ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پاره شدن کیسه آب | علائم و اقدامات لازم هنگام پارگی کیسه آب


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پاره شدن کیسه آب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پاره شدن کیسه آب در طول حاملگی برای بسیاری از زنان نگران کننده است. ممکن است هنگامی که با پارگی کیسه آب مواجه می‌شوید ندانید چه کاری انجام دهید و دچار دستپاچگی شوید. در نهایت انجام ندادن اقدامات لازم می‌تواند صدماتی را برای شما و فرزند به وجود بیاورد. پاره شدن کیسه آب علائمی دارد که آگاهی از آن‌ها برای هر مادر بارداری لازم و ضروری است.
در ابتدا لازم است آرامش خود را حفظ کرده و دچار استرس نشوید. زیرا این مسئله می تواند صدمه بیشتری بر سلامت شما و جنین وارد نماید. سپس برای انجام فوریت های پزشکی اقدام نمایید. توصیه می کنیم برای تقویت روحیه و ارتقاء مقاومت روانی جهت رویارویی با چالش های دوران بارداری از مشاوره روانشناسی بهره مند شوید.

تماس با مشاور

 

 

کیسه آب چیست؟

هنگامی که کیسه آمنیوتیک در دوران بارداری پاره می شود معمولاً به آن بریکینگ واتر یا شکستن آب گفته می شود. این رویداد معمولاً به عنوان بخشی طبیعی از شروع زایمان رخ می دهد و اغلب یکی از علائم اولیه ورود یک زن به فاز فعال زایمان است. کیسه آمنیوتیک یک غشای پر از مایع است که جنین در حال رشد را در طول بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. حاوی مایع آمنیوتیک است که چندین عملکرد مهم از جمله محافظت از کودک، حفظ دمای ثابت و امکان حرکت جنین را بر عهده دارد.

گفته شد که کیسه آب در حقیقت کیسه محتوی مــایع آمنیوتیک است که جنین در آن قرار دارد. پارگی کیسه آب اگر به موقع اتفاق بیفتد می‌تواند به عنوان یکی از علائم نزدیک بودن زایمان در نظر گرفته شود. اما هرچقدر پارگی کیسه آب با تولد نوزاد بیشتر فاصله داشته باشد خطرات آن نیز برای مادر و جنین بیشتر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوران بارداری و مراقبت‌های این دوران کلیک کنید.

1-شیوه های پاره شدن کیسه آب

وقتی کیسه آمنیوتیک پاره می شود، مایع درون آن از واژن خارج می شود. می تواند به روش های مختلف اتفاق بیفتد:

1. پارگی خود به خودی غشاها (SROM): آب به طور طبیعی با فوران ناگهانی یا نشت آهسته مایع خارج می شود. ممکن است قبل از شروع زایمان یا در حین زایمان رخ دهد.

2. پارگی مصنوعی غشاها (AROM): پزشک و متخصص زنان ممکن است عمداً کیسه آمنیوتیک را با استفاده از یک ابزار استریل مانند یک قلاب پلاستیکی برای کمک به القا یا افزایش احتمال زایمان پاره کند.

توجه به این نکته ضروری است که زمان پارگی غشاها می تواند متفاوت باشد. برای برخی از زنان ممکن است قبل از شروع زایمان رخ دهد، در حالی که برای برخی دیگر در مرحله فعال زایمان رخ می دهد. در برخی موارد اگر آب به طور طبیعی شکسته نشود برای تسهیل پیشرفت زایمان، پارگی غشاها را انتخاب می کنند.

2-پارگی پرده ها در دوران بارداری و احتمال عفونت

پارگی پرده ها در دوران بارداری می تواند به طور بالقوه خطر عفونت را افزایش دهد. کیسه آمنیوتیک به عنوان یک سد محافظ در برابر باکتری ها عمل می کند و هنگامی که پاره می شود، باکتری های ناحیه واژن و دهانه رحم به طور بالقوه می توانند وارد رحم و مایع آمنیوتیک شوند.

عفونتی که پس از پارگی غشاها ایجاد می شود به عنوان کوریوآمنیونیت شناخته می شود. این التهاب غشای جنین (کوریون و آمنیون) و مایع آمنیوتیک است. کوریوآمنیونیت می تواند توسط باکتری های مختلف از جمله باکتری هایی که به طور معمول در واژن یافت می شوند مانند استرپتوکوک گروه B (GBS)، اشریشیا کلی (E. coli) و سایر باکتری ها ایجاد شود.

علائم و نشانه های کوریوآمنیونیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. تب
2. افزایش ضربان قلب مادر
3. مایع آمنیوتیک یا ترشحات بدبو
4. درد شکم
5. حساسیت رحم
6. تاکی کاردی مادر یا جنین (ضربان قلب سریع)

3-علائم پاره شدن کیسه آب

شاید فکر کنید هنگام پارگی کیسه آب قرار است مقدار بسیار زیادی مایع آمنیوتیک از بدن شما خارج شود اما این طور نیست. پارگی کیسه آب معمولاً به معنای خارج شدن مقادیر کم مایعات بی‌رنگ و بی‌بو از واژن است. به طوری که برخی نمی‌توانند آن را از بی‌اختیاری اندک ادرار تشخیص دهند.

