ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش ریاضی به کودکان | 5 روش جالب برای آموزش ریاضی به کودکان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آموزش ریاضی به کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آموزش ریاضی به کودکان برای بسیاری از پدر و مادرها دشوار است. آن‌ها اغلب می‌خواهند دانش ریاضی را به زبان ساده و قابل فهم برای کودک خود بیان کنند و به شیوه‌ای به او آموزش دهند که باعث خستگی و احساس بی‌حوصلگی نشود. با این حال این کار همیشه آسان نیست و در بسیاری از موارد پدر و مادرها با بی‌علاقگی و بازیگوشی فرزندشان مواجه می‌شوند. با این حال راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و تسهیلگر یادگیری فرزندتان باشد. همچنین می توانید برای آشنایی با راهکارهای بیشتر با مشاوران کودک مشورت کرده و از روش های تخصصی بیشتری آگاهی کسب کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاوره روانشناسی

 


 

آموزش ریاضی به کودکان

درک مفاهیم ریاضی در سال‌های کودکی به قدرت تحصیلی و به پیشرفت تحصیلی آن‌ها در آینده نیز کمک می‌کند. به همین خاطر بسیاری از والدین و معلمان به دنبال روش‌های جذاب برای آموزش مفاهیم ریاضی هستند و می‌خواهند دروس مربوط به این رشته را به‌گونه‌ای آموزش دهند که برای کودکان جذاب باشد و کیفیت یادگیری آن‌ها را افزایش دهد و مراحل یادگیری را تسریع بخشد. برای آشنایی بیشتر با مـراحل یادگیری پیشنهاد می کنیم مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.
در ادامه به چند راهکار در این زمینه اشاره کرده‌ایم که می‌توانند برای شما سودمند باشند.

 

اینفوگرافیک آموزش ریاضی به کودکان

اینفوگرافیک آموزش ریاضی به کودکان

1- استفاده از ابزارهای کمک درسی خلاقانه برای آموزش ریاضی به کودکان

 

از آنجایی که رشـد شناختی کودک هنوز توانایی درک مفاهیم انتزاعی و ذهنی را ندارند برای اینکه بتوانند ریاضیات را درک کنند به کمک اشیا نیاز دارند. به همین خاطر لازم است که شما در این زمینه خلاقیت به خرج دهید و از وسایل جذابی برای ارائه آموزش خود استفاده کنید. استفاده از لگوها یا مدادرنگی‌های متنوع و رنگی برای آموزش مفاهیمی نظیر جمع و تفریق بسیار مناسب هستند.

2- آموزش ریاضی به کودکان در قالب بازی

کودکان در جریان بازی بیش از هر زمان دیگری توان یادگیری دارند و مفاهیمی که در آن زمان می‌آموزند بیش از مطالب دیگر در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند. در نتیجه تلاش کنید تا بــازی‌ کودکان را به گونه ای طراحی کنید که تمرین‌های ریاضی را در جریان آن انجام دهند. برای مثال شما حتی با ابزار ساده‌ای نظیر تاس نیز می‌توانید یک بازی ریاضی طراحی کنید. به این صورت که کودک تاس می‌اندازد و هر عددی آمد کودک موظف است نوعی سؤال ریاضی طراحی کند که جواب آن همان عدد تاس باشد.

انجام این بازی در کلاس با درگیر کردن همه بچه‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. به شرطی که بازی به دور از ایجاد احساس اضطراب و ترس از شــکست در کودکان صورت بگیرد و در صورتی که یک دانش‌آموز نتوانست وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد همچنان تشویق شود که با تلاش بیشتر در دفعات بعدی می‌تواند به عملکرد مناسب دست یابد. پیشنهادی می کنیم برای شناخت بیشتر آموزش به روش بازی و کسب تجربه مقاله روش مــونته سوری را مطالعه فرمایید.

