ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم استرس و اضطراب | نشانه های اضطراب و استرس


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علائم استرس و اضطراب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


استرس و اضطراب از جمله هیجانات و احساساتی هستند که نشانه‌ها و علائم آن را افراد حداقل یک بار در زندگی خود احساس کرده‌اند. علائم استرس و اضطراب شامل دو دسته عوامل فیزیولوژیکی و روانشناختی می‌باشد. در صورتی که این علائم نادیده گرفته شوند باعث آسیب در دراز مدت می‌شوند. در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی علائم استرس و اضطراب بپردازیم. در صورتی که علاقه‌مند هستید در این باره بیشتر بدانید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گیف علائم استرس و اضطراب


علل بروز علائم استرس و اضطراب

استرس و اضطراب می‌تواند به دلایل گسترده‌ای از مشکلات جسمی تا روانی ایجاد شود. افسردگی و اختلالات اضطرابی از شایع‌ترین دلایل روانی ایجاد اضطراب و استرس هستند. سرطان و بیماری‌های خود ایمنی تا بیماری‌های ساده‌تری مثل سرماخوردگی نیز ممکن است باعث بروز استرس و اضطراب در بیمار شوند. عوامل بیرونی متعدد مثل کارهای روزمره، جنگ و مرگ عزیزان نیز باعث بروز نشانه‌های استرس در فرد می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه استرس در مردان کلیک کنید.

 

تفاوت استرس و اضطراب

استرس

دو واژه استرس و اضطراب معمولا در یک معنا و مترادف با یکدیگر در نظر گرفته می‌شوند در حالی که از نظر علمی به دو شرایط متفاوت اطلاق می‌گردند. استرس واکنش طبیعی بدن به یک خطر است که بدن را برای مبارزه یا فرار از موقعیت آماده می‌کند. در صورتی که اضطراب یکی از پیامدهای استرس و یک احساس درونی است که ممکن است هیچ نوع عامل حقیقی برای آن وجود نداشته باشد.

برای شناخت بیشتر در زمینه اضطراب و احساس بی قراری کلیک کنید. 

استرس با از بین رفتن خطر بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود و در صورتی که علائم استرس از بین نرود به عنوان اختلال اضطرابی ادامه پیدا می‌کند. نشانه‌هایی که فرد در هنگام استرس و اضطراب نشان می‌دهد، قابل تفکیک نیست. حمله پانیک، اضطراب اجتماعی، ترس‌های موقعیتی و وسواس از جمله اختلالات اضطرابی هستند که با استرس متفاوت می‌باشند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اضطراب ارثی کلیک کنید.

 

فوائد بروز استرس

علائم استرس هر چند در بلند مدت باعث دشواری‌های مختلف می‌شود اما در کوتاه مدت فرد را برای مقابله فوری با عوامل استرس زای بیرونی آماده می‌کند. بدن انسان هورمون‌هایی در زمان استرس ترشح می‌کند که باعث افزایش علائم حیاتی مثل ضربان قلب و تنفس و افزایش خون رسانی به اندام‌هایی که به خون بیشتری برای مقابله با عامل استرس‌زا دارند، می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه درمان استرس و درمان اضطراب کلیک کنید.

افزایش این کارکردها در کنار کاهش برخی فعالیت‌های دیگر بدن مثل فعالیت دستگاه گوارش، بدن را برای واکنش فوری در مبارزه با عامل استرس‌زا یا فرار از موقعیت استرس‌زا آماده می‌کند. با وجود این فوائد، مزمن شدن استرس می‌تواند آسیب‌هایی برای فرد ایجاد کند. در این مرحله علائم اضطراب در واقع در فرد ایجاد می‌شود. برون ریزی استرس و اضطراب نشان می‌دهد که فرد باید برای درمان اضطراب و درمان استرس خود گامی بردارد. مشاوره کنترل استرس برای تعیین بهترین روش به شما کمک خواهد کرد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

 

علائم بروز استرس و اضطراب

استرس باعث بروز علائم متنوعی در سراسر بدن، کارکردها و سیستم روانی افراد می‌شود. بسیاری از این نشانه‌ها در زمان بروز استرس مزمن بیشتر احساس می‌شوند که در واقع فرد در معرض علائم اضطراب قرار گرفته است. از آنجا که تفکیک علائم اضطراب و استرس به سختی قابل تفکیک است، به علائم استرس و اضطراب به صورت همزمان خواهیم پرداخت.

