ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم اعتیاد به شیشه | تشخیص نشانه های اعتیاد به شیشه

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علائم اعتیاد به شیشه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

نشانه‌ها و علائم اعتیاد به شیشه به صورت تغییراتی در عملکرد مغز رخ می‌دهند. تغییرات شیمیایی مغز  باعث بروز اختلالات روانی و رفتاری متعددی می‌شود. برای مثال مصرف شیشه سبب افزایش انرژی، فعالیت، احساس لذت، افزایش سطح هوشیاری و توان بدنی فرد می‌گردد. همین احساسات و لذت‌های کاذب او را به سمت مصرف مجدد شیشه تشویق می‌کنند. بسیاری از افرادی که دچار اعتیاد به شیشه شده‌اند، با این تصور که مصرف گاه و بیگاه شیشه اعتیاد ندارد، شروع به مصرف کرده‌اند. ولی مصرف این ماده با تحریک بخش شادی‌آور مغز، فرد را به ادامه مصرف وا می‌دارد. بنابراین مصرف تفننی آن نیز بسیار خطرناک و اعتیادآور خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

شیشه چیست؟

شیشه یا متامفتامین یکی از مواد مخدری است که امروزه بیشتر در میان قشر جوان رواج پیدا کرده است. این ماده نوعی محرک دستگاه عصبی مرکزی محسوب می‌شود. از همین رو مصرف آن باعث تجربه حالاتی نظیر افزایش ضربان قلب، سریع شدن تنفس، افزایش انرژی و احساس سرخوشی مفرط می‌گردد. همچنین شیشه با بالا بردن سطح برخی انتقال دهنده‌های عصبی در مغز نظیر دوپامین منجر به بروز علائم روان پریشی نظیر توهم و هذیان می‌گردد. برای آگاهی بیشتر در زمینه آمفتامین و متامفتامین کلیک کنید.

از همین رو فردی که تحت تاثیر مصرف شیشه قرار دارد، ممکن است دست به رفتارهای خطرناکی بزند. چرا که این ماده مرز بین واقعیت و خیال را از بین برده و باعث می‌شود فرد بر اساس توهمات خود رفتار کند. از جمله دیگر نکاتی که در مورد ماده مخدر شیشه باید بدانید سطح بالای اعتیادآوری آن است. با این حال متامفتامین بیش از اینکه وابستگی جسمانی ایجاد کند به بروز وابستگی روانی می‌انجامد. به همین خاطر افراد در پی قطع مصرف شیشه علائمی نظیر اضطراب، بی قراری شدید و افسردگی را تجربه می‌کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مواد محرک کلیک کنید.

اینفوگرافیک علائم اعتیاد به شیشه

اینفوگرافیک علائم اعتیاد به شیشه

علل گرایش به شیشه

همان طور که گفته شد متامفتامین یا شیشه بیش از همه در بین قشر جوان رایج است. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که در زندگی خود درگیر افسردگی هستند و نمی‌توانند به طور طبیعی احساس شادی را تجربه کنند، بیش از دیگران احتمال دارد که به راه حل‌های ناسالم نظیر اعتیاد به شیشه برای ایجاد احساس سرخوشی در خود روی بیاورند. هم چنین برخورداری از برخی ویژگی‌های روانشناختی نظیر تکانشگری، نوجویی و خودکارآمدی پایین برای مقاومت در برابر گروه دوستان از جمله عواملی هستند که می‌توانند در گرایش به شیشه تاثیرگذار باشند. برای کسب آگاهی در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

مرحله اول هر موادی با فشار از جانب همسالان آغاز می شود. دوستان با جذاب نشان دادن مواد و استفاده از آن به عنوان تفریح افراد را به سمت خواسته های خود می کشانند. بیشترین تجربه مواد مخدر از سنین نوجوانی و جوانی آغاز می شود. مرحله ای که از روی کنجکاوی و تجربه لذت از سوی دوستان ناباب اتفاق می افتد. چرا که همنشینان فرد در رفتارها و گرایشات تاثیرگذار هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر دوستان بر اعتیاد کلیک کنید.

نکته بسیار مهم اینجاست که برخی دیگر از افراد از سر ناآگاهی و نداشتن اطلاعات کافی از خطرات مصرف شیشه دچار اعتیاد به این ماده می‌شوند. برای مثال از آنجایی که مصرف شیشه منجر به لاغری مفرط می‌شود، برخی افراد سودجو آن را به عنوان یک داروی لاغری تبلیغ کرده و به این ترتیب افراد چاق به خصوص زنانی که به دنبال راه حل سریع برای لاغر شدن خود هستند را در دام اعتیاد گرفتار می‌کنند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که هرگز طبق توصیه افراد غیر متخصص هیچ گونه دارو یا موادی را برای درمان چاقی یا افسردگی استفاده نکنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مواد اعتیاد آور را مطالعه فرمایید.

