ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

صحبت در مورد مسائل مالی با همسر | چرا و چگونه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با صحبت در مورد مسائل مالی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


صحبت در مورد مسائل مالی ممکن است برای برخی از زوجین سخت باشد و آنان ندانند که چطور می‌توانند بدون بحث و دعوا مشکلات مالی خود را حل کنند. مسائل مالی نقش بسیار مهم و موثری در زندگی دارند و به همین دلیل ضروری است که زوجین بر سر این موضوع به تفاهم برسند. مانند هر مشکل دیگری این مسئله نیز راه‌حل‌های خاص خود را دارد و شما با یادگیری مهارت گفتگوی موثر زوجین می‌توانید آن را برطرف نمایید.  در ادامه این مقاله ما به توضیحات بیشتری در مورد حل مشکلات مالی و حرف زدن با همسر در این باره پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید باشد. همچنین برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک باید از مشاوره خانواده کمک بگیرید.
تماس با مشاور

صحبت در مورد مسائل مالی : خودداری از گفتگو

مشکلات مالی در زندگی زناشویی برای برخی از زوجین ازجمله مسائل حساسی است که صحبت کردن درباره آن با سختی زیادی برایشان همراه می‌باشد. علت این موضوع باورهای غلطی است که بسیاری از افراد در این باره دارند. برای مثال برخی فکر می‌کنند که صحبت کردن درباره مسائل مالی نشان‌دهنده این است که آن‌ها انسان‌های مادی‌گرایی هستند. به همین دلیل ممکن است دچار نشخوارهای ذهنی و خطاهای شناختی نظیر ذهن‌خوانی شوند که اگر در مورد مسائل مالی حرف بزنند همسرشان درباره آن‌ها چه فکرهایی خواهد کرد. برای آگاهی بیشتر از مشکلات مالی در زندگی زناشویی کلیک کنید.

لازم است که بدانید هر مشکلی که در زندگی مشترک پیش می‌آید اگر با گفت‌وگویی سالم به حل آن پرداخته شود و زوجین از مهارت‌های ارتباط کلامی مناسبی برخوردار باشند سوءتفاهم‌های این چنینی بسیار کم‌تر پیش می‌آیند و جای نگرانی در این باره وجود نخواهد داشت. پیش از هر چیز تلاش کنید که مهارت‌های ارتباط کلامی خود را تقویت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گفتگوی موثر زوجین کلیک کنید. 

اینفوگرافیک صحبت در مورد مسائل مالی با همسر

 اینفوگرافیک صحبت در مورد مسائل مالی با همسر

چگونه در مورد مسائل مالی با همسر خود صحبت کنیم ؟

برای اینکه بتوانید مشکلات مالی در زندگی مشترک‌تان را به‌ خوبی مدیریت کنید و گفت و گوی مثبت و سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشید، رعایت برخی نکات ضرورت دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. شریک بودن در عین استقلال را یاد بگیرید

پس از وارد شدن به زندگی مشترک یاد بگیرید با همسرتان در مسائل مختلف شریک شوید. چرا که این زندگی و این خانواده متعلق به هردوی شماست درنتیجه هر تصمیمی که در مورد خانواده گرفته می‌شود نیازمند نظرات هر دو طرف خواهد بود. مسائل مالی و اقتصادی نیز همیشه در زندگی زناشویی از جمله موضوعات مهمی است که به تصمیم هردو نفر نیاز دارد. برای مثال استقلال مالی زنان از مقولاتی است که احتمال دارد باعث ایجاد اختلاف گردد. برای آگاهی بیشتر در زمینه استقلال مالی زنان کلیک کنید. 

هر کدام از شما ممکن است سرکار بروید و در خرج کردن پول خود احساس استقلال کنید اما چون مسائل مالی به کیفیت زندگی خانوادگی شما مربوط می‌شود، باید تا جایی که می‌توانید به نظرات یکدیگر احترام گذاشته و هنگامی که قرار است اقدام مالی مهمی انجام دهید پیش از عملی کردن تصمیمات‌تان، نظرات همسرتان را جویا شده و  به آن‌ها احترام بگذارید. برای شناخت بیشتر از خانواده موفق کلیک کنید.

2. در مورد اهداف مشترک با یکدیگر صحبت کنید

بسیاری از اختلافات زوجین در مورد مسائل مالی به این دلیل است که آن‌ها هرگز در مورد اهداف مالی‌شان با یکدیگر به طور واضح صحبت نمی‌کنند. به همین خاطر ممکن است شما یا همسرتان با فکر اینکه برای زندگی مشترکتان تلاش می‌کنید، اقدامی انجام دهید که منجر به نارضایتی طرف مقابل شود. به همین دلیل بهتر است زمان‌هایی را برای برنامه‌ریزی و صحبت کردن در مورد مسائل مالی اختصاص دهید. به وضوح انتظارات خود را بیان کنید تا بتوانید در کنار یکدیگر برنامه‌های مشترکی برای رسیدن به این‌ها بیابید. برای کسب اطلاع در زمینه سختی های زندگی مشترک کلیک کنید. 

3. تفاوت دیدگاه‌ها را بپذیرید

وقتی با همسرتان در مورد مسائل مالی صحبت می‌کنید انتظار نداشته باشید که او نیز دیدگاه و نظرات مشابهی با شما داشته باشد. زنان و مردان معمولاً در نوع نگاه و برخورد با مسائل مالی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای آگاهی از تفاوت زن و مرد کلیک کنید.
این تفاوت‌ها مسائلی نظیر موارد زیر را در بر می‌گیرد:

- تفاوت در نحوه خرید کردن : زنان ممکن است بیشتر برای خرید چیزی که مورد نیاز نیست، اقدام کنند.

- اهمیت دادن به تنوع در وسایل در زنان

- تفاوت در نحوه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

و...

هنگام صحبت کردن در مورد مسائل مالی باید که این تفاوت‌ها را در نظر داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد که در مکالمات انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید. در غیر این صورت با همسرتان به مشکل برخواهید خورد. برای کسب اطلاعات در زمینه دعوای بین زوجین کلیک کنید. 

صحبت کردن در مورد مسائل مالی قبل ازدواج

بسیار مهم است که قبل ازدواج در مورد مسائل با همسرتان صحبت کنید. چراکه به هرحال مسائل مالی بخش بزرگ و بسیار مهمی در زندگی مشترک هستند و به همین دلیل باید از نگرش یکدیگر نسبت به این مساله آگاه باشید. اما شاید صحبت کردن در مورد مسائل مالی قبل ازدواج برایتان سخت باشد. البته کمی نگرانی در این مورد کاملا طبیعی است چراکه در صورت رفتار و پرسش‌های اشتباه، فرد مقابل دچار سوتفاهم‌هایی خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌شود که از مشاوره ازدواج استفاده کنید تا به تمامی این سوالات‌تان پاسخ داده شود. در غیر این صورت ممکن است پس از ازدوج با اختلافات خانوادگی مواجه شوید. برای آگاهی بیشتر در زمینه مشکلات خانوادگی کلیک کنید.

سخن آخر

در نهایت اینکه مسائل مالی نقش بسیار مهمی در زندگی مشترک دارند به طوری که امروزه بسیاری از زوجین ساعت‌های زیادی را صرف گفتگو و حتی بحث در این زمینه می‌کنند. در حالی که با آگاهی از روش‌های صحیح گفتگو در مورد مسائل مالی می‌توانید بحث و دعوا را به حداقل برسانید و گفتگویی موثر در این زمینه داشته باشید. روانشناس می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا یاری‌تان کنند. در صورت تمایل دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*