ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی با روشی ساده

راه های آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی. حداقل چند ماه پس از تولد نوزاد زمان می برد تا او متوجه شود‌ دست هایی که می بیند متعلق به او هستند و اندام های زیادی وجود دارد که می تواند از آن ها استفاده کند. او به تدریج متوجه قسمت های مختلف بدن می شود که برای یک کودک کوچک بسیار جذاب است. درک هر قسمت و نام بردن آن برای کودکان مهم است. انجام فعالیت‌های مختلف با اعضای بدن برای کودکان پیش دبستانی، تمرینی است که به او کمک می‌کند تا با همان سرعت در مسیر یادگیری قرار بگیرد. پایه و اساس خوبی برای شروع آموزش های بعدی را فراهم می کند. برای کسب اطلاعات در زمینه تربیت کودک کلبک کنید.  

تماس با مشاور

زمان مناسب آموزش اعضای بدن به کودک

سن خاصی برای شروع آموزش اعضای بدن به فرزند وجود ندارد. گاهی اوقات، ممکن است کودک با گوش دادن به آهنگ کودکانه درباره اعضای بدن، به شناخت از اعضای بدن برسد. این آموخته ها می توانند در او تثبیت شوند که وقتی بینی خود را لمس می کنید، تلاش می کند تا بینی خود را لمس کند. نوزادان از طریق تقلید صداها و ژست‌ها، چیزهای زیادی یاد می‌گیرند و می‌توانند بسیاری از قسمت‌ها را شناسایی کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.
حتی اگر به تنهایی نتوانند آن ها را نام ببرند. بسیاری از بچه‌ها دست زدن را خودشان یاد می‌گیرند، بنابراین تداعی این عمل با عبارت «دست‌هایت را بهم بزن» می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا ارتباط قسمت مختلف بدن را با عمل مربوط به آن مرتبط کند. در نتیجه پاسخ اینکه چه زمانی آموزش اعضای بدن به کودکان را باید شروع کرد از ابتدای شروع اگاهی کودک به بدن خود خواهد بود. شما فرصت دارید به اندازه کافی آموزش را زود شروع کنید. هنگام تعویض پوشک، حمام کردن یا هر زمان دیگری که ممکن است پیش بیاید، از اصطلاحات مناسب استفاده کنید.  

اهمیت آموزش اعضای بدن به کودکان

آموزش اعضای بدن به کودکان نوپا یا خردسالان مجموعه ای از چالش ها را به همراه دارد. بسیاری از بچه ها یاد می گیرند که به قسمت های درست اشاره کنند یا اعضای بدن خود را به روش های مختلف نشان دهند. لازم است اندام‌های خصوصی را نیز در کنار باقی اعضا اموزش دهید تا در ذهن کودک نسبت به وجود قسمتی از بدن که آن را درک نمی‌کند، احساس سردرگمی یا شک ایجاد نشود.
هرچه کمتر این کار را با حساسیت نشان دادن بیش از حد انجام دهید، کودک با احساس مثبت تر و احساس امنیت بیشتری رشد خواهد کرد. همانطور که فرزند شما بزرگتر می شود، ضروری است که او در مورد مسائل مختلفی که در جهان اطراف با آن ها برخورد می کند دانش کافی داشته باشد و همچنین مهارت های مختلفی را در خود تقویت کند که در این راه به او کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه 9 نکته حساس برای تربیت فرزند کلیک کنید.
آموزش اعضای بدن به کودک

ارزشمند قلمداد کردن بدن

یکی دیگر از جنبه های مهم یادگیری اعضای بدن این است که به کودکان کمک می کند قدردانی از بدن خود داشته باشند و از آن مراقبت کنند و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. آموزش دوست داشتن بدن به کودکان در سنین پایین به آن ها کمک می کند تا به کودکان و بزرگسالانی تبدیل شوند که بدن خود را قوی، سالم و ایمن نگه دارند تا بتوانند به انجام تمام کارهایی که علاقه دارند ادامه دهند.
در نهایت، آن ها یاد خواهند گرفت که بدن سلامت و شاداب، به معنای "من"شاد است و این درسی است که بزرگسالان آن را معمولا فراموش می کنند. شاید اگر در اوایل کودکی کمی بیشتر بر این موضوع تأکید شود، فرزندان بیشتر تمایل خواهند داشت که بدن خود را در طول زندگی گرامی بدارند و از آن مراقبت کنند.

