ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش صبوری به کودکان | شیوه های مختلف آموزش و اهمیت آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آموزش صبوری به کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آموزش صبوری به کودکان چگونه انجام می‌گیرد؟ فعالیت‌ها و بازی‌های مناسب برای این نوع از آموزش کدام‌اند؟ صبوری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که افراد باید آن را بیاموزند و در خود تقویت کنند چراکه در طول زندگی، حوادث و اتفاقاتی پیش می‌آید که برای حل آن‌ها به صبر نیاز می‌باشد. بهترین راه برای یادگیری صبر این است که در سنین پایین به آموزش آن به کودکان بپردازیم. برای این منظور، راهکارها و بازی‌های بسیار زیادی وجود دارند که والدین می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین مهم‌ترین گام در آموزش صبر به کودکان، این است که والدین نیز خود صبور باشند و از برخورد منفی با کودک خودداری کنند. برای یادگیری تکنیک ها و روش های آموزش صبوری به کودکان می توان با مشاوران کودک مشورت نمود و بهترین راهکارها را آموخت. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی


اهمیت آموزش صبوری به کودکان

معمولا کودکان علاقه‌ای برای صبر کردن ندارند و در مواقعی همچون انتظار کشیدن در صف یا رسیدن غذا با چالش مواجه می‌شوند. دنیا سرشار از لذت‌های آنی است و کودکان مجبور به انتظار کشیدن نیستند. این عدم صبوری در کودکان با مشکلاتی همراه می‌شود. چرا که کودک همیشه نمی‌تواند سریعا به خواسته‌های خود برسد و لازم است که برای مــوفقیت در زندگی، انتظار کشیدن و صبوری را بیاموزند. مثلا کودک باید بیاموزد که در مطب دکتر به انتظار بنشیند تا نوبتش شود. آموزش صبوری به کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و لازم است که والدین آن را جدی بگیرند.

 

اینفوگرافیک آموزش صبوری به کودکان

اینفوگرافیک آموزش صبوری به کودکان

آموزش صبوری به کودکان

برای آموزش صبر به کودکان هیچ وقت دیر نیست. اگر این آموزش در سنین پایین شروع شود باعث می‌شود که کودکان این مفهوم را از ابتدا بیاموزند و روند آموزشی آن‌ها بهتر پیش برود. برخی از راه‌های آموزش صبــور بودن به کودکان شامل موارد زیر است. 

صبور بودن والدین

کودکان به والدین خود نگاه می‌کنند و از آن‌ها الگو می‌گیرند. ویژگی تــقلید از دیگران در کودکان بسیار قوی است. به طوریکه بیشترین میزان یادگیری کودکان از طریق تقلید کردن حاصل می شود. به همین منظور لازم است که والدین در امور روزمره، از خود صبوری نشان دهند تا در زمان آموزش بتوانند مثالی از صبوری خود برای کودک بزنند.

آموزش صبوری به کودکان | شروع کوچک

برای شروع آموزش، لازم است که از موارد کوچک شروع کنید و از او بخواهید که یک تا دو دقیقه برای رسیدن به خواسته خود انتظار بکشد. آمــوزش به کودکان نیازمند حرکت گام به گام و صبوری خود والدین است. در واقع کودکان به آرامی مفاهیم را می‌آموزند و شما می‌توانید به تدریج این زمان را افزایش دهید.

برخورد مناسب

زمانی که در حال آموزش صبر به کودک خود هستید، لازم است که برخورد صحیحی داشته باشید. لبخند بزنید و خونسردی خود را حفظ کنید. همینطور لازم است که در مقابل بـرخورد با اشتباهات کودک صبور باشید و واکنش مثبتی به او نشان دهید. در بسیاری از مواقع، کودکان برای جلب رضایت والدین خود عجله می‌کنند و در نتیجه مرتکب اشتباه می‌شوند. بدخلقی شما باعث می‌شود که کودک نیز کم صبر بودن را بیاموزد.

منتظر گذاشتن کودک

وقتی که کودک چیزی از شما می‌خواهد، او را برای مدت کوتاهی منتظر بگذارید تا متوجه شود که باید برای رسیدن به خواسته خود صبر کند. مثلا اگر در حال آشپزی هستید و کودکان از شما می‌خواهد که با او بازی کنید، بگویید که باید تا اتمام کار شما منتظر باشد و صبر کند.