علائم اعتیاد به شیشه

نشانه‌ها و علائم اعتیاد به شیشه در فردی که به مصرف آن وابسته است، بسیار مشهود می‌باشد. علاوه بر این، تست اعتیاد به شیشه، نیز می‌تواند در تشخیص این اعتیاد به شما کمک کند. نشانه‌ها و علائم اعتیاد به شیشه همانند دیگر مواد محرک به دو صورت جسمی و رفتاری در فرد قابل شناسایی است. برای کسب اطلاع از تست اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

1. علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

معتادان به شیشه یا همان متامفتامین، علائم رفتاری نظیر پرحرفی، احساس سرخوشی، پرخاشگری، سوءظن، خشم، بدبینی، ناتوانی در کنترل فکر، عدم تمرکز، سوءبرداشت از رفتار دیگران، حساسیت نسبت به بعضی از وسایل، بی‌قراری و... را از خود بروز می‌دهند. این تغییرات رفتاری می‌تواند به قدری شدید باشد که اطرافیان به راحتی متوجه آن‌ها شوند. در میان نشانه‌های رفتاری سه نشانه بارز و پراهمیت وجود دارد:

۱- فرد معتاد به شیشه از واقعیت فاصله می‌گیرد و درگیر توهمات مختلفی می‌شود. برای مثال چیزهایی را می‌بیند یا می‌شنود که دیگران قادر به احساس کردن آن‌ها نیستند. داشتن این تجربیات غیر واقعی و عمل کردن بر اساس آن‌ها می‌تواند خطرات بسیاری را برای فرد و اطرافیان او در پی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد به مواد توهم زا کلیک کنید.

۲- افراد وابسته به شیشه، تحت تأثیر مصرف این ماده به بدبینی یا پارانویید دچار می‌شوند. این بدبینی‌ها باورهای سرسختانه و غیر قابل تغییری هستند که در روان شناسی به آن‌ها هذیان گزند و آسیب گفته می‌شود. برای مثال بسیاری از آن‌ها فکر می‌کنند که تحت تعقیب هستند و اعمالشان تحت نظر قرار دارد یا اینکه از طریق وسایل خانه حرف‌ها و حرکات آن‌ها مورد شنود و تجسس قرار می‌گیرد. به همین دلیل شکستن وسایل برقی مانند تلویزیون، تلفن، موبایل و پاره کردن وسایل خانه از جمله رفتارهایی است که از آنان سر می‌زند. برای اطلاعات بیشتر درباره اختلال شخصیت پارانوئید یا اختلال بدگمانی کلیک کنید.

۳ - در صورت تداوم مصرف شیشه توهمات و هذیان‌های فرد حالت شدیدتری به خود می‌گیرند و ممکن است حتی در صورت کنار گذاشتن مصرف نیز این علائم تداوم پیدا کنند؛ در واقع مصرف شیشه افراد را به سمت دچار شدن به بیماری‌های روان پریشی نظیراسکیزوفرنی سوق می‌دهد و در صورت وجود این بیماری، وضعیت را به شدت تشدید می‌کند. برای کسب اطلاع بیشتر از اسکیزوفرنی کلیک کنید.

2. علائم و عوارض جسمی اعتیاد به شیشه

علاوه بر علائم رفتاری، مصرف شیشه فرد را با علائم و عوارض جسمانی زیادی رو به رو می‌کند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-فعالیت بیش از حد معمول و احساس انرژی زیاد
-افزایش ضربان قلب یا نامنظم شدن ریتم قلبی
-افزایش فشارخون
-افزایش دمای بدن
-خشکی دهان
-لرزش دست‌ها
-خراب شدن دندان‌ها
-بد بو شدن دهان
-گشاد شدن شدید مردمک چشم
-کاهش ساعت خواب، تا حدی که برخی از این افراد دائما بیدار هستند یا با کوچکترین حرکتی در اطرافشان بیدار می‌شوند.
-زیر چشم این افراد معمولا گود رفته است
-کاهش اشتهای مفرط  تا جایی که برای چند روز غذا نمی خورند و در نتیجه با کاهش شدید وزن مواجه می‌شوند.
برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

پیامدهای سوء مصرف شیشه

از جمله مهم‌ترین پیامدهای مصرف شیشه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. افرادمعتاد به شیشه، ریسک‌پذیری بالایی پیدا می‌کنند. این ریسک‌پذیری در کنار پرخاشگری در آن‌ها سبب بروز رفتارهای خطرناکی می‌شود که احتمال بروز حوادث ناگوار و حتی مرگ را چه برای خودشان و چه برای اطرافیانشان افزایش می‌دهد.