افزایش قوای شناختی و غنای زبان

شناسایی اعضای بدن و اگاهانه بودن استفاده از آن ها فرآیندی شناختی، فیزیکی و غنی‌کننده زبان است. در اوایل زندگی، کودک از طریق کشف حسی که با حرکت در جهان و تجربه آن اتفاق می افتد، یادگیری را افزایش می دهد. با هر توانایی فیزیکی که به دست می آورد از چیز دیگری که می تواند انجام دهد، ببیند، کاوش کند بیشتر آگاه می شود. بدن کودک اساسا ابزار او برای کشف دنیای اطراف است. بطور مثال کودک کشف می کند اگر به بازوی خود دست بزند می‌تواند چنگ بزند. اگر بلند شود، می‌تواند چیزهای بیشتری را از زاویه دید بالاتر ببیند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت جنسی کودکان کلیک کنید.
اگر زانوهای خود را خم کند و دست‌های خود را بچرخاند، می‌تواند مثل یک خرگوش بپرد. همانطور که کودک در حال کشف بدن خود است، حتما به این یادگیری توجه کنید و با نام گذاری، لمس کردن و حرکت دادن اعضای بدن به تنهایی از او حمایت کنید. به خصوص آن قسمت هایی از بدن که به طور طبیعی مورد استفاده قرار نمی گیرند. هرچه بتوانید حرکات ناهنجار و نا آشناتری را تمرین کنید مانند راه رفتن بدون خم کردن زانوها یا غلتیدن مانند یک چوب صاف، مغز کودک را به فعالیت بیشتر وادار می کنید.  

راهکارهایی برای آموزش اعضای بدن

برای آموزش اعضای بدن، چندین فعالیت سرگرم ‌کننده و بازی‌های اعضای بدن برای بچه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و او را راهنمایی کنید تا قدم‌های کوچکی برای درک بهتر آن ها بردارد.

1-آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی | رجوع به حیوانات

گاهی اوقات، کودکان به دلیل تکرار زیاد، به اعضای بدن خود یا دیگران توجهی نشان نمی دهند. می‌توانید از اسباب‌ بازی‌های نرم حیوانات یا تصاویر استفاده کنید و به این نکته اشاره کنید که آن ها نیز پا، چشم‌ و بینی‌ دارند. می توانید شروع کنید به نشان دادن تفاوت بین برخی از حیوانات که دم دارند و سپس توضیح دهید اما او به عنوان یک انسان دم ندارد. اگر حیوان خانگی در خانه دارید، بهترین الگوی آموزشی را در دسترس خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر حیوان خانگی بر کودکان کلیک کنید.

2-استفاده از لوازم جانبی

به کودک خود یک اسباب بازی کوچک بدهید تا بتواند از آن برای نام بردن اعضای بدن استفاده کند. بطور مثال وقتی می گویید بینی، از او بخواهید در آینه به بینی خود اشاره کند. این کار را می توان با استفاده از برچسب ها در یک بازی ترکیب کرد. یک برچسب به او بدهید و از او بخواهید آن را روی دست شما بگذارد و ببینید آیا می تواند این کار را به روش درست انجام دهد یا خیر. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اسباب بازی مناسب کودکان کلیک کنید.

3-شرح اعضا به شیوه های مختلف

بچه ها از مثال های دست اول چیزهای زیادی یاد می گیرند. از ادراکات حسی برای کمک به درک بهتر اموزش ها استفاده کنید. چشمان کودک را ببندید و با صدای بلند بگویید «چشم بسته»، «چشم باز» و غیره. این شیوه به آن ها کمک می کند تا عمل دیدن را با چشم ها مرتبط کنند. همین امر را می توان برای حواس دیگر، به ویژه برای بینی تکرار کرد که می تواند به او کمک کند رایحه های مختلف را بو کرده و شناسایی کند. در این زمینه میتوانید از مشاوره کودک بهره مند شوید.