3- استفاده از تصاویر و الگوها

تصاویر و الگوها می‌توانند جایگزین مناسبی برای اشیا باشند. شما با به نمایش درآوردن مفاهیم ریاضی در قالب نقاشی هم به ادراک تصویری و مفهومی کودک کمک می‌کنید و هم ریاضی را به او آموزش می‌دهید. همچنین می‌توانید از کودک بخواهید که او نیز با استفاده از الگوها یا طرح‌های نقاشی مفاهیمی نظیر جمع و تفریق را توضیح دهد. این کار در کنار ریاضیات در رشد هنر و خـلاقیت کودکان نیز مؤثر است.

 

4- استفاده از اپلیکشن‌ها و بازی‌های رایانه‌ای

امروزه بسیاری از کودکان به گوشی‌های هوشمند و انواع تبلت‌ها دسترسی دارند. متخصصین همواره توصیه می‌کنند که استفاده این وسایل را در فرزندانتان محدود کنید و هنگامی که به کودک اجازه استفاده از این ابزار را می‌دهید به صورت هدایت شده و مدیریت شده عمل کنید.

استفاده از اپلیکشن و بازی‌های کودکانه‌ای که در جهت آموزش ریاضی طراحی شده‌اند یکی از روش‌های استفاده درست از این ابزار هستند. این برنامه‌ها با طراحی‌های کودکان و جذاب، فرصت بازی را در اختیار فرزندان قرار می‌دهند و در عین حال محتوای مفیدی را نیز برای آن‌ها ارائه می‌دهند که به رشد و پرورش دانش ریاضی آن‌ها کمک می‌کند. با توجه به اثرات منفی اسـتفاده کودک از موبایل لازم است که در بهره برداری از این وسیله قاطعانه محدودیت های خاصی را لحاظ نمایید.

5- استفاده از فلش کارت‌ها

امروزه ابزار کمک درسی مختلفی در بازار وجود دارد که کار والدین و معلمان را آسان کرده‌اند. برای مثال فلش کارت‌ها یکی از روش‌های مؤثر در آموزش ریاضی هستند که هم کودکان را سرگرم می‌کنند و هم تمرین‌های ریاضی مختلف را به آن ارائه می‌دهند. برای مثال برخی از این فلش کارت‌ها به این صورت طراحی شده است که در یک دسته از کارت‌ها مسائل ریاضی نوشته شده و در دسته‌ای دیگر پاسخ‌ها قرار دارد. کودک باید بتواند کارت پاسخ مناسب با هر سؤال را در کنار یکدیگر قرار دهد. شما با توجه به خلاقیت خودتان می‌توانید به سادگی این فلش کارت‌ها را در خانه نیز تهیه کرده و به واسطه آن‌ها به کودک ریاضی آموزش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین روش برای درس خواندن کودکان کلیک کنید.

 

سخن پایانی 
در بعضی از مواقع ممکن است کـودکان دیرآموز در یادگیری ریاضی دچار مشکل شوند. در چنین شرایطی لازم است سطح توان و یادگیری و علت اختلال یادگیری ریاضی مشخص شود. البته این کار در تخصص روانکاو و روانپزشک است تا با بررسی ریشه ای مشکلات روانی و عصبی برای رفع و درمان آن مداخله درمانی نمایند.
مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در حوزه روانشناسی می توانند در این زمینه خدمات ارزنده ای ارائه نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- اختلال یادگیری ریاضی چیست؟

این اختلال یکی از انواع اختلالات یادگیری است که معمولاً در سنین دبستان خود را نشان می‌دهند. کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است با وجود داشتن هوش مناسب در درک مفاهیم ریاضی مشکل داشته باشند و نتوانند در این زمینه متناسب با همسالان خود پیشرفت کنند. اگر می‌بینید که فرزندتان با وجود تمام تلاش‌هایی که می‌کنید نمی‌تواند مفاهیم ریاضی را به خوبی بیاموزد مراجعه به یک روانشناس کودک می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید راهکارهای مناسبی را یاد بگیرید و به کمک آن‌ها بتوانید مشکل کودک خود را بهبود ببخشید. هرچقدر که زودتر جهت رفع این اختلال اقدام کنید مسلما کودک با تأخیرهای کمتری مواجه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*