 • سردرد و سرگیجه مداوم
 • لرزش لب‌ها و دست‌ها
 • گرفتگی عضلات
 • صدای وز وز و زنگ
 • تعریق بیش از حد
 • خشکی دهان
 • خارش و جوش در سطح پوست
 • افزایش سرعت و تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب
 • تکرر ادرار از علائم استرس و اضطراب
 • کاهش میل جنسی
 • احساس افسردگی و تغییر مداوم خلق
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • بی‌خوابی و کابوس
 • دشواری در تمرکز
 • فراموشکاری و گیجی
 • ناتوانی در تصمیم گیری از علائم استرس و اضطراب
 • رفتارهای عصبی مثل تکان دادن پاها
 • تکلم سریع و آشفته با لکنت زبان
 • احساس خستگی و ضعف
 • سوزن سوزن شدن بدن

برای آگاهی بیشتر در زمینه سوزن سوزن شدن بدن کلیک کنید.

 

خطر بروز استرس همراه با بعضی مشکلات پزشکی

بروز استرس در افرادی که از پیش به بیماری‌ها و مشکلات پزشکی مبتلا هستند می‌تواند دشواری‌های بیشتری در شدت علائم استرس یا بیماری ایجاد کند. برخی از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی که در هنگام بروز استرس و تبدیل آن‌ها به علائم اضطراب برای فرد مشکل ایجاد می‌کنند شامل موارد زیر می‌باشد.

1. در مبتلایان به آسم، تنگی نفس و افزایش سرعت تنفس ناشی از استرس باعث بروز دشواری در تنفس می‌شود.

2. در مبتلایان به بیماری‌های قلبی و فشار خون، افزایش ضربان قلب و خون‌رسانی در اثر اضطراب باعث تشدید مشکلات می‌شود.

3. افراد دارای قند خون بالا نیز در زمان بروز استرس در معرض خطر هستند. در زمان استرس سطح قند خون نیز افزایش پیدا می‌کند. مبتلایان به اضطراب فراگیر به احتمال بیشتری دچار دیابت می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اضطراب فراگیر کلیک کنید.

4. رفلاکس، مشکلی گوارشی است که به بازگشت اسید معده به سمت حلق مربوط است. به علت افزایش اسید معده در زمان استرس احتمال بروز رفلاکس به ویژه در افراد مستعد و دارای سابقه بیشتر می‌شود. 

5. ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ، از دیگر مشکلاتی هستند که با بروز استرس تشدید می‌شوند. استرس مزمن می‌تواند بر میزان تولید اسپرم و توانایی نعوظ در مردان تأثیرات سوء بر جای بگذارد.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلال نعوظ کلیک کنید.

6. اختلال در چرخه قاعدگی، از مشکلاتی است که می‌تواند بر اثر استرس ایجاد شود. بر هم خوردن نظم چرخه پریود، تجربه پریود شدیدتر و دردناک‌تر و تأخیر در شروع پریود، از جمله مشکلاتی است که ممکن است بر اثر بروز استرس ایجاد شود.

7. بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا، در زمان بروز استرس به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز خواهند داشت. 

 برای آگاهی بیشتر در زمینه اضطراب و دردهای شکمی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره علائم استرس

علائم روانشناختی اضطراب شامل چه علائمی است؟

علائم روانشناختی اضطراب شامل احساس ترس، اشكال در تمركز، بيخوابی، گوش به زنگ بودن مفرط و كاهش ميل جنسی است. 

برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

رابطه استرس و اختلال خشم انفجاری در چیست؟ 

یکی از عوارضی که استرس طولانی مدت برای فرد ایجاد می‌کند، تجمع خشم و عصبانیت زیاد در روان آدمی و در نتیجه ابتلا به اختلال خشم انفجاری است. استرس باعث می‌شود فرد در برابر محرک‌ها حساس‌تر شده و تغییرات خلقی زیادی را تجربه کند. این تغییرات خلقی بیشتر به سمت خشم و عصبانیت معطوف می‌شوند. بدین صورت زمانی که فرد استرس زیادی را تجربه می‌کند، کنترل خود را از دست داده و معمولا بدون فکر واکنش نشان می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر درزمینه اختلال خشم انفجاری کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه استرس و اضطراب می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*