4-ادغام سرگرمی با یادگیری

یک راه عالی دیگر برای انجام این آموزش این است که سرگرمی را با یادگیری ادغام کنید. بر اساس یک موضوع منحصر به فرد در هر ماه، یک جعبه فعالیت درست کنید. هر جعبه دارای فعالیت های تعاملی است که شامل انواع مختلفی از بازی می شود و کودک شما را ساعت ها مشغول نگه می دارد و در عین حال چیزی یاد می گیرد. استفاده از انواع کارت های بازی که توسط خود شما طراحی شده باشد یا از بازار خریده باشید می تواند شروع خوبی برای آموزش باشد.

5-استفاده از وسایل کمک بصری

درک بصری بچه های پیش دبستانی در بالاترین سطح است و آن ها اطلاعات زیادی را از آنچه می بینند به دست می آورند. پوسترهای بزرگ بدن انسان یا حتی کارتون را به کار بگیرید و از آن ها برای نام ‌گذاری قسمت های مختلف بدن انسان به او استفاده کنید. همانطور که فرزند شما بزرگ می شود، می توانید فعالیت را حتی بیشتر به سمت تعاملی شدن ببرید. بطور مثال یک کاغذ بزرگ بگیرید و طرح کلی بدن انسان را روی آن بکشید. سپس اجازه دهید کودک چشم‌ها را در جای مناسب بکشد، انگشت‌ها را روی دست و همینطور باقی اعضا. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش تفاوت جنسیت به کودکان کلیک کنید.

6-آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی | طرح معما

افراد غالبا هنگام آموزش در ابتدای امر، چیز زیادی یاد نمی گیرند. اما وقتی مجبور به یاد آوری مطلب اموخته شده می شوند به همان اندازه بیشتر تمرین کرده و اثرات یادگیری بیشتر می شود. همین کار را با بچه‌ها نیز انجام دهید و آن ها را در فعالیت‌های ساده‌ای مانند اینکه از آن ها سؤالاتی مرتبط با اعضای بدن می ‌پرسید شرکت دهید. بازخورد گرفتن راه مناسبی برای آموزش دادن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش به کودکان کلیک کنید.

7-آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی | آموزش با موسیقی

اگر حس کردید روش های مطرح شده به قدر کافی کمکی به کودک نمی کند یا انگیزه چندانی برای یادگیری ایجاد نکرده است، حفظ کردن و تکرار موزیکال، می تواند مانعی را که کودک شما را از درک اعضای بدن باز می دارد، از بین ببرد. اگر کودک شما یک قافیه مخصوص از شعرهای مهد کودک یا هر آهنگ محبوب دیگری را دوست دارد، کلمات مناسب را با قسمت هایی از بدن جایگزین کنید و در حالی که به آن قسمت های بدن اشاره می کنید، کلمات را با صدای بلند با صدای آهنگین بیان کنید و با ریتم آن برقصید.
نیازی نیست که یک ترانه سرا باشید تا بتوانید در اجرای این شیوه موفق شوید. هدف اصلی استفاده از لحن به عنوان ابزاری برای به خاطر سپردن و یادآوری اعمال و اعضای مختلف بدن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قصه گویی برای کودکان کلیک کنید.  