آموزش صبوری به کودکان | سرگرم کردن کودک

در صورتی که می‌دانید در موقعیتی قرار خواهید گرفت که کودک باید انتظار زیادی بکشد، وسایلی برای سرگرمی او مهیا کنید. مثلا زمانی که می‌خواهید به مطب پزشک بروید، وسایل نقاشی با خود به همراه داشته باشید تا کودک در حین انتظار سرگرم باشد و کلافه نشود. در واقع باید برای پرکردن زمان خالی و انتظار کودک، ایــده برای گذراندن وقت داشته باشید.

زمان بندی مناسب

برای مشخص کردن زمان انتظار، ساعت و دقیقه مشخص نکنید. چراکه ممکن است نتوانید به آن پایبند باشید و در نتیجه کودک نسبت به شما بدبین می‌شود. مثلا نگویید که شام تا 30 دقیقه دیگر حاضر است. درعوض بگویید که شام زمانی حاضر می‌شود که سیب زمینی‌ها بپزند.

آموزش صبوری به کودکان | انجام فعالیت‌های آرام و مفید

به جای بازی‌های ویدیویی، از بازی‌های تخته‌ای و بازی‌های دستی که می توانند موجب آمـوزش مهارت های زندگی به کودکان شوند استفاده کنید. این بازی‌ها مدت زمان بیشتری طول می‌کشند و فعالیت مناسبی برای افزایش صبر در کودکان می‌باشند.

 

بازی‌ها و فعالیت‌های مناسب برای آموزش صبوری به کودکان

برخی از بازی‌ها و فعالیت‌ها در آموزش صبر به کودکان تاثیرگذار هستند. برخی از این فعایت‌ها شامل موارد زیر هستند.

آموزش صبوری به کودکان | پخت غذا

در هنگام آشپزی، از فرزند خود کمک بگیرید و او را در جریان کار قرار دهید. آشپزی کردن یکی از فعالیت‌های لذت بخش برای کودکان است که در عین حال صبوری را نیز در آن‌ها تقویت می‌کند. برای پخت و پز لازم است که مواد اولیه اندازه‌گیری شوند و پخت هر یک از آن‌ها نیز زمانی طول می‌کشد. همچنین کودک متوجه می‌شود که در پایان انتظار، جایزه و پاداش بزرگی همچون یک غذای خوشمزه خواهد داشت و این موجب تشـویق کودکان به آشپزی و متعاقب آن باعث یادگیری صبر خواهد شد.

ماهیگیری

ماهیگیری کردن یکی از فعالیت‌هایی است که به صبر بسیار زیادی نیاز دارد. برای گرفتن یک ماهی کوچک، به مدت زمان زیادی نیاز می‌باشد. همچنین برای انجام ماهیگیری لازم است که کودک با والدین خود وقت بگذراند و این کار به ایجاد روابط مستحکم میان آن‌ها کمک می‌کند.

آموزش صبوری به کودکان | حل پازل

یک پازل نسبتا بزرگ تهیه کنید و آن را در اختیار کودک قرار دهید تا درستش کند. زمانی که کودک برای مدت طولانی بر روی یک فعالیت کار می‌کند، ویژگی صبر در او شکل می‌گیرد. این ایده در پر کردن اوقـات فراغت کودکان بسیار موثر است و باعث تقویت دقت و فعالیت مغزی و دیداری کودک می شود.

پرورش گل و گیاه

پرورش گیاه علاوه بر این که کودک را با محیط زیست آشنا می‌کند، باعث تقویت صبر نیز می‌شود. یک بذر برای رشد، به مدت تقریبا زیادی نیاز دارد و رسیدگی به این گیاه در طول رشد، به آموزش صبر در کودکان کمک می‌کند. این روش می تواند موجب کسب دانش پرورش گل و گیاه شود و علاوه بر آن به دلیل مراقبت از گیاه و آبیاری آن، حس مــسئولیت پذیری کودکان تحریک شده و تقویت می شود.

سخن پایانی
آموزش مهارت های زندگی به کودکان، یکی از دغدغه های اصلی والدین است. اما ممکن است در این زمینه خود والدین دچار مشکل باشند و به عنوان یک مربی و تعلیم دهنده نتوانند اقدامات موثری انجام دهند. در این شرایط والدین می توانند با کمک از مشاوران روانشناس راهکارهای مفیدی را بیاموزند و نقش آموزشی خود را تقویت نمایند. مشاوران حامی هنر زندگی در این زمینه در کنار خانواده ها بوده و آماده خدمت رسانی می باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*