ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم اعتیاد به مواد مخدر | نشانه های اعتیاد به مواد مخدر


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علائم اعتیاد به مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اطلاع از نشانه‌ها و علائم اعتیاد به مواد مخدر برای تشخیص به موقع به خانواده‌ها کمک می‌کند تا بتوانند فرد معتاد را از دام این بیماری نجات دهند. امروزه اعتياد به مواد مخدر و پایین آمدن سن مصرف مواد، موضوع اعتیاد را با گستردگی و پيچيدگی بيشتری همراه کرده است. از آن جا که علائم اعتیاد به مواد مخدر در روزهای اول مصرف قابل تشخیص نیست، اطرافیان دیر به این موضوع پی می‌برند. اما تغییرات رفتاری، روانی و اجتماعی که در فرد مصرف کننده ایجاد می‌شود، به عنوان یک زنگ خطر می‌تواند خانواده‌ها را هشیار نماید. در ادامه به بررسی نشانه‌ها و علائم اعتیاد به مواد مخدر می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
تماس با مشاور

علائم اعتیاد به مواد مخدر

گاهی تشخیص اعتیاد برای خود فرد نیز سخت می‌شود. ناآگاهی از علائم اعتیاد باعث می‌شود که فرد مشکل خود را انکار کند و به مصرف آسیب‌زای خود ادامه دهد. در این شرایط تنها جواب تست اعتیاد می تواند وجود بیماری و اعتیاد را به فرد اثبات کند.

اولین علامت اعتیاد به مواد مخدر این است که فرد نسبت به دوز مصرفی خود تحمل پیدا می‌کند. یعنی دوز قبلی نمی‌تواند همان اثرات خوشایند گذشته را ایجاد کند. در نتیجه او مجبور می‌شود که دوز مصرف خود را افزایش دهد. علاوه بر این فردی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده یعنی دچار وابستگی جسمی و روانی شدید شده است. این وابستگی باعث می‌شود که فرد وقت و هزینه زیادی را صرف جست و جو و خرید مواد مخدر کند. در ادامه به سایر علائم اعتیاد به مواد مخدر اشاره کرده‌ایم. برای شناخت بیشتر درباره انواع مواد مخدر کلیک کنید.

اینفوگرافیک علائم اعتیاد به مواد مخدر

 اینفوگرافیک علائم اعتیاد به مواد مخدر

علائم جسمانی و روانی اعتیاد به مواد مخدر

- ناتوانی در کنترل مصرف مواد مخدر 

- وسوسه و ولع شدید برای مصرف مواد مخدر 

- نوسانات رفتاری از سرخوشی به حالات عصبی و پرخاشگری

- سرگیجه و عدم تعادل

- تغییراتی در عادت‌های خواب فرد و دچار شدن به مشکلاتی نظیر کم‌خوابی یا گرایش به خواب زیاد در روز

- آبریزش بینی

- كاهش سطح عملكردی در تمام سطوح از جمله بهداشت فردی

- ایجاد تغییراتی در سطح فعالیت فرد 

- گوشه‌گیری و انزواطلبی نسبت به جمع‌های خانوادگی و سایر جمع‌ها 

- از ميان رفتن تدريجی احساسات و عواطف پايدار با اطرافيان

- فراموشی زياد و اختلال حافظه

- دچار شدن به مشکلات مالی برای تهیه مواد مخدر  

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع مواد اعتیادآور را بخوانید.

علائم اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد فرد می‌تواند تاثیرات خود را بر روابط اجتماعی و روابط میان فردی نیز بگذارد. فرد مبتلا به اعتیاد علاقه به انجام فعالیت‌ها و معاشرت با دیگران ندارد و این مسئله به مرور باعث انزوا و تنهایی بیشتر می‌گردد. همچنین این افراد معمولا مقداری از نیاز مصرف خود را در محیط اطراف ذخیره کرده تا در صورت نیاز به مصرف، دسترسی راحتی به آن داشته باشند. در کنار این مسائل فرد در محیط خانواده، کار و تحصیل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. کسی که مواد مصرف می کند طبیعتا دنبال چنین افرادی می رود. آن ها به مرور دوستان خود را تغییر می دهند و در کار و زندگی خود بی نظمی به وجود می آورند. هر موقع خواستند از منزل خارج می شوند و به خواسته های اطرافیان خود بی اعتنا می شوند. برای آشنایی بیشتر با تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.

