر زیاد است. سل یکی از بیماری‌هایی است که هم فرد اچ آی وی مثبت و هم اطرافیان او را تهدید می‌کند. این افراد باید برای پیشگیری و درمان عفونت ها داروهای مورد نیاز را دریافت کنند. تحقیق مناسب ورزش و روحیه خوب از سایر عوامل موثر در تاخیر ورود به مرحله بیماری ایدز به شمار می روند.

 

علائم ایدز بعد از یکسال | سخن آخر

بیماری ایدز سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و زمینه ابتلا به انواع بیماریهای عفونی و قارچ را فراهم می کند. اگر فردی روابط محافظت نشده داشته باشد احتمال ابتلا به آن وجود دارد. نشانه های بیماری اچ آی وی که در مقاله ذکر شد ممکن است دلایل دیگری داشته باشد و حتماً ناشی از این ویروس نباشند. اگر شما هم تعدادی از این نشانه‌ها را دارید و نگران هستید توصیه می شود از یک مشاور کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از حامی هنر زندگی کلیک نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*