ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حرف زدن با جنین | از چند ماهگی با جنین حرف بزنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با حرف زدن با جنین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بارداری یکی از اتفاقات شیرینی است که در دوران زندگی یک زن رخ می‌دهد. مادران هنگام آگاهی از این موضوع حرف زدن با جنین خود را آغاز کرده و احساسات مادری‌ را به فرزندی که در شکم دارند بروز می‌دهند. معمولا مادران در ماه‌های اولیه شرایط خسته کننده و استرس زایی را تجربه می‌کنند اما با گذشت زمان فرصت بیشتری خواهند داشت تا لحظاتی را با جنین خود سپری کنند. راه‌های ارتباطی مختلفی مانند شعر خواندن و پخش موسیقی برای ارتباط با جنین وجود دارد که باعث تقویت مهارت شنوایی، مهارت‌های تکلم و احساس آرامش و امنیت در جنین می‌شود. توجه داشته باشید هنگامی که تصمیم دارید با جنین خود صحبت کنید افکار مثبتی داشته و به دور از اضطراب و استرس باشید. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. میتوانید در این زمینه از مشاوره کودک کمک بگیرید.

تماس با مشاور

حرف زدن با جنین

حرف زدن با جنین اصلاً یک موضوع غیرعادی نیست. در واقع اگر شما می‌خواهید که با زندگی جدید خود ارتباط خوبی برقرار کنید، باید زمانی را صرف صحبت کردن با جنین بکنید. برای این مهم شما باید اصول ارتباطی صحیح با فرزند متولد نشده خود را یاد بگیرید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن با جنین صحبت کرده و تأثیر آن را مشاهده کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

 

روش‌های برقراری ارتباط و حرف زدن با جنین

1. حرف زدن مداوم

شاید از نظر خودتان و یا اطرافیان صحبت کردن با جنین کار خنده‌داری به نظر برسد ولی برای اینکه بتوانید بهترین سطح ارتباطی را با فرزند خود برقرار کنید باید در مورد اتفاقات روزانه خود با او گفت‌وگویی داشته باشید. از رفتن به فروشگاه، صحبت کردن با یک دوست، لذت بردن از فیلمی که اخیراً دیده‌اید و... می‌تواند برای جنین شما لذت بخش باشد. در واقع او از شنیدن آوای صدا شما لذت می‌برد و آرام می‌شود.

در این زمینه زیاده‌روی نکنید. سعی کنید گاهی سکوت را به عنوان راهی برای صحبت کردن با جنین خود به کار ببرید. فرزند شما همانطور که عاشق آوای صدای شماست، گاهی هم به سکوت و آرامش نیاز دارد. در واقع صداهای درونی شما مانند تپش قلب می‌تواند آرامش خاصی را به جنین شما منتقل کند.

تعریف قصه

برای برخی از مادران صحبت کردن با جنین کار سختی است به همین دلیل نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید. می‌توانید برای جنین خود کتاب داستان بخوانید. کتاب داستان‌هایی که انتخاب می‌کنید باید شادی‌آور باشد، چون جنین این موضوع را از لحن و آوای صدای شما درک می‌کند. 

پخش موسیقی از راه‌های حرف زدن با جنین

موسیقی یکی از روش‌های صحبت کردن با جنین است. شما مجبور نیستید که خود را محدود به حرف زدن کنید، گاهی شرایط مادر در وضعیت روحی خوبی نیست و برای اینکه بتواند ارتباط خود را با جنین بهبود ببخشد، باید از روش‌های دیگری استفاده کند. موسیقی یکی از آن‌ها است. بسته به علاقه خود و البته با توجه به وضعیتی که دارید باید از موسیقی‌های ملایم با لحن آرام استفاده کنید. یادتان باشد میزان صدای موسیقی خود را در حد پایینی نگه دارید چون اگر صدای آهنگ شما زیاد باشد ممکن است جنین را بترساند.