توجه: این علائم بسته به نوع ماده مخدر مصرفی می‌تواند متفاوت باشد چرا که بعضی از مخدرها مانند هروئین و یا حتی قرص ب 2 اثرات شدیدتری بر فرد دارند. هم‌چنین در نظر داشته باشد که همه این علائم ظاهری و رفتاری الزاماً در یک شخص معتاد مشاهده نمی‌شود. برای اطلاع درباره علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

تشخیص علائم اعتیاد در نوجوانان و جوانان

در سنین نوجوانی افراد به میزان بیشتری در معرض خطر دچار شدن به اعتیاد از جمله اعتیاد به مواد مخدر هستند چرا که نوجوانان تمایل زیادی به کسب تجارب جدید دارند، ریسک‌پذیری بالاتری نسبت به سایر سنین دارند و با احتمال بیشتری به سمت گروه‌های دوستی پرخطر می‌روند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد در نوجوانان کلیک کنید.
تاثیر دوستان در اعتیاد یکی از مهم ترین عوامل گرایش به اعتیاد است.تشخیص علائم اعتیاد در نوجوانان کار مشکلی است چرا که رفتارهای آنان شباهت زیادی به ویژگی‌های طبیعی دوران نوجوانی دارد. پس بهتر است والدین از علائم اعتیاد به مخدرها از جمله قرص ترامادول و دراگون آگاه باشند و در صورت مشکوک بودن به این موضوع هرچه زودتر برای مشاوره ترک اعتیاد اقدام نمایند. در واقع قرص ترامادول بیشتر توسط جوانان و نوجوانانی که مشغول به تحصیل هستند استفاده می‌شود. دراگون نیز برای رفع مشکلاتی از جمله زودانزالی که یکی از مشکلات شایع است مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که تا جایی که می‌توانید از اقدامات هیجانی خودداری کنید و پیش از انجام هر اقدامی از وجود اعتیاد اطمینان کسب کنید.

برای اطلاع بیشتر درباره قرص دراگون کلیک کنید.

علل گرايش به مواد مخدر و نشانه های رفتاری

گرايش به مصرف مواد مخدر در کلیه طبقات اجتماع از طبقه مرفه گرفته تا طبقه ضعیف، از يک ساز و كار برخوردار است. كاهش و ضعف در ارزش‌های فردی و داشتن شخصیت مهر طلب و خلأهای عاطفی اصلی‌ترین دلایل گرایش به مواد مخدر هستند. این افراد از مواد مخدر به عنوان یک جایگزین برای رفاه و رضایت از زندگی استفاده می‌کنند. پس از مصرف به دلیل تغییرات و پاداش‌های زیستی که مواد مخدر در مغز به وجود می‌آورد، نسبت به این مواد کشش بیشتری پیدا می‌کنند. همچنین به دلیل تغییراتی که مواد مخدر در اعتماد به نفس، مهربانی، آرام بودن و... در فرد به وجود می‌آورد، فرد می‌تواند نقص‌های خود را بپوشاند. برای آشنایی بیشتر در زمینه ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

این گونه فرد معتاد یاد می‌گیرد به جای تلاش واقعی با مصرف مواد مخدر سریع‌تر به ارضای روانی برسد. خاصیت آرام بخشی مواد مخدر حتی افراد مرفه را به سمت مصرف این مواد هدایت می‌کند. این در حالی است که بعد از مدتی نه تنها اعتیاد به آن‌ها آرامش نمی‌دهد بلکه مشکلات جسمی، رفتاری و اختلالات خلقی و مشکلات دیگری برای آن‌ها به وجود می‌آورد. برای اطلاع بیشتر درباره علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.

ساز و كار مواد مخدر در مغز و بروز علائم اعتیاد به مواد مخدر

اعتياد به مواد مخدر بطور كلی موجب كاهش سطح عملكردی فرد می‌شود. مواد مخدر باعث ترشح هورمون‌های شادی در مغز شده و چون این هورمون‌ها مجدد در مغز جذب می‌شوند، آستانه تحریک مغزی کاهش می‌یابد و به مرور بافت‌های مغز فرسوده می‌شوند. در نهایت مغز فرد معتاد قادر به تولید هورمون‌های مورد نیاز برای خود کنترلی نبوده و موجب ناتوانی در کنترل هیجانات می شود. در این مرحله می‌توانید متوجه زودرنجی، عصبانیت، تحریک‌پذیری و بی‌قراری دائمی شوید و این علائم در مصرف موادی از جمله تریاک، شیره و مورفین بیشتر دیده می‌شود و می‌تواند نشانه‌های خوبی برای شناخت علائم اعتیاد به این مواد باشد. به عنوان مثال اعتیاد به مورفین باعث تغییر فرآیندهای خلقی، احساسی و ادراکی می شود. هم چنین اعتیاد به مصرف تریاک با تغییر دادن گیرنده های عصبی منجر به آرامش و شادی و به تدریج مشکلات جسمی و روانی می گردد. برای اطلاع بیشتر درباره علائم و  نشانه های اعتیاد به شیره کلیک کنید.