4-پاره شدن کیسه آب و شروع علائم زایمان
 

معمولاً پارگی کیسه آب در هفته آخر بارداری اتفاق می‌افتد. حدوداً 12 ساعت پس از آن انقباضات رحمی مرتبط با زایــمان نیز شروع می‌شوند. این زمان ممکن است تا 24 ساعت نیز طول بکشد. با این حال بدن شما هرگز از مایع آمنیوتیک خالی نخواهد شد. چرا که در دوران بارداری تا لحظه زایمان بدن شما به تولید این ماده ادامه می‌دهد.

با این حال به دلیل اینکه پارگی کیسه آب احتمال بروز عفونت را برای مادر و جنین افزایش می‌دهد، اگر با گذشت 24 ساعت عــلائم زایمان همچنان آغاز نشوند معمولاً پزشک از روش‌های الــقای زایمان استفاده می‌کند. پاره شدن کیسه آب در صورتی که مورد اقدامات لازم و ضروری قرار نگیرد، از خطرات بارداری محسوب می‌شود و ممکن است منجر به آسیب شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر خــطرات بارداری کلیک کنید.

 

اقدامات لازم زمان پارگی کیسه آب

شایان ذکر است اگر کیسه آب قبل از هفته 37 بارداری پاره شود، پارگی زودرس پرده ها (PPROM) محسوب می شود و به دلیل افزایش خطر عوارض معمولاً مراقبت های پزشکی فوری ضروری است. اگر در طول بارداری دچار پارگی پرده‌ها می‌شوید، مهم است که فوراً با پزشک خود مشورت کنید. آن ها می توانند بر اساس شرایط خاص شما راهنمایی و پشتیبانی مناسب ارائه دهند.

مراقبت‌های مربوط به پاره شدن کیسه آب بستگی به این دارد که این اتفاق در چه زمانی از حاملگی شما رخ دهد. اگر نزدیک به زایمان هستید و می‌خواهید زایمان طبیعی کنید باید حداقل تا 12 ساعت منتظر باشید تا انقباضات مرتبط با زایمان آغاز شوند. در این مدت برای پیش‌گیری از عفونت‌ها و خیس نشدن لباس‌ها از لوازم بهداشتی نظیر پدهای بهداشتی استفاده کنید و دائماً ناحیه واژن را تمیز نگه دارید.

توجه داشته باشید که حتی اگر پاره شدن کیسه آب نزدیک زایمان اتفاق بیفتد لازم است که پیش از هر چیز با پزشک تماس حاصل کنید. هنگام پارگی کیسه آب قبل از هفته سی و پنجم بارداری معمولاً پزشک دستور بستری مادر را می‌دهد تا وضعیت حیاتی مادر و جنین تحت نظارت مستقیم قرار بگیرد و از ابتلا به عفونت‌ها نیز پیشگیری شود.

 

سخن آخر

لازم است در زمینه علائم زایمان و پاره شدن کیسه آب با پزشک خود مشورت کنید و همواره زیر نظر متخصص قرار بگیرید. برای کاهــش استرس بارداری نیز بهتر است آموزش های لازم جهت رسیدن به آرامش را بیاموزید تا در چنین شرایطی بتوانید بحران پیش آمده را به خوبی مدیریت کنید. همچنین می توانید در شرایط سخت روانی به سهولت از طریق مشاوره تلفنی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

سؤالات متداول

- ترشحات مربوط به پاره شدن کیسه آب چه تفاوتی با ترشحات واژینال دارد؟

مایع آمنیوتیک معمولا یک مایع بی‌رنگ است. در حالی که ترشحات واژینال به خصوص در دوران بارداری ترشحاتی سفید یا کرم رنگ است. ترشحات واژینال در دوران بارداری شبیه همان چیزی است که شما سابقاً در دوران بین پریودی‌ خود تجربه می‌کردید.

- ترشحات مربوط به پاره شدن کیسه آب چه تفاوتی با ادرار دارد؟

اگرچه بسیاری از زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری خود دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. با این حال برای اینکه بتوانید این مشکل را از پارگی کیسه آب تشخیص دهید لازم است بدانید که مایع آمنیوتیک بی‌رنگ و بو است اما ادرار تقریباً زرد رنگ است و بوی آمونیاک می‌دهد.

- روش القای بارداری که پس از پاره شدن کیسه آب از آن استفاده می‌شود چیست؟

اگر شما دچار پارگی کیسه آب شوید اما انقباضات و دردهای زایمان شما آغاز نشود، پزشک احتمالاً القای بارداری را به کار خواهد برد. القای بارداری به معنای استفاده از داروهایی است که منجر به تحریک انقباضات رحم می‌شود و به باز شدن دهانه رحم کمک می‌کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*