همیشه از یک موسیقی تکراری استفاده نکنید و مجموعه مختلفی از آهنگ‌ها را در سبک‌های مختلف گوش دهید. این مهم روی توانایی یادگیری و مهارت‌های آینده او تأثیر مثبت می‌گذارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

شعر خواندن از راه‌های حرف زدن با جنین

برای جنین خود شعر بخوانید. می‌توانید به دیوان حافظ سری بزنید و برای جنین‌تان اشعاری نفیس و زیبایی را بخوانید. سعی کنید هر شعری که انتخاب کرده و آن را می‌خوانید با ریتم باشد و کمی آن را به آواز خواندن نیز نزدیک کنید. این مهم برای ارتقای توانایی‌های یادگیری فرزند شما مؤثر خواهد بود.

ماساژ شکم

گوش دادن به موسیقی، شعر خواندن، خواندن داستان و هر روشی که برای حرف زدن با جنین خود انتخاب می‌کنید، در حین آن شکم خود را ماساژ دهید. اگر صحبت کردن شما با جنین همراه با ماساژ دادن باشد می‌تواند باعث آرامش او شده و این مهم در آینده بر روی مهارت‌های یادگیری او نیز تأثیر قابل توجهی را می‌گذارد.

 

نکات مهم در حرف زدن با جنین

  • هنگام برخاستن از خواب با جنین خود سلام و احوال پرسی کنید.
  • مکالمات خیالی با جنین را فراموش نکنید که این مهم روی وابستگی شما به جنین تأثیر مثبت می‌گذارد.
  • در حین حرف زدن، استرس و عصبانیت را از خود دور کنید چرا که روی جنین تأثیر منفی می‌گذارد.
  • از سیگار کشیدن و خوردن الکل در این دوران خودداری کنید چرا که ضمن آسیب به خود و جنین نمی‌توانید با او حرف بزنید، چون هر دو آشفته هستید.
  • اگر فرزندان دیگری هم دارید آن‌ها را تشویق کنید تا با جنین حرف بزنند. با اینکار وقتی نوزاد متولد شد دیگران می‌توانند با او ارتباط خوبی برقرار کنند.
  • در حین حرف زدن با جنین افکار مثبتی داشته باشید، چون هر فکری که می‌کنید روی جنین تأثیر می‌گذارد.

 

چرا باید با جنین حرف زد؟

این کار فواید زیادی دارد که اهمیت انجام آن را دو چندان می‌کند. در ادامه به بررسی فواید آن خواهیم پرداخت.

_ حرف زدن با جنین باعث می‌شود حس شنوایی او تقویت شود.

_ حرف زدن با جنین می‌تواند مهارت‌های تکلم او را بهبود ببخشد.

_ وقتی با جنین حرف می‌زنید در او احساس آرامش و امنیت را ایجاد می‌کنید.

_ صحبت کردن با جنین مغز او را تحریک به یادگیری می‌کند.

_ صحبت با جنین می‌تواند استرس و اضطراب را از شما و پدر خانواده دور سازد.

برای شناخت بیشتر در زمینه تاثیر اضطراب مادر بر جنین کلیک کنید.

 

کوتاه سخن اینکه...

حرف زدن و برقراری ارتباط با جنین بسیار اهمیت دارد. هر چند که انجام آن می‌تواند برای برخی از مادران سخت باشد، اما با تمرین کردن می‌توانید ارتباط خوبی با جنین خود برقرار کرده و بسیاری از ترس‌ها و باورهای اشتباهی که در این مورد داشته‌اید را دور بریزید. هر چقدر وقت بیشتری را برای حرف زدن با جنین خود صرف کنید، به آرامش خود و فرزندتان کمک‌های زیادی خواهید کرد. اگر هرگز این کار را نکرده‌اید یک بار آن را امتحان کنید تا نتایج بسیار روشن آن را ببینید.

 

سؤالات متداول

آیا پدر هم می‌تواند با جنین حرف بزند؟

صحبت کردن با جنین فقط مختص مادر نیست. پدرها هم باید بتوانند با جنین حرف زده و بتوانند با او ارتباط برقرار کنند. مردها از طریق حرف زدن با جنین با هنر پدر بودن آشنا می‌شوند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*