با این حال این تغییرات مغزی به صورت تدریجی رخ می‌دهد، اما هر چه از مدت اعتیاد فرد بگذرد بازگشت‌پذیری بیمار کاهش می‌یابد. به همین منظور قبل از آن که فرد در کاملاً در اعتیاد غرق شود، باید برای درمان و ترک اعتیاد اقدام کرد. برای اطلاع بیشتر از تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

رفتار های نادرست با فرد معتاد

جنگ و دعوا با فرد معتاد راحت‌ترین کاری است که می‌توان انجام داد، اما این برخورد هیچ فایده‌ای ندارد. ابتدا این را بپذیرید که عزیز شما با بیماری اعتیاد درگیر است و قدرت اراده خود را در برابر آن از دست داده است نقش خانواده در ترک اعتیاد بسیار اهمیت دارد. هر چند فرد معتاد چالش های زیادی درون خانواده و بین اعضا ایجاد می کند اما با شناخت هیجانات او و نحوه صحیح برخورد با آن به راحتی می توان رفتار با معتاد را مدیریت کرد. با کمک یک مشاور خانواده کارهایی که می‌توانید برای ترک اعتیاد بیمارتان انجام دهید را بررسی کنید. در این میان بهتر است از کارهای زیر بپرهیزید.

_ قهر کردن

_ دعوا کردن

_ سرزنش کردن

_ تحقیر کردن

_ معتاد را مسبب تمام بدبختی‌های خانواده دانستن

برای اطلاع بیشتر درباره نقش خانواده در ترک اعتیاد کلیک کنید.

درمان و ترک اعتیاد

روش های مختلفی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر وجود دارند که هرکدام بسته به فرد معتاد مناسب و موثر می‌باشند اما می‌توان گفت که تقریبا تمام محققان به این نتیجه رسیده‌اند که رفتار درمانی و روان درمانی موثرترین روش برای درمان اعتیاد است. درمانگر با ایجاد تغییر در نگرش فرد به خوبی خواهد توانست بیمار را از مصرف مواد مخدر باز دارد. همچنین با تقویت اراده در جهت غلبه بر وسوسه بعد از ترک وی را از بازگشت مجدد منصرف کند. نکته آخر اینکه در صورتی که احساس کردید یکی از نزدیکان شما به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است، از روی خشم و عصبانیت اقدامی نکنید. حتما با مشاوره ترک اعتیاد مشورت کنید چرا که اقدام نابجای شما ممکن است فرایند ترک را برای فرد سخت تر کند.

سوالات متداول

آیا مصرف یکبار ماده مخدر می‌تواند باعث اعتیاد شود؟

اعتیاد به مواد مخدر به صورت وابستگی جسمی و روانی شکل می‌گیرد. گاهی مصرف ماده مخدری از جمله متادون که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر دیگر استفاده می‌شود بعد از مدتی و با افزایش میزان دوز باعث اعتیاد در فرد می‌شود. اما گاهی نیز مصرف ماده ای از جمله گیاه تاتوره به دلیل خاصیت سمی و قوی بودن با یک بار مصرف نیز باعث اعتیاد در فرد می‌شود.

برای شناخت بیشتر درباره علائم اعتیاد به متادون کلیک کنید.

بهترین شیوه درمان اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

درمان اعتیاد فرد بسته به ماده مصرفی، شرایط جسمی و روانی و همچنین میزان دوز مصرفی فرد می‌تواند متفاوت باشد. با این حال معمولا بهترین روش‌ها شامل مجموعه‌ای از درمان‌های دارویی به وسیله داروهای ترک اعتیاد، روان درمانی، گروه درمانی، خانواده درمانی و... می‌باشد که می‌توانید با مطالعه مقاله ترک اعتیاد به مواد مخدر با دیگر درمان‌های رایج نیز آشنا شوید و همچنین برای دریافت مشاوره روانشناسی میتوانید از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*