آموزش اعضای خصوصی بدن به کودکان پیش دبستانی

برای کودک پیش دبستانی وقت آن رسیده است که هر نام مستعاری را برای نام گذاری اندام تناسلی او کنار بگذارید. به این دلیل که اولا وقتی بچه‌ها نام صحیح اعضای بدن خود را می‌دانند، کلماتی مانند مقعد، آلت تناسلی، بیضه، فرج و واژن، بهتر می‌توانند در صورت لزوم نیازهای خود را به پزشکان اطلاع دهند. اگر درد یا مشکل دیگری داشته باشند، برای آن ها آسان تر است که راحت در مورد آن صحبت کنند. بهتر می‌توانند به شخص مورد اعتماد، درباره ازارهای جنسی و جسمی و یا هر لمس نامناسبی خبر بدهند.
سندی کی وورتل، استاد روانشناسی در دانشگاه کلرادو توضیح می دهد که بدون اصطلاحات مناسب، کودکان برای توضیح لمس نامناسب بدن خود توسط کسی، مشکل خواهند داشت. اگر کودکی بگوید کسی اندام او را لمس کرده است دانستن و درک آن برای شنونده بسیار دشوار خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان کلیک کنید.
بنابراین علاوه بر اینکه بهتر می‌تواند به بزرگسالان در مورد سوء استفاده جنسی اطلاع بدهد، در وهله اول از سوء استفاده جنسی نیز جلوگیری می کند. مجرمانی که به دنبال قربانی هستند، کمتر بچه‌های آگاه را انتخاب می‌کنند. چرا که آشکارا با والدین خود درباره بدن خود صحبت می‌کنند و احتمالاً به آن ها گفته شده است که اگر افراد دیگر به اندام خصوصی آن ها دست می زنند باید شخص را به والدین خود معرفی کنند.

1-آموزش رضایت

یکی دیگر از راه‌های شروع آموزش اندام های جنسی این است که یاد بگیرید چگونه به بچه‌ها کسب رضایت در هر سنی را آموزش دهید. اینکه کودکان باید حق داشته باشند در برابر تقاضای لمس بدن خود نه بگویند. حتی از زمانی که کودک نوپا هستند متوجه خواهید شد که استفاده از اصطلاحات صحیح برای همه چیز، از اعضای بدن گرفته تا اعمال جنسی، به شما کمک می کند تا کودک خود را در حین رشد و حرکت به سمت بزرگسالی در شروع آغاز روابط، سالم و باهوش نگه دارید.
برای بچه‌های کوچک ‌تر، 3 تا 7 ساله، کتاب‌های مختص اموزش اندام های بدن می‌تواند راهی عالی برای شروع مکالمه باشد. به ‌ویژه اگر خود شما با طرح مساله راحت نیستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنجکاوی جنسی کودکان کلیک کنید.

2-نام گذاری اندام های جنسی

آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی معمولاً به موارد معمولی که در محیط اطراف می بینید محدود می شود. به ندرت والدین به بچه ها در مورد اندام خصوصی خود آموزش های لازم را ارائه می دهند. اغلب اوقات نام‌های اعضای خصوصی با نام مستعار جایگزین می‌شوند تا بتوانند به راحتی به زبان بیایند.
نکته جالب این است که عمدتاً به دلیل این نام‌های مستعار است که بچه‌ها در هنگام پرداختن به اندام‌های خصوصی که دارند، احساس شرم و گناه پیدا می‌کنند. در این سن نیازی به آموزش جنسی یا آموزش تفاوت بین اندام تناسلی هر جنس نیست. اما همانطور که کودک شروع به گفتن صحیح کلمات می کند، می توانید کلمات مناسب اندام تناسلی مانند "آلت تناسلی" و "واژن" را متناسب با میزان درک کودک آموزش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت دست زدن کودک به اندام تناسلی کلیک کنید.
آموزش اعضای بدن به کودکان

3-آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی | به کار بردن واژگان درست

