ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ویژگی های نوجوان و دوران نوجوانی را به طور علمی بشناسید

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ویژگی های نوجوان و دوران نوجوانی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از دوره‌های حساس در زندگی افراد، دوران نوجوانی است که آگاهی و شناخت از این دوران و ویژگی‌های آن ضروری می‌باشد. شناخت ویژگی های نوجوان و درک صحیح از این ویژگی‌ها به والدین و اطرافیان کمک می‌کند تا بتوانند به گونه صحیح تری با نوجوان خود برخورد کنند. همچنین خود نوجوان نیز می‌تواند به خودآگاهی دست یابد و به رشد بیشتر خود کمک کند. ما در ادامه مقاله قصد داریم به بیان ویژگی های نوجوانان بپردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

ویژگی های نوجوان

همانطور که می‌دانیم دوران نوجوانی بسیار خاص است و افراد ویژگی‌های مختلفی را تجربه می‌کنند. البته باید به این نکته اشاره داشته باشیم که هر نوجوانی در دورانی که در آن قرار گرفته، ویژگی‌های مختلفی را تجربه می‌کند و تجربیات آن‌ها اصلاً شبیه به یکدیگر نخواهد بود. در این مقاله ما به مهم‌ترین ویژگی‌های نوجوانان اشاره می‌کنیم. لطفاً تا انتها همراه ما باشید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

انرژی، هیجان و تجربیات متفاوت از ویژگی های نوجوان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در دوران نوجوانی هر فردی شرایط مختلفی را تجربه می‌کند. هیچ کدام از نوجوانان مثل هم نیستند و هر کدام سال‌های نوجوانی خود را به صورت کاملاً منحصر به فرد تجربه می‌کنند. تأثیرات والدین و ویژگی‌های فرهنگی از طرق مختلف بر رشد نوجوانان تأثیر می‌گذارد. با این حال، همه آن‌ها به طرف تغییرات هورمونی و تغییرات جسمی که به شکل‌گیری احساس استقلال و هویت آن‌ها کمک می‌کند، می‌روند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شکل گیری هویت در نوجوان کلیک کنید.

مستقل، احساسی و عصبی

برخی از نوجوانان در این دوران تمایلات بسیار زیادی برای استقلال پیدا می‌کنند. از طرفی دیگر ممکن است به دلیل همین تمایل خلق و خو، رفتارهای عجیبی به همراه پرخاشگری از خود نشان دهند. اگرچه همه نوجوانان عصبانی نمی‌شوند اما بیشتر آ‌ن‌ها این احساسات ضد و نقیض را تجربه می‌کنند. احساس استقلال در دوران نوجوانی یک نوع اعلام زنگ است که فرد می‌تواند در دوران بزرگسالی از پس زندگی شخصی خودش برآید. نوجوانان با وجود احساس استقلال، با مفهوم هویت شخصی آشنا می‌شوند. البته گاهی بر سر همین احساس با خانواده خود دچار بحث‌های کلامی شده و در موارد بسیار حاد آن فرد به برخورد فیزیکی هم دست می‌زند. البته والدین در کنترل این احساس خشم و عصبانیت نوجوان خود می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه پرخاشگری نوجوانان کلیک کنید.

پرانرژی، پرماجرا و ریسک پذیر از ویژگی های نوجوان

در این دوران الگوهای خواب فرد ممکن است تغییر کند چون نوجوانان غالباً پر از انرژی هستند و ترجیح می‌دهند دیرتر از دیگران بخوابند. همچنین بروز رفتارهای ماجراجویانه و یا ریسک پذیر غیرمعمول نیست. نوجوانان غالباً نیاز به هیجان و ماجراجویی دارند که بعضی اوقات باعث می‌شود آن‌ها از خطرات احتمالی درگیر در فعالیت‌های ریسک پذیری، مانند آزمایش مواد مخدر غافل شوند.

بلوغ جسمی، هورمونی، آگاهی جنسی و اجتماعی 

نوجوانان ممکن است شکاف‌های رشد قابل توجهی را در سنین 13 تا 18 سالگی تجربه کنند زیرا دختران نوجوان شروع به تولید استروژن بیشتری می‌کنند. آن‌ها وزن اضافه می‌کنند و قاعدگی‌شان آغاز می‌شود.

پسران نوجوان نیز تغییرات هورمونی را تجربه کرده و تولید بیشتر تستوسترون را شروع می‌کنند. تغییرات بدنی که در پسران بزرگسال شایع است شامل رشد موهای صورت و افزایش قابل توجه وزن است. تغییرات جسمی و هورمونی همچنین باعث افزایش آگاهی جنسی شده و باعث می‌شود بسیاری از نوجوانان شروع به آزمایش جنسی خود کنند و نسبت به بدن خود و بدن جنس مخالف بسیار کنجکاو می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه رشد مغز در نوجوانی کلیک کنید.