2. با ادامه پیدا کردن مصرف شیشه، آسیب‌های مغزی جبران ناپذیری برای فرد اتفاق می‌افتد که باعث می‌شوند او دائماً در توهمات و تصورات خیالی خود زندگی کند. این شرایط در بسیاری از مواقع به اختلالات روان پریشی می‌انجامد.

3. مصرف شیشه در ابتدا تمرکز فرد را افزایش می‌دهد اما در دراز مدت مشکلات شناختی بسیاری نظیر عدم تمرکز و اختلالات حافظه رخ می‌دهند. در نتیجه عملکرد فرد در حوزه‌های مختلف زندگی از کار خواهد افتاد.
4. با مصرف شیشه فرد ابتدا هیجانات خوشایندی را تجربه می کند و حتی گاهی برای گریز از مشکلات زندگی به آن پناه می برد. اما به تدریج عارضه های روانی زیادی بر فرد آشکار می شود.
5. فرد مصرف کننده مواد ممکن است جایگاه شغلی و اجتماعی خود را هم از دست بدهد. فرد با زمان بیشتری که برای تهیه و مصرف مواد می گذارد، از لحاظ اقتصادی کم خواهد آورد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بیکاری و اعتیاد کلیک کنید.

علائم اوردوز با شیشه

شیشه نیز همانند هر ماده اعتیادآور دیگری در صورت مصرف بیش از حد یا هم زمان با برخی داروها نظیر قرص اکس به اوردور می‌انجامد. از جمله علائم اوردوز با شیشه می‌توان به افزایش دمای بدن، تعریق بیش از حد، افزایش ضربان قلب، سریع شدن تنفس، تشنج و از دست رفتن هوشیاری اشاره کرد. در این شرایط فرد باید سریعا به اورژانس منتقل شود چرا که خطر مرگ تا حد زیادی جان او را تهدید می‌کند. برای شناخت در مورد قرص اکس یا اکستازی کلیک کنید.

علائم ترک شیشه

افرادی که درگیر اعتیاد به شیشه هستند هنگام قطع مصرف علائم ناخوشایند گوناگونی را تجربه می کنند که همگی به عنوان سندروم محرومیت از شیشه شناخته می‌شوند. از جمله این علائم می‌توان به احساس اضطراب، بی قراری شدید، احساس رخوت، خستگی مفرط، خلق غمگین و افسرده، بروز اختلالات خواب نظیر بی خوابی یا کابوس‌های شبانه، احساس ولع زیاد برای مصرف مجدد شیشه و دچار شدن به وسوسه‌های ذهنی شدید اشاره کرد. خوشبختانه امروزه درمان‌های مختلفی برای مبارزه با این علائم ابداع شده که به فرد کمک می‌کنند مسیر ترک اعتیاد را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارد. درمان های دارویی و روان درمانی فردی و گروهی از جمله مهم‌ترین گزینه‌هایی هستند که توسط روانشناسان و روانپزشکان در اختیار شما قرار می‌گیرند. برای کسب اطلاع در زمینه ترک اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

ترک اعتیاد و درمان اعتیاد شیشه

تا زمانی که خود فرد و اطرافیان وی نپذیرند که اعتیاد وجود دارد، درمان اعتیاد به شیشه صورت نمی‌گیرد. خانواده نقش بسیار مهمی در فرایند ترک اعتیاد دارند، چرا که افراد معتاد به شیشه، معمولاً از قبول این مسئله سر باز می‌زنند. در این راه خانواده با فراهم کردن حمایت و ایجاد انگیزه، بیشترین کمک را به فرد مصرف کننده خواهند کرد. برای درمان شیشه سه روش ترک اعتیاد به روش ماتریکس، ترک شیشه به روش دی اس تی و ترک شیشه با متادون وجود دارد. روش ماتریکس یکی از اثرگذارترین روش‌ها در درمان و ترک اعتیاد به شیشه محسوب می‌شود. برای اطلاع بیشتر از ترک اعتیاد به روش ماتریکس کلیک کنید.