اجازه دهید قسمت خصوصی را با نام درستش خطاب کند. لازم است ابتدا والدین با نام آن راحت باشند. اگر از ذکر نامی که کاملاً طبیعی است و کلمه مناسبی برای آن است اجتناب کنید، منجر به ایجاد نگرشی منزجرکننده از اندام خصوصی در کودک می شود. ایجاد نگاه چندش اور یا بسیار رازآلود و همراه با پنهان کردن، حس کودک نسبت به بدن خود را تخریب می کند.
همانطور که کودک شما شروع به رشد می کند و متوجه تفاوت های کلی بین جنسیت ها می شود، مانند مدل لباس، حالت مو و غیره، می توانید آن ها را با اندام جنسی متفاوت آشنا کنید و این رویه را تا زمان درک کامل او از اندام جنسی ادامه دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پاسخ به سوالات جنسی کودکان کلیک کنید.
یک مطالعه نشان داد که وقتی بچه‌های پیش‌دبستانی نام‌های مناسب اعضای بدن خود را فقط در مدرسه یاد می گیرند کمتر از بچه‌هایی که والدین آن ها از اصطلاحات درست استفاده می‌کردند با این یادگیری احساس راحتی کرده اند. بنابراین این وظیفه مهم را به مربیان دیگر واگذار نکنید. شما فرصت دارید به اندازه کافی آموزش را زود شروع کنید. هنگام تعویض پوشک، حمام کردن یا هر زمان دیگری که ممکن است پیش بیاید، از اصطلاحات مناسب استفاده کنید.

4-فراهم کردن مسیر عزت نفس

در سطحی دیگر، آموزش اصطلاحات مناسب برای اعضای بدن به کودکان به دلایل عزت نفس، اعتماد به نفس و عشق به خود مهم است. یادگیری نام اعضای بدن به کودکان کمک می کند تا به جای استفاده از نام مستعار که دستگاه جنسی آن ها را چیزی شرم آور یا بد تعریف می کند، تصویر بدنی سالم و مثبت تری ایجاد می کند. همچنین به کودکان زبان صحیح برای درک بدن و پرسیدن سوال در مورد رشد جنسی می دهد.
اساساً، وقتی والدین برای نام‌گذاری اندام تناسلی بچه‌ها از الفاظ عجیب و غریب یا حتی خنده دار استفاده می‌کنند، پیامی با صدای بلند و واضح برای کودک ارسال می‌کنند که او نباید در مورد آن چیزها صحبت کند و اینکه آن ها عضوی شرم‌آور هستند که باید از نام بردن آن ها خجالت بکشد. شرم اولین گام برای تخریب عزت نفس است. اما با آموزش اعضای بدن و نام گذاری درست بر آن ها، والدین به بچه ها اطمینان می دهند که با هر سؤال کودک، بدون خجالت (یا با حداقل خجالت) و به روشی واقعی برخورد خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت عزت نفس در کودکان کلیک کنید.
مطالعات نشان داده است که کودکانی که از اصطلاحات واقعی برای نام گذاری اندام جنسی استفاده می کنند اعتماد به نفس بیشتری دارند و نگرش بدنی مثبت تر و راحت تری پیدا می کنند. آن ها می دانند که نام های درستی انتخاب کرده اند. آگاهند این اعضا، قسمت هایی از بدن آن ها می باشد که می توانند به آن ها افتخار کنند و این خوب است.  

سخن آخر درباره آموزش اعضای بدن به کودکان پیش دبستانی

در نهایت، بدانید که می‌توانید به بچه‌ها یاد بدهید که در خواربارفروشی کلمه آلت تناسلی را فریاد نزنند اما در عین حال به آن‌ها بگویید که صحبت درباره آلت تناسلی‌ در مکان های مناسب، مانند مطب پزشک، انگ و زشتی به شمار نمی رود. همچنین وقتی نگرانی یا سوالی در این باره داشته باشند نباید بابت مطرح کردن آن احساس شرم کنند. چرا که این عضو بدن نیز به اندازه سایر اعضا بدن خوب و سالم هستند.
بنابراین قسمت های خصوصی را با فرزندان با نام درست نام ببرید. آلت تناسلی، کلیتوریس، فرج، کیسه بیضه، واژن، مقعد! مطمئن باشید با گذشت زمان استفاده از این نام ها برای شما هم آسان تر می شود. فراموش نکنید کشف بدن و اعضای آن و کارکرد آن اولین گام برای شناخت دنیای پیچیده ای است که کودکان با ان مواجه می شوند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*