رشد فکری از ویژگی های نوجوان

نوجوانان در دوران نوجوانی از نظر فکری رشد می‌کنند و قادر به شروع ترسیم اهداف برای زندگی خود هستند. توانایی درک و استدلال انتزاعی افزایش می‌یابد. نوجوانان شروع به در نظر گرفتن و مفهوم سازی امکاناتی برای موقعیت‌های فرضی می‌کنند. برخی از نوجوانان ممکن است شروع به زیر سؤال بردن نظرات والدین خود کنند و همچنین از بحث و گفت‌وگو درباره ایده‌ها لذت ‌ببرند. با این حال، تکانشگری اغلب بر رشد فکری پیروز می‌شود و نوجوانان اغلب قبل از فکر کردن به پیامدهای موضوعی، مستقیماً عمل می‌کنند که این مهم گاهی اوقات برایشان دردسرهایی را ایجاد می‌کند.

من مرکز جهان هستم

در این دوران نوجوانان به این نتیجه می‌رسند که همه چیز و همه کس در این دنیا اشتباه می‌کند و تنها آن‌ها هستند که حرف درست را می‌زنند و عملکرد قوی‌ دارند. این احساس این قدرت را به آن‌ها می‌دهد که خود را در مرکز جهان تصور کنند. آن‌ها به این باور می‌رسند که انرژی، توانایی و قدرت وصف ناپذیری دارند. این مهم زمینه‌ای است که اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد و آن‌ها را برای آینده و زندگی در شرایط مختلف آماده می‌کند.

لازم به ذکر است معمولاً به دلیل این ویژگی آن‌ها حرف‌ها و افکار پدر و مادر و اطرافیان خود را قبول ندارند و ممکن است بر سر هر چیزی با آن‌ها مخالفت کنند. لذا والدین باید بهترین عملکرد و رفتار را از خود نشان دهند، تا نوجوان در مقابلشان جبهه‌گیری نکند و اعمال خشونت آمیزی از خود نشان ندهد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه لجبازی در دوران نوجوانی کلیک کنید.

افسردگی از ویژگی های نوجوان

در مقابل برخی از نوجوانان در این دوران ویژگی‌های متفاوت‌تری را تجربه می‌کنند و افسرده می‌شوند. این نوجوانان دوست ندارند در جامعه حضور پیدا کنند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند، نمی‌توانند در جمع صحبت کنند و معمولاً در گوشه‌ای از اتاق ساکت می‌نشینند و به فکر فرو می‌روند.

اما اگر نوجوانی در دوران بلوغ خود به افسردگی مبتلا شد والدین باید سریعاً با دریافت مشاوره‌های حرفه‌ای، به بهبود حال نوجوان خود کمک کنند. فکر نکنید اگر او ساکت است و در جایی به آرامی نشسته حالش خوب است، ممکن است به دلیل احساسات دوگانه‌ای که در بدن او ایجاد شده افکار خطرناکی مثل خودکشی به سرش بزند. والدین نباید نوجوان خود را تنها بگذارند و باید اسباب بهبود حال روحی او را هر چه سریع‌تر فراهم کنند.

برای شناخت بیشتر در زمینه تهدید به خودکشی در نوجوانان کلیک کنید.

جان کلام ما

نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی و رشدی که در بدنشان رخ می‌دهد، موارد تازه‌ای را تجربه می‌کنند. برای اینکه این دوران به راحتی و با مشکلات کمتری به اتمام برسد، والدین باید آموزش دیده و در مقابل هر رفتاری بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. حتی اگر نوجوان شما بدترین کارها را در این دوران انجام داد، هرگز او را تنها نگذارید و حامی همیشگی‌اش باشید.

سؤالات متداول در مورد ویژگی های نوجوان

من پسری 14 ساله هستم که دائماً فریاد می‌زنم و به خاطر هر کاری که می‌کنم از سمت والدینم مورد سرزنش قرار می‌گیرم. لطفا کمکم کنید. چگونه باید به آن‌ها نزدیک شوم؟

با والدین خود وقت بگذارید. با آن‌ها صحبت کنید. شکاف ارتباطی را کاهش دهید. احساسات خود را به اشتراک بگذارید و در عین حال خود را نیز درک کنید. بسیاری از تصورات غلط و مسائل اشتباه را می‌توانیم هنگام بروز درست احساساتمان به راحتی حذف کنیم. بگذارید والدینتان بدانند که دوست دارید چه کاری انجام دهید. به آن‌ها مؤدبانه و محبت آمیز بگویید که هنگام فریاد زدن و یا سرزنش کردن چه احساسی پیدا می‌کنید.

آیا نوجوانان پرخاشگر باید دارو مصرف کنند؟

پرخاشگری معمولاً در نوجوانانی که دوران بلوغ را تجربه می‌کنند ، زیاد رخ می‌دهد. مصرف دارو فقط صورت مسئله را پاک می‌کند. شما به عنوان یک والدین باید سبک زندگی درستی را در مقابل نوجوان خود اجرا کنید. به طور مثال اصلاح رژیم غذایی نوجوان، ورزش منظم و خانوادگی، تفریحات سالم مثل کوهنوردی، تنظیم وقت برای صحبت کردن، گوش دادن آگاهانه به صحبت‌های نوجوان، خرید هدیه بدون مناسبت خاص، دعوت دوستان نوجوان به خانه، همراه شدن با علاقه نوجوان، ابراز محبت به نوجوان و عدم فریاد کشیدن در مقابل رفتار اشتباه می‌تواند جایگزین مناسبی به جای دارو باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*