ترک اعتیاد شامل دو بخش عمده درمان وابستگی جسمی (سم زدایی) و درمان وابستگی روانی است. درمان وابستگی روانی مهم‌ترین بخش ترک اعتیاد است چرا که امکان بازگشت مجدد به سمت مواد را از بین می‌برد. برای دریافت خدمات روان درمانی مراجعه به روانشناس ضروری است. برای ترک اعتیاد به شیشه می‌توانید با متخصصان مرکز مشاوره هنر زندگی تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ترک اعتیاد حضوری این مرکز بهره‌مند شوید.

مدل ماتریکس برای ترک اعتیاد شیشه

مدل ماتریکس یک رویکرد درمانی جامع و مبتنی بر شواهد است که برای کمک به بهبودی افراد از اعتیاد به مواد محرک از جمله متامفتامین طراحی شده است. تکنیک ها و استراتژی های درمانی مختلف را برای رفع اختلال مصرف مواد ادغام می کند. در اینجا نحوه استفاده از مدل ماتریکس برای مقابله با اعتیاد به مت آمفتامین آمده است. اجزای کلیدی روش ماتریکس برای اعتیاد به متامفتامین عبارتند از:

1. رابطه درمانی: درمانگر یک رابطه حمایتی و همدلانه با فرد برقرار می کند تا اعتماد، مشارکت و همکاری را در طول فرآیند درمان تشویق کند.

2. آموزش و پرورش مهارت: آموزش روانی در مورد اعتیاد به مت آمفتامین، اثرات آن بر مغز و بدن، و خطرات مرتبط با مصرف. جلسات آموزشی مهارتی بر مکانیسم های مقابله، مدیریت استرس و راهبردهای پیشگیری از عود تمرکز دارد.

3. مشاوره فردی: جلسات درمانی انفرادی به افراد کمک می کند تا مسائل اساسی را که به اعتیاد آنها کمک می کند کشف کنند، اهدافی را برای بهبودی تعیین کنند و در یک فضای امن و حمایتی از طریق چالش های عاطفی کار کنند.

4. گروه درمانی: جلسات گروهی فرصت هایی را برای حمایت همتایان، به اشتراک گذاشتن تجربیات، ایجاد ارتباطات اجتماعی و یادگیری از دیگرانی که با مشکلات مشابه روبرو هستند فراهم می کند. گروه درمانی به افراد کمک می کند در مسیر بهبودی کمتر احساس تنهایی کنند.

5. مشارکت خانواده: مشارکت دادن اعضای خانواده در جلسات درمانی می تواند به بهبود ارتباطات، رسیدگی به پویایی روابط و ایجاد یک شبکه حمایتی برای فرد در بهبودی کمک کند.

6. آزمایش دارو: آزمایش منظم مواد مخدر به نظارت بر پرهیز کمک می کند، افراد را مسئول می داند و اهمیت حفظ هوشیاری را تقویت می کند. همچنین معیاری عینی از پیشرفت در درمان ارائه می دهد.

7. تقویت مثبت: مدل ماتریس بر استفاده از تقویت مثبت، مانند تمجید، پاداش و به رسمیت شناختن دستاوردها، برای ایجاد انگیزه در افراد برای ادامه مشارکت در درمان و ایجاد تغییرات مثبت، تأکید می کند.

8. پیشگیری از عود: توسعه یک طرح پیشگیری از عود جنبه کلیدی مدل ماتریس است. افراد یاد می‌گیرند که محرک‌ها را شناسایی کنند، استراتژی‌های مقابله را توسعه دهند، و برنامه‌ای برای هدایت موقعیت‌های پرخطر بدون استفاده از متامفتامین ایجاد کنند.

سوالات متداول

- آیا مصرف شیشه بر مغز اثر می‌گذارد؟

بله، شیشه نوعی ماده محرک است که باعث بروز تغییرات مختلفی در سیستم عصبی مرکزی می‌شود. از جمله مهم‌ترین اثرات آن می‌توان به افزایش سطح دوپامین و بیش تحریکی مدارهای مرتبط با لذت در مغز اشاره کرد.

- آیا مصرف شیشه می‌تواند باعث بروز اختلالات روانی شود؟

بله. ریسک بروز اختلالات روان پریشی نظیر اسکیزوفرنیا در اثر مصرف شیشه، زمانی که فرد زمینه ژنتیکی این اختلال را داشته باشد تا حد بسیاری بالا خواهد رفت. هم چنین افراد در پی قطع متامفتامین اغلب اختلالاتی نظیر افسردگی و اختلالات اضطرابی را تجربه می‌کنند. برای دریافت خدمات مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*